آیا شعر برای خردسالان ممکن است؟

فراخوان مقاله برای شماره‌ چهاردهم «پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان» با موضوع «آیا شعر برای خردسالان ممکن است؟» منتشر شد.

هفت سرزمین/ در متن این فراخوان آمده است: از دیرباز در تعریف شعر، عنصر خیال اهمیت دارد و موسیقی تنها وجه بارز شعر نیست. برای همین در سنت شعری ما نیز بین نظم و شعر تفکیک قایل شده‌اند. کلام موزون و مقفی را نظم دانسته و کلام موزون و مقفایی را که خیال‌انگیز باشد، شعر نامیده‌اند.

خیال را نوعی تصرف در زبان تعریف کرده‌اند، تصرفی که زبان را از ابزار ارتباط فرا‌تر می‌برد. حال پرسش اینجاست برای خردسالان که هنوز در مرحله‌ آموزش زبان هستند، چگونه می‌توان از زبان به منزله ابزار ارتباط فرا‌تر رفت؟ آیا چنین فرا‌تر رفتنی فهم شعر را دچار اخلال نمی‌کند و آیا فراتر نرفتن، دستیابی به شعر را ناممکن نمی‌سازد؟

در پاسخ به این پرسش‌ها هم می‌توان با پرسشگر همدلی کرد و شعر خردسالان را فاقد شعریت مرسوم تعریف کرد و از بازتعریف شعر خردسالان به عنوان شعری کاملا متمایز از تعریف شعر رایج سخن گفت. هم می‌توان شعر خردسالان را به نوعی نظم شادی‌انگیز تقلیل داد و هم درباره این موضوع بحث کرد که «فهم» و «دریافت معنی» در خواندن شعر نقش محوری ندارد و گاهی ارتباط برقرار گردن و لذت بخشیدن به کودکان برای شعریت شعرکفایت می‌کند و از قالب «هیچانه»‌ در سنت شعر فارسی سخن گفت که دستمایه‌ نوعی شعر کودک قرار گرفته است.

شعر خردسال ایران که از مقاومت در برابر زبان رسمی و مدرسه‌ای شروع شده بود، به‌رغم مخالفت‌های اولیه‌ برخی شاعران به زودی همه گیر شد. تجربه‌ شعر خردسالان در سالیان اخیر گرچه استثناهایی دارد، اما بیشتر نوعی تکرار موسیقیایی متاثر از متل‌ها و ادبیات عامیانه است که دستمایه‌ شاعران قرار گرفته. نتیجه‌اش شعرهایی شبیه به هم از نظر مضمون، نگاه و شکل است. از سوی دیگر بیشتر کتاب‌های شعر خردسال تبدیل به متن‌هایی آموزشی شده‌اند و پرفروش‌ترین شعر‌ها آنهایی‌اند که متکفل آموزش‌های اولیه مثل دست‌شویی رفتن، غذا خوردن و مسواک زدن و…. هستند.

چرا تجربه‌ شعر خردسال ایران چنین سرنوشتی پیدا کرده است؟ آیا چنین سرنوشتی حاصل انتخابی آگاهانه از سوی شاعران است؟ آیا شعر خردسال می‌تواند سرنوشت دیگری جز این داشته باشد؟ آیا تجربه‌های دیگری در زبان فارسی برای خردسالان متصور است؟ آیا با تعریف مرسوم از شعر، شعر خردسال ممکن است؟

پرونده‌ شعر خردسال در این شماره از پژوهشنامه را برای پاسخ دادن به چنین پرسش‌هایی گشوده‌ایم.

علاوه بر این می‌توان محورهای زیر را برای این بحث پیشنهاد داد:

• بررسی تطبیقی شعر خردسال در ایران و کشورهای دیگر

• ویژگی‌های شعر خردسال ایران

• راوی در شعر خردسال

• گفتمان‌های شعر خردسال ایران

• تاریخ شعر خردسال ایران

• کاربردهای آموزشی شعر خردسال فارسی

• شعر خردسال غیرفارسی در ایران

• تشخص و لحن در کتاب‌های تصویری

• زبان معیار و زبان ادبی در شعر خردسال

• بررسی موضوعی شعر خردسال

• آسیب‌شناسی شعر خردسال ایران

و موضوع‌های دیگر مرتبط به شعر خردسال

نقد ویژه:

نقد ویژه‌ این شماره به «حسین فتاحی» اختصاص دارد.

در صورت تمایل، می‌توانید درباره‌ آثار این نویسنده مطلب بنویسید و یا موضوعی خاص را در آثارش بررسی کنید.

فهرست لاک‌پشت پرنده:

در دوره‌ی جدید پژوهشنامه، بخشی به فهرست کتاب‌های پیشنهادی به خانواده‌ها، مدارس، مراکز آموزشی، کتاب‌فروشی‌ها و…. اختصاص یافته است. در این شماره گروه کار‌شناسی لاک‌پشت پرنده، کتاب‌های پاییز ۱۳۹۳ را ارزیابی کرده، فهرستی پیشنهاد خواهد داد.

با این حال امکان پیشنهاد کتاب از سوی منتقدان و صاحب‌نظران دیگر نیز فراهم است.

چنان‌چه به نظرتان از میان کتاب‌های زمستان اثری قابل توصیه است، می‌توانید آن را به پژوهشنامه پیشنهاد کنید تا در صورت تصویب در گروه کار‌شناسی، خود معرفی کتاب را بنویسید.

در این بخش، تنها کتاب‌ها معرفی می‌شوند و نه نقدها.

این معرفی‌ها حداکثر ۳۵۰ کلمه‌اند.

مقاله‌های آزاد:

در هر شماره از پژوهشنامه علاوه بر مقاله‌های مرتبط با موضوع اصلی، مقاله‌هایی غیرمرتبط درباره‌ مسائل و موضوعات دیگر ادبیات کودک نیز منتشر می‌شوند.

پژوهشنامه از انتشار مقاله‌های تالیفی و ترجمه‌ای مفید درباره‌ ادبیات کودک و نوجوان که تکراری نبوده و یا قبلا در مجله‌های دیگر منتشر نشده باشند استقبال می‌کند.

شیوه‌نامه‌ تدوین و ارایه‌ مقاله:

مطالب باید در نرم‌افزار ورد تایپ و به یکی از سه طریق پست، تحویل حضوری و یا ایمیل به دفتر فصلنامه ارسال شوند. اگر از مقاله، نسخه‌ کاغذی ارایه شود، باید سی. دی. مطلب هم همراهش باشد. نسخه‌ کاغذی باید در اندازه‌ معمولی و سطر‌هایش با فاصله‌های مناسب و استاندارد و قلمی با فونت ۱۴ باشد.

حجم مقاله‌ها نباید بیشتر از ۴۰۰۰ کلمه باشد.

مطالب ارسالی نباید پیش‌تر در جایی منتشر شده باشند. هم‌چنین مسئولیت صحت استناد‌ها و منابع به عهده‌ مولف/ مولفان است

کلیه‌ مطالب بررسی خواهند شد و پژوهشنامه در پذیرش و یا رد مطالب و همچنین کوتاه کردن مطالب تصویبی آزاد است.

مطالب ارسالی بازگردانده نخواهند شد.

بابت مقاله‌های تصویب‌شده، پس از چاپ، حق‌التألیف یا حق‌الترجمه پرداخت می‌شود.

مطالب باید بافتی منسجم، مستدل و مستند داشته و با لحنی مناسب و به دور از جدال و بحث‌های شخصی و حاشیه‌ای، دیدگاه‌ها را مطرح و یا نقد کنند.

تیترهای اصلی با حروف سیاه، تیترهای فرعی با اعداد و تیترهای فرعی‌تر با الف و ب و ج مشخص شوند.

یادداشت‌های تکمیلی که وجودشان در متن ضروری نیست و همچنین معادل‌های خارجی اسم‌ افراد و مکان‌های خاص، با آوردن شماره در متن، به پایان مقاله و بخش پی‌نوشت منتقل شوند.

شکل ارجاع به منابع چنین است که در متن، پس از نقل قول (مستقیم یا غیرمستقیم)، این اطلاعات آورده می‌شوند:

داخل پرانتز ابتدا نام خانوادگی مولف، سپس گیومه، سپس سال انتشار منبع، سپس دو نقطه و بعد از آن در صورت ضرورت شماره‌ صفحه. به عنوان مثال:

(احمدی، ۱۳۹۰: ۲۴)

در پایان مقاله و پس از بخش «پی‌نوشت»، بخش دیگری با عنوان «منابع» آورده می‌شود که شامل نشانی کامل کلیه‌ منابع، به ترتیب حروف الفبا و به ترتیب ذیل است:

الف. کتاب

نام خانوادگی مولف/ مولفان، نام کوچک مولف/ مولفان (تاریخ انتشار)، عنوان کتاب (با حروف مایل یا ایتالیک)، نام و نام خانوادگی مترجم/ مترجمان (در کتاب‌های ترجمه‌ای) شهر محل انتشار، ناشر، نوبت چاپ

ب. مجله

نام خانوادگی مولف/ مولفان، نام کوچک مولف/ مولفان (تاریخ انتشار)، عنوان مقاله (در گیومه)، نام و نام خانوادگی مترجم/ مترجمان (در مقاله‌های ترجمه‌ای) نام مجله (با حروف مایل یا ایتالیک)، دوره‌ انتشار، شماره، صفحه‌های شروع و پایان مقاله

منبع چاپ مقاله‌های ترجمه‌ای در متن اصلی از سوی مترجم قید شود.

صاحبان مقاله‌های تالیفی و ترجمه‌ای، شماره‌ تلفن و ‌ایمیل خود را در ابتدا یا انتهای مقاله قید کنند.

هرگونه سپاس‌گزاری در پایان قبل از پی‌نوشت آورده شود.

مهلت ارسال مقالات:

پژوهشگران، نویسندگان و کار‌شناسان ادبیات کودک و نوجوان می‌توانند مقاله‌ها و یاداشت‌های خود را حداکثر تا ۲۵ بهمن ماه ۱۳۹۳ برای پژوهشنامه به نشانی آن ارسال یا ایمیل کنند.

نشانی پستی:

تهران، خیابان انقلاب، خیابان۱۲ فروردین، خیابان شهید نظری (غربی) کوچه‌ جاوید یکم، شماره‌ ۲، طبقه ۳، موسسه‌ نشر افق، پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان

صندوق پستی:

۱۷۸۷ – ۱۳۱۴۵

تهران، پژوهشنامه‌ ادبیات کودک و نوجوان

نشانی الکترونیکی:

Pazhuheshnameh.a.k@gmail.com

منبع: ایسنا

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=1153

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *