ایران باز هم از جایزه گِرمی بی نصیب ماند

با مشخص شدن اسامی کاندیدا های دریافت جایزه گرمی امسال رویاهای حافظ ناظری رنگ باخت.

به گزارش خبرنگار موسیقی ایسکانیوز، بعد از انتشار فهرست کاندیداهای بخش دریافت جایزه گرمی در قسمت ورلد میوزیک،  پیش بینی های حافظ ناظری مبنی بر بالا بودن احتمال کاندیداتوری او در بخش ورلد میوزیک گرمی آواردر نادرست از آب درآمد.

NAZERI.

این اثر توانسته بود بعد از یک‌ماه در صدر فروش جدول موسیقی کلاسیک دنیا قرار بگیرد. او هوشنگ کامکار را بواسطه انتقادات تندی که نسبت به اثرش بر زبان رانده بود را با عنوان استاد سالخورده ای سرشار از دشمنی و کینه جویی و مملو از بغض و ناشکیبایی نام برد و در پاسخ انتقادات این هنرمند پیشکسوت گفته بود: با چنین رویکردی چگونه می‌توان از جامعه موسیقی انتظار مهرورزی و همبستگی داشت آن هم در جغرافیای فرهنگی و سیاسی‌ای که پیکر نحیف این موسیقی هماره دستخوش تاراج و محرومیت‌ها بوده و تاسف‌بار‌تر از آن آفت تفرقه و مصیبت بی‌مهری به یکدیگر که دیرگاهی است دامن هنرمندان موسیقی را گرفته است. با این اوصاف آیا هنوز وقت آن نرسیده است که نقطه پایانی بر این تلخی‌ها بگذاریم؟ آیا در چنین فضایی می‌توان از نسل‌های آینده موسیقی انتظار پایبندی به اخلاق والای هنری و به‌دنبال آن حرکت و آفرینش آثاری ماندگار را داشت؟

او نقد هوشنگ کامکار را نقدی غیر عادلانه ارزیابی کرده بود و در دفاع از اثرش ” بعد یازدهم” را متفاوت ترین اثر این سالها از لحاظ آهنگسازی و نوازندگی و خوانندگی برشمرد.

او از کامکار پرسیده بود: آیا اثری که دست کم از لحاظ آهنگسازی، نوازندگی و خوانندگی در عین وفاداری به اصول و معیارهای موسیقی شرق و غرب، با بسیاری از آثار شنیده‌شده این سال‌ها متفاوت بوده و بعد از تایید و مورد علاقه قرارگرفتن آهنگسازان بزرگ دنیا مانند جان ویلیامز و جان آدامز (از اعضای هیات ژوری کمپانی سونی) توسط معتبر‌ترین کمپانی موسیقی کلاسیک جهان منتشر شده و سپس به‌عنوان نخستین اثر از خاورمیانه در صدر آثار پرفروش کلاسیک جهان قرار گرفته، در نگاه حضرتعالی حتی یک نکته مثبت هم برای اشاره‌کردن نداشته است؟! یا آنکه گفتنش خللی بر قامت موزون نقد شما می‌نشاند؟! شگفتا!

به هر شکل بعد یازدهم که به پیش بینی هنرمندش می بایست حداقل در ۶ بخش به جایزه گرمی راه میافت در هیچکدام از ۸۳ بخش این جایزه موفق به ورود نشد.

اما در بخش وورد میوزیک “ANOUSHKA SHANKAR” و “SERGIO MENDES” بیشترین شانس دریافت جایزه گرمی را در بین سایر کاندیداها دارند.

براساس این گزارش، آنوشکا شانکار دختر موسیقیدان اسطوره ای جهان، راوی شانکار   و نوازنده سازهای سیتار، پیانو و تامپورا است. آنوشکا متولد ۹ ژوئن ۱۹۸۱ بوده و اولین حضور او در عرصه بین المللی به سن ۱۸ سالگی او بازمیگردد وی در ساب ۱۹۹۸ موفق شد جایزه “BRITISH HOUSE OF COMMON SHIELD” را کسب کند.

آخرین توفیق این نابغه موسیقی هند در سال ۲۰۱۲ بود که بخاطر آلبوم ” TRAVELLER” جایزه بهترین هنرمند را از ” SONGLINES MUSIC AWARDS” دریافت کرد.

سرجیو مندس هنرمند نام اشنای برزیلی  متولد ۱۱ فوریه ۱۹۴۱ دیگر کاندیدای این بخش از گرمی آوارد امسال است که در کنار آنوشکا شانکار بیشترین شانس تصاحب این جایزه را دارد. او بیش از این و در سال ۲۰۱۲ کاندیدای دریافت جایزه اسکار تک آهنگ بخش موسیقی بخاطر فیلم انیمیشن “RIO” و تک آهنگ “REAL IN RIO” شده بود.

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=145

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *