اخبار جشنواره موسیقی فجر- بسته خبری ۳ / دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۳

روابط عمومی سی امین جشنواره بین المللی موسیقی فجر در پی انتشاری اخباری مبنی بر «کنسرت تک خوانی زن در جشنواره موسیقی فجر» اعلام کرد چنین اخباری صحت ندارد.

هفت سرزمین/ محسن احسانی- هر چه به ایام برگزاری سی امین جشنواره موسیقی فجر – ۲۴ بهمن تا ۱ اسفند ۹۳ نزدیک می شویم، اندک اندک فضای رسانه ای نسبتاً قابل توجهی درباره این دوره جشنواره شکل می گیرد و اخبار و گزارش هایی در این زمینه منتشر می شود. سی امین جشنواره بین المللی موسیقی فجر به دبیری دکتر حسن ریاحی ۲۴ بهمن تا یکم اسفندماه در تهران برگزار می‌شود.

این گزارش، سومین بسته خبری «هفت سرزمین»درباره این جشنواره است که قرار داریم تا پیش از آغاز جشنواره، هر هفته – دوشنبه ها – تقدیم کنیم.

********

حواشی شایعه تکخوانی بانوان در جشنواره ادامه دارد

روابط عمومی سی امین جشنواره بین المللی موسیقی فجر در پی انتشاری اخباری مبنی بر «کنسرت تک خوانی زن در جشنواره موسیقی فجر» توضیحاتی را ارائه داد: در این دوره جشنواره هنرمندانی حضور دارند که همیشه در چهارچوب قوانین نظام جمهوری اسلامی به فعالیت پرداخته اند. امسال نیز همانند سالهای قبل بخشی به اجرای گروههای موسیقی بانوان اختصاص یافته است که این اجراها فقط مخصوص بانوان بوده است. اجرای سرکار خانم پری ملکی که در خبر آن رسانه بدان اشاره شده با گروه موسیقی «خنیا» است که به صورت همخوانی با آقای فاروغ کسمایی و خانم  نیکی شیرپیشه انجام می شود و به هیچ عنوان به صورت تکخوانی نیست.این بانوی هنرمند با دارا بودن دو گروه یکی مخصوص بانوان و دیگری مختلط (متشکل از هنرمندان زن و مرد) در جامعه موسیقی ایران فعالیت می کند و حضورش در جشنواره سی ام موسیقی فجر با گروه مختلط است. از این رو روابط عمومی جشنواره سی ام ضمن تکذیب خبر «کنسرت تک خوانی زن در جشنواره موسیقی فجر»، اعلام می دارد این بانوی هنرمند مطلقا در جشنواره موسیقی فجر تکخوانی نخواهد کرد و با دریافت مجوز با حضور و اجرای دو هم خوان دیگر به صحنه می رود.

۵۸۲۵۶_۳۴۱

**

مدیر بخش «نسلی دیگر» جشنواره‌: پارسال به دلیل دخالت های شخصی استعفا دادم

مدیر بخش «نسلی دیگر» جشنواره‌ موسیقی فجر که سال گذشته از این سمت استعفا کرد و امسال برای دوره‌ی سی‌ام باردیگر سکان این بخش را به دست گرفته است، گفت: دلیل آن استعفا، اعمال سلیقه‌های شخصی بود. «نسلی دیگر» عنوان یکی از بخش‌های جشنواره‌ی موسیقی فجر است که در سال‌های اخیر در کنار سایر بخش‌های جشنواره گنجانده شده و رویکرد آن توجه به موسیقی جدی و البته بر مبنای موسیقی ایرانی است. امیرعباس ستایشگر، مدیر این بخش از جشنواره است که به گفته‌ی شرکت‌کنندگان، عملکرد قابل قبولی داشته است.

ستایشگر گفت: سال گذشته، از اواسط اجراهای جشنواره‌ی بیست‌ونهم بود که یکسری اعمال سلیقه‌های شخصی به جشنواره وارد شد که در قول و قرارهای ما نبود. من هم آن زمان اعلام کردم تا روزی که چنین اتفاقی بیفتد، در جشنواره حضور نخواهم داشت… بخش «نسلی دیگر» جشنواره، سه آیتم مشخص دارد. نخستین شاخصه‌ی ما مولف بودن موسیقیدان اسامیرعباس ستایشگر در متن استعفایش که اسفندماه سال گذشته نوشت، آورده بود: «امروز درمی‌یابم که چقدر عنوان این بخش پرمعناست؛ نسلی که مدیران آن‌ها را دوست ندارند و به آنان احترام نمی‌گذارند و تنها زمانی خود را به این بخش می‌چسبانند که ژست‌های هنری و دیدگاه‌های جدی در میان باشد، اما غافل از آن‌که به گواه تمام مصاحبه‌ها و نوشته‌ها، این بخش آبرویی برای جشنواره‌ی بیست‌ونهم بوده است.

 ۴۰۹۶۰۵_۳۷۷۲۲۴۲۳۰۴۴۰۹_۱۲۹۶۹۰۰۲۴۸_n

**

سیاوش ظهیرالدینی: تکنوازی یکی از بخش‌های درخشان جشنواره فجر است

عضو هیئت انتخاب بخش رقابتی موسیقی کلاسیک غیرایرانی درباره‌ی آثار این بخش، اظهار کرد: آنچه من در این بخش دیدم، برایم جالب بود. آثار به دو دسته‌ی کاملا متفاوت تقسیم می‌شدند یا خیلی خوب بودند یا خیلی ضعیف که طبیعتا رقابت بین همین گروه‌های خیلی خوب انجام می‌شود. بهتر است، گروه‌های جوانی که در جشنواره پذیرفته نشده‌اند، کار را بیشتر جدی بگیرند و سعی و تلاش بیشتری برای ارتقای سطح کیفی و بهبود آثارشان داشته باشند. سال گذشته هم با چنین شرایطی روبه‌رو بودیم و مانند امسال، آثار یا خیلی خوب بودند یا ضعیف و غیرقابل اعتنا؛ اما با این حال، با توجه به تجربه‌های متعددی که در داوری دارم به این بخش امیدوارم… در این دوره از جشنواره، شاهد تکنوازی‌های بسیار موفقی در جوانان بودیم و فکر می‌کنم تکنوازی‌ها از بخش‌های درخشان جشنواره‌ی امسال هستند. شک ندارم کسانی که این برنامه‌ها را ببینند با من هم عقیده خواهند شد.

 ۲۲۶۹۴۱_۵۵۱۸۷۳۱۰۱۴۹۷۷۸۶_۱۸۴۶۰۹۷۵۲۷_n

**

پس حمایت از برگزیدگان موسیقی فجر چه شد؟

مسعود نکویی رهبر گروه کر «مهر وطن» گفت: گروه ما چند سال در جشنواره‌ی موسیقی فجر شرکت کرده، مقام هم آورده است و اتفاقا ما پیشرفت‌مان را مدیون این جشنواره هستیم؛ اما تکلیف بنیاد «حمایت از برگزیدگان جشنواره‌ی موسیقی فجر» چه شد؟… گروه ما یک گروه شهرستانی‌ است که از چند سال پیش در جشنواره شرکت کرده و با حضور در این جشنواره به سطح بالایی رسیده است؛ اما سوال من این است که وقتی در سال ۹۲ بنیاد حمایت از برگزیدگان فجر تشکیل شد، نتیجه‌ی آن چه شد و چرا هیچ اتفاقی نیفتاد؟وقتی در خبرها متوجه شدم، قرار است، چنین حمایتی از برگزیدگان جشنواره‌ی موسیقی فجر صورت گیرد، خیلی خوشحال شدم و شاید بارها با آقای ستایش‌گر تماس گرفتم، اما او با این‌که خیلی از تماس من استقبال کرد، هربار از کمبود بودجه سخن گفت و نمی‌دانم چرا آن حمایت‌هایی که باید، صورت نگرفت.

 n00026412-b

**

هشت گروه موسیقی نواحی به جشنواره فجر می‌روند

 گروه‌های «زاگرس» به سرپرستی ایرج رحمان‌پور، «دالغا» به سرپرستی چنگیز مهدی‌پور، «ژیوار» به سرپرستی ژیوار شیخ‌الاسلامی، «شبدیز» به سرپرستی محسن حیدریه، «آگرین» به سرپرستی عادل نادری، «گیل و آمارد» به سرپرستی ناصر وحدتی، «سازینه نواحی ایران» به سرپرستی پیمان بزرگ‌نیا و گروه «تبری» به سرپرستی جلال محمدی در این بخش به صحنه می‌روند.

* یکشنبه ۲۶ بهمن‌ماه، گروه «زاگرس» ساعت ۱۸:۱۵ در ایوان شمس برنامه اجرا می‌کند و «ژیوار» در همین ساعت و همین روز در فرهنگسرای نیاوران به صحنه می‌رود.

* دوشنبه ۲۷ بهمن ایوان شمس ساعت ۱۸:۱۵ میزبان گروه «شبدیز» است و پس از آن ساعت ۲۱ در همین سالن گروه «آگرین» به صحنه می‌رود.

* سه‌شنبه ۲۸ بهمن «گیل و آمارد» ساعت ۲۱ در برج آزادی هنرنمایی می‌کند و چهارشنبه ۲۹ بهمن سازینه‌های نواحی ایران ساعت ۲۱ در تالار وحدت به صحنه می‌رود.

* گروه موسیقی «دالغا» نیز ۲۹ بهمن ماه ساعت ۲۱ در ایوان شمس به اجرا می پردازد.

* آخرین اجرای گروه‌های نواحی ایران به «تبری» اختصاص دارد که ساعت ۲۱ روز پنجشنبه ۳۰ بهمن در برج آزادی برنامه اجرا می‌کند.

 موسیقی

**

خانه سرود هم برای ایام جشنواره و دهه فجر برنامه دارد
خانه سرود انقلاب اسلامی در آستانه فرا رسیدن سی و ششمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی از چند قطعه موسیقایی رونمایی خواهد کرد. حسین فریدن مدیر روابط عمومی خانه سرود انقلاب اسلامی با اعلام این خبر افزود: یکی از کارهایی که طی این روزها انجام گرفته بازخوانی سرود «انقلاب انقلاب» به آهنگسازی و سرپرستی سیدحمید شاهنگیان توسط گروه منتخب خانه سرود انقلاب اسلامی است که محوریت آن موضوع انقلابی و مبارزه مردم با رژیم ستمشاهی است. این قطعه موسیقایی همراه با یک کلیپ در ایام دهه فجر رونمایی خواهد شد. قطعه دیگری هم توسط گروه سرود منتخب خانه سرود انقلاب اسلامی با نام « همیشه جاوید» برای این ایام ارزشمند آماده شده که کامران بهرامی هنرمند کم بینای کشورمان شعر و ترانه آن را سروده که این هنرمند به عنوان خواننده نیز در آن حضور دارد. این قطعه موسیقایی نیز در قالب یک  کلیپ موسیقایی تا چند روز آینده رونمایی خواهد شد و معتقدم اثر قابل توجهی است که مخاطبان موسیقی انقلاب با آن ارتباط خوبی برقرار می کنند.

۳۷۶۰۴

**

بلیت های پاپ های پرطرفدار تمام شد
بلیت پنج کنسرت در بخش های مختلف سی امین جشنواره بین المللی موسیقی فجر در روزهای باقی مانده به آغاز این رویداد موسیقایی فروخته شد:
* کنسرت گروه «چارتار» که در بخش موسیقی پاپ جشنواره امسال حضور دارد از اولین هایی بود که بلافاصله بعد از گشایش صفحه بلیت فروشی با استقبال مردم روبه رو شد به طوری که ظرف چند ساعت فروش بلیت آن به اتمام رسید.
* احسان خواجه‌امیری هم که این روزها بعد از انتشار آلبوم «پاییز، تنهایی» در تدارک تازه ترین کنسرت های تهران و شهرستان های خود است توانسته روی خوش مخاطب را به خود ببیند به طوری که بلیت کنسرت این خواننده نیز در فاصله کمی بعد از اعلام و ثبت در سامانه فروش بلیت جشنواره به پایان رسید.

* گروه موسیقی «رستاک» به سرپرستی سیامک سپهری هم که بنا به تصمیم مسوولان جشنواره و یا خود گروه، تالار وحدت را برای برگزاری تازه‌ترین کنسرت خود در جشنواره انتخاب کرده همانند تجربه سال قبل خود در جشنواره با تماشاگرانی مواجه شده که بلافاصله با دیدن نام این گروه در سامانه فروش بلیت جشنواره نسبت به خریداری بلیت اقدام کردند و جای خالی را در تالار سه طبقه وحدت باقی نگذاشتند. 

* بلیت کنسرت  دونوازی سامان احتشامی و مجید ناظم پور نیز در تالار رودکی طبق سامانه فروش اینترتی سی امین جشنواره بین المللی موسیقی فجر به اتمام رسیده است.

* بلیت کنسرت ویژه بانوان گروه «دادمهر» به سرپرستی پروین سلیمانی در فرهنگسرای نیاوران نیز به پایان رسیده است و علاقه مندان دیگر فرصتی برای پیش خرید بلیت این کنسرت ها ندارند. 

a8ba2ca05a2d9d4

**

بنیامین در ایام جشنواره «هفته عشق ایرانی» برگزار می کند

بنیامین بهادری با اشاره به تازه ترین فعالیت‌های موسیقایی خود توضیح داد: ۱۴ فوریه مصادف با ۲۵ بهمن ماه کنسرتی را در لندن برگزار می کنیم این در حالی است که طبق برنامه ریزی هایی که انجام گرفته در روز ۲۹ بهمن ماه که مصادف با روز عشق ایرانی (سپندارمزگان) است کنسرتی را در چارچوب برگزاری سی امین جشنواره بین المللی موسیقی فجر در برج میلاد اجرا خواهم کرد که گروه «بنیامین موزیک» تصمیم گرفته این مدت زمان را با عنوان «هفته عشق ایرانی» به برگزاری تور کنسرت‌های خود بپردازد. ا

این خواننده درباره انتخاب عنوان «هفته عشق ایرانی» بیان کرد: این فضای یک موضوع اجتماعی است که شاید برای خیلی ها به عنوان خط قرمز به حساب آید اما ما دوست داریم در عین احترام تمام و کمالی که به روز عشق غربی می گذاریم به مردم دنیا و کشورمان ثابت کنیم روز «سپندارمزگان» قدمت ۵ هزار ساله دارد که به نوعی تجلیل از مقام والای زن است که هم در دین اسلام و هم در ادیان باستانی ما در جایگاه بسیار ویژه ای قرار دارد کما اینکه ما برنامه ریزی هایی هم انجام دادیم که در سالروز ازدواج مبارک حضرت علی (ع) و حضرت زهرا(س) برنامه ویژه دیگری را نیز برگزار کنیم.

 hhe1225

**

رقابت فشرده و حساس در بخش آواز جمعی جشنواره
میلاد عمرانلو عضو هیئت انتخاب و داوری بخش آواز جمعی سی امین جشنواره بین المللی موسیقی فجر معتقد است گروه های شرکت کننده از سال گذشته تا امسال پیشرفت چشمگیری داشته اند و رقابت در این بخش حساس و فشرده است. میلاد عمرانلو در کنار مهدی شمش نیکنام، نسرین ناصحی، حمید عسگری و رازمیک اوحانیان انتخاب و داوری بخش آواز جمعی را برعهده داشته است.عمرانلو درباره این بخش از جشنواره گفت: بخش آواز جمعی بخش نوین و تازهای در جشنواره موسیقی فجر و به طور کلی در کشور است. چند سالی است که به این بخش موسیقی توجه بیشتری در کشور می‌شود به همین جهت شاید هنوز با ایدهآل‌های جهانی فاصله داشته باشیم اما تلاش هنرمندان باعث می‌شود این بخش هم جایگاه خوبی در عرصه موسیقی حرفهای کشور پیدا کند. وی همچنین گفت: این فرصت‌ها با توجه گسترده‌تر مسئولین، تاثیرگذاری بیشتری خواهد داشت. با فراهم کردن امکانات برای جوانان برگزیده می‌توان راهنمای خوبی برای آن‌ها در ادامه راه‌شان بود. می‌توان برای برگزاری اجرا در طول سال راه را برای آن‌ها هموار‌تر کرد و سالنهای خوب کشور را در اختیارشان قرار داد.
۲-۱-۲۰۱۵۱۳۰۱۹۲۹۲۰
**
جشنواره موسیقی فجر در لرستان چه برنامه هایی دارد؟
سی‌امین جشنواره موسیقی فجر در استان لرستان میزبان ۶ گروه است که در ۷ اجرا آثار خود را به مخاطبان جشنواره ارائه می‌کنند. گروه‌های «نوای سیمره»، «زاگرسیان ایران زمین»، «آوا»، «ایرانی»، «زاگرس» و «فلک الافلاک» در استان لرستان در قالب جشنواره سی‌ام موسیقی فجر به صحنه می‌روند:
* روز جمعه ۲۴ بهمن‌ماه گروه نوای سیمره به خوانندگی مهران غضنفری ساعت ۱۹ در لرستان به صحنه می‌رود.
* شنبه ۲۵ بهمن نیز جشنواره موسیقی فجر در لرستان میزبان گروه آوای پارسیان به خوانندگی سامان علیپور و گروه آساره به سرپرستی حامد فیضیان است که ساعت ۱۹ برنامه اجرا می‌کند.

* در تاریخ یکشنبه ۲۶ بهمن‌ماه ساعت ۱۹ گروه آوا به خوانندگی وحید تاج به صحنه می‌رود.

* دوشنبه ۲۷ بهمن‌ماه گروه ایرانی به سرپرستی پژمان طاهری و خوانندگی آراش کمانگیر میزبان مخاطبان جشنواره در لرستان است.

* سه شنبه ۲۸ بهمن ساعت ۱۹ گروه زاگرس به خوانندگی ایرج رحمانپور در لرستان برنام اجرا می‌کند.

* چهارشنبه ۲۹ بهمن‌ماه در همین روز و ساعت این گروه به خوانندگی سیف‌الدین آشتیانی و فیروز رضایی به صحنه می‌رود.

* آخرین اجرای جشنواره در لرستان به گروه فلک الافلاک به خوانندگی بردیا مهرآرا اختصاص دارد که پنجشنبه ۳۰ بهمن‌ماه ساعت ۱۹ به صحنه می‌رود.

* روز جمعه اول اسفند ساعت ۱۸ نیز مراسم اختتامیه جشنواره در لرستان برگزار خواهد شد.

falak-lorstan

********

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=2327

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *