ثبت «روز نظامی» پس از سوئیت سمفونیک «گفت و شنید»

آهنگساز و نوازنده موسیقی ایرانی از پیشنهاد ثبت روز ملی نظامی گنجوی به «ایکوم ایران» بعد از ساخت سوئیت سمفونیک «گفت و شنید» خبر داد.

هفت سرزمین/ پیمان سلطانی گفت: به تازگی ساخت سوئیت سمفونیک «گفت و شنید» بر اساس ۵ خسمه نظامی گنجوی را به پایان رسانده ام که کار ضبط آن تیرماه سال جاری با اجرای ارکستر فیلارمونیک ارمنستان آغاز و بعد از آن طی مرحله دیگر توسط نوازندگان و سازهای ایرانی تکمیل شده است. ضمن اینکه غلامرضا رضایی و سعید ادیب به عنوان خواننده با دو مکتب آوازی تهران و اصفهان و یارتا یاران کلام این سوئیت سمفونیک را به عهده داشته اند. علاوه بر حضور نوازندگان ایرانی و خارجی، استاد بهمن رجبی نیز به عنوان نوازنده افتخاری تنبک در کنار ما حضور داشت.

وی با اشاره به عنوان این سوئیت سمفونیک توضیح داد: دلیل نام این اثر موسیقایی نیز بر اساس گفت و شنیدهایی است که شخصیت های آثار نظامی به عنوان عاشق و معشوق دارند مانند «لیلی و مجنون» و «خسرو و شیرین» که با هم دیالوگ هایی برقرار می کنند. ضمن اینکه حضور دو خواننده در یک اثر نیز می تواند تعبیر باربد و نکیسا را هم داشته باشد که هرکدام از خوانندگان نقش این دو را ایفا می کنند. من در این نهایت تلاش خود را انجام دادم که بتوانم یک اثر تحقیقاتی را به مخاطب خودم ارائه دهم؛ اثری که با تصور من از نظامی ساخته شده و یک حالت ماهوی دارد.

این آهنگساز ادامه داد: این اثر موسیقایی به نوعی گفت و شنودی عاشقانه است که ما بر اساس پنج خمسه نظامی گنجوی آن را با منطق رعایت کردیم ضمن اینکه تاکید من بر روی نظامی کم توجهی به این شاعر ارزشمند ادبیات کهن ماست که در کنار حافظ، سعدی، مولانا و فردوسی به نوعی جزو پنج شاعر کهن این سرزمین است اما متاسفانه مورد بی توجهی زیادی قرار گرفته در حالیکه این شاعر در دوران حیات و بعد از حیات بیشترین مقلد را به لحاظ سبک ادبی داشته است.

سلطانی گفت: ما طی سال روزهایی را به نام حافظ، سعدی، مولانا و فردوسی را در تقویم رسمی کشور به عنوان روزهای ثبت شده می بینیم اما متاسفانه در این تقویم رسمی نامی از نظامی نیست و ما هنوز روزی را به نام این شاعر گرانقدر ثبت نکرده ایم. به هر ترتیب آنچه ما در کنار ساخت این سوئیت سمفونیک انجام دادیم ارائه پیشنهاد ثبت روز ملی نظامی گنجوی به شورای بین المللی موزه ها ( ایکوم) در ایران بوده که قصد داریم در صورت موافقت مراجع ذی صلاح در این حوزه، خرداد ماه سال آینده علاوه بر رونمایی از سوئیت سمفونیک «گفت و شنید» مراسمی را هم با عنوان روز ملی نظامی داشته باشیم.

سازنده قطعه ماندگار «وطنم» در ادامه صحبت‌های خود تصریح کرد: اگر این پیشنهاد مورد پذیرش مسوولان مربوطه قرار گیرد تصمیم داریم علاوه بر رونمایی از آلبوم، سخنرانی و نمایشگاهی از آثار خوشنویسان و نقاشان برجسته نیز برگزار کنیم که تصور می کنم اتفاق مبارکی در عرصه ادبیات، موسیقی و هنرهای تجسمی کشورمان برای پاسداشت مفاخر ادبی کشورمان خواهد بود.

این هنرمند با بیان اینکه روز تولد و درگذشت نظامی مشخص نیست، بیان کرد: چندی پیش کشور آذربایجان تلاش کرد که نظامی را از آن خود کند و جالب اینکه جشن ۸۷۰ سالگی این شاعر را جشن گرفت. من با مشورتی که با یکسری از استادان برجسته ادبیات پارسی انجام دادم بر اساس شواهد متوجه این موضوع شدم که سال آینده نهصدمین سال تولد نظامی است بنابراین امیدوارم این بار با تلاشی که صورت گرفته بتوانیم سال آینده شاهد برگزاری اولین مراسم رسمی روز ملی نظامی باشیم.

منبع: مهر

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=633

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *