الفبای تئاتر اصفهان بیمار شده است

کارگردان تئاتر با بیان اینکه الفبای تئاتر اصفهان بیمار شده است، گفت: نمی توان انتظار داشت که فرهنگ سازی غلط ما در زمینه عادت دادن مردم به تماشای تئاتر رایگان به شکل ناگهانی تغییر کند.

پویان عطایی در گفتگو با خبرنگار  مهر، در پاسخ به این سئوال که تا چه اندازه تئاترهای اصفهان مخاطب شناسی شده است، اظهار داشت: تعیین این موضوع که آیا تئاتر باید مردمی باشد یا تخصصی برای کارگردانان به سختی امکان پذیر است چرا که به طور مثال زمانی که تئاتر کمدی “پیراهن” را به روی صحنه بردم مردم استقبال بسیار خوبی از آن کردند اما برخی از تئاتری ها از این نمایش راضی نبودند.

وی افزود: از سویی دیگر هنرمندان از  تئاتر هنری ” مرخصی برای چند روز” با فضای هنری متفاوت استقبال کردند و این در حالی است که عوام متوجه برخی بخش های این نمایش نشده بودند.

کارگردان مشهور تئاتر اصفهان تاکید کرد: در تمام دنیا حتی مشاغل نیز دارای تئاتر مخصوص خود هستند و با توجه به مجموع نکات ذکر شده  به نظر می رسد لازم است تعریفی برای انواع تئاتر داشته باشیم.

وی ادامه داد: مسئولان تالار هنر باید تصمیم نهایی در این زمینه را بگیرند که تئاتر برای خواص، عوام و یا هر دو اجرا شود چراکه در هر برهه ای از زمان به یکی از این موارد اهمیت داده شده است.

تئاتر خاص نیز همانند نمایش عوام مخاطبان خوبی دارد

عطایی با اشاره به اینکه بلاتکلیفی برای تعیین زمینه های کارکردی تئاتر مشخص است، بیان داشت: این موضوع که تئاتر خاص مخاطب ندارد یکی از اشتباهات مسئولان است که باید رفع شود.

وی در ارتباط با  مخاطب شناسی اهالی تئاتر برای جذب بیشتر مردم به تئاتر تصریح کرد: از دیدگاه من بسیاری از تئاتری های اصفهان برای کارهایشان مخاطب شناسی خوبی انجام می دهند به گونه ای که مردم چندبار به دیدن برخی تئاترها می آیند.

این کارگردان تئاتر با توجه به عدم تمایل مردمی برای مشاهده تئاتر غیر رایگان تصریح کرد: اینکه مردم کمتر تمایل دارند برای تئاتر بهای بلیط بپردازند نیازمند ریشه یابی صحیح است و می تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

وی اضافه کرد: این مسئله که کارهای فرهنگی و یا هنری باید رایگان باشد دیدگاهی است که توسط  مسئولان رواج داده شده ونمی توان تقصیر آن را به گردن مردم انداخت.

عطایی ابراز داشت: زمانی که تالار هنر اصفهان تاسیس شد تمام تئاترها رایگان بودند و ما مرم را به این روند عادت دادیم و این مسئله باعث شده جدا از کیفیت نمایش پرشدن سالن تئاتر به رایگان بودن یا نبودن آن بستگی داشته باشد.

اجرای یک هفته تئاتر رایگان موجب فرهنگ‌سازی غلط درباره خرید بلیط تئاتر می شود

وی با بیان اینکه در جشنواره کمدی تالار هنر یک هفته تئاتر رایگان برای مردم اجرا می شود و بدین شکل پس از یک هفته انگیزه خرید بلیط تئاتر از میان می رود، گفت: با توجه به کمبود بودجه زایی تئاتر ناگهان مسئولان درصد برآمدند که فرهنگ پرداخت پول برای تئاتر را در میان مردم جا بیندازند.

این کارگردان تئاتر تاکید کرد: نمی توانیم انتظار داشته باشیم که فرهنگ سازی غلط ما در زمینه عادت دادن مردم به تماشای تئاتر رایگان به شکل ناگهانی تغییر کند بلکه این مسئله نیارمند فرهنگ سازی صحیح و تدریجی در دراز مدت است.

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=283

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *