جشنواره تئاتر فجر/‌ گزارش روز ششم – سه شنبه ۷ بهمن ماه

در پنجمین و ششمین روز جشنواره ، نمایش های متعددی در بخش های متنوع جشنواره به اجرا درآمد و البته حواشی قابل تأملی نیز وجود داشت.

اختصاصی هفت سرزمین/  رضا خشنود-  در پنجمین و ششمین روز سی و سومین جشنواره بین المللی تئاتر فجر- یکشنبه و دوشنبه ۵ و ۶ بهمن ماه ۱۳۹۳- نمایش های متعددی در بخش های متنوع جشنواره به اجرا درآمد و البته حواشی قابل تأملی نیز وجود داشت؛ از جمله تداوم انتقادها نسبت به مشکلات برگزاری و اطلاع رسانی، و به خصوص انتقادهای تند خبرگزاری تسنیم از کلیت روند برگزاری و اطلاع رسانی و مدیریت کلان جشنواره و وضعیت تئاتر کشور.در گزارش امروز مروری بر مهم ترین بازتاب های رسانه ای و هنری این رویداد مهم نمایشی انجام شده است.

«هفت سرزمین» هر روز یک بسته خبری ویژه را از این رویداد مهم نمایش کشور تقدیم می کند.

********

«جشن طلاق» در جشنواره‌ تئاتر!

محمد قاسمی که با نمایش «سوگواره سرد سکوت» در جشنواره حضور دارد، گفت: «این روزها با مسئله جدیدی در جامعه روبرو هستیم و آن جشن طلاق است؛ جشنی که بعد از جدا شدن توسط همسران برگزار می‌شود. این موضوع که هیچ جایی در فرهنگ ما ندارد، دغدغه‌ای شد تا به آن بپردازم».

کارگردان این اثر برگزیده مناطق از ملایر که روز ششم بهمن در دو نوبت ۱۷ و ۱۹ در تماشاخانه سنگلج روی صحنه رفت اعلام کرد: «متاسفانه کشور ما در رتبه‌بندی آمار طلاق در جهان جایگاه خوبی ندارد و شهر من ملایر، در رتبه یک استانی قرار دارد. از آنجایی که در کارهایم بیشتر به مسائل اجتماعی می‌پردازم، این موضوع را دستمایه‌ای برای شکل‌گیری تازه‌ترین اثرم کردم».

محمد قاسمی

**

حضور پررنگ تئاتری‌ها در جشنواره‌ فیلم فجر

گزارشی از سوی خبرگزاری ها منتشر شد که نمی دانیم بیشتر مناسب سرویس نمایش است یا سرویس سینما! اما به هر حال بخش هایی از آن را در بسته خبری جشنواره تئاتر می آوریم؛ به خصوص که به زعم نویسنده گزارش، «در حال حاضر به سختی می‌توان بازیگران تئاتر و سینما را از یکدیگر جدا کرد»!:

«جشنواره‌ فیلم فجر، میزبان جمعی از هنرمندان تئاتری است که به عنوان بازیگر یا کارگردان آثاری را در این دوره دارند. در حال حاضر به سختی می‌توان بازیگران تئاتر و سینما را از یکدیگر جدا کرد، چرا که اغلب بازیگران در هر دو مدیوم فعالیت می‌کنند اما حضورشان در یک مدیوم خاص پررنگ‌تر به چشم می‌آید:

– قطب‌الدین صادقی/ با بازی در فیلم «حکایت عاشقی».

–  حسین مهکام/ با کارگردانی فیلم «آزادی مشروط».

–  حسین پاکدل/ با بازی در فیلم های «آزادی مشروط» و «شیفت شب».

– سیامک صفری/ با بازی در فیلم «اعترافات ذهن خطرناک من».

– نوید محمدزاد/ با بازی در فیلم «ناهید».

– پوریا رحیمی/ با بازی در فیلم «احتمال باران اسیدی».

– الهام کردا/ با بازی در فیلم «ارغوان».

– ستاره اسکندری/ با بازی در فیلم «نزدیک‌تر».

– نسیم ادبی/ با بازی در فیلم های «ارغوان» و «خانه دختر».

– ریما رامین‌فر/ با بازی در فیلم «مرگ ماهی».

– مرتضی اسماعیل کاشی/ با بازی در فیلم «ارغوان».

– فرزانه نشاط خواه/ با بازی در فیلم «جامه‌دران».

– محمد بحرانی/ با بازی در فیلم «نزدیک‌تر».

«بازیگران دیگری هم هستند که هم در سینما حضور دارند و هم در تئاتر. بازیگرانی که در هر دو مدیوم در آثار شاخصی حضور داشته‌اند، بازیگرانی مانند هنگامه قاضیانی،‌ پانته‌آ بهرام‌، هومن سیدی‌، سحر دولتشاهی‌، بهناز جعفری‌، فرهاد اصلانی‌، احمد مهران‌فر، باران کوثری، امیر آقایی، طناز طباطبایی، محسن تنابنده،بابک حمیدیان، صابر ابر و … که در هر دو رسانه فعال هستند و نمی‌توان آنها را صرفا بازیگر یک مدیوم خاص به شمار آورد، همه این بازیگران در این دوره از جشنواره فیلم فجر کار دارند».

IMG13133717

**

ایوب آقاخانی: جشنواره تئاتر فجر، ویترین یک سیستم و روند معلول است!

این نمایشنامه‌نویس که اعتقاد دارد: «خیلی وقت است وضعیت این‌گونه است اما در مقاطعی این سیستم پرلکنت به بخشی از وظایف خودش برای حمایت و رونق بخشیدن به این هنر عمل نکرده»؛ اظهار داشت: «در حال حاضر فقط سیستمی بر ما خط مشی تعیین می‌کند که بیشتر روی نبایدها مانور می‌دهد. درنتیجه تئاتر کنونی هم عجالتا چیزی جز تازه از راه آمده‌ها، بی‌تجربگی، اسم‌های ناآشنا و چیزی جز تئاترهای مهجور، رنجور و ضعیف نیست».

ایوب آقاخانی

**

اهمیت ندادن به تماشاگران یک نمایش

نمایش «Thebes got talent» نوشته و کارگردانی رضا غیور در اجرای دوم خود در جشنواره تئاتر فجر به درخواست گروه اجرایی با نیم ساعت تاخیر به صحنه رفت در صورتی که تماشاگران در سرما بیرون از تماشاخانه ایرانشهر به انتظار ایستاده بودند. یکی از عوامل اجرایی کار با بیان اینکه «تا ما نخواهیم تماشاگر نمی تواند وارد سالن تئاتر شود و بازیگرانمان فعلاً نیاز به ریکاوری و تمرکز دارند» بازکردن درهای تماشاخانه ایرانشهر به روی مخاطبان را توجیه کرد. البته این رفتار غیر حرفه ای عوامل نمایش به کم تجربگی و نداشتن تجربه حضور در یک رویداد بین المللی و البته استرس و فشار ناشی از اجرای اثرشان باز می گردد اما احترام و حرمت نهادن به مخاطب از الزامات تئاتر است که باید مورد توجه قشر جوان قرار گیرد چون اجرای تئاتر بدون حضور تماشاگر امکان پذیر نیست.

نمایش «Thebes got talent» نوشته و کارگردانی رضا غیور

**

تقدیم نمایش «من …» به محمود دولت آبادی

این اثر نمایشی به کارگردانی فرهاد تجویدی در بخش مسابقه بین‌الملل جشنواره تئاتر فجر به صحنه رفته بود که در اجرای اول خود میزبان داوران بخش بین الملل بود. هنرمندانی چون محمود دولت آبادی، گلاب آدینه، شیرین بینا، بهروز بقایی، مریم معترف، حمیدرضا صدر، اردلان شجاع کاوه، الیزا اورامی، شاهرخ فروتنیان و… مهمانان این اثر نمایشی بودند که در پایان اجرای دوم، تجویدی این نمایش را به محمود دولت آبادی تقدیم کرد.

۳de303a43620aac779205f8a1027a16c_XL

**

چرا تخفیف دانشجویی در تئاتر فجر لحاظ نمی‌شود؟

در پی درج خبری در خبرگزاری مهر، مبنی بر اختصاص پیدا نکردن تخفیف دانشجویی برای تهیه بلیت در جشنواره تئاتر فجر، روابط عمومی وزارت ارشاد توضیحاتی در این رابطه داد: به دلیل کمبود صندلی های سالن، حدود ۲ سال است تخفیف دانشجویی در جشنواره تئاتر فجر لحاظ نمی شود چرا که ظرفیت سالن های نمایشی بین ۹۰ تا ۲۰۰ نفر است که باید بین هنرمندان، گروه های شرکت کننده، خبرنگاران و اهالی رسانه و هنرمندان شهرستانی تقسیم شود. از سوی دیگر بخشی از هزینه های جشنواره باید از راه فروش بلیت تامین شود.

در واکنش به این پاسخ، خبرگزاری مهر یادآوری کرد که «در تاریخ ۲۷ دی ۱۳۹۲ روابط عمومی رسمی جشنواره سی و دوم تئاتر فجر در خبری اعلام کرد: تخفیف ۵۰ درصدی بلیت های جشنواره تئاتر فجر برای دانشجویان/ دانشجویان می‌توانند با ارائه کار دانشجویی معتبر از ۵۰ درصد تخفیف بهای بلیت اجراهای جشنواره تئاتر فجر استفاده کنند».

۷۵۶۱۰۴

**

عمانی ها نشان مخصوص به دبیر جشنواره تئاتر فجر اهدا کردند

سفیر کشور عمان در پنجمین روز از جشنواره تئاتر فجر و پیش از آغاز نمایش «بازار» در تالار هنر، نشان مخصوص این گروه نمایشی را به اردشیر صالح‌پور اهدا کرد. نمایش «بازار»، داستان اهالی یک روستا را روایت می‌کرد که اختلافی طولانی مدت بر سر یک چاه داشتند؛ این اختلاف مانع رسیدن دو عاشق به یکدیگر می‌شد که هر کدام متعلق به یکی از دو طرف درگیری بودند. در نهایت جنگی میان این دو گروه در می‌گرفت که نتایجی فاجعه بار در پی داشت.

دبیر جشنواره تئاتر فجر

**

تقدیم اجراهای خیابانی جشنواره به دریاچه زریوار

کارگردانان نمایش‌های خیابانی حاضر در جشنواره سی‌و‌سوم تئاتر فجر تصمیم گرفتند آثارشان را به زیبا‌ترین دریاچه آب شیرین ایران که متاسفانه با بحران خشک شدن روبه روست، تقدیم کنند. تصمیم این کارگردانان، با توجه به این‌که جشنواره تئاتر خیابانی هر سال در شهرستان مریوان برگزار می‌شود، اقدامی هنری و اجتماعی در جلب توجه مسوولان دولتی و مردم به بحران خشکسالی دریاچه زریوار است.

Zarivar-Lake-goglet-ir

**

جشنواره ۳۳: فرصت برای جوانان، جای خالی برای ستارگان

خبرگزاری تسنیم با انتشار گزارشی با تیتر فوق، به تحلیل شرایط کلی جشنواره تئاتر امسال پرداخته است. به زعم نویسنده این رسانه، « شاید در ظاهر جشنواره ۳۳ محکوم به بی‌کیفیتی، فقدان مدیریت، بی‌نظمی، بلبشوی جلوی درب تماشاخانه‌ها و خیلی چیزهای دیگر شود؛ ولی به نظر می‌رسد قرار است از این آتش سرد میان‌سالگی، جوانی رعنا و رشید ظاهر شود».

این رسانه هم چنین نوشت: «گویی ویترین پر زرق و برق تئا‌تر کشور شکسته و فرو ریخته است. یا آنکه جشنواره همچون ویرانه‌ای از یک کاخ باشکوه است که دیگر آن شوالیه‌های پرافتخار، افتخار حضور در آن را ندارند. در جهانی که برند‌ها حرف اول را می‌زنند، خالی بودن جدول یک جشنواره بین‌المللی شکستی تلخ محسوب می‌شود. انتظار یک ساله مخاطبان تئا‌تر برای دیدن محبوبان خود روی صحنه نمایش، در مصاف ۳۳ به بن‌بست رسیده است».

تسنیم با طرح این پرسش ها که «آیا چنین اتفاقی یک شکست محسوب می‌شود؟ آیا لطف یک جشنواره به حضور غول‌ها و ستارگان است؟ آیا یک جشنواره بین‌المللی حتماً باید فضایی هزار و یک شبی داشته باشد؟»، می نویسد: «به نظر برندبازان آری؛ این یک شکست فاجعه‌بار است که بخش عمده‌ای از آن از مدیریت سکته‌زده تئا‌تر ایران ناشی می‌شود. مدیریتی که در آستانه جشنواره ۳۲ می‌آید و در آستانه جشنواره ۳۳ می‌رود… ولی اینکه غیبت‌ بارز ستارگان هزار و یک شبی در یک مصاف دراماتیک یک شکست محسوب می‌شود، می‌تواند ناشی از نگرش ظاهربینانه رایج میان مخاطب در درجه دوم و قشر هنرمند در درجه اول باشد. کمی واقع‌بینانه به جدول نگاه کنیم. کافی است میانگین سنی شرکت کنندگان در این جشنواره و سوابق هنری کارگردانان و نمایش‌نامه‌نویسان را بررسی کنید، بالا و پایین کنید، نتیجه به مراتب جذاب و امیدوار کننده خواهد بود».

IMAGE634636256356838750

**

روزهای تلخ تئاتر که «بدون تدبیر و امید» می‌گذرد

اما خبرگزاری تسنیم دست بردار نبود! و در گزارش انتقادی دیگری ضمن استفاده از تیتر فوق، نوشت: «امروز ششمین روز جشنواره تئاتر فجر است و جشنواره وارد مرحله دوم خود شده است. روزهایی که تنها به نام دهه فجر انقلاب اسلامی سپری می‌شود. روزهایی که بدون تدبیر و بدون هیچ امیدی به حال روز و ناخوش تئاتر کشور می‌گذرد…جشنواره‌ای که در سکوت و خستگی در حال برگزاری است. جشنواره‌ای که حتی در سطح اطلاع‌رسانی عمومی نیز جای خالی‌ زیاد دارد… این روزها دیگر افرادی که به نمایندگی از هنرمندان کنار رئیس جمهور می‌نشستند و سخنرانی می‌کردند دیگر دلشان نمی‌سوزد. دیگر از برخی هنرمندان که خیلی محکم پشت طاهری بودند و از او حمایت‌های تو خالی می‌کردند تا بهره خود را ببرند خبری نیست. تئاتر فقط به مدد هنرمندانش همچنان پابرجاست».

۰۱۲۱ - Copy

**

بحران های امروز عراق در یک نمایش

امید خاک‌پور کارگردان نمایش «سرود صدهزار اوفلیای عاشق» گفت: شرایطی که درحال حاضر در عراق حاکم است و بر اثر آن هزاران انسان در اثر جنگ بی‌خانمان و هزاران کودک بی سرپرست شده‌اند، ما را برآن داشت که روی این نمایش کار کنیم… داستان نمایش، بیانگر زندگی یک زن بازیگر تئاتر است که در حین اجرا، تمام اعضای خانواده خود را که درحقیقت از اعضای گروه آن نمایش هم بوده‌اند، در جریان حمله سربازان بعثی عراق از دست می‌دهد. نمایش «سرود صدهزار اوفلیای عاشق»، دوشنبه ششم بهمن در دو نوبت ۱۷ و ۱۹ در تالار هنر روی صحنه رفت.

امید خاک‌پور کارگردان نمایش «سرود صدهزار اوفلیای عاشق»

**

معاون فرهنگی جنتی به «ملاقات بانوی سالخورده» رفت

عباس صالحی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ۶ بهمن به تماشای نمایش «ملاقات بانوی سالخورده» به کارگردانی هادی حجازی‌فر در سی‌و‌سومین جشنواره تئاتر فجر نشست. این نمایش ۱۰۰ دقیقه‌ای که در بخش مرور آثار سال ۹۳ تئاتر ایران در جشنواره شرکت کرده است و برپایه متن نمایشنامه «ملاقات بانوی سالخورده» نوشته فردریش دورنمات نمایشنامه‌نویس بزرگ سوئدی اجرا شد. «ملاقات بانوی سالخورده» چند ماه پیش، در قالب اجرای عموم در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر به روی صحنه رفت.

۱۹۶۹۱۴_orig

*******

هفت سرزمین : در نگارش این گزارش از اخبار و اطلاعات خبرگزاری های ایسنا/ ایرنا/ مهر/ و سایت های تیوال و سایت جشنواره بهره برده شده است.

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=1890

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *