«ایران‌شناسی» در اروپا و آمریکا درحال از بین رفتن است

علم «ایران‌شناسی» درحالی به‌گفته باستان‌شناسان مطرح ایران در اروپا و آمریکا درحال از بین رفتن است که علیزاده، مدرس باستان‌شناسی در دانشگاه خاورشناسی شیکاگو معتقد است، راه‌اندازی مرکز پژوهشی بین‌المللی در شوش این امکان را فراهم می‌کند تا علم ایران شناسی که هم‌اکنون درحال از بین رفتن است دوباره احیاء شود.

باستان‌شناسان در سومین روز از هفته‌ پژوهش و در گردهمایی مدیران و کارشناسان پایگاه‌های ملی و جهانی به بررسی مشکلات پایگاه‌ها و راه‌های برون‌رفت از این معضلات پرداختند.
«عباس علیزاده»، یکی از باستان‌شناسان مطرح ایران و مدرس دانشگاه خاورشناسی شیکاگو است. او که برای راه‌اندازی مرکز پژوهشی بین‌المللی شوش و ساماندهی این محوطه باستانی به شوش سفر کرده راجع به آخرین اقدامات صورت گرفته در محوطه باستان‌شناسی شوش گفت: «شوش بدون اغراق یکی از مهمترین شهرهای ایران و خوزستان‌ نیز یکی از مهمترین استان‌های ایران به‌شمار می‌رود. با این حال مواد فرهنگی و یافته‌ّهایی که فرانسویان ۳۷ سال پیش کاوش کردند و در انبار شوش گذاشتند آسیب فراوانی دیده بود».
او گفت: «بسیاری از سفال‌ها درحالی به‌شدت آسیب دیده بود و وضعیت انبارها بسیار اسفناک بود به‌طوری که مقداری از اطلاعات در سال‌های گذشته گم شده بود که هم‌اکنون با گروهی از باستان‌شناسان بومی به پاکسازی و تاریخ‌گذاری آنها پرداختیم.»
به‌گفته علیزاده، سایت‌های باستانی ثبت جهانی شده درحالی ارتقاء پیدا می‌کنند که پژوهشگران در سایت‌ها فعال باشند در غیراینصورت سایت‌های جهانی سرنوشت پایگاه تخت‌سلیمان را پیدا می‌کنند.
آنطور که علیزاده بیان کرد: «هم‌اکنون در محوطه باستانی شوش بیش از ۱۰۰ پایان‌نامه در مقطع ارشد و دکتری وجود دارد. این درحالی است که داده‌هایی که به‌دست می‌آید به‌صورت آنلاین به اشتراک گذاشته می‌شود تا دانشجویان داخلی و خارجی از این داده‌ها بهره‌مند شوند.»
او گفت: درحال‌حاضر ایران‌شناسی در آمریکا و اروپا درحال از بین رفتن است و جذب باستان‌شناسان و دانشجویان بین‌المللی به مرکز پژوهشی شوش تبلیغ رایگان ایران برای دنیا است.
به‌گفته این باستان‌شناس، در شوش بسیاری از کارشناسان کوچکترین اطلاعی از توالی خوزستان نداشتند، حتی برخی از مرمت‌گران از توالی سفال‌ها بی‌اطلاع بودند اما هم‌اکنون فعالیت‌ها به‌شکل تخصصی انجام می‌شود و اطلاعات به‌صورت منسجم روی بانک اطلاعاتی که به‌زودی راه‌اندازی می‌شود قرار می‌گیرد.
علیزاده اعلام کرد: «کتابخانه مجازی شوش نیز در آینده‌ای نزدیک راه‌اندازی می‌شود و مطالب‌ به صورت پی دی اف (pdf) چاپ و منتشر می‌شود.»
منبع: میراث فرهنگی
Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=538

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *