جشنواره تئاتر فجر/‌ گزارش روز چهارم – شنبه ۴ بهمن ماه

کارگردان نمایش «کودک وحشی» از کشور فرانسه که بدون بالانویس فارسی در سی و سومین جشنواره تئاتر فجر به صحنه رفت، در واکنش به انتقادها درباره نبود بالانویس تأکید کرد: جشنواره از ما بالانویس فارسی نخواست!

اختصاصی هفت سرزمین/ رضا خشنود- روز چهارم سی و سومین جشنواره بین المللی تئاتر فجر- شنبه ۴ بهمن ماه ۱۳۹۳- روزی پررونق برای علاقه مندان تئاتر بود و نمایش های متعددی در بخش های متنوع جشنواره به اجرا درآمد. در گزارش امروز مروری بر مهم ترین بازتاب های رسانه ای و هنری این رویداد مهم نمایشی انجام شده است.

«هفت سرزمین» هر روز یک بسته خبری ویژه را از این رویداد مهم نمایش کشور تقدیم می کند.

******

در روز چهارم جشنواره چه خبر است؟

بعداز پایان اجراهای دو نمایش از کشورهای آلمان و فرانسه، شنبه چهارم بهمن، دو نمایش دیگر در بخش بین‌الملل روی صحنه می‌روند.

بخش نمایش های صحنه ای

نمایش «قلعه انسانات»/ نوشته و کار علی شمس/ محصول مشترک ایران و ایتالیا/ در ساعت‌های ۱۶ و ۱۸ در تئاتر باران/

نمایش «پرواز بر فراز شهر»/ به نویسندگی آنوش آسلی بکیان و کارگردانی نارینه گرگوریان از ارمنستان / در دو نوبت ۱۸ و ۲۰ در تالار اصلی تئاتر شهر

نمایش «وقتی کنار پنجره می‌ایستم»/ به نویسندگی سیامک افسایی و کارگردانی یعقوب صدیق جمالی از تبریز/ در دو نوبت ۱۸:۳۰ و ۲۰:۳۰ در تالار چهارسو

* نمایش «مکبث»/ به نویسندگی و کارگردانی حسین نوشیر از تهران/ در ساعت‌های ۱۷ و ۲۰ در تالار حافظ

نمایش «من…»/ نوشته و کار فرهاد تجویدی / در دو نوبت ۱۷ و ۱۹:۳۰در تالار استاد ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر

نمایش «کامنت»/نوشته بهارکاتوزی و محمد منعم و کار یوسف باپیری از تهران/ در ساعت‌های ۱۸ و ۲۰ در تالار استاد سمندریان

نمایش «رویش ناگریز دخی‌ها» / نوشته رضا شاهبداغی و کار مهدی محمدی از شهرستان خمین/ در دو سانس ۱۷ و ۱۹ در تالار استاد انتظامی

بخش نمایش های خیابانی

محوطه تئاتر شهر: نمایش‌های «نوا» نوشته و کار محسن اردشیر از آمل(ساعت ۱۶)/ نمایش «قصه نقش» کار سعید کاظمیان از گنبد کاووس(ساعت ۱۶:۳۰)/ نمایش «نی نی اخاذه و مداد رنگی» به نویسندگی کاوه مهدوی و کارگردانی مریم خاکسار از تهران(ساعت ۱۷) / نمایش «غذاهای خوشمزه» کار نرگس خاک کار از ملایر (ساعت ۱۸).

باغ هنر(خانه هنرمندان ایران) : نمایش «نبش کوچه بن بست» نوشته و کار مهدی حبیبی از ملایر / نمایش «ناکو» به نویسندگی و کارگردانی محمد مظفری از بوشهر

* محوطه برج میلاد: نمایش «درخت جان» نوشته و کار محمود فرضی نژاد از سیاهکل

بخش نمایش های رادیویی

نمایش رادیویی «تبریز آتش و سپیده» / نوشته و کار نوید سالاری‌مقدم / ساعت ۱۸:۳۰ در تالار استاد رکن‌الدین خسروی تماشاخانه سه نقطه

۰۱۲۱ - Copy

********

 گذر از کنار معضلات شهری با نمایش «من»

نمایش «من …» با بیان معضلاتی که هر روزه در شهر شاهدش هستیم، در روزهای چهارم و پنجم بهمن ماه در قالب جشنواره تئاتر فجر به صحنه می رود.

فرهاد تجویدی کارگردان نمایش «من..» درباره اجرای این اثر نمایشی در جشنواره تئاتر فجر گفت: این نمایش با حضور هنرجویان کلاس بازیگری من به صحنه رفته بود و در این اجرا حدود ۳۰ نفر از بازیگران تغییر کرده‌اند و شاگردان جدیدم جایگزین آنها شده اند… در این نمایش آسیب ها و مسائلی که دور و برمان مشاهده می کنیم و به شکل گذرا از کنارشان عبور می کنیم، مطرح می شوند. نمایش «من…» قرار است این سوال را در ذهن مخاطب به وجود آورد که اگر من عامل این اتفاق هایی که به تصویر کشیده می شود بودم، چه می کردم؟ و اینکه من هم می توانم یکی از سوژه های این نمایش باشم؟

۱۵۶۹۰۸_۸۸۰

*******

نمایش آلمانی ها قابل توجه نبود

نمایش آلمانی «کمپلکس اودیسه» که با اندکی تاخیر روی صحنه تماشاخانه ایرانشهر رفت، در حالی در سالن استاد سمندریان، روی صحنه رفت که تمام صندلی‌ها پر شد ولی نتوانست انتظار تماشاگران را آنگونه که باید برآورده کند و مخاطبانی که برای دیدن اثری بین‌المللی در خور جشنواره تئاتر فجر آمده بودند، پس از اتمام نمایش، بدون هیچ بحث خاصی درباره‌ی آن، سالن را ترک کردند. نکته‌ی قابل توجه دیگر این بود که برخلاف وعده‌ی داده شده، به برخی از خبرنگاران که کارت مخصوص جشنواره برایشان صادر نشده بود‌، اجازه نشستن در جایگاه خبرنگاران داده نشد. «کمپلکس اودیسه»، بازسازی مدرن شاهکار کلاسیک هومر یعنی سفر پرپیچ و خم و افسانه‌ای اودیسه بود.

۵۳۱۴۳_۶۳۵۵۷۴۴۷۰۹۰۳۶۷۶۶۹۰_l

******

اجرای نمایش «تقدیربازان» در حضور متراکم مشتاقان نمایش

نمایش «تقدیربازان» نوشته هاله مشتاقی‌نیا و کارگردانی سیما تیرانداز اولین نمایشی بود که در مجموعه تئاتر شهر و سالن چهارسو به صحنه رفت. سالن چهارسو در اجرای اول این اثر نمایشی مملو از جمعیت بود تا جایی که برخی از تماشاگران نفس به نفس بازیگرانی که روی صحنه به ایفای نقش می پرداختند، نشسته بودند. نمایش «تقدیربازان» اثری اجتماعی است که رابطه ۴ زوج را به تصویر می کشد که هر کدام به طریقی با هم در ارتباط  هستند. بحران عدم درک متقابل و خودخواهی و بی مسئولیتی افراد در زندگی مشترک مسأله ای است که در سال های اخیر جامعه ایران نیز با آن روبرو شده بنابراین نویسنده با درک درستی که از فضای اجتماعی جامعه داشته متن را به نگارش در آورده است.

متاسفانه اجرای اول این نمایش با ناهماهنگی هایی در نور و صدا و بازی بازیگران همراه بود و شیوه اجرایی نمایش نتوانست نظر برخی از تماشاگران را به خود جلب کند. اما با تمرین بیشتر روی بازی بازیگران و فضاسازی مناسب تر در اجرا این نمایش می تواند از جمله آثار موفق و تماشاگر پسند در اجرای عمومی باشد.

۲۷۶۶۸۰۱۰_re33043cfbd9238bddcaab04b6c347374

*****

مشکل همیشگی ازدحام در ورودی تالارهای نمایشی

با وجود گذشت ۳ روز از برگزاری جشنواره تئاتر فجر همچنان ناهماهنگی در اسکان تماشاگران در سالن های مختلف و اجرای با تاخیر آثار مختلف نمایشی به چشم می خورد. اتفاقی که در اجرای «تقدیربازان» و «کمپلکس ادیسه» نیز رخ داد و این آثار با تاخیری نزدیک به نیم ساعت به صحنه رفتند. هم چنین ازدحام جمعیت جلوی در ورودی سالن های چهارسو و مجموعه ایرانشهر ورود به این سالن ها را با مشکل مواجه کرده بود.

از آنجا که امسال خبرنگاران تئاتر برای ورود به تمام سالن‌ها ملزم به گرفتن بلیت بودند و کارت خبرنگاری به تنهایی برای ورود به سالن کفایت نمی‌کند‌، در بسیاری از سالن‌ها ردیفی ویژه خبرنگاران تعریف نشده است، با این حال کارکنان مجموعه‌های تئاتری و حتی کارمندان معاونت هنری سعی می‌کنند مشکل خبرنگاران را حل کنند و حتی بعضی از آنها جای خود را به خبرنگاران می‌دهند تا آنها بدون صندلی نمانند.

******

دیدار دبیر جشنواره با خانواده مرحوم ارجمند

سرپرست اداره کل هنرهای نمایشی و دبیر سی‌و‌سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر جمعه سوم بهمن ماه با حضور در موسسه فرهنگی هنری فدک، یاد و خاطره انوشیروان ارجمند را گرامی داشت. اردشیر صالح‌پور در این دیدار که با حضور خانواده زنده یاد انوشیروان ارجمند برگزار شد، ضمن ابراز همدردی و ابلاغ پیام معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، بر لزوم توجه هنرمندان جوان به ارزش‌های معنوی و هنری زنده یاد ارجمند تاکید کرد و گفت: ارزش‌های این بازیگر و نظم و انضباطی که او در کار خود داشت، همواره باید مورد توجه دقیق هنرمندان عرصه تئاتر به ویژه جوانان و علاقمندان بازیگری قرار گیرد.

o10z6hukcnro7v2f3ej

*******

کارگردان فرانسوی «کودک وحشی»: جشنواره بالانویس فارسی را نخواست!

کارگردان نمایش «کودک وحشی» از کشور فرانسه که بدون بالانویس فارسی در سی و سومین جشنواره تئاتر فجر به صحنه رفت، در واکنش به انتقادها درباره نبود بالانویس تأکید کرد: جشنواره از ما بالانویس فارسی نخواست! ما بالانویس فارسی برای نمایش تهیه کرده بودیم ولی مسئول مربوطه در جشنواره آن را از ما نخواست. تنها دلیلی که به ما درباره اینکه چرا از بالانویس فارسی در اجراهای خود استفاده نکنیم، ارائه شد این بود که نباید تمرکز تماشاگران از بازی‌ها و اجرای نمایش گرفته شود.

۸۱۴۷۳۸۲۰-۶۲۱۹۹۵۰

******

امسال طراحان لباس و گریم هم جایزه می‌گیرند

پیش از آغاز سی و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر و به درخواست طراحان لباس انجمن طراحان صحنه و لباس خانه تئاتر و همچنین اعضای انجمن گریم و ماسک خانه تئاتر، جوایز طراحی لباس و گریم به جوایز جشنواره تئاتر فجر در دوره سی و سوم افزوده شد.طبق گفته اردشیر صالح‌پور دبیر سی و سومین جشنواره تئاتر فجر، به پاس همکاری‌ها و زحمات قشر زحمتکش طراحان لباس و همچنین طراحان گریم در تئاتر ایران که اغلب فعالیت‌هایشان مورد قضاوت و داوری قرار نمی‌گرفت، در دوره سی و سوم جشنواره تئاتر فجر ۲ بخش مذکور مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. واحد مد و لباس معاونت هنری وزارت ارشاد در اهدای جایزه طراحی لباس در جشنواره تئاتر فجر همکاری دارد.

۱۴-۹-۸-۱۵۱۳۵۳_MG_4889!

******

«قصر» کافکا در جشنواره‌ روی صحنه رفت

نمایش «قصر» که اقتباسی از رمان معروف «فرانتس کافکا» بود و در دو بخش مرور و مسابقه بین‌الملل جشنواره تئاتر فجر شرکت دارد، در سومین روز جشنواره به روی صحنه رفت. «قصر» به کارگردانی و نویسندگی «آرمین جوان» شامگاه ۳ بهمن ماه در سالن استاد انتظامی خانه هنرمندان پیش روی تماشاچیانی که تعدادی از آن‌ها روی زمین نشسته بودند، اجرای جشنواره‌ای خود را ارائه کرد. دریافت تندیس بهترین کارگردانی و طراحی صحنه از هفدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران و لوح تقدیر در سه بخش بازیگری مرد، بازیگری زن و نمایشنامه‌نویسی از هفدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران از افتخارات «قصر» آرمین جوان است که در تماشخانه ایرانشهر اجرای عمومی داشته است.

photo_report28734

******

نادر برهانی‌مرند: برخی مدیران بخشی از خانواده تئاتر خود را از جشنواره فجر دریغ کردند

این نویسنده و کارگردان تئاتر اظهار داشت:با توجه به مسائلی همچون بودجه و سیاستگذاری‌ها اوضاع بسامانی در تئاتر وجود ندارد‌ و در این ماجرا نمایشنامه‌نویسان در شرایط بدتری قرار دارند، چون به هر حال کارگردان‌ها و بازیگران فرصت آزمون و خطا پیدا می‌کنند اما نمایشنامه‌نویسان شرایط سختی دارند. تئاتر ما جشنواره زده شده است و خیلی از حرفه‌ای‌ها دوست ندارند در جشنواره‌ای که برپایه آماتوریستم است حضور داشته باشند‌، چون جشنواره به این سمت رفته که جدا از روند کلی تئاتر‌، به رونق آماتوریسم بینجامد و به این ترتیب خود به خود پای خیلی از حرفه‌ای‌ها بریده شده است.

برهانی‌مرند تاکید کرد: البته نمی‌گویم کسانی که در جشنواره تئاتر شرکت کرده‌اند، آماتور بوده یا هستند‌…  بسیاری از هم نسلان من در شرایطی بودند که اگر جشنواره فجر نبود‌ خیلی از ما فرصت دیده شدن پیدا نمی‌کردیم.

۶۹۶۸۹۶

******

معرفی مدیر جدید اداره کل هنرهای نمایشی بعد از جشنواره‌

معاون هنری وزارت ارشاد اعلام کرد که مدیر جدید اداره کل هنرهای نمایشی بعد از جشنواره‌ی تئاتر فجر معرفی می‌شود. البته در حال حاضر آقای صالح‌پور به عنوان سرپرست کارها را انجام می‌دهد، اما می‌کوشیم تا قبل از عید، مدیر جدید تئاتر را معرفی کنیم.

******

اجرای «چهار نمایشنامه‌ منتشر نشده» در جشنواره

جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر  ۳ بهمن ماه میزبان «چهار نمایشنامه منتشرنشده از مهران صوفی» به کارگردانی و نویسندگی «میلاد محمدی» بود. نمایشنامه «چهار نمایشنامه منتشرنشده از مهران صوفی» اولین اجرای خود را در سالن استاد سمندریان ایرانشهر تجربه کرد و با این‌که صندلی‌های بسیاری در سالن پُر نشده بودند‌، کارگردان این تجربه‌اش را فراتر از افق‌های انتظارش خواند. این نمایش از چهار بخش تشکیل شده بود‌ که هر یک نمایشنامه‌ای ناتمام از نویسنده‌ای خیالی به نام مهران صوفی بود، صدای «حاتم مشمولی» در میان‌پرده‌ها توضیحاتی را درباره هر نمایشنامه ارائه می‌کرد. «چهار نمایشنامه» با این که کاری دانشجویی بود و حتی سالن برای تماشایش پر نشده بود‌، توانست اکثریت مخاطبان را به خنده بیاندازد.

۱۵-۱-۲۴-۱۰۲۶۵۷mehran

*******

هفت سرزمین: در نگارش این گزارش از اخبار و اطلاعات خبرگزاری های ایسنا/ ایرنا/ مهر/ و سایت های تیوال و سایت جشنواره بهره برده شده است. 

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=1759

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *