جشنواره تجسمی آزادگان برترین های خود را شناخت

پس از داوری آثار و همزمان با افتتاح نمایشگاه پنج برگزیده نخستین جشنواره هنرهای تجسمی آزادگان معرفی شدند.

هفت سرزمین/ هیوا پاشایی دبیر نخستین جشنواره سالانه هنرهای تجسمی آزادگان درباره این جشنواره گفت: نمایشگاه آثار برگزیده جشنواره از جمعه ۳۰ مرداد ماه کار خود را آغاز کرد و در این روز از سوی هیئت داوران این جشنواره شامل ابراهیم حقیقی، کوروش پارسانژاد، حسن شیوا، اونیش امین‌الهی و هیوا پاشائی نفرات برگزیده به ترتیب اول تا پنجم به این شرح اعلام شدند؛ سروناز سلطانی نفر اول و برنده تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۳ میلیون و سیصد هزار تومان، امیر نجفی نفر دوم و برنده تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ ۲ میلیون تومان، سید مهدی موسوی نفر سوم و برنده تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ یک میلیون تومان، محمود بازدار نفر چهرام و برنده تندیس جشنواره، لوح سپاس و مبلغ ۷۰۰ هزارتومان و خشایار تیموری نفر پنجم و برنده تندیس جشنواره، لوح سپاس و مبلغ ۵۰۰ هزارتومان.

او درباره موضوعات این جشنواره نیز اظهار کرد: ایثار و مقاومت، ایستادگی در اسارت، شهادت در اسارت، سالگرد ورود آزادگان به میهن، سید آزادگان (محوم ابوترابی)، سیاهچال‎‌ها و شکنجه‌گاه‎های بعثی، تاثیرپذیری زندانبانان از اسرای ایرانی و همچنین موضوع ویژه ۱۷۵ شهید غواص از جمله موضوعاتی بود که در دوره نخست جشنواره و برای اجرا در زمینه پوس‌تر به شرکت کنندگان اعلام شده بود و آثار نیز همگی در همین دسته‎بندی‎‌ها هستند.

دبیر جشنواره هنرهای تجسمی آزادگان با بیان اینکه هماهنگی آثار با موضوعات یکی از معیارهای مهم داوری بوده است افزود: به جز این ویژگی، داشتن ایده خلاق و اجرای حرفه‏ای پوس‌تر از دیگر نکاتی است که داوران در انتخاب آثار بسیار به آن توجه کرده‎اند.

۳

پاشایی با بیان اینکه فراخوان این جشنواره برای پنج هزار هنرمند گرافیست فرستاده شده است گفت: در ‌‌نهایت ۷۲۵ اثر به دبیرخانه جشنواره رسید که داوران از میان آن‌ها ۱۰۳ اثر را برای ارائه در نمایشگاه انتخاب کردند. همچنین در کنار این آثار ۳۰ اثر نیز از استادان و داوران جشنواره به نمایش گذاشته شده است.

وی در پایان تصریح کرد: این نخستین جشنواره با موضوع ایثار و مقاومت است که بدون کمک گرفتن از نهادهای دولتی و به شکل کاملا مردم‎نهاد برگزار شده است. در این مسیر تنها باغ موزه قصر به ما در زمینه برگزاری نمایشگاه کمک کرده است.
نمایشگاه نخستین جشنواره هنرهای تجسمی آزادگان تا ۵ شهریور ماه در نگارستان باغ موزه قصر برپاست؛ هرچند این زمان احتمالا تمدید خواهد شد.

منبع: هنرآنلاین

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=12997

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *