اورهان پاموک جایزه اردال اوز ترکیه را هم گرفت

جایزه ادبی «اردال اوز» که به نام موسس انتشارات «کان» نام‌گذاری شده به «اورهان پاموک» نویسنده ترکیه‌ای برنده نوبل تعلق گرفت.

هفت سرزمین/ اورهان پاموک نویسنده ترکیه‌ای برنده نوبل جایزه «اردال اوز» ۲۰۱۵ را از آن خود کرد.

این جایزه ادبی که به نام موسس انتشارات «کان» نام‌گذاری شده، هر سال به نویسنده‌ای اعطا می‌شود که طی سه سال اخیر اثر قابل توجهی به چاپ رسانده باشد. پاموک به پاس «فعالیت‌هایش در حوزه هنر رمان‌نویسی و تلاش برای جهانی کردن ادبیات کشور ترکیه» شایسته دریافت جایزه «اردال اوز» شناخته شده است.

به گزارش حریت دیلی نیوز‌، این جایزه هفت داور دارد که یکی از آن‌ها هر سال تغییر می‌کند. پاموک جایزه ۱۵ هزار لیره‌ای خود را به همراه یک مجسمه که اثری است از هنرمندی سرشناس‌، روز ۱۵ سپتامبر در هتل «پرا پالاس» دریافت می‌کند. بنیان‌گذار انتشارات «کان» سال ۲۰۰۶ در سن ۷۱ سالگی درگذشت و این جایزه ادبی به نام او از سال ۲۰۰۸ راه‌اندازی شد.

اورهان پاموک به عنوان یکی از مطرح‌ترین رمان‌نویسان ترکیه، خالق آثاری چون «زندگی نو»، «موزه معصومیت»، «برف»، «کتاب سیاه»، «نام من سرخ» و اثر زندگی‌نامه‌ای «استانبول» است. پاموک اولین رمانش «جودت بیک و پسرانش» را در سال ۱۹۸۲ به چاپ رساند و یک سال پس از آن «خانه خاموش» را منتشر کرد. او نوبل ادبیات را در سال ۲۰۰۶ به خود اختصاص داد. پاموک در سال ۲۰۰۳ جایزه «ایمپک دوبلین» را برای «نام من سرخ» دریافت کرد. آثار این نویسنده تاکنون بیش از ۱۱ میلیون جلد در سرتاسر جهان فروش داشته‌ است.

منبع: ایسنا

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=13140

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *