بسته خبری هنرهای تجسمی؛ ۱۱ بهمن ماه ۱۳۹۳/ از گرافیتی های «بنکسی» تا «تولدت مبارک صمدیان»!

انتشار فراخوان های جشنواره های تجسمی متنوع، برگزایر اختتامیه های چند جشنواره تجسمی، افتتاح نمایشگاه های مختلف و نیز اظهار نظرهای هنرمندان این عرصه ها را می توان از شاخص ترین مصادیق این هفته پرخبر برای هنرهای تجسمی دانست.

اختصاصی هفت سرزمین-  آمنه شهیدی/  هفته گذشته برای حوزه هنرهای تجسمی- که اتفاقاً در آستانه برگزاری جشنواره هنرهای تجسمی فجر نیز هست- هفته ای پرخبر بود. انتشار فراخوان های جشنواره های تجسمی متنوع، برگزایر اختتامیه های چند جشنواره تجسمی، افتتاح نمایشگاه های مختلف و نیز اظهار نظرهای هنرمندان این عرصه ها را می توان از شاخص ترین مصادیق این هفته پرخبر برای هنرهای تجسمی دانست.

«هفت سرزمین» هر هفته در قالب یک بسته خبری، به مروری اختصاصی بر مهم ترین وقایع حوزه هنرهای تجسمی می پردازد. هم چنین هر هفته- تا قبل از آغاز جشنواره هنرهای تجسمی فجر- بسته خبری ویژه جشنواره نیز تقدیم می شود. ضمن آن که به برنامه های روال مند و مطابق تقویم گالری ها هم قابل توجه است که به آن ها – اول و پانزدهم هر ماه – در قالب یک بسته خبری جداگانه پرداخته خواهد شد. 

********

۴۳۵ هزار پوند؛ بهای نسخه‌های چاپی گرافیتی‌های بنکسی

مجموعه ای از نسخه‌های چاپی گرافیتی های «بنکسی» نقاش خیابانی مشهور بریتانیا در یک حراجی به قیمت ۴۳۵ هزار پوند به فروش رسید.

خبرگزاری مهر  خبر داد که ۳۲ اثر این «مشهورترین هنرمند گرافیتی دنیا» که در حراجی بنهامس به فروش رسید، به صاحب یک گالری هنری تعلق داشت. حراجی بنهامس اعلام کرده که استقبال فوق العاده ای از این حراجی صورت گرفته و کارها به قیمتی به مراتب بیش از تخمین های اولیه به فروش رفته است. حراجی بنهامس، حراجی خود را در این دوره، «نمایشی آشکار از اهمیت بنکسی به عنوان چهره ای در قلب هنر معاصر» توصیف کرده که «دارای بازاری تشنه و علاقه ای جهانی است».

۷۳۳۹۷۰_۱۵۷۷۲۲۲۲۱۰۵۴۹۰۳_۲۰۱۴۵۵۱۱۵۱_n

**

انتشار فراخوان مسابقه عکس «نقد فضای شهری» از سوی وزارت راه و شهرسازی

معاونت شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی فراخوان نخستین مسابقه سراسری عکس با موضوع محوری «نقد فضای شهری» را با هدف ترویج نگرش کیفی و ارتقای سطح آگاهی جامعه در رابطه با بناها و فضای شهری منتشر کرد. موضوع محوری این مسابقه «نقد فضای شهری» است که به دو بخش «سیما و منظر شهری» و «زندگی در فضای شهری» تفکیک شده است.

این مسابقه برای در ۲ گروه عکاسان حرفه‌ای و عکاسان تجربی در نظر گرفته‌شده‌است که هر یک از متقاضیان می‌توانند در هر یک از بخش‌های دوگانه مسابقه حداکثر ۵ اثر ( در مجموعه ۱۰ اثر) ارسال نمایند. آخرین مهلت دریافت آثار، پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۳؛ انتخاب و داوری آثار هفته سوم اسفند ۱۳۹۳ و زمان برگزاری نمایشگاه اردیبهشت ۱۳۹۴ است.

علاقه‌مندان برای شرکت در این مسابقه می‌توانند برای دریافت شرایط، اطلاعات تکمیلی و ثبت‌نام از طریق نشانی اینترنتی، به سایت ایران کارتون به نشانی http://irancartoon.ir/news/archives/2015/01/post_4720.php  و همچنین سایت مسابقه jvhonar.com  مراجعه و پس از تکمیل فرم تقاضای شرکت، آثار خود را با مشخصات فنی ذکر شده به پست الکترونیکی info@ jvhonar.com ارسال دارند.

همچنین شرکت کنندگان می‌‌توانند آثار خود را  به نشانی تهران خیابان فاطمی غربی، نبش سیندخت، ساختمان سیندخت شماره ۱۳ طبقه ۳ واحد ۹ ، دبیرخانه این مسابقه از طریق پست ارسال کنند.

۷۷۱۲۶۸

**

نمایشگاه جمعه ها برای کمک به کودکان سرطانی

کافه گالری «وپیانو» جمعه‌ی هر هفته میزبان نمایشگاه هنرهای تجسمی به نفع کودکان «محک» است. مسوولان این کافه گالری جمعه‌ی هر هفته، میزهای خود را در اختیار هنرمندان تجسمی می‌گذارند تا آثار خود را برای نمایش و فروش بگذارند. این نمایشگاه شامل هنرهای دست‌ساز متنوع از جمله حجم و زیورآلات است.

۱۰تا ۲۰ درصد عواید حاصل از فروش این آثار به حساب کودکان سرطانی موسسه‌ی «محک» واریز می‌شود و بقیه‌ی آن برای خود هنرمندان است. این کافه به آدرس یوسف‌آباد، میدان گلها، ابتدای کاج شمالی، کوچه ۶/۱ میزبان علاقه‌مندان است.

۶۴bd6816870117a71bdbaed82199fc01

**

تلاش دختر برای ادامه راه هنرمندانه پدر

دختر جمال‌الدین خرمی‌نژاد – نقاش، گرافیست و تذهیب‌کار – گفت: باز نگه داشتن آموزشگاه پدرم روی هنرجویان علاقه‌مند به نقاشی، عهدی بود که در آخرین لحظات زندگی‌اش با او بستم و روی آن ایستاده‌ام. پدرم از سال ۷۰ به‌صورت رسمی یکی از گسترده‌ترین آموزشگاه‌های هنری ایران را اداره می‌کرد و بیش از ۴۰۰ هنرجو داشت. پس از درگذشت او، نخستین نمایشگاه سالانه‌ی هنرجویان را در سال ۹۲ برگزار کردیم و همزمان با سالروز تولدش، دومین نمایشگاه را در گالری «سبحان» برپا خواهیم کرد.

نمایشگاه سالانه هنرجویان خرمی‌نژاد هم به ‌مناسبت گرامیداشت سیدجمال‌الدین خرمی‌نژاد و همزمان با سالروز تولد او، ۱۰ بهمن‌ماه، در گالری «سبحان» به نشانی بزرگراه صدر، خروجی کامرانیه، بعد از زیرگذر صدر، جنب دامپزشکی تهران، خیابان منظریه، کوچه پیشتاز، بن‌بست بعثت، شماره ۴ افتتاح می‌شود و تا ۱۵ بهمن از ساعت ۱۷ تا ۲۰ میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

خرمی‌نژاد، نقاش، گرافیست و تذهیب‌کاری بود که آثار متعددی از حضرت امام (ره) خلق کرده بود. او ۲۳ مهر ۱۳۹۱ براثر ایست قلبی در سن ۶۷ سالگی در تهران درگذشت.

۱۴۲۲۳۵۴۹۳۰۱۵۹_unnamed-1

**

۱۲ بهمن؛ افتتاح دوسالانه‌ی مجسمه‌های شهری

جمال کامیاب – مدیرعامل سازمان زیباسازی و رییس چهارمین دوسالانه‌ مجسمه‌های شهری – گفت: پس از ارسال ۱۱۷۶ اثر از سوی مجسمه‌سازان به این رویداد هنری و بررسی آن‌ها توسط هیئت انتخاب این دوسالانه، ۲۲۱ اثر برای بخش نمایشگاهی این دوسالانه انتخاب شد که هنرمندان در روزهای ۴ تا ۶ بهمن ماه ماکت آثار خود را به دبیرخانه دوسالانه تحویل دادند.

وی اعلام کرد: پیش از این اعلام شده بود که سالن «نمایشگاه‌های بوستان گفت‌وگو» مکان برپایی نمایشگاه دوسالانه است که پس از ارسال آثار و مشاوره‌هایی که داشتیم، تصمیم به تغییر مکان نمایشگاه گرفتیم و بر همین اساس، باغ – موزه‌ قصر به‌عنوان محل برپایی چهارمین دوسالانه مجسمه‌های شهری انتخاب شد. بخش نمایشگاه این دوسالانه روز ۱۲ بهمن‌ماه با حضور جمعی از مدیران شهری و هنرمندان افتتاح خواهد شد و ۱۹ بهمن‌ماه نیز نفرات برگزیده اعلام و جوایز آن‌ها اهدا خواهد شد. البته نمایشگاه چهارمین دوسالانه مجسمه‌های شهری تا ۲۰ اسفندماه در باغ – موزه قصر ادامه خواهد داشت.

news6445_نگارخنه برگ

**

گزارش اختتامیه دوسالانه عکس غار

راه‌یافتگان و برگزیدگان دومین دوسالانه «عکس غار» معرفی شدند. در مراسمی که با هدف معرفی برگزیدگان این دوسالانه برپا شد، محمدعلی فیاضی – مدیرکل کمیته‌های ملی گردشگری- دوسالانه‌ی عکس غار را یکی از بهترین ظرفیت‌ها برای معرفی غارها دانست و گفت: عکاسی از جاذبه‌های طبیعی در دل غارها کار ساده ای نیست. در بسیاری از موارد بدون تجهیزات وارد غار شدن امکان‌پذیر نیست.

در ادامه‌ این مراسم، علیرضا امری کاظمی، هنرمند جامعه‌ زمین‌شناسی کشور درباره‌ی عکاسی علوم زمین و ژئوتوریسم صحبت کرد. او عکاسی غار را یکی از زیرشاخه‌های عکاسی زمین‌شناسی دانست که با ژئوتوریسم و زمین گردشگری در ارتباط است.وی اهداف اصلی عکاسی از علوم زمین را معرفی یک پدیده، ارائه‌ی گزارش و مستند علمی، زیبایی‌شناسی و تور مجازی به یک منطقه‌ی دوردست دانست.

جواد نظام‌دوست – رییس انجمن غار و غارشناسی ایرانیان- دیگر سخنران این مراسم بود که پس از پخش کلیپی از فعالیت‌های غارنوردان در روز «غار پاک» روی صحنه آمد. وی اظهار کرد: این دوسالانه به همت یک NGO به نام انجمن غار و غارشناسی ایرانیان برگزار شد. بسیار خوشحال هستیم که انجمن عکاسان میراث فرهنگی، کلوپ عکس ایران را نیز در کنار خود داشتیم.

در ادامه‌ این مراسم، ابراهیم صافی به‌عنوان دبیر بخش داوری، به دو بخش اصلی و جنبی دوسالانه‌ی عکس غار اشاره کرد و گفت: باتوجه به شرکت ۱۱۴ عکاس در این دوسالانه، شاهد رشد ۵ / ۳ برابری در تعداد شرکت‌کنندگان بودیم. البته در میان عکاسان شرکت‌کننده ۹۳ مرد و ۲۱ زن حضور داشتند که حضور بانوان با توجه به دشواری‌های عکاسی در غار، قابل تقدیر است.

در نهایت، دومین دوسالانه‌ی عکس غار با دریافت ۷۳۱ عکس از ۱۱۴ عکاس در دور نخست داوری، توانست ۱۰۰ عکس و در بخش دوم ۵۴ عکس را به‌عنوان راه‌یافتگان به نمایشگاه معرفی کند.

 برگزیدگان دوسالانه‌ی عکس غار به این ترتیب معرفی شدند:

  • در بخشتاریخی: عکس‌های لیلا صالحی از کردستان/ عکس‌های دهه ۴۰ مصطفی سلاحی
  • در بخشمحیط زیست: عکس‌های عبدالرحمان مجرد از اردبیل/ عکس ماهی کور غارزی از دافنی سووارز/ عکس هیوا احمدی از کردستان
  • در بخشاصلی:  عکس‌های سیدعلی حسینی‌فر، محمدحسین مسلسلی، رحمان عباسی‌پور و ماهزاد نجاز/ سه عکس مجید زراوندی از اصفهان، داوود مفاخری از کردستان و رحمان عباسپور از آذربایجان شرقی
  • ۱۴۲۲۴۳۰۶۹۹۸۱۹_۷

**

سه سال زندگی یک هنرمند در نگارخانه «اثر»

نگارخانه «اثر» چیدمان «پاپیه ماشه» رضا لواسانی را از ۱۰ بهمن‌ماه به‌نمایش می‌گذارد. این چیدمان نمایشی از زندگی است: «چیدمان پاپیه ماشه رضا لواسانی، روایتی تغزلی از شکوه و جبروت زندگی و گذر زمان است. این نمایش که حاصل سه سال زندگی هنرمند است، در ادامه نمایش‌های قبلی او، بازنمایاننده باور دائم او به زایش و ادامه چرخه حیات است که به زبان ویژه دیداریش، طراحی و اجرا شده است».

افتتاحیه این نمایشگاه ساعت ١۶ تا ٢١ جمعه ١٠ بهمن در نگارخانه «اثر» واقع در خیابان ایرانشهر، خیابان برفروشان، روبه‌روی خانه هنرمندان، شماره ١۶ است.

رضا لواسانی

**

تولدت مبارک آقای صمدیان!

سیف‌الله صمدیان ۶۱ ساله شد. او هشتم بهمن‌ماه ۱۳۳۲ در ارومیه به دنیا آمد. صمدیان در ۱۵سالگی اولین جایزه‌اش را در عکاسی گرفت و بعد از آن، زندگی‌اش با عکس و تصویر گره خورد. در سال‌های حضورش در خبرگزاری جمهوری اسلامی، بانک عکس را در آنجا راه‌اندازی کرد. صمدیان در مهم‌ترین بینال‌ها و رویدادهای عکاسی جهان شرکت کرده و چندین جایزه‌ی معتبر نیز کسب کرده است.

به‌جز داوری و حضور در رویدادها و جشنواره‌های عکاسی، نام او با «تصویر سال» هم گره خورده است. او دبیر جشن تصویر سال و جشنواره‌ فیلم تصویر است که امسال دوازدهمین دوره‌ی آن از اول تا بیستم اسفندماه در خانه‌ی هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

سیف‌الله صمدیان

**

اهمیت برگزاری دوسالانه دیوارنگاری شهری «شاهدان شهر» از زبان گیل آبادی

گیل‌آبادی – رییس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران – گفت: برگزاری دوسالانه‌ دیوارنگاری به‌نوعی یک جشنواره‌ی ترکیبی است که می‌تواند هنر انقلاب اسلامی و ایرانی را روی دیوارهای شهر نمایان کند. هر گردشگر خارجی نیز می‌تواند با این زاویه مواجه شود و این زاویه، الهامات متعددی را از جنس ایرانی در اختیارش قرار می‌دهد… اساس شکل‌گیری نقاشی دیواری در کشور ما به بعد از انقلاب اسلامی برمی‌گردد؛ طبیعتا مفاهیم انقلابی در بسیاری از این موارد پیوند جدی و اساسی با نظرگاه مردمی برقرار می‌کند که روزانه با آن‌ها مواجه‌اند. بدون شک وجوه زیبایی‌شناسانه‌ای که ترکیبی از هنر ایرانی، اسلامی و مدرن کشور است و زاویه‌ی معنایی آن در انقلاب شکل گرفته بود، خودش را روی دیوارها نشان داد.

سومین دوسالانه‌ ملی دیوارنگاری شهری در سه بخش مسابقه «شاهدان شهر»، بخش پژوهش و مروری بر آثار دیوارنگاری شهری، از سوی سازمان زیباسازی شهر تهران بهمن‌ماه ۱۳۹۳ در موسسه فرهنگی هنری صبا برگزار می‌شود.

b85d65454d4a6b4623aaed9a76fda9f7_XL

**

شیراز میزبان «انتهای زمین» شد

منتخب عکاسان نمایشگاه گروهی عکس «انتهای زمین» عصر روز پنجشنبه، ۹ بهمن ماه، در نگارخانه «تار و پود» کتابخانه ملی و مرکز اسناد شهر شیراز گشایش یافت و تا پایان پنجشنبه ۱۶ بهمن ماه ادامه دارد.

در این نمایشگاه که با حضور تنی چند از عکاسان شهر شیراز گشایش می‌یابد، ۵۰ قطعه عکس از آثار ۵۰ عکاس همسفر با تورهای عکاسی کارگاهی «پایگاه عکس چیلیک» در اندازه ۵۰ در ۷۰ سانتیمتر به نمایش گذاشته شده است.

مهدی سروری – دبیر نمایشگاه- هدف از نمایش این آثار در شهرهای مختلف کشور را اهمیت شناخت و لزوم حفظ طبیعت کویر برشمرد و گفت: برگزاری این نمایشگاه با سعی در تامین استانداردهای رایج، در مراکزی چون خانه ی هنرمندان ایران، نگارخانه کوثر (سازمان صدا وسیما)، نگارخانه امام علی(ع) در تاکستان (استان قزوین)، شهرهای کاشان و آران وبیدگل و هم اکنون در شیراز، یعنی دعوت به حضور مدیران و مسئولان به تحقق باورمندی‌شان به عکاسان جوان و نمایش توانمندی‌های این نسل دوربین به دست.

نگارخانه تار و پود در شهر شیراز، چهارراه حافظیه، به طرف باغ جهان‌نما، کتابخانه ملی و مرکز اسناد شیراز واقع شده است.

Entehaye Zamin

**

پول دولت را نمی خواهیم!

علی رشیدی رییس انجمن طراحان گرافیک ایران با تأکید بر این که انجمن گرافیک نیازی به پول دولت ندارد، خواستار حمایت های غیرمادی دولت در اجرای برنامه های مختلف انجمن های هنری شد.

رشیدی گفت: برخی دولت ها با انجمن ها مهربانترند، برخی هم مهر کمتری داشته اند اما انجمن ما به طرق مختلف منابع مالی خود را تاکنون تأمین کرده که شامل دریافت حق عضویت اعضاست و امسال نیز این حق عضویت را ۵۰ درصد با توافق اکثریت افزایش داده ایم، بخش دیگری از هزینه فعالیت های خود را با استفاده از کمک اسپانسرهای مختلف تأمین کرده ایم به طور مثال هزینه انتشارات ما را نشر آبان بر عهده گرفته است و برای رویدادهای بزرگ گرافیک نیز از اسپانسرها بهره گرفته‌ایم بنابراین نیازی به پول دولت نداریم… مدیرعامل خانه هنرمندان وعده داده اند که تا آخر سال جاری مکانی را برای همه انجمن های هنری عضو خانه هنرمندان تأمین کنند و گفته می شود که این ساختمان خریداری هم شده است… اگر دولت مدعی است که باید کارهای تخصصی را به بخش خصوصی واگذار کند، باید نسبت به این انجمن های هنری نیز توجه داشته باشد وراهی را برای فعالیت های بیشتر آنها باز کند.

news6445_نگارخنه برگ علی رشیدی رییس انجمن طراحان گرافیک ایران

**

راه یافتگان به دومین سمپوزیوم نقاشی تهران مشخص شدند

با پایان یافتن مهلت ارسال اثر به دبیرخانه سمپوزیوم جلسه هیات داوران در روز ۵ بهمن ماه ۹۳ با حضور یعقوب امدادیان، رضوان صادق زاده و منیژه صحی داوران این سمپوزیوم برگزار شد. هیات انتخاب پس از بررسی طرح های رسیده جمع بندی خود را به شرح ذیل اعلام کرد:

آثار آقایان: سروش آرام (اسماعیل)، ترحم سلطانی، آثار بانوان: مینا غفاری و سیده مرجان سید آقا میری در موضوع آزادی

آثار آقایان: عباس (نسل) شاملو، امیر جدیدی، وحید امینی، علی معمری، عباس محمدی خوزانی، شهرام بابایی، آثار بانوان: زهرا (بهار) ملکی، شیوا خوشبخت نژاد، راضیه قربان نژاد و اکرم رحیم تبریزی در موضوع تهران

ضمن اینکه آثار آقای سیدمحسن حجازی و سهیلا منصوری و فرزانه جلالی زاده به ترتیب به عنوان ذخیره انتخاب شدند.

با نظر هیأت انتخاب الهه مظفری بدون دریافت جایزه نقدی در مرحله اول و دوم در کارگاه دومین سمپوزیوم نقاشی به مدت یک هفته شرکت نموده و امکان برگزاری یک گالری انفرادی نقاشی را در یکی از گالری های باغ موزه قصر خواهد داشت.

دومین سمپوزیوم نقاشی تهران از ۳۰ بهمن الی ۴ اسفند ماه از ساعت ۹ الی ۱۸ در باغ موزه قصر برگزار می شود.

دبیرخانه دومین سمپوزیوم نقاشی تهران

*********

هفت سرزمین- در نگارش این گزارش از اخبار و اطلاعات خبرگزاری های ایسنا، مهر و ایرنا و سایت خانه هنرمندان ایران استفاده شده است.

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=2121

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *