بسته خبری حوزه نشر و کتاب؛ ۶ بهمن ماه ۹۳/ از انتصاب مدیر عامل خانه کتاب تا آغاز روند برگزاری جشنواره صنعت چاپ

اختصاصی هفت سرزمین/ رضا خشنود-حوزه نشر و کتاب از مهم ترین و زیربنایی ترین حوزه های فرهنگی کشور است که اخبار و اطلاعات آن هم از اهمیت فراوانی برای فعالان حوزه فرهنگ و هنر و ادب برخوردار است. چنین اهمیتی این ضرورت را پدید می اورد که مسائل و وقایع حوزه چاپ و نشر کتاب و نشریات به صورتی جدی تر مورد توجه قرار گیرد.

«هفت سرزمین» هر هفته- دوشنبه ها- در قالب یک بسته خبری، به مروری بر مهم ترین وقایع حوزه نشر و کتاب می پردازد. در این مجموعه گزارش هفتگی، تلاش می کنیم مروری ویژه بر مهم ترین اخبار و رویدادهای حوزه چاپ، نشر و کتاب انجام دهیم. هم چنین روزهای یکشنبه نیز بسته خبری ویژه ای با موضوع مروری بر تازه های نشر کتاب تقدیم می شود.

*********

مجید غلامی جلیسه مدیرعامل جدید خانه کتاب

با پیشنهاد سید عباس صالحی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس هیئت امنای موسسه خانه کتاب و با رای هیئت امنا مجید غلامی جلیسه به عنوان مدیرعامل موسسه خانه کتاب شد.

مجید جلیسه که تاکنون معاونت فرهنگی و پژوهشی خانه کتاب را بر عهده داشته است، پیشتر پژوهشگر نسخ خطی پژوهشگاه عالی تاریخ ایران در فرانسه، مدیر مؤسسه بیاض (اطلاع رسانی و پژوهش در عرصه متون کهن) و مدیر بخش اطلاع‌رسانی، پژوهشگر و کتابشناس مرکز احیاء نسخ خطی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در قم بوده است. همچنین از وی ۱۸ اثر تالیفی و تصحیح متون و کتاب‌شناسی نشر یافته است.

مجید غلامی جلیسه

**

شهرک چاپ تهران ساخته نخواهد شد

بهمن پورمند رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران گفت: بنده اعتقادی به احداث شهرک چاپ ندارم، چرا که شهرک‌‌های صنعتی باید خارج از تهران و دور از شهر واقع شوند،‌ این در حالی است که چاپ نیازمند این است که در داخل شهر و در دسترس مردم و مشتریان باشد. بهتر است به جای اینکه به دنبال تأسیس شهرک‌های چاپ باشیم،‌ به دنبال نیازمندی‌‌های صنعت چاپ برای پویایی بیشتر باشیم و مبنا را تأمین این نیازها بگذاریم.

بهمن پورمند رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران

**

به زودی مرکز آموزش و پژوهشی کاربردی نشر راه اندازی می شود

یاسر احمدوند، مدیر اجرایی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، با اشاره به برنامه‌های در دست انجام این مجمع گفت: محمع ناشران انقلاب اسلامی در نظر دارد تا به منظور رفع خلأهای موجود در حوزه نشر کشور، اقدام به راه‌اندازی مرکزی آموزشی و پژوهشی در حوزه نشر نماید… هدف از انجام این امر، تربیت نیروی متخصص در حوزه نشر در درجه اول برای جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی و در درجه دوم برای عموم فعالان و علاقه‌مندان در این زمینه است.

IMAGE634464173523218044

**

تکمیل بهره برداری از بانک اطلاعات چاپ کشور تا تابستان ۹۴ و ادامه پیگیری معافیت مالیاتی چاپخانه‌داران

محمودرضا برازش مدیرکل دفتر چاپ وزارت ارشاد با اشاره به آغاز فعالیت بانک جامع اطلاعات چاپ کشور از ماه آینده گفت:‌ تهیه و تدوین آمار مربوط به صنعت چاپ، بسیار گسترده و نیازمند برنامه نرم‌افزاری وسیعی است. ما این پروژه را از ۱۱ ماه پیش آغاز کردیم و پیش بینی می‌کنیم که پایان تابستان سال ۹۴ این بانک به صورت کامل آماده بهره‌برداری باشد. تمامی مراحل فعالیت در صنعت چاپ پس از راه‌اندازی این بانک به صورت مکانیزه خواهد بود و همزمان با برداشتن هر قدمی در این صنعت،‌ آمار و اطلاعات نیز باید در بانک به ثبت برسد. در حقیقت بانک اطلاعات چاپ به صورت آنلاین لحظه به لحظه آپدیت خواهد شد.

برازش هم‌چنین از ارسال نامه خود به معاون فرهنگی ارشاد مبنی بر پیگیری جدی معافیت مالیاتی چاپخانه‌داران خبر داد و گفت:‌ وزارتخانه به دنبال رفع موانع پیگیری معافیت مالیاتی چاپخانه‌داران خواهد بود.

محمودرضا برازش مدیرکل دفتر چاپ وزارت ارشاد

**

تجربه‌های صنعت نشر بریتانیا در سال ۲۰۱۴

از کشف استعداد یوتیوب تا درگیری طولانی مدت هچت/ آمازون بر سر چگونگی تعیین قیمت کتاب و کشیده شدن پای شماری از ناشران مستقل به این ماجرا، از مهمترین تجربه‌های صنعت کتاب بریتانیا در سال ۲۰۱۴ است.

به گفته آنتونی فوربس واستون مدیرعامل کمپانی پن مک میلان امسال سال سختی بود؛ سالی که فروش کتاب چاپی کاهش یافت و فروش کتاب الکترونیکی نیز ثابت ماند. با این حال تمرکز بر بنیادهای صنعت نشر از دستاوردهای امسال بود.

به گفته یان چاپمن از کمپانی اس‌انداس بریتانیا، بار دیگر اهمیت نام های بزرگ و برندها  اثبات شد و در پیرامون این نام‌ها، فروش قابل توجه بود. این موضوع به طور جدی‌تر در حوزه کتاب نوجوان و تاثیر فیلم‌ها بر کتاب‌ها قابل مشاهده بود.

پال موتون از کمپانی بل موتون می‌گوید امسال سالی بود که بازار کتاب بریتانیا بر اهمیت نقش بلاگرها واقف شد.

آلساندرو گالنزی از آلما بوکز هم می‌گوید: امسال سال خیزش دوباره ترس از آینده برای ناشران مستقل بود.

رییس واتراستنوز موسسه کتاب بریتانیا اما می‌گوید سال ۲۰۱۴ این موسسه بار دیگر و پس از چند سال، شاهد رشد فروش کتاب بود و نشان داد آینده‌ای دراز مدت و قابل قبول برای کتابفروشی‌های بریتانیا متصور است.

۷۲۰۲۱۹

**

داوران داوطلب در چهاردهمین جشنواره صنعت چاپ ثبت نام کنند

وبسایت رسمی چهاردهمین جشنواره مسابقات علمی و آثار چاپی چهاردهمین جشنواره صنعت چاپ از داوران داوطلب برای بررسی آثار چاپی ثبت نام به عمل می‌آورد. علاقه‌مندان برای ارزیابی و داوری آثار این دوره از جشنواره صنعت چاپ می‌توانند به آدرس اینترنتی printawards.ir مراجعه کنند و با کلیک برروی بخش پرونده نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱

*********

 هفت سرزمین: در نگارش این گزارش از اخبار و اطلاعات خبرگزاری های ایسنا، تسنیم ومهر بهره برده شده است. 

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=1878

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *