جایزه پن پینتر ۲۰۱۷ در دستان مایکل لانگلی

جایزه ادبی «پن پینتر» در سال ۲۰۱۷ به «مایکل لانگلی» شاعر اهل ایرلند شمالی تعلق گرفت.

هفت سرزمین/ «مایکل لانگلی» شاعر ۷۷ ساله اهل ایرلند شمالی توانست جایزه ادبی «پن پینتر» سال ۲۰۱۷ را برای کتاب شعر «ثابت قدم، خلل ناپذیر» از آن خود کند.

«لانگلی» یکی از برجسته‌ترین چهره‌های ادبیات ایرلند به شمار می‌رود و همواره از تحسین‌کنندگان «هارولد پینتر» بوده است، نمایشنامه نویس برند نوبلی که یکی از مشوقان او به عنوان یک شاعر جوان بوده است.

این جایزه ادبی سالانه به یک نویسنده بریتانیایی، ایرلندی و یا از نویسندگان کشور مشترک المنافع می‌رسد که بیشترین قرابت را به آثار «هارولد پینتر» شاعر برنده جایزه نوبل داشته باشد و بنابر اعلام هیئت داوران این رویداد ادبی کتاب «ثابت قدم، خلل ناپذیر» به سبب داشتن اراده‌ عقلانی محکم برای تعریف حقایق واقعی زندگی و جوامع ما، شایسته دریافت این جایزه معرفی شده است.

هیئت داوران با اعلام این خبر در بیانیه‌ای نوشتند، برای دهه‌ها اشعار روان «مایکل لانگلی» با ویژگی‌های انسانی، تواضع و مهربانی عجیبن شده و هرگز از محور پیچیدگی‌های اخلاقی خارج نشده است.

این شاعر ایرلندی پیش از این جایزه‌های ادبی «تی.اس الیوت»، جایزه ادبی «هوثورن»، جایزه ایریش تایمز و همچنین جایزه «وایت بِرِد» را در کارنامه دارد و سبک کاری او با آثار «ویلیام باتلر ییتس» و «ادوارد توماس» مقایسه می‌شود که خودش از هر دو به عنوان شعرای الهام بخشش یاد می‌کند.

«مایکل لانگلی» جایزه ادبی «پن پینتر» سال ۲۰۱۷ را روز ۱۰ اکتبر طی مراسمی در کتابخانه بریتانیا دریافت می‌کند.

جایزه «پن پینتر» در سال ۲۰۰۹ به نام نمایشنامه‌نویس برنده نوبل «هرولد پینتر» راه‌اندازی شده است. این جایزه پیش‌ از این به چهره‌های سرشناسی چون «حنیف قریشی»، «تونی هریسون»، «کارول آن دافی» و «تام استوپارد» اعطا شده است و سال گذشته نیز به «ماگارت اتوود» داستان‌نویس کانادایی رسید.

منبع: ایسنا

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=15702

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *