تصاویری هنرمندانه‌ از شعر نو در فرهنگسرای نیاوران

فرهنگسرای نیاوران میزبان نمایشگاه آثار نقاشی‌خط و خوش‌نویسی «اسرافیل شیرچی» است.

اسرافیل شیرچی – هنرمند خوش‌نویس و نقاشی‌خط – در گفت‌وگو با خبرنگار بخش هنرهای تجسمی ایسنا، اظهار کرد: مجموعه‌ای از ۷۲ اثر خوشنویسی و نقاشی‌خط را که در ۱۰ سال اخیر کشیده‌ام، در فرهنگسرای نیاوران به‌نمایش می‌گذارم.

او ادامه داد: این آثار حاوی کلام خداوند و همچنین اشعار شاعران مشهوری مانند حافظ و مولانا و نوپردازان معاصری مانند نیما یوشیج، سهراب سپهری، فریدون مشیری و مهدی اخوان ثالث است.

این هنرمند خوشنویس گفت: سعی کرده‌ام در این نمایشگاه، پنجره‌ی جدیدتری به نقاشی‌خط داشته باشم. مثلا این‌که هر کدام از این آثار، حال و هوای شعری را دارند که در اثر آمده و در آن‌ها از تشعیر، تذهیب و … در فضای مدرن استفاده شده است. در برخی از این اشعار، برداشت تصویری من به‌عنوان یک خوش‌نویس، از شعر نو دیده می‌شود. مرغ بسمل یکی از تصاویری است که در آثار نقاشی‌خط من آمده است.

او افزود: در افتتاحیه‌ی این نمایشگاه، کتابی با نام «خط عشق» رونمایی خواهد شد که حاوی مجموعه‌ی آثارم در این نمایشگاه است.

شیرچی که حدود ۶ سال است در ایران نمایشگاه برگزار نکرده، در این‌باره گفت: من از سال ۱۳۸۷ تا کنون در خارج از ایران نمایشگاه برگزار کرده‌ام و حدود شش سال است که هیچ نمایشگاهی در ایران نداشته‌ام، ولی این کار با قصد یا منظور خاصی نبوده است.

نمایشگاه آثار اسرافیل شیرچی از ۵ تا ۱۷ دی‌ماه در فرهنگسرای نیاوران برپا می‌شود.

به گزارش ایسنا، اسرافیل شیرچی متولد سال ۱۳۴۱ و فارغ‌التحصیل دانشکده‌ی هنرهای زیبا دانشگاه تهران است. این خوش‌نویس عضو انجمن خوش‌نویسان ایران است. مهم‌ترین ویژگی آثار شیرچی، توجه و کار در زمینه‌ی خط شکسته نستعلیق و آموزش آن است.

بسیاری از آثار خوشنویسی این هنرمند در قالب مجموعه‌هایی نفیس به چاپ رسیده‌اند. آثاری مانند سیمای رستم در شاهنامه فردوسی، شهریار شهرغزل، شرح مجموعه گل، تاب شکسته، حلقه عشق، گلبانگ حافظ، آواز شقایق، اسرار ازل (خیام)، تماشاگه راز و گذاران (مولانا).

همچنین شیرچی نمایشگاه‌های گوناگونی از آثار خوشنویسی‌اش را در داخل و خارج از کشور برگزار کرده‌ است.

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=312

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *