اکو «تاریخ زشتی» را پس از «تاریخ زیبایی» روایت می کند

کتاب “تاریخ زشتی” نوشته اومبرتو اکو، به همت موسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری(متن) وابسته به فرهنگستان هنر منتشر شد.

هفت سرزمین/ » فلاسفه و هنرمندان در هر سده تعاریفی از زیبایی عرضه کرده‌اند که به برکت آن‌ها می‌توان تاریخی از تصورات زیبایی‌شناسانه را در طول زمان بازسازی کرد. ولی چنین چیزی در مورد زشتی اتفاق نیفتاده است. زشتی را اغلب ضدزیبایی توصیف کرده‌اند، از این‌رو جز اشاراتی گذرا در حواشی برخی آثار کم‌اهمیت، به ندرت مقاله مشروحی به تعریف زشتی اختصاص یافته است.» (تاریخ زشتی؛ امبرتو اکو)

اومبرتو اکو، هنرنویس، رمان نویس، فیلسوف و مترجم ایتالیایی پس از نگارش کتاب تاریخ زیبایی، نوشتاری را نیز به تاریخ زشتی اختصاص داده است که اصل آن به زبان ایتالیایی است. در ابتدای کتاب تاریخ زشتی مصاحبه‌ای از اومبرتو اکو با فرانسوا بونل از زبان فرانسوی ترجمه و ‌اراده شده، در این مصاحبه اکو درباره نگرش‌اش به مفهوم «زشتی» و همچنین مراحل نگارش کتاب پرداخته است.

اکو در این کتاب به مفاهیم متعددی از زشتی پرداخته است. در فصول اول کتاب به زشتی در جهان کلاسیک؛ ‌مفاهیم شیفتگی، مرگ، شهادت؛ روز قیامت، ‌دوزخ، اهریمن؛ هیولاها و نشانه‌ ۶۳۶۳۳۳۸۹۸۷۰۲۰۰۷۹۶۲های منحوس؛ زشت، مضحک، شرم‌آور؛ و زشتی زن از دوران باستان تا دوره‌ باروک؛پرداخته شده است. از فصل هفتم اهریمن در دنیای مدرن ؛ جادوگری و شیطان پرستی، سادیسم؛ فیزیکا کوریوسا؛رمانتیسم و رستگاری زشتی؛ ناشناخته‌ها ؛ برج فولادی و برج عاج؛ جنبش‌های پیشتاز و پیروزی زشتی؛ زشتی دیگری،‌گیچ و کمپ؛ و در نهایت به زشتی در روزگار ما بررسی شده است.

این فیلسوف ایتالیایی پیش از این، «تاریخ زیبایی» را در سال ۲۰۰۴ به زبان انگلیسی منتشر کرده بود، این اثر در سال ۱۳۹۰ با ترجمه هما بینا از سوی موسسه متن منتشر شد و تا سال ۱۳۹۲ به چاپ سوم رسید.

در پیشگفتار کتاب آمده است: «همه ما در زندگی به کرات، و در عالم هنر نیز، با مصادیق مختلف زشتی روبه‌رو شده‌ایم، اما کمتر نویسنده‌ای تلخی و مرارت تشریح و تحلیل زشتی و سیر زشتی‌نگاری ادوار  مختلف تاریخی و گستره‌های متفاوت فرهنگی را به جان خریده است، آن هم وقتی می‌توان از زیبایی سخن گفت؛ به‌ویژه آن‌که هر گاه نام هنر به میان می‌آید، احتمالا نخستین توقع بیشتر مخاطبان پناه آوردن به زیبایی این عالم در گریز از زشتی‌ها و ناگواری‌های زندگی است و از این رهگذر حق است که سخن از زشتی چندان هم به مذاق خوش نیاید. اما برای ذهن جست‌وجو گر انسان مدرن، صرف حضور یک مفهوم، دلیلی بسنده است برای تجزیه و تحلیل و تعمق در دقایق آن، حتی اگر آن مفهوم به زشتیِ “زشتی” باشد».

اصل این کتاب به زبان ایتالیایی است ولی نسخه‌ای که اکنون در دست دارید از ترجمه نه چندان روان و آسان‌فهم انگلیسی، به فارسی برگردانده شده است.

در معرفی بیش‌تر این کتاب عنوان شده است: اکو در این «کتاب زیبا» کوشیده است در هیات یک نشانه‌شناس، فیلسوف، و مورخ ایده‌ها و مفاهیم گوناگون زشتی را در ادوار مختلف گردآوری کند. هنگام خواندن این کتاب احساس می‌کنید در یک نمایشگاه قدم می‌زنید، چون در خلال فصل‌هایی که یکی پس از دیگری می‌آیند، گزیده‌های دوگانه گنجانده شده‌اند: متون ادبی و شاعرانه، و آثار هنری با نمایش پرشکوه. وی با سبُک‌خیزی قلمش، بزرگترین دشواری‌ها را با چنان سهولتی ابراز می‌کند که فضل و دانش صورتی دلچسب و ساده به خود می‌گیرد.

اومبرتو اکو، هنرنویس، رمان‌نویس، فیلسوف و مترجم ایتالیایی، پس از نگارش کتاب «تاریخ زیبایی»، درصدد برآمد با سبک و سیاقی مشابه، نوشتاری را نیز به «تاریخ زشتی» اختصاص دهد. اکو در این کتاب می کوشد در هیأت یک نشانه‌شناس، ‌فیلسوف‌ و مورخ ایده‌ها و مفاهیم گوناگون زشتی را در ادوار مختلف گردآوری کند.

چاپ نخست این کتاب در شمارگان ۱۵۰۰ نسخه در پانزده فصل و ۴۰۱ صفحه و قیمت ۳۴۵۰۰ تومان عرضه شده است.

این کتاب در سال ۲۰۰۷ با عنوان اصلی «On Ugliness» منتشر شد، اکنون ترجمه آن به زبان فارسی در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.

منابع: فرهنگستان هنر/ ایسنا/ نسیم آنلاین

 

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=15807

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *