اخبار جشنواره موسیقی فجر- بسته خبری ۲ / دوشنبه ۶ بهمن ۹۳

مسئولان جشنواره موسیقی فجر با آوردن ارکستر سمفونی عراق نشان دادند که اوضاع فرهنگی ما بسی وخیم‌تر از کشوری است که درگیر جنگ است!

هفت سرزمین/ محسن احسانی- هر چه به ایام برگزاری سی امین جشنواره موسیقی فجر – ۲۴ بهمن تا ۱ اسفند ۹۳ نزدیک می شویم، اندک اندک فضای رسانه ای نسبتاً قابل توجه درباره این دوره جشنواره شکل می گیرد و اخبار و گزارش هایی در این زمینه منتشر می شود. سی امین جشنواره بین المللی موسیقی فجر به دبیری دکتر حسن ریاحی ۲۴ بهمن تا یکم اسفندماه در تهران برگزار می‌شود.

این گزارش، دومین بسته خبری «هفت سرزمین»درباره این جشنواره است که قرار داریم تا پیش از آغاز جشنواره، هر هفته – دوشنبه ها – تقدیم کنیم.

********

تخفیف اختصاصی برای دانشجویان

بلیت‌های جشنواره سی ام موسیقی فجر امسال نیز با تخفیف به دانشجویان و هنرمندان ارائه می شود به طوری که دانشجویان موسیقی می توانند بلیت‌های خود را با تخفیف ۵۰ درصد، دانشجویان غیر مرتبط با موسیقی با تخفیف ۳۰ درصد و هنرمندان موسیقی که دارای کارت عضویت خانه موسیقی هستند با تخفیف ۲۵ درصد خریداری کنند.

بلیت‌های دانشجویی و هنرمندان روزهای ۱۳، ۱۴ و ۱۵ بهمن ماه از ساعت ۱۰ الی ۱۷ به نشانی خیابان استاد نجات اللهی (ویلا) ، نرسیده به خیابان کریمخان زند، کوچه ارشد، پلاک ۱۰، طبقه ۴ به فروش می رسد.

۲۴۲۰۸_۶۳۵۵۷۸۷۶۱۸۰۷۱۹۲۰۳۹_s

**

گروه «خنیا» ساخته‌های خرم، محجوبی و نی داود را روی صحنه می‌برد

اجرای این گروه در دو بخش خواهد بود؛ در بخش اول که در دستگاه شور و آواز دشتی است تصنیف‌های «بگو کجایی»، به آهنگسازی مجید وفادار و شعر عبدالله الفت، «شبگرد» به آهنگسازی حبیب الله بدیعی و شعر رحیم معینی کرمانشاهی، «یارم گره بر مو زده» به آهنگسازی همایون خرم و شعر بیژن ترقی، «عاشق مشو» به آهنگسازی محمود ذوالفنون و شعر رضا ثابتی، «موج» به آهنگسازی پرویز یاحقی و شعر اسماعیل نواب صفا و تصنیف محلی «وعده‌ گل‌رُخان» با تنظیم مجید وفادار و شعر اسماعیل نواب صفا اجرا می‌شود.

در بخش دوم هم تصنیف‌های «عمری سر کوی تو» به آهنگسازی مرتضی محجوبی و شعر شهرآشوب اصفهانی، «بس کن‌ای دل» به آهنگسازی مرتضی نی‌داوود و شعر پژمان بختیاری، قطعه‌سازی «ر‌ها» به آهنگسازی جلال امیرپورسعید، تصنیف «ز کوی بلاکشان» به آهنگسازی همایون خرم و شعر بیژن ترقی به ترتیب اجرا می‌شوند. در پایان هم «بحر طویل» به روایت حسین تهرانی ارائه می‌شود.

پری ملکی، سرپرست و خواننده گروه «خنیا» در هجدهمین جشنواره‌ بین‌المللی موسیقی فجر به خاطر «تلاش مستمر در عرصه موسیقی» به دریافت جایزه نایل شد. «خنیا» جمعه ۲۴ بهمن ساعت۲۱ در ایوان شمس روی صحنه می‌رود.

۲۰۱۴۰۲۰۵۰۹۵۱۰۷_babakborzuoyeh-(5-of-17)

**

ناامیدی در بخش بین‌الملل جشنواره

خبرگزاری تسنیم در گزارشی تحلیلی به بررسی وضعیت و شرایط بخش بین الملل سی امین دوره جشنواره موسیقی فجر پرداخت. نویسنده در این گزارش، با شااره به این که «گروه‌هایی که در بخش بین‌الملل سی‌امین جشنواره موسیقی فجر حضور دارند، چهره‌هایی شناخته شده نیستند»، می نویسد: «در دوره قبل، شخصی در سایه ایستاده بود به نام رامین صدیقی که نوک پیکان همه تشویق‌ها هم به سمت او بود. صدیقی مسئولیت بخش بین الملل بیست و نهمین جشنواره موسیقی فجر را بر عهده داشت. او با رایزنی‌های بسیار و با تکیه بر شناخت خوبش از موسیقی دنیا و گروه‌های درجه یک، توانسته بود نوازندگان و گروه‌هایی را به ایران بیاورد که بسیاری از اهالی موسیقی رویای آمدنشان به ایران را در سر می‌پروراندند…اما در کمال تعجب، در سی امین جشنواره موسیقی فجر نامی از رامین صدیقی وجود ندارد. صدیقی این روز‌ها در ایران نیست تا در این باره به خبرنگاران توضیحی ارائه دهد».

نویسنده در ادامه با ذکر گفته های پیتر سلیمانی‌پور ، به نقد این وضعیت می پردازد: «از میان گروه‌هایی که در جشنواره امسال هستند تنها یک گروه یعنی «کوارتت یوری هونینگ» را می‌شناسم و بقیه برایم شناخته شده نیستند… گروه‌هایی که در سه سال گذشته به جشنواره موسیقی فجر آمدند، موسیقی تازه‌ای را به مردم معرفی کردند و بخش بین الملل جشنواره را پربار‌تر از بخش‌های دیگر کردند».

نویسنده در انتها به حضور ارکستر سمفونی عراق اشاره می کند و معتقد است: «مسئولان جشنواره موسیقی فجر با آوردن ارکستر سمفونی عراق نشان دادند که اوضاع فرهنگی ما بسی وخیم‌تر از کشوری است که درگیر جنگ است! عراق که یکی از کشورهای درگیر جنگ با داعش است، باز هم توانسته ارکستر سمفونی خود را حفظ کند و این ارکستر را برای اجرا در جشنواره موسیقی فجر به تهران می‌فرستد، اما در مقابل مسئولان فرهنگی کشور ما با اینکه مشکل مالی ارکستر‌ها هم حل شده، اما هنوز توانِ تشکیل ارکستر‌ها را ندارند».

ضمن این که منوچهر صهبایی درباره این ارکستر می‌گوید: عراق کشوری نیست که ارکستری قدرتمند داشته باشد. البته عراق در زمان رژیم قدیم ارکستری دست و پا شکسته داشت.

IMG13534792

**

مظفر شفیعی: تعداد گروه‌های حاضر در جشنواره افزایش یافته است

عضو هیئت انتخاب بخش رقابتی موسیقی کلاسیک ایرانی در سی‌امین جشنواره موسیقی فجر، درباره چگونگی انتخاب گروه‌های موسیقی در این بخش گفت: ‌حدود۶۰ گروه آثارشان را برای ما فرستادند… ابتدا قرار بود که ۶ گروه را برای حضور در بخش نهایی و اجرا در روزهای جشنواره انتخاب کنیم، اما با توجه به کیفیت بالای اجرا در میان گروه‌های شرکت کننده و مذاکرات هیئت انتخاب با مسئولان جشنواره، تعداد گروه‌های حاضر در بخش نهایی جشنواره را به ۱۰ گروه رساندیم… اگر همین گروه‌هایی که در بخش موسیقی کلاسیک ایرانی حاضر هستند، بعد از جشنواره و در طول سال حمایت شوند به طور قطع پیشرفت چشمگیری در زمینه موسیقی کلاسیک ایرانی خواهیم داشت.

PB5BA1606

**

وفا حمیدی: بخش استعدادهای جوان انگیزه ها را افزایش می دهد

وفا حمیدی یکی از هنرمندانی است که در سی‌امین جشنواره موسیقی فجر با دونوازی ویلون و پیانو در بخش استعدادهای درخشان حضور دارد.

این هنرمند درباره بخش استعداد‌های درخشان در جشنواره تصریح کرد: قرارگیری بخش استعدادهای درخشان در جشنواره موسیقی فجر موجب می‌شود هنرمندان انگیزه بیشتری پیدا کنند و تلاش‌ها و تمریناتشان چند برابر شود. همچنین علاوه بر اینکه هنرمندان هنر خود را به معرض نمایش می‌گذارند می‌توانند خود را در این زمینه ارزیابی کنند و تجربه‌های بسیار مفیدی بدست آورند.

وفا حمیدی به همراه کیمیا محمدی نوازنده پیانو جمعه ۲۴ بهمن ساعت ۱۵ در تالار رودکی به صحنه می‌رود.

۴۸۴۱۲_۶۳۵۴۵۹۴۹۶۵۱۴۸۷۰۱۳۱_l

(عکس تزیینی است)

**

فرزین عابدینی: جشنواره فضایی برای دیده شدن گروه های شهرستانی

سرپرست گروه آنسامبل سازی و آوازی همگام تهران که امسال در بخش رقابتی آوازی جمعی جشنواره شرکت می‌کند، با اشاره به این که «خیلی خوشحال هستم که گرو‌های شهرستانی نیز در این جشنواره شرکت دارند. جشنواره موسیقی فجر، فضا و بستری است که این گروه‌ها بتوانند دیده شوند و محک بخورند. همچنین برگزاری چنین جشنواره‌هایی می‌تواند شرایطی فراهم کند تا گروه‌های مختلف شرکت کننده به دور از دغدغه یک اجرای مستقل در هر جای کشور اجرا داشته باشند و امیدوارم هر سال این جشنواره رونق بیشتری داشته باشد»، اظهار داشت: «جشنواره فرصت خوبی برای دیده شدن گروه‌های مختلف موسیقی است خصوصا گروه‌هایی که تازه تشکیل شده‌اند به این علت که تبلیغاتی که در تمامی کشور برای جشنواره‌های مختلف صورت می‌گیرد فرصت دیده شدن گروه‌هایی که مردم‌شناختی از آن‌ها ندارند را فراهم می‌کند».

گروه آنسامبل سازی و آوازی همگام، یکشنبه ۲۶ بهمن ساعت ۲۱ در سالن برج آزادی به صحنه می‌رود.

۳۲۶۳۷۰_۶۳۱

(عکس تزیینی است)

******

منابع: تسنیم، سایت جشنواره و مهر

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=1904

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *