جایزه ادبی اتحادیه اروپا ۲۰۱۵ برای ۱۲ نویسنده تازه کار

۱۲ برنده جایزه ادبیات اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۵ روز گذشته معرفی شدند.

هفت سرزمین/  کمیسیون اروپایی روز سه‌شنبه برندگان جایزه سال ۲۰۱۵ ادبیات اتحادیه اروپا (EUPL) را در نمایشگاه کتاب لندن معرفی کرد.

برندگان امسال کارولینا شوتی(اتریش)، لوکا بکاواک (کرواسی)، گائل حوزی (فرانسه)، ادینا زوورن (مجارستان)، دونال رایان (ایرلند)، لورنزو آموری (ایتالیا)، اوندینه رادزویچیوته (لیتوانی)، آیدا هگازی هویر (نروژ)، ماگدالنا پاریز (لهستان)، دیوید ماچادو (پرتغال)، اسوتلانا زوخووا (اسلوواکی) و سارا استریدزبرگ (سوئد) هستند.

این جایزه بهترین نویسندگان تازه‌کار و رو به رشد اروپا را مورد تحسین قرار می‌دهد و برای کشورهایی که در کریتیو یوروپ، برنامه سرمایه‌گذاری اتحادیه اروپا برای بخش‌های فرهنگی و خلاقانه، شرکت کنند نیز باز است.

این تنها جایزه کتاب برای نویسندگان تازه مطرح شده سرتاسر اروپاست، بدون در نظر گرفتن کشور یا زبان اصلی آن‌ها. هر سال، نویسندگان شرکت‌کننده توسط هیات داوران ملی انتخاب‌شده نامزد می‌شوند. هر برنده ۵۰۰۰ هزار یورو برای تبلیغات اضافه در مورد کتابش و جلب توجه اذهان بین‌المللی به آن دریافت می‌کند و تشویق می‌شود تا برای دریافت بورس‌های ترجمه ادبی اتحادیه اروپا نیز ثبت نام کند.

جوایز امسال در مراسمی که روز بیست و سوم ماه ژوئن در کنسرت نوبل واقع در بروکسل برگزار می‌شود به برندگان اهدا خواهد شد.

سال پیش اسامی ۱۳ برنده جایزه اتحادیه اروپا برای ادبیات در روز اول نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت اعلام شده بود.

جایزه اتحادیه اروپا برای ادبیات به روی نویسندگان کشورهای عضو اتحادیه اروپا گشوده است و برنامه‌ای حمایتی برای فرهنگ و بخش‌های خلاق است. هر سال گروه داوران ملی در یک سوم از کشورها- امسال ۱۳ کشور- نویسندگان برنده را انتخاب می کند.

این جایزه با همکاری کمیسیون اروپا و با مشارکت با فدراسیون کتابفروشان اروپایی و مجلس نویسندگان اروپایی و فدراسیون ناشران اروپایی اهدا می‌شود.

برنامه اروپای خلاق با بودجه یک میلیارد و ۴۶ میلیون یورویی برای فاصله سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ با افزایشی ۹ درصدی نسبت به دوره قبل فعالیت می کند. این برنامه حمایت کننده برنامه ترجمه ۴۵۰۰ کتاب از برندگان این جایزه است که موجب می‌شود در نهایت ۲۵۰ هزار هنرمند، و متخصص فرهنگ با آثارشان به صورت بین المللی دیده شوند و در نهایت فرهنگ اروپا به سراسر جهان معرفی شود.

در دوره اول اجرای این برنامه که فاصله ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ را دربرمی‌گرفت، کمیسیون اروپا با بودجه ۲.۵ میلیون یورویی برای هر سال برای بخش ترجمه و تخصیص بیش از ۲.۴ میلیون یورو برای پروژه‌های مشارکت در بخش کتاب این پروژه را جلو بردند. تنها در سال اول اجرای این پروژه بیش از ۳.۶ میلیون یورو برای ترجمه ادبیات اختصاص یافت.

در بخش مشارکت چاپ این برنامه با صرف هزینه ۲۳ میلیارد یورویی، بیشتر از ۱۳۵ هزار نفر به صورت دایم به کار می پردازند. نشر کتاب بخش مهمی از بخش فرهنگ و خلاقیت اروپاست که بیش از ۴.۵ درصد از تولید ناخالص ملی اتحادیه اروپا را  دربرمی‌گیرد و ۸ میلیون شغل ایجاد می‌کند.

منبع: مهر

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=6975

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *