خدایی بعد از ۲۵ سال از میان مه تماشا می کند

علی خدایی از انتشار کتاب «از میان شیشه، از میان مه» پس از بیست و پنج سال خبر داد.

هفت سرزمین/ خدایی گفت: این کتاب که حدود بیست‌ و پنج سال پیش برای اولین بار چاپ شده‌ بود، این‌بار قرار است به انضمام سه مجموعه داستان توسط نشر چشمه منتشر شود.

او افزود: بخشی از این کتاب یعنی همان “از میان شیشه، از میان مه” به عنوان اولین کتاب من در مجله “مفید” که آقای گلشیری اداره‌اش می‌‌کرد به چاپ رسید و پس از آن در “دنیای سخن”. نشر آگاه مسئولیت انتشار این کتاب را در آن زمان عهده ‌دار شد و به تازگی قرار است انتشارات چشمه آن را به اضافه سه مجموعه ‌داستان به چاپ برساند.

خدایی درباره ویژگی این اثر که باعث شده مجلات و نشریات مختلف نسبت به چاپش اشتیاق نشان دهند توضیح داد: تعریف من از انسان و به طور کلی آدم‌هایی که در دهه شصت در آثار من دیده می‌شوند در این کتاب جمع شده و تا امروز همین آدم‌ها در نوشته‌هایم حضور دارند.

این داستان‌نویس در بخش دیگری از سخنانش از نوشتن کتاب دیگری خبر داد و گفت: کتاب دیگری هم با عنوان “شهرها و آدم‌ها” در دست نوشتن دارم. این کتاب یادداشت‌های پراکنده من درباره اصفهان، تهران و ساکنان این دو شهر و کسانی است که در تهران و اصفهان زندگی می‌کنند. درباره انتشار این کتاب با ناشرم صحبت کردم و این کتاب را نیز نشر چشمه به چاپ خواهد رساند.

او همچنین درباره “کتاب آذر” که آخرین کتاب چاپ شده اوست توضیح داد: “کتاب آذر” آخرین کتاب از من بود که در سال هشتاد و هشت توسط انتشارات چشمه به چاپ رسید. این کتاب تا امروز دوبار چاپ شده‌است. مجموعه داستان “کتاب آذر” یازده داستان دارد که دو داستان آن از انتشار باز ماندند. راوی داستان ها پدر سهراب و فرهاد و همسر آذر است و آذر شخصیت تکرار شونده تمام داستان هاست.

خدایی گفت: اسامی برخی از داستان های این مجموعه عبارتند از: “ترانه های ایرانی”، “آذر”، “برف زمستان”، “فرهاد”، “سهراب”، “بچه ها”، “گربه”، “پنجشنبه ها”، “سیب”، “سین اصفهان”. کتاب دوم من با نام “تمام زمستان مرا گرم کن” در سال هشتاد برنده جایزه “هوشنگ گلشیری” شد و در جایزه منتقدان و نویسندگان مطبوعاتی عنوان “بهترین مجموعه داستان دهه هشتاد” را به دست آورد. این کتاب توسط انتشارات “مرکز” منتشر شد و تا به حال ۱۰بار تجدید چاپ شده‌است.

علی خدایی نویسنده و فارغ‌التحصیل رشته علوم آزمایشگاهی از دانشگاه اصفهان است. وی در طول فعالیت‌های ادبی خود جوایزی مانند جایزه “هوشنگ گلشیری” برای مجموعه داستان “تمام زمستان مرا گرم کن” در سال ۱۳۸۰ و جایزه “منتقدان و نویسندگان مطبوعاتی” را از آن خود کرده است.مجموعه داستان‌های “از میان شیشه از میان مه”، “تمام زمستان مرا گرم کن” و “کتاب آذر” از آثار این داستان‌نویس به شمار می‌آیند.

منبع: هنر آنلاین

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=9712

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *