ارکستر نوای صلح در شب یلدا اجرا می شود

مهدی وجدانی رهبر ارکستر «نوای صلح» از آغاز تمرین این ارکستر خصوصی برای کنسرت «شب یلدا» خبر داد.

هفت سرزمین/ مهدی وجدانی اظهار کرد: چهار جلسه از آغاز تمرین ارکستر ما برای رپرتوار «شب یلدا» می‌گذرد. اجرایی که قرار است، چند ماه دیگر در تالار رودکی روی صحنه برود.

او ادامه داد: قطعات این کنسرت از دوران باروک و رمانتیک انتخاب شده‌اند. قطعاتی از آثار هنرمندانی مانند ادوارد الگار، هنری پروسل، الکساندر گلازوف و … در اجرای ما شنیده خواهد شد.

وجدانی یادآوری کرد: آنچه در این اجرا خیلی اهمیت دارد، این است که قطعات انتخاب‌شده تا به حال در ایران روی صحنه نرفته‌اند. در این کنسرت، ارکستر زهی در کنار سازهای بادی قرار می‌گیرد و دو همخوان نیز هنرنمایی خواهند کرد.

وی گفت: از چند نوازنده‌ی قدیمی ارکستر سمفونیک و ارکستر ملی هم دعوت کرده‌ایم تا به ما ملحق شوند. در واقع ارکستر «نوای صلح» به لحاظ نوازنده تغییر و تحول داشته است.

وجدانی درباره‌ی سنخیت این رپراتور غربی و سنت «شب یلدا» توضیح داد: قطعاتی را که ما برای این کنسرت انتخاب کرده‌ایم، رنگ و بوی شرقی دارند و هدف‌مان این است که در یک روز ملی، فضای خاطره‌انگیزی را ایجاد کنیم، دور هم باشیم و موسیقی خوب بشنویم.

این آهنگساز بیان کرد: قطعات این کنسرت به لحاظ لهجه‌ی موسیقایی، قطعات سختی هستند و ما در این اجرا تلاش می‌کنیم، قطعات را با لهجه‌ی خوب به گوش مخاطب برسانیم.

وجدانی در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌که آیا تالار رودکی سالنش را برای تمرین در اختیار ارکستر قرار می‌دهد؟ گفت: ما فعلا در یک پلاتوی تئاتر تمرین می‌کنیم و طبیعی است که وقتی ارکستر ملی، ارکستر سمفونیک و ارکستر سازهای ایرانی وجود دارند به ما وقت نرسد. این یک امر طبیعی است، اما قطعا سه جلسه تمرین ما در یک سالن دیگر، برابر با یک جلسه تمرین در تالار رودکی است.

وی از به پایان رسیدن ضبط آلبومش با عنوان «جایی برای ابدیت» نیز خبر داد که پس از شش سال کار، سرانجام منتشر می‌شود.

او اضافه کرد: این آلبوم را برای میکس و مسترینگ به کالیفرنیا فرستادم، چون روی تک‌تک نت‌ها حساس هستم و دوست دارم، صدا به‌شکل مهندسی‌شده به گوش مخاطب برسد. من برای یک ملودی بیش از سه هفته زمان می‌گذارم، زیرا فکر می‌کنم، هر نت برای خودش حرف دارد.

منبع: ایسنا

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=13023

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *