تصویرگر ایرانی در جشنواره نامی درخشید

یک تصویرگر ایرانی یکی از سه جایزه‌ «جزیره سبز» جشنواره بین‌المللی کتاب کودک جزیره نامی کره جنوبی را از آن خود کرد و ۸ هنرمند ایرانی نیز جوایز تشویقی دریافت کردند.

هفت سرزمین/ جایزه‌ دو هزار دلاری «جزیره سبز» از نظر رتبه‌بندی، سومین جایزه‌‌ این جشنواره هنری است که به حسن عامه‌کن تصویرگر کتاب «راز شگفت‌انگیز» بر اساس قصه‌ زاغ و سیمرغ شاهنامه از انتشارات خانه ادبیات و دو تصویرگر فرانسه و کره جنوبی تعلق گرفت.

در همین حال ۸ جایزه‌ تشویقی نیز از سوی برگزار کننده‌ این رویداد به زنده یاد علی عامه‌کن، علی دالوند، رضا دالوند، یکتا جبلی، زهرا محمدنژاد، نرگس محمدی، ملیکا سعیدا و آذر تیموری اختصاص یافت.

حسن عامه کن

در میان این آثار نام دو کتاب کانون با عنوان‌های «پرنده‌ای که شبیه هیچ پرنده‌ای نبود» با تصویرگری ملیکا سعیدا و «سلیمان و بلقیس» به تصویرگری زنده یاد علی عامه‌کن از کانون نیز به چشم می‌خورد.

پیش‌تر این آثار در میان منتخبان اولیه‌ی آسیایی جشنواره قرار گرفته و سهم کشورهای آسیایی در این بین ۴۹ درصد از آثار ارسالی بود.

بر اساس این گزارش جشنواره نامی یا نامبوک، از سال ۲۰۰۵ در جزیره نامی که یکی از حامیان جایزه هانس کریستین اندرسن در کره است، برگزار می‌شود.

«مین بیونگدو» کاشف و صاحب جزیره نامی، از حدود ۵۰ سال پیش حمایت خود از انجمن‌های هنری را آغاز کرد و کمک‌های مالی او شامل انجمن‌های موسیقی، برگزاری برنامه‌های هنری و کمک به نویسندگان کتاب‌های کودکان شده است.

این جزیره که هر سال حدود ۲ و نیم میلیون نفر از آن بازدید می‌کنند، به‌عنوان یکی از حامیان فرهنگ به‌صورت عام و کتاب‌های کودک به‌صورت خاص در سال ۲۰۱۳ برای اولین بار مسابقه تصویرگری کتاب کودک نامبوک را برگزار کرد.

در همین حال جایزه بزرگ این دوره به مبلغ ۱۰ هزار دلار آمریکا به یک تصویرگر برزیلی و جایزه جزیره طلا به مبلغ ۵ هزار دلار به دو تصویرگر آلمانی تعلق گرفت.

منبع: مهر

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=1591

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *