جشنواره تئاتر فجر/‌ گزارش روز سوم – جمعه ۳ بهمن ماه

دبیر جشنواره: به اندازه کافی به پوستر پرداخته شده است و اگرچه ما نقدپذیریم و از این توجه استقبال می‌کنیم اما امیدوارم همان قدر که به پوستر تئاتر توجه شد به همه شئونات تئاتر هم همینطور توجه شود.

اختصاصی هفت سرزمین/ رضا خشنود- در روز سوم سی و سومین جشنواره بین المللی تئاتر فجر- جمعه ۳ بهمن ماه ۱۳۹۳- جشنواره ساعت های پرخبری را تجربه کرد. به نظر می رسد جشنواره تئاتر از همان روز های اول نسبتا تکاپو و جنبش لازم را در میان علاقه مندان تئاتر در کشور ایجاد کرده است.

«هفت سرزمین» هر روز یک بسته خبری ویژه را از این رویداد مهم نمایش کشور تقدیم می کند.

******

در سومین روز جشنواره تئاتر فجر چه خبر است؟

جمعه (سوم بهمن‌ماه) برای نخستین‌بار تمام سالن‌های این جشنواره فعال و شاهد اجرای ۱۰ نمایش صحنه‌ای و رادیویی می‌شوند. هفت اثر خیابانی هم در محوطه تئاترشهر، برج میلاد و باغ هنر اجرا خواهند شد.

نمایش‌های صحنه‌ای

* تالار اصلی تئاترشهر/ نمایش «کودک وحشی»/ فرانسه/ ساعت ۲۰

* تالار چهارسو/ نمایش «تقدیر بازان»/ سیما تیرانداز/ دو نوبت ۱۸:۳۰ و ۲۰:۳۰

* تماشاخانه سنگلج/ نمایش «شیرین به روایت امروز»/محمد شهبازی/ دو نوبت ۱۷ و ۱۹

* تالار هنر/ نمایش «به کفشات نگاه کن»/حمیدرضا حاجی‌ملاحسینی/ دو نوبت ۱۷ و ۱۹

* تالار حافظ / «نمایش کابوس زنی در خواب»/ در سومین روز جشنواره به استقبال مخاطبان خواهد رفت/ مسلم نارکی/ ساعت ۲۰

* تماشاخانه ایرانشهر (تالار استاد ناظرزاده کرمانی)/ نمایش «چهار نمایشنامه منتشرنشده از مهران صوفی»/ میلاد محمدی/ دو نوبت ۱۷ و ۱۹:۳۰

* تماشاخانه ایرانشهر (تالار استاد سمندریان)/ نمایش «کمپلکس اودیسه»/ آلمان/ دو نوبت ۱۸ و ۲۱

*خانه هنرمندان (تالار استاد انتظامی)/ نمایش «قصر»/ آرمین جوان/ ساعت‌های ۱۷ و ۱۹:۳۰

* تماشاخانه مهر حوزه هنری/ نمایش «صورت به صورت»/ محمدرضا درند/ دو نوبت ۱۶ و ۱۸

* تماشاخانه باران/ نمایش «نمایشگاه لودلو»/ مهدی ضیاء چمنی/ دو نوبت ۱۶ و ۱۸ .

نمایش‌های خیابانی و رادیویی

* محوطه مجموعه تئاترشهر/ چهار نمایش خیابانی: نمایش «ناکو» (محمد مظفری/ ساعت ۱۶)/ نمایش «درخت جان» (محمود فرضی‌نژاد/ ساعت ۱۶:۳۰)/ نمایش «نوا» (محسن اردشیر/ ساعت ۱۷)/ نمایش «آقای سیگار» (علی‌اصغر خطیب‌زاده/ ساعت ۱۸).

* باغ هنرمندان/ دو نمایش خیابانی: نمایش «قصه نقش» (سعید کاظمیان/ ساعت ۱۶)/ نمایش «پرس سیور» (مجتبی مرادی/ ساعت ۱۶:۳۰).

* نمایش رادیویی «آن روز همه می‌خندند»/ مهدی مقدم / مدت زمان ۳۰ دقیقه.

سی‌و‌سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با دبیری اردشیر صالح‌پور تا ۱۲ بهمن ادامه خواهد داشت.

**

۷۶۳۰۷۲

صدای ماندگار هنرمندان تئاتر در تماشاخانه ایرانشهر

با آغاز سی و سومین جشنواره بین المللی تئاتر فجر صدای هنرمندان پیشکسوت تئاتر قبل از آغاز آثار نمایشی برای تماشاگران تئاتر پخش می شود. بر این اساس صدای هنرمندانی همچون «حمید سمندریان»، «محمود استادمحمد»، «بهروز غریب پور»، «هما روستا»، «حمید جبلی»، «پرویز پورحسینی»، «مسعود فروتن» که درباره تئاتر اظهاراتی را داشته اند تماشاگران را همراهی خواهد کرد.

p18i4hfuvs16fv1oevfhcgk712p94

**

افتتاح جشنواره با پوستر خارجی«مرگ فروشنده»

ابراهیم حسینی مدیر بخش مسابقه پوستر سی و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر درباره ویژگی‌های این بخش در دوره سی و سوم جشنواره گفت: از ویژگی‌های مهم بخش پوستر در جشنواره سی و سوم تئاتر فجر، حضور ۱۷ اثر از کاری پیپو طراح مطرح فنلاندی است که این آثار را طی ۲۰ سال اخیر طراحی کرده است. ما این آثار را در بخش جنبی نمایشگاه پوستر در معرض دید علاقه‌مندان قرار داده‌ایم.
یکی از پوسترهای کاری پیپو که می‌تواند برای کارگردان‌های تئاتر ما جذاب باشد، پوستر نمایش «مرگ فروشنده» است. با توجه به اینکه نمایش «مرگ فروشنده» در ایران اجرا شده و در اولین روز جشنواره تئاتر فجر سی و سوم هم با کارگردانی نادر برهانی‌مرند روی صحنه رفت، دیدن پوستر «مرگ فروشنده» از یک اجرای بین‌المللی که توسط کاری پیپو طراحی شده بتواند نکات قابل توجهی را به کارگردان‌های تئاتر ایران در نگاه‌شان به پوستر تئاتر ارائه دهد.

۰۱salesman-playbill-jumbo
**

تئاتر شهر بدون نورپردازی و فضاسازی کم فروغ است

مجموعه تئاتر شهر که به عنوان اصلی‌ترین بنای تئاتری ایران میزبانی سی و سومین جشنواره تئاتر فجر را آغاز کرد، در اثر نبود نورپردازی و فضاسازی مناسب، چهره میزبان مهمترین رویداد تئاتر ایران را ندارد. این مجموعه تئاتری به دلیل بازسازی تنها با سالن اصلی و سالن چهارسو عهده‌دار میزبان تئاتر فجر سی و سوم شده است اما با همین وجود هم، تئاتر شهر به عنوان اصلی‌ترین مکان برگزاری جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر مورد توجه هنرمندان و مخاطبان تئاتر است.

مجموعه تئاتر شهر تفاوتی با روزهای پیشین خود ندارد جز بنرهایی که شاید برای رهگذران قابل رویت نباشند. فضای باز شمال تئاتر شهر تفاوتی با پیش از جشنواره ندارد تنها یک سایبان در آن دیده می‌شود.

تئاتر فجر

**

جشن تولد دبیر جشنواره در سنگلج!

شامگاه پنجشنبه دوم بهمن، در تماشاخانه سنگلج، تولد اردشیر صالح‌پور، دبیر سی‌و‌سومین جشنواره تئاتر فجر، جشن گرفته شد. اردشیر صالح‌پور، دبیر این دوره از جشنواره، شامگاه پنجشنبه دوم بهمن، در تماشاخانه سنگلج به تماشای نمایش «امشب و هر شب شام با جلال» نوشته و کار بهزاد عشقی نشست. این نمایش در دو نوبت ۱۷ و ۱۹ روی صحنه رفت. پس از پایان سئانس اول نمایش، طی مراسمی و با حضور محمد دشتگلی، مشاور دبیر جشنواره ، یونس آبسالان مدیر تماشاخانه سنگلج، بهزاد عشقی کارگردان نمایش «امشب و هر شب شام با جلال» و همه کارکنان تماشاخانه سنگلج، زادروز اردشیر صالح‌پور با اهدای یادمان سنگلج جشن گرفته شد.

 ۱۳۹۳۱۱۰۳۰۰۰۲۸۸_PhotoA

**

نمایشی با دغدغه‌ وضعیت اسف‌بار جنگل‌های شمال

محمود فرضی‌نژاد که با نمایش «درخت جان»، در بخش مهمان تئاتر خیابانی این دوره از جشنواره شرکت کرده است، با بیان این‌که موضوع محوری این اثر، حفظ محیط زیست است، افزود: «این نمایش در حقیقت بیان‌گر ارتباط بین انسان و درخت است؛ به این معنی که در تولد یک درخت، انسان به صورت خودآگاه و ناخودآگاه دخیل بوده است و این دو در کنار یکدیگر می‌توانند رشد و نمو داشته باشند. به بیانی دیگر، رشد درخت، مستلزم حضور انسان است و برعکس.» این کارگردان که از سیاهکل گیلان به جشنواره تئاتر فجر راه پیدا کرده است، با یادآوری وضعیت اسف‌بار جنگل‌های شمال ایران، انگیزه خود از تولید چنین نمایشی را در ضرورت حفظ فضای سبز و توجه بیشتر به مسائل زیست محیطی عنوان کرد.

IMG_9707

 **

دو ساعت نمایش به زبان فرانسوی در تئاتر فجر!

شامگاه پنجشنبه دوم بهمن ماه تالار اصلی تئاتر شهر مملو از جمعیتی بود که برای تماشای نمایش «کودک وحشی» آمده بودند.این نمایش در شرایطی به صحنه رفت که بالا نویس نداشت‌، البته تماشاگران پیش از ورود به سالن برگه‌هایی حاوی خلاصه داستان را دریافت کرده بودند؛ گرچه این نمایش اثری پر دیالوگ بود‌ اما به دلیل داستان ساده خود،‌ تماشاگران را سردرگم نکرد و همه از ماجراهای آن باخبر شدند. با این حال به نظر می‌رسید این نمایش بیشتر مناسب گروه سنی نوجوان است‌ و اجرای آن در جشنواره تئاتر فجر کمی قابل تامل بود، داستان این نمایش درباره تربیت یک کودک وحشی که سال‌ها در جنگل زندگی کرده است.

گفته می‌شود که امسال هیچ کدام از نمایش‌های خارجی با بالانویس اجرا نمی‌شوند و فقط خلاصه‌ای از داستان آنها در میان تماشاگران توزیع خواهد شد.

 ۸۱۴۷۳۸۲۰-۶۲۱۹۹۵۰

**

گزارش اجرای نمایش‌های رادیویی جشنواره فجر 

اجرای نمایش‌های رادیویی سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر از چهارشنبه – یکم بهمن‌ماه – به مدت ۱۰ روز در تالار «استاد رکن‌الدین خسروی» آغاز شد و هر روز عصر ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه یک نمایش اجرا می‌شود. از میان ۱۰ نمایش رادیویی که برای سی‌و‌سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر آماده شده است، شش اثر توسط هنرمندان تهرانی و چهار اثر دیگر در استان‌های گیلان، فارس و قزوین تهیه شده است.

 مراسم اختتامیه بخش نمایش‌های رادیویی سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در تماشاخانه سه نقطه – تالار استاد رکن‌الدین خسروی – شنبه (۱۱ بهمن‌ ماه) ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه برگزار می‌شود.

 ۷۵۳۱۲۷

**

بعضی تماشاگران نمایش «باد شیشه را می‌لرزاند» را ندیدند

روز  ۲ بهمن ماه نمایش «باد شیشه را می‌لرزاند» به کارگردانی هستی حسینی و مصطفی کوشکی‌ در تالار «حافظ» در دو نوبت روی صحنه رفت اما در اولین اجرا، تعدادی از تماشاگران که بلیت خریداری کرده بودند، اجازه ورود به سالن را پیدا نکردند. مصطفی کوشکی درباره‌ی دلایل این اتفاق گفت:نمایش ما تک سویه است بنابراین پیش از این درخواستی را به صورت کتبی به دبیرخانه سی و سومین جشنواره تئاتر فجر ارائه کرده بودیم تا کار خود را در سالن «چهارسو» به صحنه ببریم.

کوشکی با اشاره به اینکه علاوه بر تماشاگرانی که بلیت خریده بودند‌، تعدادی از مهمانان ویژه این نمایش از جمله خانواده‌های عوامل کار که از راه دوری هم آمده بودند نتوانستند وارد سالن شوند‌، بیان کرد: برای اجرای دوم که در ساعت ۲۰ بود‌، از مسئولان سالن خواستم که به تمام کسانی که بلیت خریداری کرده‌اند، اجازه ورود بدهند که خوشبختانه این اتفاق افتاد و مشکلی هم پیش نیامد.

DSC_0537 copy_re33043cfbd9238bddcaab04b6c347374

**

برگزارکنندگان نقدپذیر جشنواره تئاتر فجر!

اردشیر صالح‌پور دبیر جشنواره درباره انتقادهایی که به پوستر دوم جشنواره مطرح می‌شود و اینکه گفته شده این پوستر هم کپی است‌، با رد این مطلب اظهار کرد: هیچ اثر ادبی ‌، هنری و سینمایی را نمی‌توان در تاریخ هنری پیدا کرد که مطمئن باشید از هیچ جای دیگری الهام نگرفته است. ممکن است این پوستر هم برداشتی از یک اثر باشد اما با توجه به اینکه فرصت محدودی داشتیم این نکته‌ی مهم را باید در نظر داشت که انتخاب این پوستر توسط چند کارشناس برجسته انجام شده است. به اندازه کافی به پوستر پرداخته شده است و اگرچه ما نقدپذیریم و از این توجه استقبال می‌کنیم اما امیدوارم همان قدر که به پوستر تئاتر توجه شد به همه شئونات تئاتر هم همینطور توجه شود.

IMG12301731

**

بخش بین الملل جشنواره باید دروازه شناخت و درک بیشتر هنرمندان داخلی از شیوه های نوین اجرای تئاتر در جهان باشد

مسعود دلخواه داور جشنواره گفت: کیفیت نمایش ایران در قیاس با کشورهای همسایه در خاور میانه بسیار مطلوب تر و بالاتر است اما در قیاس با استاندارهای جهانی هنوز راه های نرفته ای را پیش رو دارد و باید تجربیات بیشتری را پشت سر بگذارد تا بتواند در عرصه بیین المللی هنر نمایش حرف های تازه ای برای گفتن داشته باشد.

وی دعوت از گروه های بین المللی در جشنواره فجر را زمانی دارای کارکرد مطلوب می داند که بتواند دروازه ای برای شناخت و درک بیشتر هنرمندان داخلی از شیوه های نوین اجرای تئاتر در جهان باشد و با گسترش تعامل میان هنرمندان داخلی با تئاتری های جهان به ارتقای کیفی نمایش ایران در تمامی ابعاد و زمینه ها بیانجامد.

مسعود-دلخواه

**

استاد علی نصیریان: سال هاست که ادبیات کهن ایرانی مهجور واقع شده است

استاد نصیریان با بیان آنکه دوری من از صحنه های تئاتر به معنای جدایی ام از اتفاقات به وقوع پیوسته در این عرصه نیست گفت: سال ها است که کارشناسان و منتقدان تئاتر کشور می گویند اغلب آثاری که به جشنواره تئاتر فجر راه پیدا می کنند و حتی آن دسته از نمایشنامه هایی که مجال حضور در این رخداد را از دست می دهند بر اساس ادبیات غربی نگارش یافته اند.
وی اعتقاد دارد که یکی از اصلی ترین آسیب های تئاتر در کشور دوری متون ایرانی از هویت ملی و فرهنگ غنی کشورمان است.متاسفانه  و برگزاری یک جشنواره دو سالانه مانند جشنواره نمایش های آیینی و سنتی نمی تواند در جریان سازی تولید نمایشنامه و آثار نمایشی متکی بر دانسته های فرهنگی و هنری غنی ایرانی نقشی تعیین کننده داشته باشد.
کارگردان نمایش «سلطان و سیاه» به مسئولان و متولیان فرهنگ و به خصوص هنر نمایش کشور پیشنهاد کرد که امتیازات ویژه ای را برای هنرمندانی که به نگارش و تولید آثار ایرانی با محتوای فرهنگ و تمدن غنی این کشور پهناور دست می زنند قائل شوند تا شاید این راهکار موتور محرکی برای احیا و توسعه نمایشنامه نویسی در بین هنرمندان تئاتر کشور باشد.

۲۰۱۴۰۵۱۹۱۲۴۹۵۶_۳۳

هفت سرزمین: در نگارش این گزارش از اخبار و اطلاعات خبرگزاری های ایسنا/ ایرنا/ مهر/ و سایت های تیوال و سایت جشنواره بهره برده شده است. 

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=1635

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *