باکس آفیس: ۹ تا ۱۶ فوریه ۲۰۱۵ (۲۰ تا ۲۷ بهمن ۱۳۹۳) /«مردان شاه» از «۵۰ سایه گری» شکست خوردند!

این هفته در صدر جدول باکس آفیس، همه چیز تحت الشعاع فروش خیره کننده ۸۱ میلیون دلاری «پنجاه سایه گری» قرار گرفت تا حتی «مردان شاه: سرویس مخفی» هم چندان موفق به حساب نیایند!

اختصاصی هفت سرزمین/ حسام شکیبا- «باکس آفیس»‌عنوان بخش تازه ای در سایت ماست که در آن – هر دوشنبه- در قالب سنت «ریویو»نویسی، به تحلیل ویژه ای از جدول فروش سینمای آمریکا می پردازیم. با توجه به اهمیت اقتصادی و فرهنگی – هنری سینمای آمریکا در معادلات سینمایی جهان- به ویژه از بعد اقتصادی و هنری- بررسی و تحلیل جدول فروش فیلم ها می تواند از اهمیت خاصی برخوردار باشد.

علاوه بر این هر جمعه – در یک گزارش اختصاصی با عنوان «افتتاحیه اکران» – گزارش ویژه ای نیز برای بررسی و معرفی فیلم های روز سینمای جهان که در طول هفته بعد اکران می شوند تقدیم می شود تا از رهگذر مطالعه این دو بولتن ویژه ،شناختی نسبی از فیلم های در آستانه اکران سینمای جهان و نیز جدول فروش فیلم ها به دست آید.

«هفت سرزمین» هر دوشنبه گزارش ویژه «باکس آفیس» – تحلیل جدول معرفی فیلم های سینمای جهان- را تقدیم خواهد کرد.

********

۱/  پنجاه سایه گری (fifty shades of grey)/ سم-تیلور جانسون

هفته اول اکران: ۸۱ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار!

هفته اول اکران در ۳۶۴۶ سینما در یک آخر هفته آن هم برای یک درام رمانتیک معمایی و آن هم به عنوان فیلم اول یک فیلمساز نه چندان شناخته شده؛ و فروش ۸۱ میلیون و ۷۰۰ هزار دلاری!

این می تواند مصداق کامل بازاریابی و کشف استعدادها باشد! کمپانی فیلمسازی فوکوس با اعتماد ویژه به خانم سم تیلور جانسون این فرصت را در اختیار او گذاشت تا پس از ساخت چند مستند و داستانی کوتاه؛ در اولین تجربه سینمایی حرفه ای خود، درامی رمانتیک اما معمایی را با دستمایه رمز و رازهای عجیب و پیش بینی ناپذیر یک میلیاردر عجیب بسازد؛ درامی که یک سوی آن این میلیاردر عجیب و غریب است (که نقشش را جیمی دورنان بازی می کند) و یک سوی آن هم یک دانشجوی ساده دل ادبیات به اسم آناستازیا‌(با بازی داکوتا جانسون).

فیلم، یک محصول نسبتا ارزان قیمت استودیویی است که درست بر خلاف همه پیش بینی ها فروشی حیرت انگیز داشت و از همین حالا می توان آن را از موفق ترین و سودآورترین فیلم های ۲۰۱۵- نسبت به هزینه های تولید- دانست. هر چند آن طرف ماجرا- یعنی درست وسط کارزار منتقدان- از بعد هنری و ارزش های فنی اتفاق جالب توجهی برای فیلم افتاده است: یک نمره افتضاح! در سایت imdb یعنی ۴ از ۱۰!! که البته نسبت به سه روز قبل (۳/۲) سیر صعودی داشته!؛ سپس نمره ۴۷ از ۱۰۰ در متااسکور و ۴۱ نقد عموما منفی در متاکریتیک!

در بولتن «افتتاحیه» این طور تحلیل کرده بودیم که «به نظر می رسد خانم جانسون در اولین تجربه حرفه ای خود با شکست اعتباری جدی روبروست و اگر در گیشه ها هم چنین تجربه ای را از سر بگذراند باید از این به بعد جایگاه خود را در محصولات متوسط و ارزان قیمت سینمای امریکا جستجو کند!!». خب! هیچ اشکالی ندارد و حرفمان را پس می گیریم: باید پذیرفت که با چنین فروش خیره کننده ای، جای خانم سم تیلور- جانسون عجالتا آن بالا بالاهاست! و حتی اگر دلش خواست می تواند از همان بالاها برای منتقدان سختگیرش دست تکان دهد!

fifty-shades-grey

**

۲/ مردان شاه: سرویس مخفی(kingsman: the secret service)/ ماتیو وان

هفته اول اکران: ۳۵ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار

گرد و خاک «پنجاه سایه گری» در بالای جدول، چنان چشم ها را تار کرد که فروش ۳۵ میلیون دلاری این فیلم جاسوسی جذاب و خوش ساخت مایتیو وان خیلی جلب توجه نکند و لااقل فروشی عادی به حساب بیاید! در واقع، این تریلر جاسوسی ماتیو وان، امید اول فروش در این آخر هفته بود ولی توفان ۸۱ میلیون دلاری «پنجاه سایه گری» اجازه عرض اندام به این فیلم نداد.

ماتیو وان پس از موفقیت های چشمگیر دو فیلم تجاری اما خوش ساخت قبلی خود- kick ass و مردان ایکس: فرست کلاس- به چالش جدیدی دست زده است: ساخت یک اکشن ماجراجویانه خوش ساخت با مایه های تریلر جاسوسی که رگه هایی از کمدی موقعیت را هم می توان در‌ آن دید. در «مردان شاه؛ سرویس مخفی» ماجرای یک سارمان جاسوسی روایت می شود که از آخرین دستاوردهای تکنولوژیک دنیای جاسوسی استفاده می کنند تا به سازمان های رقیب لطمه بزنند. این سازمان جاسوسی برای یک سیستم حکومتی کار می کند و شباهت فراوانی با سیستم امنیتی انگلستان دارد.کالین فرث و ساموئل ال جکسون و – جوان خوش آتیه- تارون اگرتون مثلث سه ضلعی دنیای جاسوسی درون فیلم را تشکیل می دهند گه حوادثی خطرناک و مرگبار را در جهان جاسوس های مدرن تجربه می کنند.

این تریلر جاسوسی ۴۰ میلیون دلاری فاکس قرن بیستم، در آخر هفته ای موفق، توانست در ۳۲۰۴ سالن سینما، فروشی ۳۵ میلیون دلاری را برای تهیه کنندگانش به ارمغان بیاورد که فروش نسبتا موفقی است و می تواند به بازگشت سرمایه و سودآوری نسبی امیدوار باشد. فیلم رتبه بسیار خوب و غیر قابل پیش بینی ۸/۳ از ۱۰ را در سایت imdb؛ نمره متوسط ۵۹ از ۱۰۰ را در متا اسکور و ۳۵ نقد در متا کریتیک را به خود اختصاص داده و با همین پشتوانه نسبتا قابل قبول از نظر مخاطبان عام و منتقدان به اکران گسترده در آخر هفته رفتو موفق هم بود.

kingsman-poster

**

۳/ فیلم سینمایی باب اسفنجی؛ اسفنج بیرون از آب (the spongebob movies: spong out of water)/ پیتر تیبیت

هفته دوم اکران: فروش ۳۰ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار/ فروش کل ۹۳ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار 

فکرش را هم نمی شد کرد که فیلم پرقدرت و پرامیدی چون فیلم سینمایی باب اسفنجی با فروش افتتاحیه خیره کننده ۵۶ میلیون دلاری در هفته اول اکران، در دومین هفته و با وجود فروش ۳۰ میلیون دلاری در ۲۶۵۴ سالن سینما! این طور به رده سوم نزول کند و جای خود را با وجود همه پیش بینی ها، به دو فیلم جدید بدهد؛ اما این اتفاق افتاد و حالا باید باب اسفنجی را در رتبه سوم جدول باکس آفیس نشاند!

 پیتر تیبیت بعد از سال ها نوشتن و تولید و ساخت مجموعه های تلویزیونی و فیلم های کوتاه ستاره مشهور انیمیشن باب اسفنجی، عزم کرده بود فیلم سینمایی باب اسفنجی را هم روانه پرده سینماها کند: یک دزد دریایی شیطانی و مخوف، فرمولی سری را که به نحوی به باب اسفنجی و دوستانش مربوط است می دزدد. پس باب اسفنجی و دوستان همت می کنند دزد نابکار را پیدا کنند و فرمول را به دست بیاورند؛ و بدین تریتب با این خط داستانی و تکنیک فیلمبرداری روز دنیا، و البته صداپیشگی جذاب آنتونیو باندراس مشهور و تام کنی، موفق شد گیشه سینماها را به تسخیر دوستداران باب اسفنجی دربیاورد؛هر چند هیبت و قیافه باب اسفنجی تا حدود زیادی با آن چه در انیمیشن های خاطره انگیزش دیده ایم تفاوت جدی دارد.

فیلم البته از نظر هنری، مورد توجه منتقدان قرار گرفته و محصول قابل توجهی هم محسوب می شود: نسبت به قبل از اکران عمومی، اکنون رتبه ۷ به جای رتبه ۷/۱ قبلی- از ۱۰ در imdb؛ و با نمره ۶۳ از ۱۰۰ در متا اسکور، و  با ۲۳ نقد در متا کریتیک.

در مجموع، این طوری است که فیلمی -در سود- ضرر می کند! و حتی اگر به فروش کل ۹۳ میلیون دلاری در طول دو هفته اکران دست یافته باشد، باز هم می شود که شکست خورده محسوب شود و افت فروشی ۴۵ درصدی را تجربه کرده باشد!

c96e9858f578623c64906294a2ab29cb9c0da287

**

۴/ تک تیرانداز آمریکایی (american sniper) / کلینت ایستوود

هفته هشتم اکران: فروش ۱۶ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار/ فروش کل ۳۰۴ میلیون دلار

نخیر! گویی کلینت ایستوود و  «تک تیرانداز آمریکایی» هم چنان ول کن گیشه های فروش سینماها نیستند! و این بار با وجود اکران موفق فیلم های پرفروش جدید، هم چنان در رتبه ۴ جدول باکس آفیس باقی ماندند. فیلم با ۱۶ میلیون دلار فروش در هفته هشتم، مجموع فروش خود را از ۳۰۰ میلیون دلار هم گذراند و به رقم ۳۰۴ میلیون دلار رسید!

به نظر می رسد با توجه به حواشی و جنجال های گسترده این فیلم در سطح بین المللی، هم چنان باید فیلم را در جدول باکس آفیس،دارای جایگاهی قدرتمند و خدشه ناپذیر دانست و با این چشم انداز، رسیدن به رقم ۳۵۰ میلیون دلار هم برایش قابل تصور است. این در حالی است که اکران فیلم هم چنان «گسترده» است و در هفته هشتم اکران با وجود افت فروش ۲۹ درصدی، هم چنان ۳۴۳۶ سالن سینما را در اختیار دارد!

«تک تیرانداز آمریکایی» با نمره ۷/۵ از ۱۰ در سایت imdb؛ نمره ۷۲ از ۱۰۰ را در سایت متا اسکور و ۴۸ نقد هم در متا کریتیک به خود اختصاص داده که رتبه ای قابل توجه است.

۶۹۵۶c787ef5259e79426818930533811_XL

**

۵/ عروج مشتری (jupiter ascending)/ اندی و لانا واچوفسکی

هفته دوم اکران: ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار/ فروش کل ۳۲ میلیون دلار

خط نزولی فروش محصول عظیم و پرخرج اما به شدت شکست خورده کمپانی «برادران وارنر» هم چنان ادامه دارد و فیلم با وجود در اختیار داشتن ۳۱۸۱ سالن سینما، موفقیت در جدول فروش جهانی سینما و با توجه به افت فروش ۴۹ درصدی نسبت به هفته قبل اکران، هم چنان دوران تیره و مرارت باری را تجربه می کند.

«عروج مشتری» در هفته دوم اکران توانست به رقم ۹ میلیون دلاری برسد و مجموع فروش خود را به فقط ۳۲ میلیون دلار برساند که با این وضعیت، لقبی جز یکی از شکست بارترین محصولات عظیم سینمایی در سال های اخیر برازنده اش نیست! ضمن این که در وضعیتی اسفبار، در بعد هنری هم اتفاق چندان خوش آیندی نیفتاده و نمره ۶ از ۱۰ در imdb ؛ رتبه ۴۰ از ۱۰۰ در متا اسکور و ۴۰ نقد در متا کریتیک وضعیت خوبی ندارد.

«عروج مشتری» از گروه بازیگران ستاره و محبوبی برخوردار بود و امید فراوانی به موفقیت توأمان هنری و تجاری داشت؛ اما حاصل اکران گسترده اش در سینماها ویرانگر و نومید کننده بود. فیلم اندی و لانا واچوفسکی، هر چه را کمپانی برادران وارنر با موفقیت های خیره کننده «تک تیرانداز آمریکایی» بافته بود، رشته کرد!

۱۰۶۴۵۲۹۹_۸۶۶۳۴۳۷۵۳۳۸۳۶۷۲_۴۲۰۱۶۶۱۹۸۵۹۷۶۵۲۹۶۶۸_n

**

۶/ هفتمین پسر (seventh son)/ سرگئی بودروف

هفته دوم اکران: ۴ میلیون دلار/ فروش کل ۱۳میلیون دلار

هفته دوم اکران گسترده این فیلم امیدوار و پرخرج در ۲۸۷۴ سالن سینما هم تمام شد و این محصول عظیم با فروش ناامید کننده ۴ میلیون دلاری در این هفته و افت فروش ۴۲ درصدی، به رقم فروش کلی ۱۳ میلیون دلار دست یافت و بدجوری دست مسوولان کمپانی یونیورسال را در حنا گذاشت! تا از این فیلم به عنوان یکی از بزرگترین شکست های تجاری در دو سال اخیر لقب بدهند.

این در حالی بود که فیلم از بیشترین حجم تبلیغات و بودجه رسانه ای برای اکران برخوردار بود و قرار بود موفقیت تجاری عظیمی را به دست بیاورد؛ ولی محصول زحمات کارگردان مشهور روسی سرگئی بودروف، چیزی جز یک شکست فلاکت بار تجاری نبوده است.

اوضاع فیلم هم چنان از منظر هنری خوب نیست و بیشتر یک محصول متوسط محسوب می شود: با رتبه ۵/۸ از ۱۰ در imdb؛ با نمره ۳۱ از ۱۰۰ در متا اسکور، و فقط با ۲۸ نقد در متا کریتیک.

seventh-son-poster-20141124

**

۷/ پدینگتون (paddington)/ پل کینگ

هفته پنجم اکران: ۴ میلیون دلار/ فروش کل ۶۲ میلیون دلار

خرس قهوه ای بانمک پل کینگ در هفته ۵ اکران هم ۴ میلیون دلار فروخت و با مجموع فروش ۶۲ میلیون دلار در در حالی که بیش از ۶۰۰ سالن سینمایش را از دست داد در بیش از ۲۲۰۰ سالن سینما و با وجود افت فروش ۲۱ درصدی، به دوران خوب خود در جدول فروش ادامه داد.

«پدینگتون» کمدی خانوادگی پل کینگ، داستان خرس شبه عروسکی سرحالی است که تصمیم می گیرد به سفرهای مختلف برود و دنیا را از زاویه دید یک خرس قهوه ای مهربان ببیند!‌و در این مسیر با خانواده ای شیرین آشنا می شود و ماجراها یک به یک پس از این آشنایی رخ می دهد…پل کینگ که بیش تر یک نویسنده و کارگردان سریال ها و فیلم های تلویزیونی خانوادگی است در این دومین فیلمش- پس از «بانی و بال» در ۲۰۰۹- حالا یک داستان کمدی خانوادگی را دستمایه قرار داده و بینندگان را با یک خرس شبه عروسکی جذاب‌ آشنا می کند که البته خیلی با ادب تر و فرهیخته تر از خرس مشابه- «تد»‌- است!

فیلم که با بودجه ۳۰ میلیون دلاری ساخته شده، در سایت imdb؛ نمره ۷/۶ از ۱۰ را کسب کرده و با نمره ۷۷ از ۱۰۰ در متا اسکور و ۳۸ نقد مثبت در متا کریتیک، کمابیش مورد توجه منتقدان قرار گرفته است.

PaddingtonPOSTER

**

۸/ بازی تقلید (the imitation game)/ مورتن تیلدوم

هفته دوازدهم اکران: ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار/ فروش کل ۷۹ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار

فیلم تحسین شده و بسیار موفق مورتن تیلدوم با فروشی ۳/۵ میلیون دلاری در بیش از ۱۲۰۰ سالن سینما در هفته ۱۲ اکران، با وجود افت فروش ۲۴ درصدی، هم چنان محصولی موفق در هر دو بعد هنری و تجاری محسوب می شود و توانست مجموع فروش خود را به ۸۰ میلیون دلار نزدیک کند و در رتبه ۸ جدول باکس آفیس قرار گیرد.

نخستین فیلم آمریکایی مورتن تیلدوم -این کارگردان نروژی با استعداد- یک درام زندگینامه ایِ خیره کننده و تریلری جذاب در حاشیه جنگ جهانی دوم است که به ماجرای واقعی شکسته شدن رمز دستگاه ارسال پیام های رمزی  آلمانی ها- انیگما- توسط گروهی به سرپرستی ریاضیدان نابغه- آلن دورینگ- می پردازد.

اوضاع فیلم از نظر هنری  هم چنان روبه راه است: فیلم با امتیاز ۸/۲ از ۱۰ در سایت imdb ، امتیاز ۷۳ از ۱۰۰ در متا اسکور، و ۴۹ نقد مثبت در متا کریتیک، از نظر هنری هم یک موفقیت تمام عیار محسوب می شود.

The-Imitation-Game-2014

**

۹/ ساقدوش (the wedding ringer)/ جرمی گارلیک

هفته پنجم اکران: ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار/ فروش کل ۵۹ میلیون  و ۷۰۰ هزار دلار

«ساقدوش» در هفته ۶ اکران هم اوضاع چندان بدی نداشت: با وجود نزول از رتبه ۸ به رتبه ۹ در جدول باکس آفیس، و علی رغم افت فروش ۲۸ درصدی و از دست دادن حدود ۷۰۰سالن سینما، باز هم در بیش از ۱۴۵۰ سالن سینما  اکرانش را ادامه داد و با فروش ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار دلاری در هفته ۶ اکران، مجموع فروش خود را به نزدیک ۶۰ میلیون دلار رساند؛ انگار که دارد آخرین رمق های باقی ماده خود را برای فتح بخشی از گیشه فروش سینماها امتحان می کند! .

«ساقدوش» با نمره نسبتا خوب ۶/۹ از ۱۰ در سایت imdb توفیق نسبی نزد مخاطب عام یافته اما با امتیاز ۳۵ از ۱۰۰ در متااسکور، مورد توجه منتقدان قرار نگرفته است.

اولین فیلم بلند سینمایی جرمی گارلیک- فیلمساز تلویزیونی- یک رومانس کمدی نه چندان برجسته است که اگرچه نمی توان به لحاظ سینمایی و هنری آن را چندان موفق ارزیابی کرد اما از نظر روایت داستانی و جذابیت های بصری، گلیم خودش را از آب بیرون می کشد.

wedding-ringer-the-WR-PK-12_DF-10613_rgb

**

۱۰/ پروژه آلماناک (project almanac)/ دیان ایسراییلت

هفته سوم اکران: ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار/ فروش کل ۱۹ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار

انگار تیره بختی ها و سقوط در محدوده «پروژه آلماناک» هم چنان ادامه دارد!: ابتدا با از دست دادن بیش از ۱۲۰۰ سالن سینما!؛ بعد با افت فروش ۴۸ درصدی؛ سپس با تجربه فروش فقط ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار دلاری؛ و در انتها سقوط سریع از رتبه ۶ جدول باکس آفیس به رتبه ۱۰؛ و عنقریب خروج کامل از جدول ۱۰ فیلم اول باکس آفیس! بر همین منوال فیلم به رقم فروش کل ۱۹ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار رسید که با توجه به بودجه تولید ۷۰ میلیون دلاری!! خیلی راحتمی توان آن را یک شکست کامل – هم تجاری و هم هنری – دانست.

تریلر تخیلی نوجوانانه «پروژه آلماناک» – یا «پروژه تقویم نجومی»- به ماجرای یک گروه اکتشافی می پردازد که یک پروژه تکمیلی ماشین زمان را در فضا دنبال می کنند و در این مسیر ماجراهای عجیبی را پشت سر می گذارند. اما فیلم بدون هیچ ستاره مشهوری و با یک کارگردانی متوسط، اثر قانع کننده و جذابی از کار در نیامده و منتقدان هم حسابی از خجالتش درآمده اند!

فیلم – با یک روند نسبتا هم چنان نزولی و البته قابل پیش بینی- در سایت imdb نمره ۶/۵ از ۱۰ را کسب کرده و  با نمره ۴۷ از ۱۰۰ در متا اسکور، یک شکست جدی از نظر سینمایی و هنری است!

header

********

نکته: 

* فیلم های سیاه یا سفید (black or white) / و پسر همسایه (the boy next door) با سقوط به رتبه های ۱۱ و ۱۲، عملا از فهرست ۱۰ فیلم اول جدول باکس آفیس خارج شدند.

** فیلم های پنج سال آخر (the last five years)؛ / در سایه ها چه می کنیم (what we do in the shadows) / و  پیران از مد افتاده (old fashioned)/ که در مطلب «افتتاحیه اکران» هفته قبل معرفی کردیم، در چند سینمای محدود اکران شدند.

********

هفت سرزمین: هر جمعه،منتظر یک گزارش اختصاصی با عنوان «افتتاحیه اکران» – با موضوع بررسی و معرفی فیلم های روز سینمای جهان که در طول هفته بعد اکران می شوند- ، باشید.

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=3314

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *