«اندیشه پویا» و محمد جواد ظریف در حصر دلواپسان

بیست و هفتمین شماره ماهنامه اندیشه پویا با عکسی از محمدجواد ظریف بر روی جلد این شماره درحالی که ژستی به‌سان عکس مشهور محمد مصدق در دوره تبعید دارد، و با تیتر «ظریف در حصر دلواپسان» منتشر شد.

هفت سرزمین/ در سرمقاله این شماره اندیشه پویا، رضا خجسته‌رحیمی سردبیر این مجله از دلواپسی اصولگرایان رادیکال و چپ‌های انقلابی درباره مصالحه ایران و غرب سخن گفته و سپس در پرونده‌ای، حرکت ایران و آمریکا به‌سوی آنچه «پساتوافق» نامیده شده، مورد توجه قرار گرفته است. فروش نفت و رقابت‌های ژئوپلتیک تازه در منطقه، پیامدهای ورود سرمایه‌گذاران خارجی به ایران به روایت سعید لیلاز و تاثیرات منطقه‌ای و جهانی توافق هسته‌ای وین، ازجمله مطالبی است که در این پرونده بازتاب یافته است. در همین رابطه، اندیشه پویا میزگردی را با حضور ابراهیم یزدی، علیرضا علوی‌تبار و محمدرضا خاتمی برگزار کرده و آنها از وضعیت ایران، پس از به نتیجه رسیدن توافق هسته‌ای سخن گفته‌اند.

اندیشه‌پویا در بخش تاریخی این شماره نیز در آستانه سالرزو انقلاب مشروطه، پرونده‌ای را درباره آغاز حرکت ایران به سوی دموکراسی منتشر کرده و همایون کاتوزیان تاریخ‌دان، در این پرونده از امکان مصالحه با ناصرالدین شاه در دوره مشروطه صحبت کرده است. در این پرونده ضمن مرور وقایع عصر مشروطه و تحلیل زمینه‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی آن، صاحبنظران درباره مشروطه‌خواهی و جمهوری‌خواهی اظهارنظر کرده میرسپاسی و رسول جعفریان هم درباره خط فکری مصدقی‌ها به سوالات اندیشه‌پویا پاسخ داده‌اند. در این پرونده همچنین گزارشی هم به کارنامه «حیدر عمواوغلی» اختصاص یافته است. افزون بر این، در این شماره حاتم قادری و مازیار بهروز نیز رودرروی هم نشسته و به این سوال که چطور برخی شخصیت‌های سیاسی دموکرات می‌شوند و برخی دیگر اعتدالی پاسخ گفته‌اند.

در بخش «زندگی روزمره» این شماره نیز اندیشه پویا به بررسی سیر تحول «کروات» در زیست تاریخی ایرانی‌ها پرداخته و سپس «پیتر سینگر» از جنبش جدید نوع‌دوستی مبتنی بر کمک‌های خیریه دفاع کرده است. یکی دیگر از پرونده‌های خواندنی این شماره نیز با عنوان «طحال شاه» و نقشی که در تاریخ معاصر ایران داشته، به پرونده پزشکی محمدرضا پهلوی اشاره دارد.

در بخش پایانی این شماره اندیشه‌پویا با عنوان «کتاب کوچه» نیز خسرو شاکری از زندگی سیاسی خود و ناگفته‌هایی از روایت بنی‌صدر از مصدق سخن گفته و با رخشان بنی‌اعتماد نیز گفت‌وگو شده است. برپایی میزگردی درباره ادبیات روز ایران و مروری بر تازه‌های کتاب و گفتگو با برخی نویسندگان آنها نیز از دیگر مطالب این شماره اندیشه پویا است.

گفتنی است؛ شماره ۲۷ ماهنامه اندیشه پویا در ۱۶۴ صفحه و با قیمت ۱۰هزار تومان به چاپ رسیده است.

اندیشه-پویا۲۷

منبع: رصد

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=11360

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *