تالار وحدت میزبان ۶۰۰ اثر هنری دانشجویی

۵۶ مرکز آموزش عالی علمی کاربردی با نزدیک به ۶۰۰ اثر در دومین جشنواره آثار و تولیدات دانشجویی فرهنگ و هنر، از ۲۰ بهمن‌ماه مهمان تالار وحدت می‌شوند.

هفت سرزمین/ جشنواره آثار و تولیدات دانشجویی فرهنگ و هنر، امسال در حالی دومین دوره خود را پیش رو دارد که با تغییرات محتوایی و اجرایی زیادی همراه بوده است. این جشنواره توسط موسسه آموزش عالی فرهنگ و هنر و به همت مراکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر در کنار دیگر برنامه‌های فرهنگی و هنری دهه فجر در تالار وحدت و برخلاف دوره گذشته به صورت غیررقابتی و بیشتر با هدف ارائه و فروش آثار دانشجویان حوزه فرهنگ و هنر برگزار می‌شود.

حمید شاه‌آبادی سرپرست موسسه آموزش عالی علمی کاربردی فرهنگ و هنر – هدف از برگزاری این جشنواره را تفاهم و هم‌افزایی بین مراکز علمی کاربردی و رقابت در بخش‌های محدود دانست و گفت: این هم‌افزایی از آن نظر با اهمیت به نظر می‌رسد که حدود ۸۹ هزار دانشجو در ۹۰ مرکز آموزش عالی علمی کاربردی فرهنگ و هنر بزرگ‌ترین دانشگاه تربیت نیروی فرهنگی و هنری در سطح کشور را تشکیل داده‌اند و جشنواره پیش رو گامی در این مسیر است.

او بر رسالت اصلی مراکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر مبنی بر تربیت نیروی متخصص و معرفی آن به بازار کار و سرمایه تأکید و اظهار کرد: موسسه آموزش عالی علمی کاربردی فرهنگ و هنر با بهره‌گیری از پتانسیل و ظرفیت بالای مراکز خود در جهت انجام این مأموریت به برنامه‌ریزی و شناسایی استعدادهای مختلف در این عرصه با برگزاری جشنواره‌های متعدد در طول سال اهتمام ویژه‌ای دارد که جشنواره پیش رو در همین راستا برنامه‌ریزی و برگزار می‌شود.

مشاور وزیر ارشاد همچنین بیان کرد: همزمانی این جشنواره با ایام دهه فجر را می‌توان گامی در جهت ورود بدنه دانشجویی به برنامه‌های فرهنگی و هنری دهه فجر در سطح ملی ارزیابی کرد. در کنار جشنواره‌هایی مانند فیلم، تئاتر و هنرهای تجسمی فجر و نیز کتاب سال جمهوری اسلامی ایران که فضایی برای گردهم‌آیی فعالان حرفه‌ای عرصه فرهنگ و هنر فراهم کرده است، جشنواره‌ای این‌چنینی می‌تواند مقدمه‌ای برای ورود دانشجویان به این عرصه باشد.

شاه‌آبادی ادامه داد: کمک به خودباوری و بروز استعدادها و قابلیت‌های علمی، فرهنگی و هنری دانشجویان، تبادل فرهنگ و هنر میان استان‌ها در سطح ملی، بسترسازی رقابتی به منظور معرفی فرهنگ و هنر غنی اسلامی – ایرانی در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی، زمینه‌سازی برای کشف استعدادها و خلاقیت‌های نوین فرهنگی و هنری دانشجویان سراسر کشور، از دیگر اهداف این جشنواره است.

محسن کلانتری دبیر جشنواره نیز درباره‌ی گستره دربرگیری جشنواره، گفت: این جشنواره شامل هنرهای تجسمی، تصویر و سینما، هنرهای نمایشی، موسیقی، روابط عمومی و امور فرهنگی، زبان و ادبیات، گردشگری، قرآن و عترت و مد و لباس است و نشان از توجه به همه موضوعات حوزه فرهنگ و هنر در جشنواره دارد.

او به بخش‌های مختلف جشنواره نیز اشاره و اظهار کرد: علاوه بر بخش اصلی که شامل نمایشگاه ارائه آثار دانشجویان است، در جشنواره امسال در بخش جنبی برنامه‌های متنوعی در بخش‌های نمایش و موسیقی برای مخاطبان در نظر گرفته شده است که در طول ساعات بازدید برای استفاده علاقه‌مندان عرضه و اجرا خواهد شد.

به گفته دبیر جشنواره دانشجویی فرهنگ و هنر، ۵۶ مرکز آموزش عالی علمی – کاربردی با نزدیک به ۶۰۰ اثر در این جشنواره مشارکت دارند.

شاهین فرزانه مدیر کمیته علمی جشنواره – درباره‌ی برنامه‌های این بخش از جشنواره، گفت: علاوه بر بخش اصلی که شامل نمایش و فروش آثار مراکز است، بخش کارگاه‏‌های آموزشی نیز با همکاری مراکز تدارک دیده شده است. این بخش ویژه دانشجویان در قالب تشکیل کارگاه‌های آموزشی با حضور اساتید مجرب در رشته‌های مختلف در طول جشنواره و در محل برگزاری جشنواره است.

وی همچنین درباره بخش رقابتی و روند داوری جشنواره، اظهار کرد: در جشنواره امسال بخش مقالات دانشجویی، غرفه‌آرایی و تازه‌های جشنواره مورد ارزیابی و داوری قرار می‌گیرد. مراکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر نیز طی سال‌های گذشته حضور بین‌المللی و داخلی در جشنواره‌های مختلف داشته‌اند که همه آن‌ها در بخش آثار و عملکرد، به‌عنوان یکی از بخش‌های اصلی جشنواره، نمایش داده خواهد شد.

او همچنین درباره فعالیت‌های آموزشی جشنواره، گفت: کارگاه‌های آموزشی تا به حال با پیش‌بینی ۲۰ کارگاه تخصصی در موضوعات مختلف که جدول آن به‌زودی اعلام می‌شود با حضور اساتید برجسته پذیرای دانشجویان و مخاطبان خواهد بود.

دومین جشنواره آثار و تولیدات دانشجویی فرهنگ و هنر از ۲۰ تا ۲۶ بهمن‌ماه ۱۳۹۳ در تالار وحدت برگزار می‌شود.

منبع: ایسنا

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=2357

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *