بسته خبری سینما/ ۲ بهمن ۱۳۹۳؛ از افتتاح یک پردیس سینمایی در تهران تا داوری برادران کوئن در کن

نوشتن بسته خبری سینما آن هم در ایام جشنواره سخت است؛ به خصوص این که «سردبیر» از شما بخواهد در این بسته، خبری از جشنواره نباشد!

اختصاصی «هفت سرزمین»/ میثم غلامی- نوشتن بسته خبری سینما آن هم در ایام جشنواره سخت است؛ به خصوص این که «سردبیر» از شما بخواهد در این بسته، خبری از جشنواره نباشد!

اما اگر بخواهیم نقبی کوچک به اخبار یکی دو روز اخیر جشنواره بزنیم باید بگوییم تلاش شبانه‌روزی استودیوها برای فیلم های شرکت کننده در این رویداد سینمایی ادامه دارد و مخاطبان سینما هم دیروز و امروز در تکاپوی پیش خرید بلیت های جشنواره بودند.

«هفت سرزمین» هر هفته- ۵ شنبه ها- در قالب یک بسته خبری اختصاصی، به مروری بر مهم ترین وقایع حوزه سینما (در ایران و جهان) می پردازد.

*******

سینمای ایران

افتتاح پردیس سینمایی «چارسو»

همزمان با آغاز جشنواره پردیس سینمایی چار سو فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

این پردیس سینمایی یک مجتمع تجاری فرهنگی است که علاوه بر دسترسی متقاضیان به سالن‌های سینما، فضای خرید و گشت و گذار مناسبی را در دل پایتخت ایجاد می‌کند.

سالن اصلی این پردیس ۳۳۱ صندلی دارد و در مجموع این پردیس، ۵ سالن سینمایی را در خود جای داده است. پارکینگ این پردیس نیز ظرفیت هزار خودرو را دارد و در قلب تهران در خیابان جمهوری و هم جوار با مجتمع علاءالدین قرار گرفته است.

**

۷۶۲۹۵۰

رضویان در پردیس سینمایی «کورش»

همزمان با افتتاح قریب الوقوع این پردیس سینمایی یک پردیس دیگر در غرب تهران، لوکیشن فیلم جدید امیر شهاب رضویان است.

مراحل پایانی فیلمبرداری فیلم «سرقت مردان خاکستری» به کارگردانی امیرشهاب رضویان در بخش های مختلف مجتمع کوروش در حال انجام است.

مهدی هاشمی، فرهاد آئیش، لادن مستوفی و امیرحسین در این فیلم بازی می کنند.

**

۴۶۱۹۷_۶۳۵۴۰۵۰۳۲۱۱۶۷۲۲۵۰۰_l

بازیگری که دیگر بازی نمی کند

«با شرایط فعلی سینما و تلویزیون ترجیح می‌دهم هیچ فعالیتی نداشته باشم» این جمله پروانه معصومی بازیگر پیشکسوت سینمای ایران است که به سینما پرس گفته است: من وضعیت فعلی سینمای ایران را نسبت به گذشته بسیار اسفناک می بینم. متاسفانه آدم هایی که در این سینما مشغول فعالیت هستند فکر می کنند که مخاطبانشان از کمترین شعوری برخوردار نیستند و به همین دلیل است که حاضرند با توسل به هر مسئله دم دستی و پیش پا افتاده ای دست به تولید اثر بزنند.

۱۲۰۱۶۰۳۷۵۲big

**

کیانوش عیاری برای بازیگران صحبت می کند

دومین جلسه از سلسله نشست های تخصصی انجمن بازیگران سینمای ایران با موضوع «بازیگری در سینمای عیاری» با حضور کیانوش عیاری برگزار می شود.

انجمن بازیگران سینمای ایران، دومین جلسه از سلسله نشست های تخصصی خود در سال جاری را با حضور کیانوش عیاری نویسنده و کارگردان سینمای ایران و با موضوع «بازیگری در سینمای عیاری» برگزار می کند.

این برنامه جمعه سوم بهمن ماه ساعت ۱۴ در محل خانه سینما واقع در خیابان بهار جنوبی، کوچه سمنان برپا می شود.

۵۰۷۵۰

*******

سینمای جهان

تکمیل فهرست رقابتی جشنواره برلین

جشنواره فیلم برلین با انتخاب‌های جدیدش از جمله فیلم «همه چیز درست خواهد شد» ویم وندرس با نقش‌آفرینی جیمز فرانکو و شارلوت گینزبورگ، فهرست فیلم‌های رقابتی را تکمیل کرد.

هم چنین فستیوال برلین جایزه افتخاری خرس طلایی برای یک عمر تلاش حرفه‌ای را به وندرس تقدیم خواهد کرد و ۱۰ فیلم او را نیز به نمایش خواهد گذاشت.

این فیلم‌ها لیست بخش رقابتی برلیناله را کامل کردند:

«آفرین!»/ «دکمه مرواریدی» – مستند/ «کلوب»/«۱۳ دقیقه»/ «همه چیز درست خواهد شد»/ «سفر چاسوکه»/ «باکره قسم‌خورده»/ «۴۵ سال»/ «همانطور که خواب می‌دیدیم»/ «بدن»/ «پدر بزرگ، پدر کوچک و داستان‌های دیگر»/ «سیندرلا»/ «آیزنشتاین در گواناحواتو»/ «اکسکانول»/ «خاطرات یک پیشخدمت»/ «شوالیه جام‌ها»/ «آقای هولم»/ «هیچ‌کس شب را نمی‌خواهد»/ «زیر ابرهای الکتریک»/ «ملکه صحرا»/ «تاکسی»/ «ویکتوریا»/ «رفته با گلوله‌ها»

Berlinale-film-festival

**

«تک تیرانداز آمریکایی» همچنان جنجالی است

مایکل مور مستندساز جنجالی آمریکایی با حمله به فیلم «تک تیرانداز آمریکایی» بار دیگر از کشورگشایی آمریکایی‌ها در عراق انتقاد و در عین‌حال تماشای «سلما» را به عنوان فیلمی متفاوت به دیگران توصیه کرد.مور از فیلم نامزد اسکار «تک تیرانداز آمریکایی» به کارگردانی کلینت ایستوود و یا موضوعش که کریس کایل سرباز کماندوهای ویژه نیروی دریایی است به هیچ وجه خوشش نمی‌آید.

این در حالی است که «تک تیرانداز آمریکایی» در اولین اکران خود و در هفته اول موفق به فروش قابل توجهی در باکس آفیس شد و با فروش تقریبی ۱۰۵ میلیون دلاری رکورد ماه ژانویه باکس آفیس و همچنین رکورد فروش فیلم‌های کلینت ایستوود را شکست.

هم چنین منتقد گاردین می نویسد فیلم ساده‌گرای کلینت ایستوود پروپاگاندای دوران بوش را ترویج می دهد و به حقایق شلیک می کند بنابراین این فیلم را باید با نمک اضافه تماشا کرد. کریس کایل که لقب «افسانه» به خود گرفته بود، یکی از اعضای کماندوهای ویژه نیروی دریایی ارتش ایالات متحده بود که اوایل قرن بیست و یکم در عراق خدمت کرد. او با رکورد ۱۶۰ تیراندازی موفق از ۲۵۵ هدف احتمالی به عنوان مرگبارترین تک تیرانداز تاریخ آمریکا شناخته می‌شود که مدتی هم به عنوان بادی‌گارد سارا پیلین کار کرده است.

تمام شلیک‌های کایل با دقت ۱۰۰ درصد انجام می‌شوند و تمام کسانی که او می‌‌کشد در راستای نجات دادن جان آمریکایی‌هاست. او لوگوی جمجمه شخصیت آدم‌کش داستان‌های مارول یعنی «پانیشر» را روی لباسش دارد، اما هیچ‌کس نمی‌پرسد که این جور سمبلیسم چطور می‌تواند به جلب توجه و علاقه عراقی‌ها کمک کند. یکی از خبرنگاران نیویورکر نوشته است: «این داستان‌ها کایل را طوری نشان می‌دهند که انگار او حقیقتا تنبیه کننده است و عدالت را با قوانین خود اجرا می‌کند.»

فیلم «تک تیرانداز آمریکایی» که نه منتقدان و جوایز سینمایی به آن روی خوش نشان دادند و نه در گلدن گلوب جایی داشت، با حمایت اسکار از آن و نامزدی در ۶ رشته، ناگهان در گیشه پرفروش شد.

۲۹۴۵۵۹-army1

**

برترین فیلم های سه بعدی سال

انجمن بین‌المللی فیلم‌های سه بعدی با معرفی نامزدهایش، برترین فیلم‌های سال در این زمینه را معرفی کرد.«طلوع سیاره میمون‌ها»، «مهاجرت: خدایان و شاهان»، «چگونه اژدهای خود را تربیت کنید ۲»، «غول‌های جعبه‌ای» و «هابیت: نبرد پنج لشکر» از جمله نامزدهای انجمن بین المللی فیلم های سه بعدی در بخش جایزه هنرهای خلاق هستند.

در بخش بهترین فیلم اکشن «کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان»، «طلوع سیاره میمون‌ها»، «مهاجرت: خدایان و شاهان»، «شریر»، «نوح»، «لاک‌پشت‌های نینجای نوجوان جهش یافته»، «اسپایدرمن شگفت انگیز ۲»، «هابیت: نبرد پنج لشکر»، «ترنسفورمرز: عصر انقراض» و «مردان ایکس: روزهای آینده گذشته» انتخاب شده‌اند.

در بخش بهترین فیلم انیمیشن سه بعدی، نامزدها عبارتند از: «قهرمان بزرگ ۶»، «چگونه اژدهای خود را تربیت کنید ۲»، «آقای پیبادی و شرمن»، «ریو ۲»، «کتاب زندگی»، «غول‌های جعبه‌ای»، «فیلم لگو»، «هواپیماها: آتش و نجات» و «پنگوئن‌های ماداگاسکار».

در بخش تبدیل فیلم دو بعدی به سه بعدی نیز «۳۰۰: ظهور یک امپراتور»، «کاپیتان آمریکا»، «طلوع سیاره میمون‌ها»، «گودزیلا»، «محافظان کهکشان»، «شریر»، «نوح»، «لاک پشت‌های نینجای نوجوان جهش یافته» و «اسپایدرمن شگفت انگیز ۲» جای دارد.

در مراسم انجمن فیلم‌های سه بعدی که ۲۸ ژانویه برگزار می شود، برندگان معرفی می شوند.

The-Boxtrolls

**

برادران کوئن رؤسای هیأت داوران کن

جوئل و اتان کوئن به عنوان روسای داوری شصت و هشتمین جشنواره فیلم کن انتخاب شدند. سازمان‌دهندگان جشنواره فیلم کن اعلام کردند رییس گروه داوران بخش رقابتی جشنواره کن سال ۲۰۱۵ برادران کوئن خواهند بود.

دو کارگردان برنده اسکار نیز با صدور اعلامیه‌ای گفتند: ما امسال به کن باز می گردیم. ما مثل همیشه از امکان تماشای فیلم‌هایی از سراسر جهان استقبال می کنیم. کن جشنواره ای است که برای ما از آغاز کارمان مهم بود. ریاست گروه داوری کن یک افتخار بزرگ است مخصوصا که ما هیچوقت رییس هیچ برنامه ای نبوده ایم.

جشنواره فیلم کن در سال ۲۰۱۵ از ۱۳ تا ۲۴ ماه می برگزار می شود.

۱۸۰۲۸۴۷۹۱۳۰۲۶۷۵۰۴۰LnQ65YsEc

**

لوک بسون؛ مرد سال سینمای فرانسه

لوک بسون که جدیدترین فیلمش یعنی «لوسی» پردرآمدترین کالای صادراتی فرانسه در سال ۲۰۱۴، و البته در تاریخ این کشور بود، در مراسم سالانه یونیفرانس راندوو به عنوان مرد سال این کشور انتخاب شد.

گفته شد که بسون به دلیل موفقیت غیر قابل انکار «لوسی» در باکس‌آفیس (۱۲۶٫۶ میلیون دلار فروش در ایالات متحده و ۴۵۸٫۸ میلیون دلار در سراسر دنیا) و همچنین اجرای اولیه بسیار خوب فیلم «ربوده شده ۳» که روز شانزدهم ژانویه در ایالات متحده اکران شد، استحقاق دریافت این عنوان یونیفرانس را دارد.

LucBesson

********

سینمای مستند

داوران بخش مستند جشنواره انتخاب شدند

پس از پایان بازبینی آثار و اعلام فیلم‌های بخش مسابقه توسط هیات انتخاب،حبیب احمدزاده، مهرداد اسکویی، محمدرضا اصلانی، محمدعلی فارسی و مانی میرصادقی به عنوان داوران بخش مستند انتخاب شدند.

۷۵۴۱۲۳

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=1605

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *