ایران و آذربایجان با هم«سلطان مار»را به صحنه نمایش می آورند

خیرالله تقیانی پور با اشاره به اینکه دو متن نمایشی در جشنواره تئاتر آیینی و سنتی دارد، از اجرای نمایش «سلطان مار» به صورت مشترک با هنرمندان آذربایجانی خبر داد.

هفت سرزمین/ خیرالله تقیانی‌پور نویسنده و کارگردان تئاتر درباره فعالیت های جدیدش در عرصه هنرهای آیینی و سنتیگفت: قرار است با دو متن نمایشی در جشنواره تئاتر آیینی و سنتی حضور داشته باشم. یکی از این نمایش ها «دو روی روایت نادری» است که کاری از گروه تئاتر «نقاب» به حساب می آید و و جواد نوری کارگردانی آن را بر عهده دارد. در این نمایش بازیگرانی چون مه لقا باقری، جواد پورزند، قربان نجفی، وحیئ نفر، بهنام شرفی، محمد هادی عطایی، سامان دارابی، الهه شه پرست، سهیلا جوادی، مهدی پناهی، محمد شکری و میلاد ابراهیمی به ایفای نقش می پردازند. همچنین آهنگساز نمایش سهند تاکی، طراح صحنه و لباس داریوش پیرو، عکاس سمیه میری و طراح گریم سهیلا جوادی هستند.

وی ادامه داد: این نمایش روایت شب آخر زندگی نادرشاه از زبان دو مطرب زن است که به قصد شاد کردن و تفریح ستاره بانو همسر نادرشاه به اردوی آنها که در اطراف قوچان مستقر است رفته اند. در همین حین توطئه‌ای علیه نادر شاه و قتل وی رخ می دهد. در پایان اثر، تماشاگر توسط این دو مطرب زن با حقیقتی درباره نادرشاه مواجه می شود که در ابتدای نمایش وارونه جلوه داده شده بود. این اثر نمایشی قرار است بعد از پایان جشنواره آیینی و سنتی تا قبل از آغاز ماه محرم در تماشاخانه سنگلج به صحنه برود.

این کارگردان درباره نمایشنامه دیگرش توضیح داد: نمایش دیگر «ناسور» نام دارد که توسط افسانه زمانی کارگردانی خواهد شد. این اثر نمایشی در ۲ زمان مختلف یعنی اوایل دوران پهلوی و مشروطه رخ می دهد. به این ترتیب که ملک خاتون که در زمان مشروطه در یک خانه باغ در زمان قاجار زندگی می کند مجبور می شود در دوران مشروطه عشق زندگی اش را نابود کند. این زخم ناسور سال ها در وجود این زن باقی می ماند و سال ها بعد زمانی که پیر شده در اوایل دوران پهلوی با برپایی مجلس زنانه شبیه خوانی یوسف و زلیخا می خواهد زخم وجودی اش را باز کند.

تقیانی پور درباره دیگر فعالیت هایش بیان کرد: همچنین در راستای اعتلای نمایش ایرانی و تحقیق و پژوهش درباره نمایش های سنتی و آیینی قرار است با حماتی دو کمپانی تئاتر آدربایجان نمایش «سلطان مار» بهرام بیضایی را که ریشه در قصص آذری زبان دارد و می تواند اشتراکات فرهنگی آذری زبان های ایران و کشور آذربایجان را به تصویر بکشد، به صحنه ببریم. به همین دلیل قرار است به زودی سفری به باکو داشته باشیم و این نمایش را با بازیگران آذربایجانی برای حضور در جشنواره سی و چهارم تئاتر فجر آماده کنیم. این نمایش با حمایت دو کمپانی تئاتر آذ درام و تئاتر لنکران به صحنه می رود. کلا آذربایجانی ها به فرهنگ ایران بسیار علاقمند هستند و آنقدر که آنها از فرهنگ ما شناخت دارد برخی از مسئولان کشور خودمان علاقه ای به شناخت فرهنگ عامیانه و ملی ایران از خود نشان نمی دهند و همیشه مرغ همسایه برایشان غاز است.

وی درباه سرنوشت اجرای نمایش «بوقلمون» عنوان کرد: متاسفانه مدام برای اجرای نمایش «بوقلمون» به ما وعده و وعید می دهند. گفته اند تلاش می کنند نیمه دوم سال در تالار چهارسو به ما اجرا بدهند اما هنوز نمایش های نیمه دوم را اعلام نکرده اند. اگر تئاتر شهر قرار است ویترین تئاتر پایتخت باشد باید نمایش های آیینی و ملی هم در آنجا به صحنه بروند اما از ابتدای سال هیچ نمایش ملی در این مجموعه اجرا نشده است.

کارگردان «طروپ طرب» در پایان متذکر شد: با وجودیکه آقای مرادخانی در تمرین های نمایش «بوقلمون» حضور پیدا کرده و بر این نکته تاکید داشت که از نمایش های ایرانی حمایت خواهد کرد اما متاسفانه مدیران وی به این امر بی توجه هستند و حاضر نیستند به نمایش «بوقلمون» که جزو آثار برگزیده جشنواره تئاتر فجر است اجرای عمومی بدهند.

در نمایش «بوقلمون» علی سلیمانی، سیروس همتی، مه لقا باقری، جواد پورزند، وحید نفر، سامان دارابی، مصطفی ساسانی، محمد هادی عطایی، حسین شفیعی، محمد شکری، مسیح سید مهدوی، مهدی پناهی و میلاد ابراهیمی ایفای نقش می‌کنند. داریوش پیرو طراحی صحنه و لباس نمایش را بر عهده دارد.

این اثر نمایشی در جشنواره تئاتر فجر سی و سوم تئاتر فجر موفق به دریافت جایزه بهترین نمایشنامه، بهترین کارگردانی، تقدیر بازیگر مرد، بهترین بازیگر زن، بهترین طراحی لباس شده است.

منبع: مهر

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=12301

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *