بسته خبری هنرهای تجسمی؛ ۹ اسفند ماه ۱۳۹۳/ از ۱۰۰۰ کیلومتر آبرنگ تا فراخوان روی کاغذ بازیافتی!

روزهای پایانی سال ۹۳ هم به دلیل برگزاری آخرین روزهای جشنواره تجسمی فجر و هم به دلیل تکاپوی بیش از پیش گالری ها- از روزهای جذاب و پر هیاهو برای علاقه مندان هنرهای تجسمی است.

اختصاصی هفت سرزمین –  آمنه شهیدی/  روزهای پایانی سال ۹۳- هم به دلیل برگزاری آخرین روزهای جشنواره تجسمی فجر و هم به دلیل تکاپوی بیش از پیش گالری ها- از روزهای جذاب و پر هیاهو برای علاقه مندان هنرهای تجسمی است.

 بسته خبری این هفته مروری دارد بر مهم ترین اخبار و وقایع این عرصه در فضای رسانه ای کشور.

«هفت سرزمین» هر هفته- شنبه ها-  در قالب یک بسته خبری، به مروری اختصاصی بر مهم ترین وقایع حوزه هنرهای تجسمی می پردازد. ضمن آن که  برنامه های روال مند و مطابق تقویم گالری ها هم قابل توجه است که به آن ها – اول و پانزدهم هر ماه – در قالب یک بسته خبری جداگانه پرداخته خواهد شد. 

********

برترین های دوسالانه مجسمه های شهری معرفی می شوند

چهارمین دوسالانه مجسمه‌های شهری که ۱۲ بهمن ماه همزمان با سی و ششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در باغ موزه قصر افتتاح شد، روز دوشنبه ۴ اسفندماه طی مراسمی برگزیدگان این دوره از دوسالانه را معرفی می‌کند.

در این مراسم که با حضور جمعی از مدیران شهری و هنرمندان برگزار خواهد شد، پنج برگزیده چهارمین دوسالانه مجسمه‌های شهری معرفی و جوایز آنها اهدا خواهد شد.

نمایشگاه چهارمین دوسالانه مجسمه‌های شهری با ۲۰۰ اثر و با هدف ارتقای هنر مجسمه‌سازی برای فضاهای و مکان‌های شهری ۱۲ بهمن ماه در باغ موزه قصر افتتاح شد و آخرین دستاوردهای هنرمندان کشور در زمینه‌ مجسمه‌های شهری، را در معرض دید علاقمندان قرار داد.

چهارمین دوسالانه مجسمه‌های شهری

***

«خاک نو» منتشر می شود

آثار استادان و هنرمندان جوان سرامیک هنری هفتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در کتاب «خاک نو» منتشر می‌شود.

همزمان با جشنواره هفتمین هنرهای تجسمی فجر، کتاب «خاک نو» شامل ۳۳ اثر از استادان و ۲۹ اثر از هنرمندان جوان حوزه سرامیک هنری منتشر خواهد شد.در این کتاب آثار استادانی از جمله محمد مهدی انوشفر، محمد مهدی قان بیگی، فریده تطهیری مقدم، اوژن سیروسی، مهران هوشیار، مریم سالور، عباس اکبری، جعفر نجیبی، آزاده شولی، زهرا نوبهار، مهدی مکی‌نژاد، رضا تائبی، بهزاد اژدری، منیژه آرمین، فرزاد فرجی، امید قجریان، محمدعلی سجادی، نفیسه خلج، مهدی حیدری، رسول جلیلی، منصوره پورسنگری، صادق باقری، کوروش آریش، مرتضی ترسلی، فتح‌الله زیارتی، مجید ضیایی، محسن فولادپور، مریم کوهستانی و روزبه نمازی ارایه می‌شود.

همچنین آثار ۲۹ هنرمند جوان که در هفتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر به نمایش گذاشته شده است، در کنار آثار استادان در کتاب «خاک نو» منتشر می‌شود.

هفتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در رشته های نقاشی، خوشنویسی، نگارگری، سرامیک هنری، مجسمه‌سازی، عکاسی، کاریکاتور، پوستر و تصویرگری از ۱۴ بهمن ماه آغاز شده است و تا ۱۲ اسفند ماه جاری ادامه دارد.

کتاب تجسمی خاک نو

**

نام آوری نیست که از او عکاسی نکرده باشم!

برخی از مفاخر ایران زمین، نیم قرن پیش از این کوچه گذشتند و زنگ ساختمان پلاک ۵۰۳ را فشردند، مفاخری که در قاب نگاه صاحب این نشانی برای همیشه ثبت شدند و حالا خاطره ای شده اند بر دیوار آن.

 پلاک «۵۰۳» در حوالی میدان فلسطین و خیابان طالقانی، نشانی آشنا برای خیلی از نام آوران کشورمان است. زنگ این ساختمان را افراد بسیاری فشرده اند و در قاب نگاه صاحب آن برای همیشه ثبت شدند.

برخی شان، نیم قرن پیش از این کوچه گذشته اند و حالا خاطره ای هستند بر دیوار و ذهن صاحب این نشانی. از حسین بهزاد نگارگر، شهریار شاعر، علی تجویدی موزیسین، مجتبی مینوی، سعید نفیسی، حشمت سنجری، احمد عبادی، احمد شاملو، نصرت کریمی، باستانی پاریزی، ایرج افشار، فریدون مشیری و آرام خاچاطوریان گرفته تا هوشنگ ابتهاج (سایه)، عزت الله انتظامی، محمدعلی کشاورز، مرتضی ممیز، بهرام بیضایی، آیدین آغداشلو، عباس کیارستمی، محمود دولت آبادی، لوریس چکناواریان، محمدرضا شجریان، ناصر تقوایی و… همه و همه بخشی از خاطرات ۶۰ ساله این ساختمان قدیمی هستند.

«دیگر کسی از نام آوران فرهنگ و ادب و هنر ایران باقی نمانده که از او عکاسی نکرده باشم» این را فخرالدین فخرالدینی می گوید، همان عکاس مهربان پرتره های مفاخر ایران زمین.

نام آوری نیست که از او عکاسی نکرده باشم!

نام آوری نیست که از او عکاسی نکرده باشم!

**

دختر ایرانی برنده نخست نقاشی محیط زیست ژاپن شد

«فاطمه محلاتی» دختر ۱۰ ساله‌ای از شهرستان «راین» کرمان است که توانست با نقاشی کودکانه‌اش درباره‌ محیط زیست، جایزه‌ نخست یک مسابقه بین‌المللی را از آن خود کند.

سال ۲۰۱۴ که فراخوان پانزدهمین مسابقه بین‌المللی نقاشی محیط زیست «جی کیو ای» کشور ژاپن اعلام شد، فاطمه محلاتی، دختر ۱۰ ساله‌ کرمانی یکی از ۲۰ هزار کودکی بود که نقاشی خود را برای بخش بین‌الملل این مسابقه فرستاد و هفته‌ گذشته، نامش به‌عنوان برنده‌ نخست اعلام شد.

این دوره از مسابقه‌ «جی کیو ای» با موضوع «زمین، یار شگفت‌انگیز» برگزار شد و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان کرمان، اثری از فاطمه را همراه چند نقاشی از دیگر اعضای خود برای این مسابقه ارسال کرد. نقاشی فاطمه محلاتی که با تکنیک گواش کار شده، سرشار از رنگ است و طبیعت و کشاورزی را با بیانی ساده و کودکانه روی کاغذ آورده و به این ترتیب، توانسته بین ۲۰ هزار نفر، مقام نخست را به‌دست آورد.

جایزه محیط زیست ژاپن

**

جشنواره تجسمی باید در تعامل با مخاطبان باشد

بهرام کلهرنیا هنرمند گرافیست با تأکید بر لزوم ارتباط جشنواره هنرهای تجسمی فجر با مخاطب و مردم، سپردن امور این جشنواره به انجمن ها را اتفاق خوبی دانست.

بهرام کلهرنیا هنرمند تصویرگر و طراح گرافیک، درباره تغییراتی که در برگزاری هفتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر بوجود آمده است، از جمله غیر رقابتی شدن گفت: من این شانس را نداشتم که آثار این دوره از جشنواره را از نزدیک ببینم اما معتقدم که جشنواره باید هر دو بخش رقابتی و غیر رقابتی را موازی هم پیش ببرد چراکه هر کدام از این ۲ بخش کارکرد خاص خود را دارد و لازم است که هر دو را در جشنواره فجر ببینیم.

او یادآور شد: جشنواره باید راهی را پیدا کند تا بتواند جایگاه بخش‌های مختلف خود از جمله بخش رقابتی، غیر رقابتی، بخش جوانان، بخش بین‌المللی و انتظاری که از این بخش‌های مختلف وجود دارد، تعریف و دسته بندی هدفمند کند.

این استاد دانشگاه، سپردن امور برگزاری جشنواره تجسمی فجر را به انجمن های هنری اتفاق خوبی دانست و افزود: انجمن ها مستقیم ترین نهادهای فرهنگی ما هستند که می توانند جریان برگزاری جشنواره هنرهای تجسمی فجر را هدایت کنند و زمانی که این امور در اختیار آنها باشد، طرح جامع و متمرکزی برای آن بوجود خواهد آمد.

بهرام کلهرنیا

**

فراخوان جشنواره «رسانه های شهری»‌ روی کاغذ بازیافتی!

مرکز مجری «جشنواره رسانه‌های شهری» وابسته به شهرداری تهران در اقدامی نمادین و جالب، از کاغذ بازیافتی برای تهیه دعوتنامه نمایندگان رسانه‌های گروهی جهت حضور در این جشنواره استفاده کرد.

مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران در اقدامی نمادین و جالب، از کاغذ بازیافتی جهت تهیه دعوتنامه نمایندگان رسانه‌های گروهی برای حضور در جشنواره رسانه‌های شهری، استفاده کرد.

این اقدام نمادین و در نوع خود جالب توجه در حالی صورت می‌گیرد که یافتن بهترین شیوه‌ها برای صرفه‌جویی در مصرف کاغذ و نیز تفکیک زباله‌های خشک و تر و همچنین استفاده مجدد از کاغذها و مقواهای مصرف شده و در واقع بازیافت آنها و مهمتر از همه توجه دادن مردم به این مسئله مهم، از موضوعات و محورهای جشنواره رسانه‌های شهری نیز هست.

یکی از معضلاتی که شهروندان کلانشهرهایی مانند تهران هر روز با آن دست به گریبان‌اند، معضل کاغذها، کاتالوگ‌ها و بروشورهایی است که این طرف و آن طرف شهر پراکنده می‌شوند و چهره‌ای زشت به معابر عمومی و خیابان‌ها می‌دهند.

رسانه های شهری ۲

**

نقاشی ایرانی کم‌کم دارد از ذهن مردم پاک می‌شود 

بهزاد بزرگی، هنرمند خوشنویس و نگارگر، که به‌تازگی مجموعه‌ای از آثارش را در گالری «پنجره» به‌نمایش گذاشته است، درباره‌ی وضعیت نقاشی ایرانی، اظهار کرد: نگارگری، شعری مصور است. در حقیقت تمام اجرای نقاشی ایرانی فلسفه عرفانی دارد. امانقاشی ایرانی کم‌کم دارد از ذهن مردم پاک می‌شود  و انگار مردم ترجیح می‌دهند این‌گونه نقاشی‌ها را در موزه‌ها ببینند.

بهزاد بزرگی

**

آیدین آغداشلو می خواهد خاطراتش را بنویسد

آیدین آغداشلو گفت: تصمیم دارم برای اقامتی طولانی‌مدت، ایران را ترک کنم و خاطراتم را بنویسم.

این هنرمند پیشکسوت نقاشی درباره‌ دلیل سفرش به خارج از کشور، اظهار کرد: دو فرزند من در خارج از ایران زندگی می‌کنند، سعی می‌کنم برنامه‌ام را با برنامه‌ی آن‌ها طوری تنظیم کنم که نوروز در کنارشان باشم.

او با اشاره به این‌که ایرانی‌ها در کشورهای دیگر مانند اینجا، دور هم جمع می‌شوند و سفره‌ هفت‌سین پهن می‌کنند، بیان کرد: آدم‌ها همیشه خاطره‌های‌شان را از جایی که بوده‌اند، به جایی که خواهند رفت، با خودشان می‌برند. من هم خاطرات زیادی از ایران دارم که در این سفر، با خودم خواهم برد.

آغداشلو همچنین گفت: روزهایی که در اینجا تنها بودم، لطف خاص خود را داشت؛ اما وقتی این تنهایی طولانی‌تر شود، یا آدم در نهایت از اندوه می‌ترکد یا به آن عادت می‌کند. اینجاست که دیگر تنهایی را ترجیح نمی‌دهد. من به تنهایی خودم و دیگران احترام می‌گذارم و این تنهایی خیلی وقت‌ها، خوب و محترم است، اما زیادی آن در سن بالا توصیه نمی‌شود!

آیدین

**

شکیبا «نگارخانه شکیبا» را تاسیس مى‌کند

آثار اساتیدی چون فرشچیان، شیرازى ، شیرچى، رسولى، اویسى و حجت شکیبا در گالرى شکیبا برای اولین بار به نمایش درمی‌آید.

حجت شکیبا نقاش صاحب سبک که با بازآفرینى نقاشى‌هاى کمال الملک از جمله تالار آینه در فیلم کمال الملک و نیز سریال «هزاردستان» زنده یاد على حاتمى در حافظه هنرى مردم ثبت شده است، با اخذ مجوزهاى لازم، نگارخانه شکیبا را تاسیس مى‌کند.

عصر جمعه هشتم اسفند ١٣٩٣ نگارخانه شکیبا با نمایشى جالب توجه از شش هنرمند صاحب سبک و شناخته شده افتتاح مى‌شود. در آیین گشایش این نگارخانه آثارى از محمود فرشچیان، على شیرازى ، اسرافیل شیرچى، جلیل رسولى،ناصر اویسى و حجت شکیبا به تماشا درمى‌آید که گفته مى‌شود اغلب این آثار براى اولین بار است به تماشا درمى‌آیند.

گالرى شکیبا  نقاش هزار دستان گالرى

**

از ۶ اسفند؛ هنرمندان ناشنوا در جشنواره زمستانه تجسمی

در نخستین «جشنواره زمستانه کانون ناشنوایان ایران» که در قالب ۵ بخش از ۶ اسفندماه برگزار می‌شود، ۱۰۵ اثر از سوی هنرمندان ناشنوا ارائه خواهد شد.

حامد نصرآبادیان دبیر نخستین جشنواره زمستانه کانون ناشنوایان ایران درباره این جشنواره گفت: نخستین جشن هنر زمستانی کانون ناشنوایان ایران به منظور بهتر دیده شدن فعالیت هنرمندان ناشنوای تهران ۶ تا ۹ اسفند ماه سال جاری با عنوان «جشنواره زمستانی» در ۵ بخش نمایش، عکاسی، نقاشی، گرافیک و سرود برگزار می‌شود.

وی اظهار کرد: در این جشنواره ۴۱ اثر در بخش گرافیک، ۲۱ اثر در بخش نقاشی، ۲۰ اثر در بخش عکاسی ارائه می شود و ۶ گروه نمایشی و ۵ گروه سرود حضور خواهند داشت و ۱۲ اثر در بخش جنبی هنرهای کاربردی و دستی به نمایش در می‌آید.

جشنواره زمستانه کانون ناشنوایان ایران

**

برگزیدگان سمپوزیوم نقاشی تهران در باغ موزه قصر

مدیر باغ موزه «قصر» در اختتامیه دومین سمپوزیوم نقاشی تهران از برپایی سومین سمپوزیوم نقاشی در سطح بین‌المللی خبر داد.

دومین سمپوزیوم نقاشی تهران ۵ اسفندماه، با معرفی برگزیدگان در محل باغ موزه قصر تهران به کار خود پایان داد.

این مراسم با حضور دکتر لاله افتخاری (نماینده مجلس شورای اسلامی)، حمید شاه‌آبادی (مشاور فرهنگی وزیر ارشاد و ریاست مرکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر) مهندس خلیل راحتی (مدیر عامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهر تهران) محمود اقدم (دبیر مراکز فرهنگی و گردشگری شهرداری تهران) و محمدرضا سعیدی (مدیر باغ موزه قصر) برگزار شد.

سعیدی در ابتدای این مراسم ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن میلاد مبارک حضرت زینب (س) و روز پرستار، گفت: از میان ۲۲۴ اثر رسیده به دومین سمپوزیوم نقاشی تهران با موضوع «آزادی» و «تهران»، ۱۴ اثر برگزیده و یک اثر به صورت افتخاری به مرحله نهایی راه یافت که از این میان آثاری از استان‌هایی چون اصفهان، همدان، کردستان، اردبیل، آذربایجان غربی، خراسان رضوی، بوشهر، تهران و همچنین اثری از کردستان عراق به دبیرخانه دومین سمپوزیوم نقاشی تهران ارسال شد.

وی با بیان اینکه سمپوزیوم نقاشی تهران دور دوم برپایی خود را در سطح ملی پشت سرگذاشت، ادامه داد: برآنیم تا بلافاصله پس از برگزاری دومین دوره، زیرساخت‌های برگزاری سمپوزیوم سوم را در سطح بین‌المللی و با همکاری کشورهایی چون آلمان، سوئد، اتریش، هلند و … برای سال‌های آتی برنامه‌ریزی کنیم.

حمید شاه‌آبادی نیز در این مراسم در خصوص برپایی دومین سمپوزیوم نقاشی تهران، اظهار کرد: زاویه دیدی که در باغ موزه قصر وجود دارد، انتخاب درستی است؛ چرا که تهران به عنوان کلان‌شهری پر از دغدغه و زندگی صنعتی، همواره نیازمند نفس کشیدن است که این مهم با دمیدن روح هنر در شهر اتفاق می‌افتد.

وی با بیان اینکه ارتقای سطح فرهنگی شهر نیازمند مولفه‌هایی است که هنر یکی از مهمترین فاکتورهای آن است، ادامه داد: اگر مدعی هستیم که تهران شهر اخلاق است، راهکار اثبات آن ارتقای لطافت هنری و روح معنویت در جامعه است که در این راستا نفس برگزاری چنین سمپوزیوم‌هایی و نقش موثر آن در جامعه، دست به دست هم می‌دهند تا حرکتی تخصصی و شیوه‌ای بین‌المللی برای رقم خوردن این اتفاق صورت گیرد که تداوم برگزاری حرکت‌های فرهنگی هنری این چنینی می‌تواند جریان‌ساز قرار گیرد.

مراسم اختتامیه دومین سمپوزیوم نقاشی تهران، با پخش کلیپی با مضمون معرفی هنرمندان شرکت‌کننده در سمپوزیوم به ترتیب از چهاردهمین تا اولین برگزیده ادامه یافت که طی ۳ مرحله از هنرمندان شرکت‌کننده با حضور هیئت داوران تجلیل به عمل آمد.

مراسم اختتامیه این رویداد هنری، با اجرای موسیقی زنده با نوای تار توسط عباس نسل شاملو همراه بود.

اسامی برگزیدگان دومین سمپوزیوم نقاشی تهران

* عباس محمدی خوزانی/ رتبه اول

* امیر جدیدی/ رتبه دوم

* راضیه قربان‌نژاد و وحید امینی/ مشترکا مقام سوم.

* مینا غفاری، علی معمری، عباس نسل شاملو، اکرم رحیم تبریزی، زهرا ملکی، شیوا خوشبخت‌نژاد، شهرام بابایی، سیده مرجان سید آقامیری، سروش آرام و ترحم سلمانی/ به ترتیب رتبه‌های چهارم تا سیزدهم

* الهه مظفری به عنوان عضو افتخاری سمپوزیوم مورد تقدیر قرار گرفت.

جایزه نفرات اول تا سوم به ترتیب مبلغ ۴۰ میلیون ریال، ۳۰ میلیون ریال و ۲۵ میلیون ریال به انضمام تقدیرنامه و گواهی شرکت در دومین سمپوزیوم ملی تهران بود که گواهینامه شرکت در سمپوزیوم به تمامی شرکت کنندگان ارائه شد.

هیات داوری این رقابت‌ها را منیژه صحی، نیلوفر قادرنژاد و داور یوسفی، یعقوب امدادیان و حسین ماهر برعهده داشتند که این ترکیب توسط انجمن هنرمندان نقاش ایران به ریاست معصومه مظفری مورد انتخاب قرار گرفته بودند.

دومین سمپوزیوم نقاشی تهران

**

شیرچی: همیشه معلم و مروج هنر‌ آسمانی خط می مانم

اسرافیل شیرچی خوشنویس خوش اقبالی است که توانسته رابطه ای میان آثارش، موسیقی و مردم ایجاد کند و حالا افتخارش در میانسالی این است که معلم و مروج هنر آسمانی خط بوده است.

 اسرافیل شیرچی هنرمند نقاش و خوشنویس، زاده یکی از روستاهای بابل است. او اگر چه دانش آموخته رشته نقاشی از دانشکده هنرهای زیبای تهران است اما بیشتر دلبسته خوشنویسی است و روحش با خط و شعر و ادبیات درآمیخته است.

 شیرچی در ۵۲ سالگی خود را هنرمند خوش اقبالی می داند چرا که آثار خوشنویسی او را مردم بسیاری در سطوح مختلف درآمدی، طالبند و این یک موفقیت برای هنرمند پرکاری همچون او محسوب می شود.

وی برخلاف بسیاری از هنرمندان خوشنویس، در طول سال نمایشگاه های بسیاری برگزار می کند و دی ماه سال جاری بود که نمایشگاهی انفرادی از آثارش در فرهنگسرای نیاوران برپا شد و همین جمعه یعنی فردا ۸ اسفندماه نیز تعدادی از آثارش در کنار آثاری از دیگر بزرگان خوشنویسی و نقاشی برای افتتاح گالری «شکیبا» به نمایش گذاشته می شود.

این خوشنویس تاکنون حدود ۸۰ نمایشگاه گروهی در ایران و خارج از کشور داشته و در مکان های مختلف دنیا از جمله سوییس، نیویورک ،نیوجرسی، دانشگاه هاروارد، دهلی نو، مونیخ، عشق آباد،دوبی، شارجه، پکن، شانگهای، بیروت، پاریس، استرازبورگ، لوکزامبورگ، بروکسل و … آثارش را به تماشا گذاشته است.

یکی از ابتکارات این هنرمند در نمایشگاه هایش استفاده از هنر موسیقی و ترکیب خط و موسیقی در کنار یکدیگر است که در این باره معتقد است: «اگر خط موزون است، حتما موسیقی در آن خط رعایت شده است».

شیرچی

**

گالری سبحان به فردوسی هدایای تجسمی می دهد

آثار نقاشی، چاپ و تصویرسازی ورک‌شاپ «شاهنامه فردوسی» در گالری «سبحان» به نمایش گذاشته می‌شود.

 به گفته برگزارکنندگان این نمایشگاه، این نمایشگاه منتخبی است از آثار ورک‌شاپ «شاهنامه فردوسی» است که روز دوم بهمن‌ماه و همزمان با زادورز فردوسی با همکاری انجمن علمی پژوهشی هنرهای تجسمی ایران و گالری سبحان برگزار شد.

در این ورک‌شاپ ۲۴ دانشجوی هنر آثاری را در رشته‌های نقاشی، چاپ و تصویرسازی با موضوع شاهنامه خلق کردند و ۳۰ اثر از آن‌ها در ابعاد مختلف در این نمایشگاه در معرض دید علاقه‌مندان قرار می‌گیرد. این ورک‌شاپ با حضور افتخاری رضا بانگیز –هنرمند پیشکسوت نقاشی- برپا شد که این هنرمند نیز یک اثر چاپ ارائه کرد که در نمایشگاه حضور دارد.

آثار نقاشی این نمایشگاه با تکنیک اکریلیک، آثار تصویرسازی و چاپ با متریال‌ها و رنگ‌های خاص این هنرها خلق شده‌اند.

این نمایشگاه از ۸ تا ۱۳ اسفندماه در گالری «سبحان» به نشانی بزرگراه صدر، خروجی کامرانیه، بعد از زیرگذر صدر، جنب دامپزشکی تهران، خیابان منظریه، کوچه پیشتاز، بن‌بست بعثت، پلاک ۴، میزبان علاقه‌مندان به هنر است.

فردوسی

**

شجاعی طباطبایی مدیر خانه کاریکاتور انقلاب شد

مسعود شجاعی طباطبایی در حکمی از سوی رییس سازمان هنری رسانه‌ای «اوج» به سمت «مدیر خانه کاریکاتور انقلاب اسلامی» منصوب شد.

شجاعی طباطبایی، مدیر سابق خانه کاریکاتور ایران، از چهره‎های مطرح و بین‌المللی کاریکاتور بوده و سابقه حضور و داوری در بسیاری از مسابقات کاریکاتور را در کشورهای آسیایی، اروپایی و امریکای لاتین برعهده داشته است.

وی همچنین دبیری دو دوره مسابقه بین‌المللی کاریکاتور هولوکاست را نیز برعهده داشته است که به علت برگزاری دور نخست آن به بیش از ۲۰ کشور دنیا ممنوع‌الورود و تهدید به قتل شد.

خانه کاریکاتور انقلاب اسلامی از خانه‌های جدیدالتأسیس سازمان هنری رسانه‌ای «اوج» است که قرار است در کنار دیگر خانه‌های تخصصی این سازمان (خانه فیلم داستانی، خانه مستند، خانه سرود و خانه طراحان) فعالیت‌های هنری و فرهنگی جبهه فرهنگی انقلاب را به‌طور تخصصی پیگیری کند.

برگزیده شدن در بسیاری از مسابقات بین‌المللی کارکاتور و گرافیک از جمله مسابقه بین‌المللی کارتون لیتوانی، مسابقه بین‌المللی کارتون آیدین دوغان ترکیه، جشنواره کارتونتِ فانو فانی ایتالیا، مسابقه بین‌المللی کارتون چین، مسابقه بین‌المللی کارتون سوریه ۱۳۸۵ از جمله افتخارات سیدمسعود شجاعی طباطبایی است.

مسعود شجاعی طباطبایی

**

نگاه ۱۱ عکاس به «زندگی در پیش رو»

۱۱ عکاس، مجموعه‌ای از عکس‌های خود را با موضوع تصویر انسان معاصر از آینده، در گالری «شماره شش» به نمایش می‌گذارند.

حامد دهقان، نمایشگاه‌گردان نمایشگاه «زندگی در پیش رو» درباره‌ این نمایشگاه گفت: عکس‌های ۱۱ عکاس در ژانرهای مختلف در این نمایشگاه در معرض دید علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

او افزود: این نمایشگاه پیش از این دوبار در شهرهای شمالی ایران برپا شده بود. ۱۲ دی‌ماه در گالری «گوهرزاد» ساری و ۲۶ دی‌ماه در گالری «خیام» بابل، این نمایشگاه میزبان مخاطبان بود. سپس تصمیم گرفته شد برای نشان دادن سطح تفاوت مخاطبان مختلف، همان عکس‌ها را در تهران نیز به‌نمایش بگذاریم.

۱۱ عکاس

**

۱۰۰۰ کیلومتر آبرنگ

نمایشگاهی از آثار آبرنگ ناصر ثانی که در طول سفر این هنرمند با دوچرخه از تهران به شیراز خلق شده‌اند، در گالری «شنگرف» به نمایش گذاشته می‌شود.

ناصر ثانی، هنرمند نقاش، از اول فروردین‌ماه سال ۹۱ سفری را با دوچرخه‌اش از تهران به شیراز آغاز کرد و در این مسیر در مکان‌های مختلف به خلق آثار هنری پرداخت. او تابلوهای آبرنگی را از مکان‌های قدیمی، معماری‌های خاص و طبیعت مناطق مختلف کشید و ۲۰ نمایشگاه از این آثار در مسیرش و در شهرهای مختلف برگزار کرد.

این آثار معمولا در شهرستان‌هایی به نمایش درآمدند که برپایی یک نمایشگاه نقاشی در آن‌ها سابقه نداشت. هیچ‌کدام از آثار ثانی در نمایشگاه‌های برپاشده در مسیر، برای فروش نبودند. اقلید، شهرضا، مبارکه، فلاورجان، نایین، اردستان، نطنز، کاشان، صفاشهر، ابرکوه و آباده از جمله‌ شهرستان‌هایی بودند که نقاشی‌های ثانی در آن‌ها به‌نمایش گذاشته شد.

۱۰۰۰ کیلومتر آبرنگ

**

غنچه‌پور: هدف دوسالانه مجسمه های شهری ارتقاء هنر مجسمه سازی است

بیژن غنچه‌پور برگزیدگان چهارمین دوسالانه مجسمه‌های فضای شهری معتقد است؛ هدف برگزاری این دوسالانه ارتقاء هنر مجسمه‌سازی است.

این هنرمند مجسمه‌ساز با بیان اینکه، گرفتن جایزه یا انتخاب شدن از اهداف برگزاری دوسالانه‌ها نیست، گفت: بینالی مانند دوسالانه مجسمه‌های شهری، با هدف ارتقای هنر مجسمه‌سازی برای فضا‌ها و مکان‌های شهری برگزار می‌شود و حاصل آن انتخاب آثاری است که در شهر جانمایی و در معرض دید عموم قرار می‌گیرند.

این هنرمند جوان که به عنوان برگزیده در چهارمین دوسالانه مجسمه‌های فضای شهری معرفی شده با تاکید بر جانمایی مجسمه‌ها در شهر، ادامه داد: حضور مجسمه‌ها در شهر مهم است چرا که فضاهای شهری به طور مستقیم با شهروندان سر و کار دارد. جانمایی کار‌شناسانه و اصولی این المان‌ها در شهر علاوه بر ایجاد حظ بصری، باعث افزایش سطح درک بصری شهروندان نیز می‌شود.

غنچه پور

**

افزایش ۲۰ برابری ظرفیت حضور ایران در بی‌ینال ونیز

مجید ملانوروزی مدیر کل هنرهای تجسمی وزارت ارشاد از حضور متفاوت ایران در بی ینال جهانی ونیز و ارائه آثار ۳۰ هنرمند ایرانی در پنجاه و ششمین دوره این رویداد بین المللی خبر داد.

مجید ملانوروزی مدیر کل هنرهای تجسمی وزارت ارشاد درباره مشخص شدن چگونگی حضور هنر ایران در پنجاه و ششمین بی ینال ونیز توضیح داد: در پنجاه و ششمین دوره بی ینال جهانی ونیز با آثاری از ۳۰ هنرمند ایرانی حضور خواهیم داشت و هم اکنون در حال جمع آوری این آثار با همکاری بخش خصوصی هستیم.

وی با تأکید بر حضور هنر ایران در همه رویدادهای معتبر هنر دنیا بیان کرد: ما مایل هستیم که در همه بی ینال های معتبر جهان شرکت کنیم و در این راستا از موسسات خصوصی، بانک ها و انجمن‌های مختلف کمک خواهیم گرفت.

مجید ملانوروزی

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=4294

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *