جایزه ادبی اردال اوز ترکیه به دست اورهان پاموک رسید

اورهان پاموک نویسنده برنده نوبل ادبیات سال ۲۰۰۶ در مراسمی رسمی جایزه ادبی «اردال اوز» ترکیه را دریافت کرد.

هفت سرزمین/ جایزه ۱۵ هزار لیره‌ای «اردال اوز» در مراسمی در هتل «پرا پالاس» به اورهان پاموک رمان‌نویس ترک اعطا شد.

این جایزه ادبی که به نام موسس انتشارات «کان» نام‌گذاری شده، هر سال به نویسنده‌ای اعطا می‌شود که طی سه سال اخیر اثر قابل توجهی به چاپ رسانده باشد. پاموک «به پاس فعالیت‌هایش در حوزه هنر رمان‌نویسی و تلاش برای جهانی کردن ادبیات کشور ترکیه» شایسته دریافت جایزه «اردال اوز» شناخته شد.

او در این مراسم گفت: دوران جوانی من، خیلی از مردم دوستانی داشتند که در کار چاپ مجله بودند. من ستون خودم را در یکی از همین نشریات می‌نوشتم و کمی هم بابت آن خجالت می‌کشیدم. شروع کردم به نوشتن اولین رمانم «جودت بیک و پسران». وقتی آگهی یک روزنامه درباره جایزه داستانی در جشنواره فیلم آنتالیا را دیدم، یک داستان تاریخی نوشتم. ۲۳ سالم بود که از طریق رادیو فهمیدم رتبه سوم را به دست آورده‌ام. آن‌ها برایم یک بلیت هواپیما برای آنتالیا فرستادند. قرار بود چند روز در آنتالیا بمانم و خیلی از این بابت خوشحال بودم. به آن‌جا رفتم اما «اردال اوز» میان چند نویسنده‌ای که ملاقات کردم، نبود. آن‌ها مرا «دوست بورخس» صدا می‌زدند. ما هفته خیلی خوبی را با هم گذراندیم و درست بعد از برگشت به استانبول، مراسم اعطای جایزه در جشنواره فیلم آنتالیا برگزار شد. بعد یک نفر به من گفت که «اوز» خیلی مرا دوست دارد و می‌خواهد در استانبول با من ملاقاتی داشته باشد. ما سه چهار ماه بعد همدیگر را دیدیم.

پاموک در ادامه از سابقه ۴۰ ساله دوستی‌اش با «اردال اوز» و توجه خاص او به خودش سخن گفت و اظهار کرد: بالاترین نمره در میان سیستم رتبه‌بندی داوران ۱۰۰ بود. اردال به همه صفر داد و به من ۱۰۰ و مرا در جایگاه سوم نشاند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، نویسنده «نام من سرخ» ادامه داد: من از «اوز» خیلی چیزها مثل سخت‌کوشی، محبت و تعهد را یاد گرفتم. بین سال‌های ۱۹۸۳ و ۱۹۹۴ «اوز» ناشر، دوست و ویراستار من بود.

پاموک همچنین خاطرنشان کرد: در آن سال‌ها سرانه چاپ کتاب در ترکیه ۲۰۰۰ جلد بود. فکر می‌کنم این رقم الان حدود ۴۰ هزار جلد است. این رشد استانبول را خیلی دوست دارم. زمانی وقتی ساختمان جدیدی ساخته می‌شد، می‌رفتیم و آن را می‌دیدیم. اما آیا الان هم کسی پیگیر کار ساختمان‌های جدید است؟ صنعت نشر هم به همین منوال رشد کرده و غنی شده. اما حالا روابط انسانی از دست رفته‌ است. وقتی خانه‌های دو یا سه‌طبقه از بین می‌روند، امور انسانی هم از دست می‌روند.

«کان اوز» به نمایندگی از انتشارات «کان» هشتمین جایزه «اوز» را به پاموک اعطا کرد. این جایزه هفت داور دارد که یکی از آن‌ها هر سال تغییر می‌کند. پاموک جایزه ۱۵ هزار لیره‌ای خود را به همراه یک مجسمه که اثری است از هنرمندی سرشناس‌، دریافت کرد. بنیان‌گذار انتشارات «کان» سال ۲۰۰۶ در سن ۷۱ سالگی درگذشت و این جایزه ادبی به نام او از سال ۲۰۰۸ راه‌اندازی شد.

اورهان پاموک به عنوان یکی از مطرح‌ترین رمان‌نویسان ترکیه، خالق آثاری چون «زندگی نو»، «موزه معصومیت»، «برف»، «کتاب سیاه»، «نام من سرخ» و اثر زندگی‌نامه‌ای «استانبول» است. پاموک اولین رمانش «جودت بیک و پسرانش» را در سال ۱۹۸۲ به چاپ رساند و یک سال پس از آن «خانه خاموش» را منتشر کرد. او نوبل ادبیات را در سال ۲۰۰۶ به خود اختصاص داد. پاموک در سال ۲۰۰۳ جایزه «ایمپک دوبلین» را برای «نام من سرخ» دریافت کرد. آثار این نویسنده تاکنون بیش از ۱۱ میلیون جلد در سرتاسر جهان فروش داشته‌ است.

منبع: ایسنا

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=14178

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *