جایزه داستان کوتاه کشورهای مشترک المنافع‌ به فیجی رسید

نویسنده‌ای از فیجی با اولین داستانی که به یک رقابت ادبی فرستاد، برنده جایزه داستان کوتاه کشورهای مشترک‌المنافع شد.

هفت سرزمین/ نویسنده برنده از فیجی به عنوان برنده جایزه داستان کوتاه کشورهای مشترک المنافع‌، می‌گوید امیدوار است موفقیت او موجب تشویق نویسندگان دیگر شود تا از داستان‌ها سرزمین‌شان بگویند.

مری روکونادراوو با دریافت جایزه کشورهای مشترک‌المنافع منطقه‌ای برای داستانی با عنوان «مار ماهی خیلی گرسنه» می گوید در ۲۰ سال اخیر مشغول نوشتن بوده اما هیچ اثری را منتشر نکرده و هرگز وارد هیچ رقابت ادبی نیز نشده است. او می گوید واقعا احساس غرورو می‌کند که نوشته هایش سرانجام شناخته شدند.

او گفت: من در سرزمینی با دموکراسی شکننده زندگی می‌کنم، جزیره‌ای کوچک که از مسایلی چون تغییرات آب و هوایی و جهانی شدن متاثر است و من به مردمی تعلق دارم که در خط مقدم از دست دادن‌ها و ناپدیدشدن‌های بی‌نهایت جای دارند و هرگز صدایشان به گوش کسی نرسیده است. زندگی در چنین فضایی آسان نیست و برای مدتی دراز دیگران بوده‌اند که قصه‌های ما را گفته‌اند و همیشه هم آنها تنها شاهد این رنج‌ها بوده‌اند.

این جایزه که به روی همه ساکنان ۵۳ کشور مشترک‌المنافع گشوده است، برای کشف بهترین داستان‌های منتشر نشده برگزار می‌شود. امسال حدود ۴ هزار داستان کوتاه در این رقابت شرکت کردند.

این جایزه که در پنج منطقه برندگانش را انتخاب می‌کند در بخش کانادا و اروپا به جاناتان تل تعلق گرفت. او که پیشتر فینالیست جایزه داستن کوتاه ساندی تایمز بود برای داستانی با عنوان «گرامافون بشر» که یکی از داستان‌های مجموعه‌ای درباره زندگی در پکن معاصر است، به عنوان برنده انتخاب شد.

لسلی اننیکا آرمیا نیز جایزه بخش آفریقا را برای داستانی با عنوان «نور» برد و جایزه بخش آسیایی نیز به سیدارتا گیگو از هند برای «مرد چتر» رسید. از کاراییب نیز کوین جارد حسین از ترینیداد و توباگو برای «شاه کلنی ۴» به عنوان برنده انتخاب شد.

رامش گونسکرا رییس گروه داوران امسال گفت: ما امسال به دنبال داستان‌هایی بودیم که بتواند همه ما را دربرگیرد و به تفکر دوباره در مفاهیم ما از فرم، زبان و آنچه اهمیت دارد منجر شود. او افزود: داستان‌های برنده همه این ویژگی‌ها را داشتند.

هر یک از برندگان منطقه‌ای این جایزه ۲۵۰۰ پوند دریافت می‌کنند و در نهایت از این میان یک اثر به عنوان اثر نهایی برنده می‌شود. نام برنده ۸ سپتامبر اعلام خواهد شد.

نویسندگان کشورهای مشترک المنافع برنامه‌ای فرهنگی در بنیاد کشورهای مشترک المنافع است که با هدف تشویق نویسندگان و با همکاری سازمان های جهانی ادبی، قصد گسترش فعالیت‌های ادبی در ۵۳ کشور عضو جامعه کشورهای مشترک المنافع را دارد.

منبع: مهر

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=7954

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *