افتتاح هفته فرهنگی کشورهای نوردیک در خانه هنرمندان

مراسم افتتاح هفته فرهنگی کشورهای نوردیک، ۱۶ خرداد، در تالار استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

هفت سرزمین/ در این مراسم هری کمراینن سفیر فنلاند، اود لیسه نورهیم سفیر نروژ، پیتر تیلر سفیر سوئد، اندرس کریستین هوگار سفیر دانمارک، میکائیل آنترو هویستی، آنا انمارک، کریستین اولافس دوتیر و شپر اسکو کنودسن نمایندگان شورای وزیران نوردیک، دکتر عبادالله مولایی مدیر کل شمال و شرق اروپای وزارت امور خارجه، دکتر محمد سریر رئیس شورای عالی خانه هنرمندان ایران، دکتر مجید سرسنگی مدیرعامل خانه هنرمندان ایران، کرسی مکنزی هنرمند عکاس از فنلاند و جمعی از مسئولین وزارت امورخارجه و سفارت‌خانه‌های دیگر حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم دکتر محمد سریر، رئیس شورای عالی خانه هنرمندان ایران ضمن خوش‌آمدگویی به مقامات، هنرمندان و حاضرین در برنامه، اظهار داشت: اولین قدم مراوده ملت‌ها با یکدیگر از دیرباز در وجه صلح‌آمیزش، از طریق مسائل فرهنگی بوده است. در کشور ما طی قرن‌های طولانی، این ارتباطات با دول دیگر برقرار بوده است و این ارتباطات پایه‌های دوستی و مودت ایرانیان با کشورهای دیگر به شمار می‌رفته است. در دنیای جدید و در قرن اخیر ما به اهمیت این ارتباطات بیش از پیش، پی برده‌ایم و امکانات ارتباطی گسترده و حضور نمایندگان و به خصوص سفرای کشورهای دیگر کمک موثری در این ارتباطات کرده است.

هفته فرهنگی

این هنرمند در ادامه با اشاره به گذشت حدود دو دهه از تاسیس خانه هنرمندان ایران، افزود: خانه هنرمندان ایران همواره تلاش کرده است در زمینه این ارتباطات قدم‌های موثری را در معرفی فرهنگ کشورها به یکدیگر و به ایرانیان و همچنین در معرفی فرهنگ ایرانیان به کشورهای دیگر بردارد. برگزاری نمایشگاه‌ها و نشست‌های مختلف با همکاری سفارت‌خانه‌های مختلف از جمله این فعالیت‌ها بوده است.

سریر سپس اضافه کرد: در چند سال اخیر و در زمان تصدی جناب آقای دکتر سرسنگی که از اساتید دانشگاه تهران هستند، در حقیقت نگاه به این فعالیت‌ها گسترده‌تر شده و ایشان در ارتقای این روابط بسیار تاثیر‌گذار بوده‌اند. در دو سال اخیر هم، نگاه به این فعالیت‌ها و اهمیت آنها در پیش‌برد ارتباطات بین‌المللی بین ایران با دیگر کشورها بسیار موثر بوده است. مطمئن هستم که سفرای کشورهای نوردیک به اهمیت این موضوع و زمان خوبی که برای این کار و این ارتباطات مردمی بین کشورهای مختلف و به خصوص کشور ما فراهم است، توجه داشته‌اند. این فرصت بسیار خوبی برای ملت ما نیز هست تا با فرهنگ دیگر کشورها بیشتر آشنا شوند.

رئیس شورای عالی خانه هنرمندان ایران در پایان ابراز امیدواری کرد که این برنامه آغازی برای برقراری ارتباطات هنری گسترده‌تر بین ایران و سایر کشورهای جهان باشد.

در ادامه این برنامه، اود لیسه نورهیم، سفیر کبیر کشور نروژ در ایران به نمایندگی از سایر کشورهای نوردیک به سخنرانی پرداخت و گفت: باعث افتخار ما است که برنامه «نگاهی به هنر و فرهنگ نوردیک» نمایشگاهی مشترک از دانمارک، فنلاند، نروژ و سوئد با همکاری خانه هنرمندان ایران برگزار شده است. موجب خوشنودی من است که به عرض شما برسانم که انگیزه برگزاری این مراسم با علاقه‌ای که معاون وزارت امورخارجه ایران، جناب آقای مجید تخت روانچی نشان دادند، ایجاد شد.

وی با اشاره به اهمیت برگزاری این رویداد، ادامه داد: این اتفاق مهمی است برای شناساندن فرهنگ و هنر کشورهای نوردیک به ملت ایران که موجب بهبود این روابط نیز خواهد شد. کشورهای نوردیک شامل ۵ کشور هستند که در شمال اقیانوس اطلس واقع شده‌اند؛ کشورهای فنلاند، سوئد، دانمارک، نروژ، ایسلند و جزایر مستقل الند، فارو و گرینلند. ما مشترکات زیادی داریم در تاریخ، شیوه زندگی و ارزش‌هایی که در فرهنگ‌هایمان وجود دارد. روابط بسیار نزدیک و منحصر به فردی بین این کشورها وجود دارد و در عرض ۲۰۰ سال گذشته هیچ جنگی بین ما رخ نداده است. به جای جنگ و ستیز؛ تجارت، گفت‌و‌گوی فرهنگی و ارتباطات هنری، ستون روابط ما بوده است.

اود لیسه نورهیم ضمن تاکید بر نقش دموکراسی، حاکمیت قانون و حقوق بشر به عنوان اساس کار در این کشورها، عنوان کرد: این موضوع موجب شده است که ما جوامع بسیار غنی و توانمند با مشارکت بالای جامعه مدنی و هنرمندان داشته باشیم. فرهنگ، عنصر اصلی همکاری بین کشورهای ما است. باز بودن فضا یکی از ویژگی‌های مهم در جوامع ما به حساب می‌آید. ما به مشترکات و میراث قدیمی خود پایبند هستیم و به آن احترام می‌گذاریم ولی دریچه‌ها را برای ابتکارات و نوآوری‌های جدید، باز گذاشته‌ایم. کشورهای نوردیک، در واقع کشورهایی با اقلیت‌های قومی هستند با در نظر گرفتن مهاجرینی که در قرن‌های اخیر به این کشورها اضافه شده‌اند.

سفیر نروژ با اشاره به اینکه از تاسیس صندوق فرهنگی نوردیک در سال ۱۹۶۶ که به منظور پیش‌برد روابط فرهنگی با کشورهای جهان صورت گرفت تا امروز ما این اهداف را دنبال کرده‌ایم، اظهار داشت: نمایشگاه‌هایی که امروز افتتاح می‌شوند شامل آثاری مانند پوستر، عکس، نقاشی و اشیایی با طراحی و دیزاین کشورهای نوردیک هستند. هر کشور گالری مخصوص به خود را دارد که ویژگی‌های مخصوص آن کشور را از لحاظ فرهنگی و هنری نشان می‌دهد.

اود لیسه نورهیم، سفیر کشور نروژ در ایران، در پایان سخنانش از دکتر مجید سرسنگی، مدیرعامل خانه هنرمندان ایران به دلیل همکاری‌های گسترده در پیش‌برد روابط فرهنگی بین کشورها قدردانی کرد. وی همچنین از شرکت‌های حامی برگزاری برنامه نیز تشکر کرد.

در بخش دیگری از این برنامه، میکائیل آنترو هویستی و آنا انمارک، نمایندگان شورای وزیران کشورهای نوردیک از دپارتمان فرهنگ و منابع، به سخنرانی پرداختند و مطالبی را درباره وجوه مختلف کشورهای نوردیک که یکی از قدیمی‌ترین همکاری‌های منطقه‌ای در جهان به شمار می‌رود، به صورت پاورپوینت به سمع و نظر حاضرین در برنامه رساندند.

در ادامه این برنامه، کرسی مکنزی، هنرمند عکاس از فنلاند به سخنرانی پرداخت و عکس‌های مختلف خود را از سراسر مناطق نوردیک و به خصوص طبیعت این مناطق به صورت مالتی‌مدیا به نمایش درآورد که مورد استقبال حاضرین قرار گرفت.

پایان بخش این مراسم، افتتاح رسمی نمایشگاه‌های کشورهای نوردیک با حضور سفرای این کشورها، مدیرعامل خانه هنرمندان ایران، مسئولین وزارت امورخارجه و هنرمندان و فرهیختگانی از جمله دکتر غلامرضا کاظمی دینان، محمدرضا اصلانی، حسین مسافرآستانه، مسعود رایگان، دکتر احمد نادعلیان، دکتر سودابه فضائلی و … بود.

گفتنی است، هفته فرهنگی کشورهای نوردیک در خانه هنرمندان ایران تا ۲۶ خرداد ادامه خواهد داشت و در این مدت نگارخانه «پاییز» این مجموعه به نمایش آثار کشور دانمارک، نگارخانه «زمستان» به نمایش آثار کشور سوئد، نگارخانه «بهار» به نمایش آثار کشور نروژ و نگارخانه «تابستان» به نمایش آثار کشور سوئد اختصاص خواهد داشت. در این مدت گالری فضای باز (Outdoor) خانه هنرمندان ایران نیز میزبان تصاویری از آثار این کشورها خواهد بود.

همچنین در طول این مدت، برنامه‌های مختلفی در خانه هنرمندان ایران برگزار خواهد شد که از آن جمله می‌توان به برگزاری روز فرهنگی دانمارک در تاریخ ۱۷ خرداد از ساعت ۱۷، روز فرهنگی نروژ در تاریخ ۱۸ خرداد از ساعت ۱۸، روز فرهنگی فنلاند در تاریخ ۱۹ خرداد از ساعت ۱۸ و روز فرهنگی سوئد در تاریخ ۲۱ خرداد از ساعت ۱۶ در تالار استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان ایران اشاره کرد.

لازم به یادآوری است، شرکت‌هایی چون اریکسون، توسعه خدمات شبکه پیام سامان، افزارنوآوران صبا، افزار ایمنی احصا، اتوتک (ایران اروپا) و سفارت سوئد از حامیان مالی برگزاری هفته فرهنگی کشورهای نوردیک در ایران بوده‌اند.

علاقه‌مندان برای دیدن از این نمایشگاه‌ها می‌توانند همه روزه از ساعت ۱۴ تا ۲۱ به نشانی خیابان آیت الله طالقانی، خیابان شهید موسوی شمالی، باغ هنر، خانه هنرمندان ایران مراجعه کنند.

 

منبع: هنرآنلاین

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=9698

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *