جشنواره تئاتر فجر/‌ گزارش روز هشتم- پنجشنبه ۹ بهمن ماه

در اختتامیه جشنواره که با اجرای فرزاد حسنی برگزار می‌شود، علاوه بر تجلیل از چهار شهید تئاتر، پاسداشت چهار پیشکسوت هم انجام خواهد شد.

اختصاصی هفت سرزمین/ رضا خشنود- روز هشتم سی و سومین جشنواره تئاتر فجر با استقبال قابل توجه از نمایش های «هم هوایی»، «عزیز شنگال» و «پپرونی» برگزار شد. علاوه بر این موضوع، جزییات اختتامیه جشنواره نیز اعلام گردید. ضمن این که هم چنان معضل تأخیرهای دایمی برای تقریباً اغلب نمایش ها آزار دهنده است.

در گزارش امروز مروری بر مهم ترین بازتاب های رسانه ای و هنری این رویداد مهم نمایشی انجام شده است.

«هفت سرزمین» هر روز یک بسته خبری ویژه را از این رویداد مهم نمایش کشور تقدیم می کند.

*********

در روز هشتم جشنواره چه نمایش هایی اجرا شد؟

در هشتمین روز سی‌و‌سومین جشنواره بین ا‌لمللی تئاتر فجر شاهد اجرای ۱۷ نمایش در بخش‌های صحنه‌ای، خیابانی و رادیویی بودیم:

* نمایش «عزیز شنگال» نوشته و کار قطب‌الدین صادقی به شیوه میدانی با حضور ۶۱ بازیگر در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر به صحنه رفت.

* «پپرونی» نمایش دیگری بود که در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر به صحنه رفت. این اثر نوشته سپیده خمسه‌نژاد و کارگردانی مسعود طیبی است.

* نمایش «هم‌هوایی» به نویسندگی مهین صدری و کارگردانی افسانه ماهیان، با نقش‌آفرینی باران کوثری، الهام کردا و ستاره اسکندری در تالار حافظ به صحنه رفت.

* نمایش‌های «ایران-استرالیا» نوشته و کار سجاد افشاریان در تالار استاد ناظرزاده کرمانی و «یک زندگی بهتر» به نویسندگی مسعود هاشمی‌نژاد و کارگردانی شهاب‌الدین حسین‌پور در تالار استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر اجرا شدند.

*تالار استاد انتظامی خانه هنرمندان ایران شاهد اجرای «دردسرهای مرد مرده» به نویسندگی کامران شهلایی و کارگردانی گروهی به عنوان اثر برگزیده مناطق از کرمانشاه بود.

* نمایش «آسمان روزهای ابری» نوشته مجید کاظم‌زاده مژدهی و کارگردانی محمد رسائلی در تماشاخانه مهر حوزه هنری اجرا شد.

* نمایش «سایه‌سار سکوت» به نویسندگی و کارگردانی محمدرضا عطایی‌فر در بخش مسابقه مرور،در تئاتر باران اجرا شد.

* در بخش خیابانی نمایش‌های «آگهی فروش، استخدام» نوشته علی صامتی و کارگردانی مسعود مهرابی از تهران ، «عروس باران» نوشته و کار علی قاضی از مسجد سلیمان، «هفت شهر عشق» نوشته و کار سعید البرز از تربت جام و نمایش «شوپه» نوشته و کار طیبه مقدم از درود در محوطه مجموعه تئاتر شهر اجرا شدند.

* دو نمایش «صفر مرزی» به نویسندگی آرش ساربان و کارگردانی مشترک آرش و علی ساربان از اهواز و «رابطه» نوشته و کار آریان رضایی از تهران در محوطه خانه هنرمندان ایران اجرا شدند.

* محوطه برج میلاد  میزبان نمایش «از ۵۹ تا چند؟؟؟» نوشته و کار مصطفی کولیوندی از دهلران بود.

* در بخش جزییات اجراهای رادیویی، نمایش «مثل تو وقتی که خوابی» به نویسندگی منا گلپایگانی، کارگردانی شیرین سپهراد و تهیه کنندگی محسن جواهری از تهران اجرا گردید.

اجرای «دردسرهای مرد مرده»

**

فرزاد حسنی مجری اختتامیه جشنواره شد

اردشیر صالح‌پور دبیر جشنواره تئاتر فجر گفت: اختتامیه جشنواره تئاتر فجر با پاسداشت جعفر والی و اجرای فرزاد حسنی برگزار می‌شود. در اختتامیه امسال علاوه بر تجلیل از چهار شهید تئاتر، پاسداشت چهار هنرمند پیشکسوت را هم داریم. در این راستا دو هنرمند از تهران و دو هنرمند از شهرستان تقدیر می‌شوند. جعفر والی – بازیگر و کارگردان پیشکسوت تئاتر -، حسینعلی طباطبایی – از مترجمان تئاتر و از اساتید دانشکده هنرهای دراماتیک – به‌عنوان دو هنرمند از تهران، در کنار بدری بدرالسادات برنجانی – هنرمند پیشکسوت اهواز – و احمد سپاسدار – هنرمند با سابقه شیراز – تجلیل خواهند شد. کارگردانی برنامه اختتامیه توسط اعضای ستاد برگزاری جشنواره انجام می‌شود و طراحی صحنه آن را رضا مهدی‌زاده برعهده دارد.

 آیین پایانی جشنواره تئاتر فجر ساعت ۱۹:۳۰ روز یکشنبه ۱۲ بهمن‌ماه با اجرای برنامه‌های آیینی در فضای باز و لابی تالار وحدت آغاز می‌شود و مراسم رسمی در داخل تالار از ساعت ۲۰ آغاز خواهد شد.

Farzad-Hasani

**

کتاب مجموعه آثار برگزیده مسابقه پوستر جشنواره هم منتشر شد

کتاب آثار راه یافته به مسابقه پوستر این دوره از جشنواره به دبیری ابراهیم حسینی در ۱۱۲ صفحه به دو زبان انگلیسی و فارسی طراحی و چاپ شد. در مقدمه این کتاب، یادداشت‌هایی از اردشیر صالح‌پور، دبیر سی‌و‌سومین جشنواره بین‌المللی تئا‌تر فجر و ابراهیم حسینی، دبیر بخش پوستر چاپ شده است. بخش دیگری از این کتاب به بیانیه هیات داوران متشکل از قباد شیوا، علی خسروی، علیرضا غفاری و عباس غفاری (مشاور داوران) اختصاص یافته است.آثار برتر بخش مسابقه پوستر جشنواره سی‌و‌سوم تئاتر فجر، در مراسم اختتامیه معرفی می‌شوند.

۷۷۰۰۳۰

**

پایتخت تئاتر ایران ۴۲ ساله شد

 ۸ بهمن ماه در حاشیه برگزاری جشنواره تئاتر فجر از طرف روابط عمومی تئاتر شهر و با حضور علی مرادخانی و اردشیر صالح پور تولد ۴۲ سالگی مجموعه تئاتر شهر جشن گرفته شد. همچنین شمع کیک تولد تئاتر شهر که توسط روابط عمومی تهیه و با چاپ تصویری از مجموعه تئاتر شهر مزین شده بود توسط محمد بهرامی مدیر ستاد خبری جشنواره تئاتر فجر و از پیشکسوتان عرصه رسانه فوت شد. بهرامی با آرزوی بازسازی هرچه سریعتر این مجموعه و بازگشت تئاتر شهر به روزهای اوج، شمع ۴۲ سالگی تئاتر شهر را فوت کرد. حضور ناگهانی علی مرادخانی معاون هنری وزیر ارشاد و بعد از آن اردشیر صالح پور دبیر جشنواره از نکات جالب توجه این جشن تولد بود. مرادخانی که در سالن اصلی تئاتر شهر به دیدن نمایش «عزیز شنگال» به کارگردانی قطب الدین صادقی نشسته بود بعد از اجرای این اثر نمایشی در برنامه جشن تولد ۴۲ سالگی تئاتر شهر حضور یافت و با اهالی رسانه عکس یادگاری گرفت.

IMAGE634636256356838750

**

«هم هوایی» جشنواره را شلوغ کرد

در هشتمین روز از برگزاری جشنواره، این‌بار «هم‌هوایی» افسانه ماهیان علاقه‌مندان زیادی را به تالار حافظ کشاند. این نمایش که دومین اجرای عمومی آن تا پیش از شروع جشنواره ادامه داشت، هشتم بهمن ماه در دو نوبت ۱۷ و ۲۰:۳۰ اجرا شد که البته در هر دوبار به دلیل ازدحام علاقه‌مندان این نمایش که برخی از آن‌ها بلیت هم نداشتند و امکان ورود به سالن را پیدا نکردند، با تاخیر به روی صحنه رفت. با توجه به تعداد حاضران که به بیش از ۳۰۰ نفر می‌رسید، عده زیادی روی پله‌ها یا فشرده در کنار دیگران نشسته بودند. این نمایش در قالب تئاتر مستند به صحنه رفت و روایت‌گر داستان زندگی سه زن ایرانی بود که یکی از آن‌ها به زندگی شهلا جاهد، همسر غیررسمی ناصر محمدخانی با هنرمندی ستاره اسکندری مربوط می‌شد. داستان دیگر درباره همسر خلبان شهید عباس دوران بود که الهام کردا نقش او را ایفا ‌کرد و قصه زن سوم با بازی باران کوثری، برگرفته از زندگی لیلا اسفندیاری کوهنورد ایرانی است که دچار سانحه شد.

«هم‌هوایی»

**

دکتر صادقی«عزیز شنگال» را به شیرزنان کوبانی تقدیم کرد

نمایش «عزیز شنگال» نوشته و کارگردانی قطب الدین صادقی از جمله آثار پرمخاطبی بود که با استقبال روبرو شد. این اثر نمایشی که در بخش مهمان جشنواره تئاتر فجر حضور دارد و قرار است بعد از پایان جشنواره در سالن اصلی تئاتر شهر اجرای عمومی خود را آغاز کند در دو نوبت ۱۸ و ۲۰:۳۰ میزبان علاقمندان تئاتر بود.قبل از آغاز اجرای این نمایش قطب الدین صادقی که از اتاق فرمان با تماشاگران سخن می گفت ضمن ابراز خرسندی از آزاد شدن منطقه کوبانی و همزمانی اجرای این اثر نمایشی با آزاد شدن کوبانی این اتفاق را به فال نیک گرفت و نمایش «عزیز شنگال» را به شیرزنان کوبانی تقدیم کرد.

IMAGE635516460042501960

**

تلاش برای «یک زندگی بهتر» توسط «پارکینگ»

«یک زندگی بهتر» کاری از «شهاب‌الدین حسین‌پور» قرار بود ساعت ۱۸ اجرا داشته باشد اما درهای سالن با بیش از ۳۰ دقیقه تأخیر به روی تماشاگران منتظر باز شد. سالن استاد سمندریان برای اجرای نخست این اثر نمایشی کاملا پر شد و عده‌ای از مخاطبان هم روی زمین نشستند. پیش از شروع نمایش صدای مرحوم «فرهاد ناظرزاده کرمانی» به گوش رسید که درباره زایش هنری و عنصر آفرینندگی ققنوس‌وار تئاتر سخن گفت. «یک زندگی بهتر» کاری تلخ از گروه «پارکینگ» است که متن آن توسط «مسعود هاشمی‌نژاد» به نگارش درآمده است. داستان این اثر درباره خانواده یک ایثارگر هشت سال دفاع مقدس است که در وضعیت اسفناکی زندگی می‌کنند. شرایط اقتصادی خانواده به جایی می‌رسد که دو پسر او نقشه می‌کشند پدرشان را به عنوان جانباز شیمیایی معرفی کنند تا بتوانند با استفاده از تسهیلات، اوضاع را سروسامانی بدهند.

«یک زندگی بهتر»

**

پنهانکاری با «پپرونی»

نمایش «پپرونی» نوشته سپیده خمسه نژاد و کارگردانی مسعود طیبی دیگر اثری بود که در هشتمین روز جشنواره تئاتر فجر در تئاتر شهر و سالن چهارسو این مجموعه به صحنه رفت. این اثر نمایشی ماجرای زندگی زوجی را به تصویر می کشید که در حال اسباب کشی به خانه ای بزرگ تر هستند و در این بین دو نفر از دوستانشان نیز به کمک آنها آمده اند. در جریان این اسباب کشی مسایلی ناگفته از زندگی این دو زوج بازگو می شود. به نظر می رسید به این دلیل که کارگردان نتوانسته بود ایده هایی را که برای طراحی صحنه این نمایش در نظر داشته در اجرا عملی کند بازیگران برای حضور در میرانسن تازه تمرین کمی داشته و به درستی نتوانسته بودند با فضای تازه ارتباط برقرار کنند.

نمایش «پپرونی»

**

کودکان سرطانی در نمایش خیابانی «حایات»

مهدی صالحیار، نویسنده و کارگردان نمایش خیابانی «حایات»، در رابطه با نام و داستان این اثر گفت: «حایات، واژه‌ای کردی به معنی حیات و زندگی است. موضوع این نمایش در خصوص حمایت از کودکان سرطانی است و براین اساس، شخصیت‌ها و کاراکترهای نمایش همگی کم سن و سال هستند.» این کارگردان که از شهر مرند در جشنواره امسال شرکت کرده است، ادامه داد: «در این نمایش، تعدادی کودک، طی یک داستان کوتاه از هم سن و سالان خود که مبتلا به بیماری سرطان هستند، حمایت می‌کنند و زندگی را به آنان باز می‌گردانند.» این کارگردان با تاکید بر این‌که تئاتر خیابانی بسیار بهتر از بخش‌های دیگر جشنواره عمل می‌کند، افزود: «امسال در بخش تئاتر خیابانی، شاهد نمایش‌های متفاوت و با کیفیت خوبی بوده‌ایم که از سوی مخاطبان هم بسیار استقبال شده‌اند. از آن‌جا که تئاتر خیابانی، همه نوع سلیقه را در نظر می‌گیرد، هیچ‌‌گاه بدون تماشاگر نخواهد ماند.»

نمایش خیابانی «حایات» به نویسندگی و کارگردانی مهدی صالحیار، پنجشنبه نهم بهمن ساعت ۱۶:۳۰ در محوطه تئاتر شهر اجرا می‌شود.

۵۲۹۹۳_۶۳۵۵۷۲۶۰۶۳۲۳۱۹۳۷۲۸_l

**

تقاضای کارگردان «کافه سایه»: برای جشنواره ساختار ثابت تدارک ببینید

مجید واحدی‌زاده، کارگردان نمایش «کافه سایه» از اردبیل که در بخش مسابقه مرور تئاتر ایران حضور دارد، در گفتگویی با تسنیم با اشاره به شکل‌گیری این اثر گفت: از ابتدای سال، نمایشنامه های تولید شده توسط گروه‌مان را به شکل نمایشنامه خوانی اجرا می‌کردیم. این نمایشنامه نیز یکی از تولیدات گروه بود که توسط ابراهیم عادل‌نیا، یکی از اعضای گروه نوشته و خوانش شد.  این متن از قابلیت‌های اجرایی کافی برخوردار بود، بنابراین به جشنواره سراسری سوره ماه راه یافت و سپس به عنوان اثر برگزیده راهی فجر شد. این نمایش به بررسی یک اتفاق در سه دوره زمانی متفاوت، حال، دهه ۴۰ و دوره قاجار می‌پردازد.

این کارگردان تئاتر که سیزدهمین حضورش را در جشنواره تئاتر فجر پشت سر می‌گذارد، در مورد اهمیت این رویداد هنرهای نمایشی توضیح داد: بسیاری از هنرمندان خارجی، تئاتر ایران را به واسطه این جشنواره می‌شناسند. در این میان، جشنواره تئاتر فجر، همانند دیگر کارهای فرهنگی دچار آزمون و خطاست و در بیشتر مواقع، سلایق مختلف بر آن تاثیر داشته است. در دوره بیستم به عنوان یکی از برگزیدگان این جشنواره حضور داشتم. در آن دوره، جشنواره دچار سلیقه زدگی شد و بخش رقابت را حذف کردند. این اتفاق به تئاتر شهرستان ضربه بسیاری وارد کرد، چراکه جشنواره و رقابت در آن ایجاد انگیزه مضاعف برای کار کردن است. در بسیاری از شهرها اجرای عمومی وجود ندارد و کارها به انگیزه شرکت در فجر تولید می‌شوند. معتقدم اگر این جشنواره از ساختار ثابت برخوردار شود، می تواند به تئاتر کشور کمک ‌کند.»

نمایش «کافه سایه» نوشته ابراهیم عادل‌نیا و کار مجید واحدی‌زاده، پنجشنبه نهم‌ بهمن‌ماه، ساعت‌های ۱۷ و ۱۹ در تالار انتظامی خانه هنرمندان ایران اجرا می‌شود. بهار دالوند، مجید واحدی‌زاده، علی دانش، فرشید سلامت، نوید واحدی‌زاده و کیوان باقلچی بازیگران این اثرند.

مجید واحدی‌زاده، کارگردان نمایش «کافه سایه» از اردبیل

********

هفت سرزمین: در نگارش این گزارش از اخبار و اطلاعات خبرگزاری های ایسنا/ تسنیم/ ایرنا/ مهر/ و سایت های تیوال  جشنواره بهره برده شده است.

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=2028

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *