اخبار جشنواره موسیقی فجر/ بخش رقابتی مخصوص جوانان است

رامین میلانی سرپرست گروه «دلشدگان» مشهد معتقد است: وجود بخش رقابتی در جشنواره موسیقی فجر، انگیزه بیشتری به جوانان می‌دهد.

هفت سرزمین/ 

دیگر حضور پیشکسوتان در این عرصه معنایی ندارد و بخش رقابتی جشنواره مخصوص جوان‌ترهاست.

گروه دلشدگان مشهد در بخش رقابتی گروه نوازی کلاسیک ایرانی جشنواره موسیقی شرکت می‌کند. رامین میلانی درباره‌ی اجرای این گروه در جشنواره گفت: رپرتوار اجرایی ما در جشنواره موسیقی فجر حدود ۴۵ دقیقه است که از دستگاه همایون آغاز و به اصفهان ختم می‌شود. این اجرا شامل چند قطعه‌ی ضربی، تصنیف و ساز و آواز است که همه آن‌ها ساخته اعضای گروه هستند.

سرپرست گروه «دلشدگان» مشهد که قرار است با همراهی این گروه در بخش رقابتی گروه نوازی کلاسیک ایرانی شرکت کند، گفت: امیرحسین و امیرفرهنگ اسکندری و امیرمحسن حجازی آهنگسازی و تنظیم قطعات گروه را برعهده داشته‌اند و قطعات روی اشعار قیصر امین‌پور، فریدون مشیری، حمید مصدق و روزبه عراقی مقدم ساخته شده‌اند.

میلانی با بیان این‌که طی سال‌های گذشته با گروه‌های دیگری در جشنواره موسیقی فجر شرکت کرده است، افزود: سال ٩٠ با گروه برزین در جشنواره شرکت کردیم که توانستیم در بخش مربوط مقام دوم را به‌دست آوریم.

این هنرمند جوان در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: وقتی در موسیقی بحث رقابت مطرح می‌شود، دیگر حضور پیشکسوتان در این عرصه معنایی ندارد. بخش رقابتی جشنواره مخصوص جوان‌ترهاست و عرصه خوبی برای جوانان ٢٠ تا ٣٠ سال است.

میلانی با بیان این‌که پیشکسوتان در جایگاه داور در جشنواره موسیقی فجر حضور می‌یابند، پیشنهاد کرد: شاید خیلی وقت‌ها رپرتواری که جوانان برای اجرا انتخاب می‌کنند، با روحیات و سلایق داوران همخوانی نداشته باشد و من فکر می‌کنم بهتر است، ستاد جشنواره در بخش داوری هم به جوانان اعتماد کند. البته خیلی دوست دارم، حضور جوانان مطرح در بخش جنبی جشنواره موسیقی فجر نیز محسوس باشد.

سرپرست گروه «دلشدگان» که از شهر مشهد میهمان جشنواره‌ی امسال است، یادآوری کرد: مشهد در زمینه‌ی موسیقی پتانسیل‌های زیادی دارد و جوانانش حرفی برای گفتن دارند. همین‌طور گروه‌های زیادی در این شهر به فعالیت موسیقی مشغول هستند. گروه‌های این شهر بارها در جشنواره‌ها مقام آورده‌اند و آخرینش مقام دوم گروه دلشدگان در جشنواره موسیقی استاد شهناز بود.

وی افزود: فضای جشنواره موسیقی فجر، بازتاب خبری و برآیندی که می‌توانیم از این جشنواره داشته باشیم، می‌تواند در کار و شرایط مان موثر باشد.

رامین میلانی در ادامه‌ی سخنانش اظهار کرد: رقابتی بودن جشنواره انگیزه‌ی بیشتری به ما می‌دهد و باعث می‌شود، جشنواره‌ی موسیقی فجر در انحصار گروه‌هایی خاص قرار نگیرد. به هر حال، تعداد بسیار زیادی از گروه‌ها آثار خود را به جشنواره ارسال می‌کنند و این اتفاق مهمی است.

میلانی که در این اجرا سنتور می‌نوازد از کیوان نعمت‌اللهی ( تار)، امیرمحسن حجازی (بم تار)، امیرحسین اسکندری و پیمان اسماعیلی (کمانچه)، امیرفرهنگ اسکندری (عود)، پیام فرشاد (تنبک)، فرهود تاجبخش (سازهای کوبه‌ای) و روزبه عراقی مقدم (خواننده) به‌عنوان اعضای گروه دلشدگان یاد کرد.

جشنواره بر زندگی هنری من بسیار تأثیر داشته است

ماکان خویی‌نژاد که با دونوازی ویلنسل و پیانو در بخش استعدادهای درخشان سی‌امین جشنواره موسیقی فجر به صحنه می‌رود و سال گذشته نیز در این بخش شرکت داشته، حضور در جشنواره‌ی موسیقی را یکی از مهمترین تجربه‌های زندگی حرفه‌ای خود می‌داند.

به گزارش ایسنا، خویی‌نژاد نواختن ویلنسل را از ۱۱ سالگی نزد کریم قربانی آغاز کرده و پس از اتمام هنرستان به عضویت ثابت ارکستر سمفونیک تهران درآمده است. او همچنین در ارکستر فیلارمونیک تهران و ارکستر سمفونیک صداوسیما نوازندگی کرده است.

او درباره‌ی بخش استعدادهای درخشان جشنواره موسیقی گفت: این بخش با هدف معرفی جوانان هنرمند کشور به عرصه فعالیت‌های جدی و ایجاد فضا برای کسب تجربه‌های حرفه‌ای برای آن‌ها برگزار می‌شود. من سال گذشته برای اولین‌بار در این بخش شرکت کردم و با توجه به تجربه و اثراتی که این جشنواره برای زندگی هنری من به همراه داشت، مشتاقانه امسال هم در این بخش شرکت کردم.

او معتقد است: جشنواره‌ی موسیقی فجر فرصتی را در اختیار هنرمندان جوان قرار می‌دهد که شاید خارج از فضای جشنواره رسیدن به آن چندان راحت نباشد.

خویی‌نژاد در این باره توضیح داد: من تا به حال به‌صورت شخصی برگزارکننده‌ی برنامه‌ای نبوده‌ام، اما می‌دانم که گرفتن مجوز و سالن برای برپایی یک اجرا روال پیچیده‌ای دارد، بخصوص برگزاری برنامه‌ای در سالن رودکی که بهترین سالن برای اجرای موسیقی کلاسیک است. بنابراین تکنوازی یا دونوازی در این سالن فرصتی است که باید آن را غنیمت شمرد. سال گذشته این اجرای رسمی و جشنواره‌ای حتی با وجود وقت اندکی که برای تمرین ما در سالن مقرر شده بود، تجربه بزرگی در زندگی هنری من بود.

خویی‌نژاد درباره‌ی تجربه‌ی سال گذشته‌ی خود در جشنواره‌ی موسیقی فجر گفت: من سال‌هاست که نوازندگی می‌کنم، اما از سال گذشته که در جشنواره‌ی موسیقی فجر شرکت کردم، علاوه بر تجربه‌ی صحنه‌ای به‌صورت جدی، نزد بسیاری از استادان موسیقی شناخته شدم و ارتباط با آن‌ها باعث شد، تجربه‌های فراوانی کسب کنم.

وی یکی از این راه‌های پیشرفت را استفاده از مستر کلاس‌های بین‌المللی می‌داند که امکان استفاده از آنها برای تمام هنرمندان وجود ندارد. او در این‌باره گفت: حضور در این کلاس‌ها امر واجبی برای همه هنرمندان است که برای هر کسی به دلیلی این امر میسر نمی‌شود. باید تدابیری مثل بورسیه‌ای برای شرکت در این کلاس‌ها یا معافیت از خدمت برای خروج از کشور برای هنرمندان برگزیده در جشنواره‌ها اندیشیده شود تا زمینه برای گسترش تجربه‌های حرفه‌ای وجود داشته باشد و انگیزه‌ای باشد تا هنرمندان جوان مشتاقانه‌تر فعالیت کنند.

وی همچنین بیان کرد: می‌توان از جوانان شرکت‌کننده در بخش‌های مختلف جشنواره، بخصوص بخش استعدادهای درخشان برای تشکیل گروه‌های مختلف موسیقی استفاده کرد. در حال حاضر دو سال است که ارکستر سمفونیک فعالیتی ندارد یا گروه‌های رسمی و ثابتی برای فعالیت جوانان تشکیل نمی‌شود، اما حالا که تعدادی از این هنرمندان در جشنواره هم گرد هم می‌آیند، می‌توان با تشکیل ارکسترها و گروه‌ها از استعدادهای این جوانان بهره بیشتری برد.

بخش استعدادهای درخشان جشنواره موسیقی فجر که سومین سال است در این جشنواره برگزار و بر پایه موسیقی کلاسیک غیرایرانی اجرا می شود امسال با ۲۵ اجرا برگزار خواهد شد.

نوجوان ۱۶ ساله در جشنواره موسیقی فجر هنرنمایی می‌کند

مهگل طاهری، هنرمند ۱۶ ساله که قرار است در بخش استعدادهای درخشان جشنواره موسیقی فجر روی صحنه برود، این جشنواره را فرصت خوبی برای جوانان می‌داند.

به گزارش ایسنا، بخش استعدادهای درخشان که بر پایه‌ موسیقی کلاسیک غیرایرانی، چند سالی است که در جشنواره‌ی موسیقی فجر گنجانده شده، در یکی از این اجراها میزبان دونوازی ویلنسل مهگل طاهری و پیانو است.

این هنرمند نوجوان که قرار است، سونات شوبرت را در جشنواره‌ی موسیقی فجر اجرا کند، درباره‌ی دیدگاه خود نسبت به جشنواره موسیقی فجر توضیح داد:‌ خیلی خوب است که جشنواره‌ی موسیقی فجر به افرادی که شناخته‌شده نیستند، این فرصت را می‌دهد تا دیده شوند.

طاهری ادامه داد:‌ فکر می‌کنم، فارغ از هر چیزی، همین روی صحنه رفتن برای جوانان نوازنده فرصت خوبی است، زیرا کسانی که نظاره‌گر این اجراها هستند، استادان موسیقی محسوب می‌شوند و این رویداد به نوبه خود مثبت تلقی می‌شود.

وی گفت:‌ من پیش از این نیز تجربه‌ی اجرا در جشنواره موسیقی فجر را داشته‌ام و سال گذشته به‌صورت گروهی همراه با بچه‌های هنرستان در بخش استعدادهای درخشان اجرا داشتیم و در جشنواره موسیقی جوان نیز در گروه سنی الف رتبه آوردم.

مهگل طاهری اکنون در مقطع دبیرستان و در هنرستان موسیقی دختران تحصیل می‌کند و ساز تخصصی او ویلنسل است.

در بخش استعدادهای درخشان سی‌امین جشنواره‌ی بین‌المللی موسیقی فجر، ۲۵ اجرا در قالب تک‌نوازی و دونوازی برگزار می‌شود. بخش استعدادهای درخشان با مسوولیت «اکبر محمدی» در مقام مشاور دبیر در این بخش برگزار خواهد شد.

سی‌امین جشنواره‌ی بین‌المللی موسیقی فجر ۲۴ بهمن تا یکم اسفندماه در تهران برگزار می‌شود.

منبع: ایسنا

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=1249

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *