باکس آفیس: ۲۳ تا ۳۰ مارس ۲۰۱۵ (۳ تا ۱۰ فروردین ۱۳۹۴) / «سیندرلا» و «شورشی» و بقیه همگی به «خانه» برگشتند!!

این هفته؛ دو فیلم تازه از راه رسیده «خانه» و «سخت بگیر» گوی سبقت را از «شورشی» و «سیندرلا» ربودند و صدر جدول را به تسخیر خود در آوردند.

اختصاصی هفت سرزمین/ حسام شکیبا- «باکس آفیس»‌ عنوان بخش ویژه ای در سایت ماست که در آن – هر دوشنبه – در قالب سنت «ریویو»نویسی، به تحلیل ویژه ای از جدول فروش سینمای آمریکا می پردازیم. با توجه به اهمیت اقتصادی و فرهنگی – هنری سینمای آمریکا در معادلات سینمایی جهان- به ویژه از بعد اقتصادی و هنری- بررسی و تحلیل جدول فروش فیلم ها می تواند از اهمیت خاصی برخوردار باشد.

«هفت سرزمین» هر دوشنبه گزارش ویژه «باکس آفیس» – تحلیل جدول معرفی فیلم های سینمای جهان- را تقدیم خواهد کرد.

********

۱/ خانه (home)/ تیم جانسون 

هفته اول اکران: ۵۴ میلیون دلار

کمپانی های فاکس و دریم ورکز این هفته انیمیشن جذابی را با عنوان «خانه» روانه پرده اکران ۳۷۰۸ سالن سینما در آمریکا و آمریکای شمالی کردند تا در دو روز آخر هفته با مجموع فروش ۵۴ میلیون دلار صدر جدول باکس آفیس را به تسخیر خود درآورد.

این محصول ۱۳۵ میلیون دلاری کودکانه به کارگردانی تیم جانسون (کارگردان «مورچه ها» و سندباد») با صدا پیشگی ستاره هایی هم چون جیم پرسونز و استیو مارتین که ریحانا – خواننده مشهور- آن ها را همراهی می کند همه رقبا را شکست داد و با این فروش امیدوار کننده احتمالا هزینه بسیار هنگفت تولید خود را برخواهد گرداند.

در این فیلم؛ دختر کوچکی به اسم پیت با موجود بیگانه کاملا عجیب و غریبی به نام اوه! آشنا می شود. اوه که یک موجود شبه فضایی عجیب است به پیت کمک می کند که مادرش را پیدا کند.

«خانه» در سایت imdb امتیاز ۶/۸ از ۱۰؛ در سایت متا اسکور رتبه ۵۵ از ۱۰۰ و در سایت متا کریتیک ۳۰ نقد را به خود اختصاص داده است.

خانه

**

۲/ قوی باش (get hard)/ اتان کوهن

هفته اول اکران: ۳۴ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار

کمدی بزن بکوب و شلوغ اتان کوهن (که البته هیچ نسبتی با برادران کوئن ندارد!) با بازی ویل فارل و کوین هارت- که محصولی ۴۰ میلیون دلاری از برادران وارنر است- در این آخر هفته در ۳۱۷۵ سالن اکران شد و با فروشی نزدیک به ۳۵ میلیون دلار در رده دوم جدول باکس آفیس نشست  و تقریبا خرج خود را درآورد.

اتان کوهن فیلمنامه نویس و تهیه کننده در اولین فیلم بلندش- «قوی باش»- با استفاده از فرمول امتحان پس داده و – شاید- کلیشه ای «مرد سفید/ مرد سیاه»؛ داستانی کمیک با لحظات فراوان کمدی موقعیت را تعریف می کند: جیمز (ویل فارل) میلیونر مشهور در مسیر سفری تجاری به سن کویینیتن با دوست دوران مدرسه اش- دارل (کوین هارت)- مواجه می شود و با هم همراه می شوند؛ اما این همراهی حتی آن ها را تا زندان هم می کشاند…

فیلم از نظر رتبه بندی هنری هم اوضاعی زیر متوسط دارد: نمره ۶/۲ از ۱۰ در سایت imdb؛ رتبه ۳۶ از ۱۰۰ در متا اسکور و ۴۱ نقد اغلب منفی در متاکریتیک.

سخت بگیر

**

۳/ شورشی (insurgent)/ رابرت شونتکه

هفته دوم اکران: ۲۲ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار/ فروش کل ۸۶ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار

این فیلم با اقتباس از دومین کتاب سه‌گانه «واگرا» به قلم ورونیکا راث ساخته شده و شایلین وودلی نقش بئاتریس تریس پرایور را تکرار کرده است.

تریس در فیلم اول در برابر یک حاکم مستبد که قصد داشت او را به قتل برساند، به پا می‌خیزد. او در فیلم جدید باید با شیاطین وجود خود روبرو شود و به مبارزه خود با اتحادی که تهدیدی برای جامعه اوست، ادامه بدهد. تریس  و فور پس از اتفاقاتی که در «Divergent» پشت سر گذاشتند، هم اکنون در حال فرار هستند و باید خود را برای جنگ سختی که قرار است میان جناح های مختلف شکل بگیرد آماده کنند.

این؛ خلاصه داستان قسمت دوم از این مجموعه است که قسمت اولش با همان نام Divergent در اوایل سال ۲۰۱۴ اکران موفقی داشت.

اما قسمت جدید این مجموعه  که در هفته اول صدرنشین باکس آفیس شد در هفته دوم با قبول شکست از دو فیلم «خانه» و قوی باش» به رتبه سوم جدول نزول کرد؛ در حالی که نزدیک به ۶۰ درصد افت فروش منفی داشت! و در ۳۸۷۵ سینما در امریکا و کانادا حدود ۲۲ میلیون دلار فروخت تا مجموع فروشش به رقم ۸۶ میلیون دلار برسد.

از بعد هنری اما اوضاع فیلم نسبتا مناسب است: نمره ۷ از ۱۰ در سایت imdb؛ نمره ۴۲ از ۱۰۰ در متا اسکور و ۳۸ نقد در متا کریتیک.

ظاهرا رابرت شونتکه (نویسنده و آهنگساز و کارگردان آلمانی تبار) بعد از دو سه تجربه اکشن جاسوسی و علمی- تخیلی- از جمله: R.I.P.D. و البته RED)؛ انتخاب معتبر و مناسبی برای کارگردانی قسمت دوم از مجموعه «واگرا» (The Divergent) به حساب آمده است که ۱۱۰ میلیون دلار را برای ساخت این فیلم در اختیارش قرار دادند… و تا حدودی هم این اعتماد کمپانیهای لایونز گیت و زیر مجموعه اش سامیت اینترتینمنت را جواب داده است.

شورشی

**

۴/ سیندرلا (cinderella)/ کنت برانا

هفته سوم اکران:۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار/ فروش کل ۱۵۰ میلیون دلار

«سیندرلا»ی قلچماق!‌و قوی دو هفته اول اکران؛ حالا در هفته سوم از سه رقیب اصلی اش شکست سختی خورد و به رده ۴ باکس آفیس رسید! یعنیبا حدود ۵۰ درصد افت فروش و با اکران در ۳۸۱۵ سالن سینما به فروش ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار دلاری (و فروش کل۱۵۰ میلیون دلار)دست یافت.

کنت برانا- که حالا بعد از چند تجربه شکسپیری و جاسوسی و اکشن و حتی تخیلی- اسطوره ای، به آزمونی قبلا جواب داده و تضمین شده رو آورده: ساخت نسخه جدید و متفاوتی از سیندرلا، نوستالژی و خاطره شیرین کودکی های همه ما که گویی هنوز و پس از سالیان سال، دنبال لنگه کفش کذایی است!

«سیندرلا»ی جدید که به رسم کنت برانا، از چنگ اندازی های شبه هنرمندانه! و تغییرات شبه مؤلفانه! کنت برانا جان سالم به در نبرده!، البته درام خانوادگی جذاب و پرکشش و خوش ساختی است که از نظر ارزش های هنری هم اوضاع خوبی دارد: نمره ۷/۹ از ۱۰ در سایت imdb؛ نمره ۵۹ از ۱۰۰ در متا اسکور و ۴۰ نقد در متا کریتیک.

لیلی جیمز در نقش سیندرلا، کیت بلنچت و ریچارد مدن، بازیگران این روایت آشنای قدیمی هستند: همان ماجرای «الا» دختر زیبای مظلومی که پس از مرگ مادر و سفر پدر، زیر دست نامادری بداخلاق و نابکار و دختران بدتر از خودش- از جمله آناستازیا- می افتد. نامش را به سیندرلا تغییر می دهند اما دست سرنوشت، پرنس مشهور و بزرگواری را در مسیرش قرار می دهد تا او را خوش بخت کند که نامادری بی انصاف و دختران بد سیرتش از حسادت بترکند!!

سیندرلا ۲۰۱۵

**

۵/ تعقیب می شود (it follows)/ دیوید رابرت میچل

هفته اول اکران: ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار

دقیقا معلوم نیست کدام عوامل باعث شدند که فیلم دیوید رابرت میچل- «تعقیب می شود»- در هفته سوم اکران و در حالی که در دو هفته قبل رتبه ۱۹ باکس آفیس را داشت به یکباره با اکران در ۱۲۱۸ سالن سینما به فروش ۴ میلیونی برسد و مجموع فروشش را به رقم ۵ میلیون دلار برساند تا با افزایش درصد فروشی حیرت انگیز- ۱۰۶۶ درصد!!- به رتبه ۵ جدول راه پیدا کند!

تریلر ترسناک و جنایی میچل- که بعد از کمدی /‌ درام نسبتا موفقی هم چون «اسطوره خوابروی آمریکایی» در سال ۲۰۱۰ دومین تجربه حرفه ای او در مقام کارگردان محسوب می شود – روایت هراسناک و خونبار دختری جوان (با بازی مایکا مونرو)  است که بعد از درگیر شدن در یک ماجرای عاطفی حس می کند که توسطی موجودی ناشناخته و عجیب- شاید یک انسان جانی- تعقیب می شود…

فیلم از نظر هنری اوضاع خیلی خوبی دارد: نمره ۷/۶ از ۱۰ در سایت imdb؛ رتبه ۸۳ از ۱۰۰ در متا اسکور و ۳۶ نقد در متا کریتیک.

آن زیر

**

۶/‌ مردان شاه: سرویس مخفی (kingsman: the secret service)/ ماتیو وان

هفته هفتم اکران: ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار/ فروش کل ۱۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار

روند نزولی فیلم ماتیو وان در هفته هفتم ادامه داشت: افت فروش منفی ۳۴ درصدی و البته از دست دادن بیش از ۴۳۰ سالن سینما (یعنی اکران در ۱۷۸۵ سالن) باعث شد که فقط ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار نصیبش شود تا بتواند رقم فروش کلی اش را به حوالی ۱۲۰ میلیون دلار برساند.

البته «مردان شاه» هم چنان رتبه بسیار خوب ۸/۳ از ۱۰ را در سایت imdb؛ نمره متوسط ۵۹ از ۱۰۰ را در متا اسکور و ۳۸ نقد در متا کریتیک را به خود اختصاص داده است.

ماتیو وان پس از موفقیت های چشمگیر دو فیلم تجاری اما خوش ساخت قبلی خود- kick ass و مردان ایکس: فرست کلاس- به چالش جدیدی دست زده است: ساخت یک اکشن ماجراجویانه خوش ساخت با مایه های تریلر جاسوسی که رگه هایی از کمدی موقعیت را هم می توان در‌ آن دید. در «مردان شاه؛ سرویس مخفی» ماجرای یک سازمان جاسوسی روایت می شود که از آخرین دستاوردهای تکنولوژیک دنیای جاسوسی استفاده می کنند تا به سازمان های رقیب لطمه بزنند.

کالین فرث و ساموئل ال جکسون و البته تارون اگرتون، مثلث سه ضلعی دنیای جاسوسی درون فیلم را تشکیل می دهند گه حوادثی خطرناک و مرگبار را در جهان جاسوس های مدرن تجربه می کنند.

kingsman-poster

**

۷/ تمام شب بران (run all night)/ ژوم کولت سرا

هفته سوم اکران: ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار/ فروش کل ۲۳ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار

«تمام شب بران»، که – بعد از «ناشناخته» و «متوقف ناشدنی»- سومین تجربه همکاری لیام نیسون و ژوم کولت سرا (این فرانسوی خوش قریحه اکشن ساز) است، البته به همان خوش ساختی و جذابیت دو تجربه قبلی است: یک اد هریس در نقش منفی خیلی خوب دارد که مثل همیشه هریس آن را با قدرت و جذابیتی توأمان بازی کرده؛ و یک لیام نیسن یکه بزن و قهرمان هم دارد که در ادامه کاراکتر بزن بهادر آشنای این سال هایش (از takenها گرفته تا بقیه فیلم هایش)، نبض تماشاچی را در دست دارد و می داند با این سن و سال، چه طور قهرمانی شکست ناپذیر جلوه کند.

اما در هفته سوم اکران اوضاع خیلی بهتر از هفته قبل نبود: حدود ۵۶ درصد افت فروش؛ از دست دادن حدود ۸۰۰ سالن سینما؛ و فروشی بالغ بر ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار و رسیدن به رقم فروش کل نزدیک به ۲۴ میلیون دلار. نتیجه این که احتمالا این فیلم را در مقایسه با سه قسمت taken؛‌ باید ناموفق ترین فیلم سال های اخیر نیسون از نظر تجاری در ژانر اکشن دانست.

از بعد هنری اما اوضاع فیلم، خیلی بد نیست: نمره ۷/۳ از ۱۰ در سایت imdb؛ رتبه ۵۹ از ۱۰۰ در متا اسکور و ۳۳ نقد در متا کریتیک.

کولت سرا در «تمام شب بران» هم یک داستان شاید کلیشه ای را روایت می کند: جیمی کانلون (لیام نیسون) یک حرفه ای تمام عیار است که در شهر به او لقب «گورکن»! داده اند. او با کسی سر دشمنی ندارد اما وقتی از سوی شان مگوایر (اد هریس) سردسته اوباش و گنگسترهای شهر، پسرش مایکل برای کشته شدن انتخاب می شود، با تمام قدرت روبروی مگوایر و اوباش اطرافش و البته پلیس های فاسدی که دور خودش جمع کرده، می ایستد…

تمام شب بران

**

۸/ دومین هتل عجیب و غریب ماری گلد (the second best exotic marigold hotel)/ جان مدن

هفته چهارم اکران: ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار/ فروش کل ۲۸ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار

جان مدن- اکشن ساز کهنه کار هالیوود- بعد از موفقیت نسبی قسمت اول همین فیلم و البته دو اکشن پشت سر همش (دبت / کیل شات)، به امید تکرار موفقیت های تجاری قسمت اول، قسمت دوم این کمدی نه چندان خنده دار! و البته کمابیش لوس! را روانه پرده سینماها کرده؛ اما حاصل نه از بعد تجاری و نه از بعد هنری، چندان راضی کننده نیست: امتیاز ۶/۹ از ۱۰ در سایت imdb؛ نمره ۵۲ از ۱۰۰ در متا اسکور و ۳۵ نقد در متا کریتیک.

فیلم در ادامه ماجراهای قسمت اول، این بار تقریبا داستانی مشابه اولی را روایت می کند: سانی، رویای جاه طلبانه ای دارد برای راه اندازی دومین هتل عجیب و غریب دنیا با همان اسم هتل ماری گلد.. مقاومت ها و کارشکنی ها و مشکلات و دست اندازها از راه می رسند تا این رویا به سختی و مشقت محقق شود…

در هفته چهارم اکران، سرنوشت این کمدی نه چندان جالب، این طور بوده است: افت فروش ۳۸ درصدی، از دست دادن حدود ۵۲۰ سالن سینما؛ اکران در ۱۴۹۸ سالن سینما، فروش ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار دلاری، و سرانجام مجموع فروش ۲۸ میلیون  و ۱۰۰ هزار دلاری.

دومین هتل عجیب و غریب مایر گلد

**

۹/ اعتقاد داری؟ (?do you believe)/ جان گان

هفته دوم اکران: ۲ میلیون و ۱۵۰ هزار دلار/ فروش کل ۷ میلیون دلار

 «اعتقاد داری؟»‌ را جان گان – تدوین گر و نویسنده و تهیه کننده آمریکایی- کارگردانی کرده و داستان کشیشی درگیر در قضیه ایمان یا بی ایمانی را روایت می کند؛ اما چنان که برنامه ریزی کرده بودند در گیشه فیلم موفقی نبود: فیلم در هفته دوم اکران هم اوضاع بدی را تجربه کرده است:

با افت فروش منفی ۴۰ درصدی در ۱۳۵۶ سینما اکران شد اما حداکثر به فروشی ۲ میلیون و ۱۵۰ هزار دلاری دست یافت تا مجموع فروشش به ۷ میلیون دلار برسد.

از نظر ارزش های سینمایی هم نمی توان فیلم را موفق دانست: نمره ۵/۱ از ۱۰ در سایت imdb نمره ای حداقلی است که نارضایتی تماشاگرانش را نشان می دهد.

«اعتقاد داری؟»‌ از آن فیلم های مذهبی خاصی است که معمولا در فصول خاص اکران یا مناسبت های ویژه مذهبی مسیحی اکران می شوند و – با توجه به بافت مذهبی جامعه آمریکایی- معمولا فروش تضمین شده نسبی هم دارند و مدتی بعد هم (با نمایش های دوره ای حمایت شده و البته راه یافتن به شبکه خانگی) تا حدود زیادی تأثیرگذاری مذهبی را به عنوان هدف اصلی خود تعریف می کنند.

«صنعت سینمای مسیحی» اصطلاحی است که به فیلم­ هایی با مضامین الهیات مسیحی گفته می ­شود. این نوع فیلم­ ها یا توسط فرقه و گروه خاصی تولید می شود و یا عده ­ای مستقلا آن ها را تولید می کنند. این نوع فیلم ها اغلب در جشنواره ای مخصوص به نام جشنواره فیلم­های مسیحی که همه سالهدر تگزاس برگزار می شود شرکت دارند.

باور می کنی؟

**

۱۰/ تفنگدار (the gunman)/ پی یر مورل

هفته دوم اکران: ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار/ ۸ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار

شون پن در فیلم «تفنگدار»‌ ایفاگر کاراکتری کلیشه ای اما جذاب است: یک تک تیرانداز مزدور پس از اینکه موفق به ترور وزیر معادن کنگو می شود، در شرایط بحرانی قرار می گیرد که خود او را تبدیل به یک هدف می کند…

فیلم البته خوش ساخت و حرفه ای جذاب است.. اما توان و رمق کافی برای رقابتی سخت با صدرنشیتن های جدول نداشت و در هفته دوم اکران هم اوضاعی وحشتناک!‌داشت: افت فروش ۵۹ درصدی را تجربه کرد و با وجود اکران در بیش از ۲۸۰۰ سینما فقط ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار فروخت تا با سقوط از رده ۴ جدول به رده ۱۰ عملا رقم فروش کلی اش را به حوالی ۹ میلیون دلار برساند.

پی یر مورل- این فیلمبردار و فیلمساز اکشن کار هالیوودی- بعد از تجربه موفق و پرفروشی مثل taken و بعد «از پاریس با عشق»؛ به نظر می رسید راهش را در هالیوود پیدا کرده اما او جذب سریال های تلویزیونی شد و حالا که با «تفنگدار»- آن هم با بازی شون پن و ادریس آلبا- برگشته؛ نتوانست گیشه ها را چنان که برنامه ریزی شده بود فتح کند.

 از بعد ارزش های هنری هم نمی توان خیلی پای فیلم ایستاد: نمره ۵/۶ از ۱۰ در سایت imdb؛ رتبه ۳۹ از ۱۰۰ در متا اسکور و ۳۸ نقد در متا کریتیک.

تفنگدار ۲

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=5751

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *