«جوجه تیغی» به عشق بازیگری به خانه هنرمندان می رود

نمایش “جوجه تیغی” به نویسندگی و کارگردانی بهرام افشاری از ۱۱ مردادماه در سالن استاد انتظامی خانه هنرمندان روی صحنه رفته است.

هفت سرزمین/ بهرام افشاری نویسنده و کارگردان نمایش “جوجه تیغی” در رابطه با ایده اولیه این نمایش گفت: قصه این نمایش از یک سال و نیم قبل در ذهن من وجود داشت. من چون خود از شهرستان به تهران آمدم و د ر این چند سال تاکنون با بچه‌های شهرستان به ویژه از طریق شبکه‌های اجتماعی در ارتباط هستم همیشه یک سری از این دوستان از رویاها و خواسته‌های خود می‌گفتند که به پایتخت بیایند و در آنجا پیشرفت کنند به این ترتیب این ایده برای من به وجود آمد که قصه‌ای را بر این مبنا بنویسم درحالی که من اساسا نویسنده نیستم و ادعایی هم ندارم.

او ادامه داد: نوشتن این نمایشنامه نهایتا زمانی کلید خورد که من پیغامی را در همین شبکه‌های مجازی دریافت کردم در باب اینکه فردی که عاشق بازیگری است علیرغم اینکه چند سالی در استخدام یک شرکت بوده خودش را بازخرید کرده و به هدف بازیگر شدن از شهرستان به تهران می‌آید.

این هنرمند در توضیح روند نگارش این نمایشنامه خاطرنشان کرد: برای اینکه متریال‌هایی برای این داستان داشته باشم سه سال تحقیق کردم و با سوپراستارها و هم سیاهی لشکرها نشست و برخواست کردم و از تجربه‌های تلخ و شیرین زندگی آنها وام گرفتم و همه آنها را در قالب یک کاراکتر که حتی چند درصدی هم وام گرفته شده از زندگی خودم است به شکل نمایشنامه تدوین کردم و چون می‌دانستم هیچ کس به غیر از خودم نمی‌تواند این اطلاعات را به عنوان یک بازیگر نمایش تک پرسوناژ منتقل کند تصمیم گرفتم که خودم این نقش را بازی کنم.

کارگردان نمایش “جوجه تیغی” در خصوص دلیل انتخاب این عنوان برای این نمایش، بیان کرد: دلیل اصلی انتخاب این عنوان به خاطر سه خط از دیالوگ‌هایی بود که در آخر صحنه بیان می‌کنم که مخاطب حتما باید نمایش را از اول تا انتها ببیند تا مفهوم آن را درک کند اما به طور کلی “جوجه تیغی” عنوانی بود که من دوست داشتم برای این نمایش انتخاب کنم.

افشاری در توضیح خط داستانی نمایش نیز عنوان کرد: داستان نمایش از این قرار است که مردی از اهالی شهرستان به عشق بازیگر شدن به تهران می‌آید و از گذشته خود تا لحظه حال و استرس‌های آینده می‌گوید.

او همچنین خاطرنشان کرد: من در این نمایش از کلیپ‌هایی استفاده کردم که تقریبا به مدت بیشتر از یک ماه درگیر فیلم‌برداری آنها بودم و شخصیت‌هایی که در روند داستان می‌توانند به صورت دراماتیک لحظه‌هایی را در ذهن مخاطب به وجود بیاورند حضور دارند. در کلیپ پایان نمایش یک سری از هنرمندان سطح اول کشور حضور دارند که اسامی آنها عبارتند از؛ باران کوثری، امیر جعفری، پیام دهکردی، مهران احمدی، هوتن شکیبا، نوید محمدزاده، علی سرابی و … در این ویدیو حضور خواهند داشت. دوست ندارم لطف این عزیزان نادیده گرفته شود اما علاقمند نیستم از حضور این هنرمندان برای اجرای این نمایش سوءاستفاده تبلیغاتی شود چون معتقدم یک اثر نمایشی خودش باید حرفی برای گفتن داشته باشد و مخاطب باید خودش قابلیت های نمایش را ببیند و درک کند.

نمایش “جوجه تیغی” به نویسندگی و کارگردانی بهرام افشاری و با نقش آفرینی خود او از ۱۱ تا ۳۰ مرداد ماه ساعت ۱۸:۳۰ در سالن استاد انتظامی خانه هنرمندان روی صحنه می رود.

منبع: هنر آنلاین

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=12238

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *