«داستان همشهری» به ایستگاه ۶۶ رسید

شماره ۶۶ ماهنامه تخصصی ادبیات داستانی «همشهری داستان» منتشر شده است.

هفت سرزمین/ داستان همشهری در ششمین سالگرد انتشارش در ۲۶۰ صفحه با آثاری کامبیز درم‌بخش. عباس عبدی. بلقیس سلیمانی. مژده الفت. فرشته احمدی. احسان رضایی. مهدی رجبی. محسن حسام مظاهری.شرلی جکسون. کورت ونه‌گات. اورسلا کی.‌لوگین. پل ترو. پاتریشیا فاستر. مری گوردون.اورهان پاموک. سامانتا چنگ. نادین بیسموت … منتشر شد.PDF NAHAEE JELD DASTN -661

بخش «درباره زندگی» این شماره هفت روایت دارد. در روایت اول با عنوان «روزی که بزرگ شدم» عباس عبدی ما را به یکی از همین خاطرات ماندگارش در کودکی‌ مهمان کرده و از بزرگ شدنش طی یک اتفاق گفته. روایت دوم از بلقیس سلیمانی با عنوان «بلقیس، نام کوچک من»است، او از نامش گفته. احسان رضایی در خودزندگی‌نگاره‌ی «مورد عجیب پیشانی» از تلاشش برای کشف راز قسمت آدمی نوشته است. در آستانه ماه مبارک رمضان محسن حسام‌مظاهری در مطلب «قاف اول، دوم یا سوم؟» از حسرت قرآن‌خوانی در سال‌های نوجوانی می‌گوید. روایت‌های خارجی این شماره با «طعم بادام» مری گوردون و مواجهه‌ش با طعم‌های مختلف آغاز می شود و با سفرنامه‌ی هند پل ترو با عنوان «در جیپور با آقای گوپال» ادامه می‌یابد. آخرین روایت این بخش «داخل» تجربه‌ی پاتریشیا فاستر از افسردگی همسرش و اقامت پرماجرای او در یک بیمارستان روانی است.

بخش «داستان» این شماره با داستان فرشته احمدی آغاز می‌شود و با داستان‌های مهدی رجبی و عباس باباعلی ادامه می‌یابد. نویسندگان خارجی داستان‌های این شماره، شرلی جکسون، لن سامانتا چنگ و نادین بیسموت هستند.

روایت‌های داستانی شماره خرداد ماه ، با «شب‌ها جمیع دکاکین باز است» آغاز می‌شود که حال و هوای تهران و تهرانی‌ها در ماه رمضان ۱۲۳۰ تا ۱۲۳۶ شمسی در روزنامه‌ی وقایع اتّفاقیه را شرح می‌دهد. در ادامه عکس‌هایی از قرآن در زندگی روزمره می‌بینیم. آخرین روایت داستانی گزیده‌ی یکی از قصه‌های جوامع‌الحکایات و لوامع‌الروایات است.

 «روایت‌های مستند» این شماره با روایتی از زادگاه امام خمینی(ره) آغاز می‌شود. این روایت واکاوی زادگاه امام خمینی (ره) است از زبان یکی از همشهریانش. این بخش با تصاویری از دفترچه تلفن یک مادربزرگ ادامه می‌یابد. مادربزرگی که سواد ندارد و به‌جای الفبا با تصاویر آدم‌ها را تعریف می‌کند. آخرین مطلب این بخش به مناسبت سوم خرداد، حماسه آزادسازی خرمشهر به روایتی از مقاومت تکاوران نیروی دریایی در خرمشهر اختصاص دارد.

«درباره داستان» این شماره با مطلب اورسلا کی.لوگین در مورد رابطه جسم و نوشتن آغاز می‌شود. در ادامه گفتگوی یکتا کوپان با اورهان پاموک را در مورد تاثیر نوشتن در استانبول می‌خوانیم. این بخش با توصیه‌های نویسندگی کورت وونه‌گات خاتمه می‌یابد.

پایان خوش این شماره قسمت آخر داستان دنباله‌دار «سالاد فصل» نوشته‌ی آرش صادق‌بیگی، «بنفش‌چرک‌تاب» که ادامه‌ی نوشته‌های نویسنده‌ی پرمخاطب این صفحات، ارما بومبک است و صفحه‌ی «پایان باز» که برای اولین بار به تک‌نوشته‌های طنز از نویسندگان مختلف خارجی اختصاص یافته است. «داستان‌های دیدنی» کامبیز درم‌بخش و مسابقه‌ی داستان یک‌خطی به روال همیشه صفحات ثابت این بخش هستند.

شصت‌وششمین شماره‌ی ماهنامه داستان همشهری در ۲۶۰صفحه با قیمت ۷۰۰۰ تومان، منتشر و در دکه‌های روزنامه فروشی و کتاب فروشی های معتبر سراسر کشور توزیع شد.

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=15678

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *