افتتاح سومین نمایشگاه آثار هنری ایرانیان مقیم هلند

نمایشگاه آثار هنری ایرانیان مقیم هلند در باغ موزه قصر افتتاح شد.
هفت سرزمین/ سومین نمایشگاه آثار هنری ایرانیان مقیم هلند وز شنبه ۲۰ دی‌ماه به همت اداره کل امور فرهنگی ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در باغ موزه قصر افتتاح شد.
آیین افتتاحیه این مراسم با تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله‌مجید و سرود ملی آغاز، سپس حسین دیوسالار، مدیرکل امور فرهنگی ایرانیان خارج از کشور به ارائه مباحثی پیرامون معرفی فرهنگ و تمدّن ایرانی در خارج از کشور پرداخت.
وی با اشاره به اینکه برقراری ارتباط مستمر با ایرانیان خارج از کشور بر عهده اداره کل امور فرهنگی ایرانیان خارج از کشور است، گفت: با برپایی اینگونه نمایشگاه ها ، می توان زمینه‌ای برای ارتباط با هنرمندان ایرانی مقیم خارج از کشور را فراهم کرد.
دیوسالار افزود:با همراهی مسئولان باغ موزه، میزبان دو نفر از هنرمندان ایرانی مقیم هلند شدیم تا فرهنگ و هنر اصیل ایرانی که با ذوق و سلیقه به تصویر کشیده شده است، در معرض دید قرار گیرد.
مدیرکل امور فرهنگی ایرانیان خارج از کشور با تأکید بر لزوم طراحی آثار هنری اصیل ایرانی، گفت: با طراحی نقاشی‌های متعدد که مضون فرهنگ و هنر ایرانی را به نمایش می‌گذارد، می‌توان تعاملی با هنرمندان ایرانی مقیم خارج از کشور و حفظ این روابط با هنرمندان داخلی را ایجاد کرد.
وی ادامه داد: یکی از وظایف این اداره کل ، فراهم کردن اقدامات فرهنگی و هنری و همچنین ارائه تسهیلات لازم برای برقراری ارتباط با هنرمندان ایرانی مقیم خارج از کشور است تا از این باب، زمینه توسعه فرهنگ ایرانی در خارج از کشور مهیاء شود.
برپایی نمایشگاه آثار هنرمندان ایرانی مقیم آلمان
دیوسالار با اشاره به حوزه مسئولیتی اداره کل امور فرهنگی ایرانیان خارج از کشور، گفت: سعی شده تا ارتباط با هنرمندان ایرانی خارج از کشور و همچنین روابط آنان با هنرمندان داخلی بیش از پیش بسط و گسترش یابد.
وی افزود: درصدد آن هستیم تا در آینده‌ای نزدیک، نمایشگاهی با حضور هنرمندان آلمانی برگزار کنیم.
سپس، سعیدی، مدیر باغ موزه قصر با اشاره به بر ضرورت توسعه فرهنگ ایرانی در خارج از کشور، اظهار کرد: با توجه به آثار هنری ارزشمندی که هنرمندان ایرانی از آن بهره‌مند هستند، لازم است تا نمونه این نمایشگاه به صورت مستمر برپا شود.
وی با تأکید بر انتقال فرهنگ ایرانی در خارج از کشور، گفت: با فراهم شدن زمینه‌های فرهنگی برای نمایش آثار هنرمندان ایرانی در خارج از کشور، می‌توان در آینده‌ای نزدیک شاهد توسعه فرهنگ ایرانی در اقصی نقاط جهان بود.
مدیر باغ موزه قصر افزود: امید است تا این دور از نمایشگاه آثار هنری ایرانیان مقیم خارج از کشور به عنوان آخرین دستاورد هنری در باغ موزه قصر نباشد؛ لذا این مرکز اعلام آمادگی برای هر چه بیشتر توسعه این مهم را دارد.
لزوم انتقال فرهنگ اصیل ایرانی در خارج از کشور
در ادامه، فائزه رضاقلی‌نژاد، هنرمند ایرانی مقیم هلند با ابراز خرسندی از برپایی نمایشگاه و تلاش وافر اداره کل امور فرهنگی ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، گفت: این نمایشگاه و نمونه‌هایی از این قبیل در جهت توسعه فرهنگ اصیل ایرانی کمک بسزایی می‌کند.
وی ادامه داد: برای اجرای رویدادهای فرهنگی در داخل و خارج از کشور می‌توان نمایشگاه‌های هنری برپا کرد تا از این رو میان هنرمندان ایرانی داخلی و خارجی تعامل برقرار شود.
مبدع شیوه نقاشی رنگ و روغن بر روی حصیر، گفت: از سال ۱۳۵۶ فعالیت خود را در رشته نقاشی آغاز کرده‌ام و تاکنون موفق به طراحی تعداد بسیاری از نقاشی‌ با سبک و سیاق مربوط به فرهنگ و تمدّن ایرانی و زنان ایرانی شده‌ام.
وی با بیان این که هنر در زندگی امروز ما دارای جایگاه ویژه‌ای است، اظهار کرد: در پی آنم تا بیش از پیش، فرهنگ ایرانی را برای انتقال به مردم خارج از کشور بالاخص هنرمندان خارجی در قالب آثار هنری به نمایش بگذارم.
در بخش پایانی آیین افتتاحیه این نمایشگاه هنری، مهدی آرامی، دیگر هنرمند ایرانی مقیم هلند به ایراد سخنرانی پرداخت؛ وی معتقد است که باید هنر به عنوان یک زبان در روابط انسان‌ها ایجاد شود.
آرامی با تأکید بر پدید آوردن لحظه‌های عاطفی، گفت: فراهم شدن روابط انسان‌ها و حتّی میان ملل مختلف می‌تواند لحظه‌های عاطفی را پدید آورد؛ آفرینش برگرفته از هنر پروردگار است و ما می‌توانیم این هنر را در قالب لحظه‌های تازه پدید آوریم.
گفتنی است، این نمایشگاه در راستای معرفی فرهنگ و تمدّن اصیل ایرانی در قالب نمایش آثار هنری فائزه رضاقلی‌نژاد و مهدی آرامی، از ایرانیان مقیم هلند برپا شده است که تا ۲۵ دی‌ماه طی ساعات ۹ تا ۱۹ در محل باغ موزه قصر دایر خواهد بود.
نمونه این نمایشگاه در سال‌های گذشته با معرفی آثار هنری ایرانیان مقیم دیگر کشورها برپا و با استقبال خوبی از سوی بازدیدکنندگان مواجه شده است.
علاقه‌مندان برای بازدید از آثار هنری ایرانیان مقیم هلند می‌توانند به نشانی تهران، انتهای خیابان شهید مطهری(ره)، بعد از تقاطع خیابان دکتر شریعتی، میدان پلیس، باغ موزه قصر( ملک‌الشعرای بهار) مراجعه کنند.
منبع: هنرنیوز 
Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=985

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *