جشنواره بین المللی قصه گویی، بدون رقابت برگزیدگانش را شناخت

هفدهمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی با حضور ۷۰ میهمان داخلی و خارجی در کرمانشاه برگزار می‌شود.

هفت سرزمین/ قرار است از میان ۴۰ قصه‌گوی بین‌المللی متقاضی شرکت در جشنواره از ۲۲ کشور جهان ۱۰ تا ۱۲ قصه‌گوی مطرح بین‌المللی نیز برای بازگویی قصه‌های خود و حضور در این رویداد فرهنگی به کرمانشاه سفر کنند.

برگزیدگان جشنواره، بدون رقابت مشخص شدند

بر اساس تغییرات صورت گرفته در شیوه‌ برگزاری این جشنواره، مرحله پایانی جنبه‌ی رقابتی ندارد و تمامی کسانی که در این مرحله حضور پیدا می‌کنند برندگان اصلی جشنواره هستند.

در این میان اداره‌کل فرهنگی‌ و امور استان‌های کانون با بررسی فیلم قصه‌گویی برگزیدگان استانی این جشنواره در مجموع ۵۹ قصه‌گوی ایرانی را شامل ۳۱ قصه‌گوی اصلی، ۱ برگزیده بخش فراگیر، ۱۹ برگزیده قصه‌گویان کتاب‌خانه‌ای و ۸ برگزیده جشنواره قصه‌گویی رضوی را با رای گروه‌های داوری برای شرکت در مرحله‌ی پایانی جشنواره که روزهای ۲۷ تا ۳۰ بهمن ۱۳۹۳ در شهر کرمانشاه برگزار می‌شود، معرفی کرد.

در میان این قصه‌گویان مطرح ایرانی نام برخی از برترین قصه‌گویان جشنواره‌های گذشته کانون نیز به چشم می‌خورد.

اسامی برگزیدگان این جشنواره را می‌توانید اینجا مشاهده کنید

بخش کتاب‌خانه‌ای نیز به برخی از مربیان کانون اختصاص پیدا کرده است که در بیش‌تر جشنواره‌های کانون شرکت نمی‌کنند اما فعالیت‌های آن‌ها در طول سال نشان‌دهنده‌ی توجه آنان به قصه‌گویی برای کودکان و نوجوانان است.

در کنار این قرار است از میان ۴۰ قصه‌گوی بین‌المللی متقاضی شرکت در جشنواره از ۲۲ کشور جهان ۱۰ تا ۱۲ قصه‌گوی مطرح بین‌المللی نیز برای بازگویی قصه‌های خود و حضور در این رویداد فرهنگی به کرمانشاه سفر کنند.

موضوع این جشنواره آزاد بود و مرحله‌ استانی جشنواره نیز در پاییز امسال در استان‌های مختلف کشور برگزار شد.

بر اساس آمار ارایه شده از سوی مسوولان برگزاری جشنواره در مجموع ۱۷۷۷ نفر شامل ۱۲۹۳ مربی کانون، ۴۷۵ شرکت‌کننده آزاد و ۹ شرکت‌کننده بخش فراگیر (برای کودکان دارای نیازهای ویژه) که از میان آن‌ها در مرحله‌ی استانی آثار ۳۵۴ قصه‌گو شامل ۲۹۲ قصه‌گوی کانونی، ۴۷ قصه‌گوی آزاد و ۹ قصه‌گوی فراگیر برای داوری پایانی به دبیرخانه جشنواره در تهران ارسال شد.

داوری بخش پایانی این جشنواره را علی خانجانی، محمد سیمزاری، غلامعلی کیومرثی، مژگان خلیل‌پور و فریبا حبیبی، بخش فراگیر زهرا عبدالحی، مینو رجبی‌نیا و طاهره بشیر و بخش رضوی را مژگان خلیل‌پور، محمد سیمزاری و بهناز صفایی‌نایینی برعهده داشتند.

در هفدهمین جشنواره بین المللی قصه گویی بیش از ۱۰۰ قصه خوانده می شود

سیامک حجت‌الاسلامی با بیان اینکه ۲۲ قصه‌گوی خارجی از کشورهای مختلف آثار خود را برای حضور در هفدهمین جشنواره بین المللی قصه گویی ارسال کرده‌اند، گفت: از این تعداد تاکنون ۱۰ قصه برای شرکت در جشنواره پذیرفته شده‌ و به احتمال زیاد دو قصه دیگر نیز پذیرفته خواهند شد.

او افزود: همچنین ۳۱ قصه گوی برگزیده کشوری، هشت نفر قصه گوی برگزیده جشنواره رضوی و ۱۹ قصه گوی برگزیده کتابخانه‌ای نیز برای حضور در هفدهمین جشنواره بین‌المللی قصه گویی انتخاب شده‌اند.

به گفته حجت الاسلامی در مجموع بین ۶۸ تا ۷۰ قصه گو در زمان برگزاری جشنواره در استان کرمانشاه حضور خواهند یافت.

معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان کرمانشاه با بیان اینکه همه این ۷۰ نفر به قصه‌گویی می پردازند، پیش بینی کرد: در هفدهمین جشنواره بین المللی قصه گویی بیش از ۱۰۰ قصه خوانده شود.

او با بیان اینکه قصه‌گوها در زمان برگزاری جشنواره در سه مرکز کانون و چند مدرسه سطح شهر کرمانشاه قصه‌گویی خواهند کرد، گفت: بر اساس برنامه ریزی انجام شده و بنا به درخواست برخی از شهرستانها برخی از قصه‌گویان حاضر در این جشنواره در شهرستان‌های کنگاور، صحنه، سنقر و روانسر نیز قصه‌گویی خواهند کرد.

برگزاری نمایشگاه نقاشی کودکان، برپایی نمایشگاه آثار اعضا و مربیان و فعالیت‌های کانون، برگزاری نشست‌های تخصصی و… از برنامه‌های جنبی هفدهمین جشنواره قصه گویی خواهد بود که حجت الاسلامی به آن‌ها اشاره کرد.

معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان کرمانشاه افزود: رونمایی از ۱۷ عنوان کتاب چاپ شده در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تحت عنوان کتاب‌های سیمرغ با موضوع افسانه‌های محلی از دیگر برنامه‌های جنبی هفدهمین جشنواره بین المللی قصه‌گویی خواهد بود.

حجت الاسلامی محل اصلی برگزاری هفدهمین جشنواره بین المللی قصه گویی را فرهنگسرای کودک و نوجوان شهر کرمانشاه واقع در سه راه ۲۲ بهمن دانست و گفت: مراسم افتتاحیه و اختتامیه در این محل برگزار می‌شود.

منبع: ایسنا/ مهر

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=1974

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *