«داستان همشهری» ۵۸ با مطالب ویژه ولادت امام رضا(ع)

پنجاه و هشتمین شماره‌ی داستان همشهری در ۲۶۲ صفحه با آثاری از کامبیز درم‌بخش. مسعود فروتن. علی خدایی. پیمان هوشمندزاده. فرشته احمدی. علیرضا محمودی ایرانمهر. سلمان باهنر. ترانه علیدوستی. ارما بومبک. جون دیدیون. نورا افرون. رابرت اولن باتلر. دایان کیتون. اورهان پاموک. دیوید فاستر والاس. زیدی اسمیت منتشر شد.

هفت سرزمین/ بخش «درباره زندگی» این شماره شش روایت دارد. در روایت اول با عنوان «تا سفرهای بعدی» علی خدایی با احضار خاطراتش در کودکی از سفر به مشهد مقدس و حضورهای پیدا و پنهان و آدم‌های غایب می‌گوید. در روایت دوم با عنوان «تابستان خود را چگونه گذراندید» مسعود فروتن از تجربه‌ی آشنایی با آداب یک زندگی جدید طی سفرهای کودکی‌اش به تهران می‌گوید. تجربه‌ای که بعدها سرنوشت زندگی حرفه‌ای او را رقم زده است. در روایت سوم با عنوان «خیال» پیمان هوشمندزاده تاملاتش درباره‌ی خیال را از دریچه‌ی تجربه‌های شخصی و حرفه‌ای روایت می‌کند. در روایت بعدی با عنوان «رویا» اورهان پاموک با بازگویی لحظاتی از ارتباط با دختر خردسالش تصویری نزدیک و انسانی از پدری نشان‌مان می‌دهد که عمیق‌ترین احساسات زندگی‌اش را در کنار دخترش تجربه می‌کند. در روایت پنجم با عنوان «فکر کن» دایان کیتون از زندگی خانوادگی‌اش و تاثیری که شخصیت و روحیات مادرش بر او و آینده‌اش داشته می‌گوید و در روایت آخر با عنوان «شش مرحله ایمیل» نورا افرون از مواجهه با پدیده‌های ارتباطی جدید می‌گوید.

بخش داستان این شماره پنج داستان دارد. دو داستان خارجی «هفته بزرگ» نوشته‌ی زیدی اسمیت با ترجمه‌ی عاطفه احمدی و «نامه‌های پدرم» نوشته‌ی رابرت اولن باتلر با ترجمه‌ی امیرحسین هاشمی و سه داستان ایرانی «مامان هنوز زنده است» نوشته‌ی علیرضا محمودی ایرانمهر، «پرنده‌های هم‌رنگ» نوشته‌ی سلمان باهنر و «در سکوت آهنگ‌ها» نوشته‌ی معین فرخی.

پرونده‌ی بخش روایت‌های داستانی این شماره با سه مطلب به مناسبت میلاد امام رضا (ع) گرداآوری شده است. روایت اول «خداوند به حرمت آن امام گشایشی فرماید» روزنامه‌ی خاطرات میرزاقهرمان امین لشکر در سفر خراسان به همراه ناصرالدین‌شاه است. روایت دوم با عنوان «با قلب شکسته، میان صحن، زیر باران» گزارش بمباران حرم مطهر رضوی به دست نیروهای روسیه‌ی تزاری و روایت سوم با عنوان «شمع از شُموعِ سفید باشد» چند نمونه از وقف‌نامه‌های حرم مطهر امام رضا (ع) است.

بخش روایت های مستند این شماره سه مطلب دارد. در روایت اول با عنوان «باشد که گواهی بدهد چوب‌پرم» خاطرات احمد عبداله‌زاده مهنه، خادم حرم مطهر رضوی، به مناسبت سالرزو تولد امام رضا (ع) را می‌خوانیم. روایت دوم «وایسا تا برگردم» مجموعه‌ای از خاطرات «گم شدن در کودکی» است و در روایت آخر با عنوان «از خانه خانم تامپسون» روایت دیوید فاستر والاس از واقعه یازده سپتامبر را می‌خوانیم.

بخش درباره داستان این شماره سه مطلب دارد مطلب اول گفت‌وگویی با عنوان «مدرن، با نمای کلاسیک» درباره‌ی داستان «هفته بزرگ» نوشته‌ی زیدی اسمیت که در همین شماره منتشر شده است. در مطلب دوم «چرا می‌نویسم» جون دیدیون از چگونگی تبدیل شدن ایده‌ها به داستان می‌گوید. مطلب آخر با عنوان «قصه دروغ می‌گوید» بی. اس. جانسون در پی یافتن پاسخ این سوال است که آیا با ظهور سینما و تلویزیون، رمان باید مسیر تازه‌ای را آغاز کند؟

پایان خوش این شماره داستان دنباله‌دار «سالاد فصل» نوشته‌ی آرش صادق‌بیگی، «بنفش‌چرکتاب» که ادامه‌ی نوشته‌های نویسنده‌ی پرمخاطب این صفحات، ارما بومبک است و صفحه‌ی «پایان باز» که برای اولین بار به تک‌نوشته‌های طنز از نویسندگان مختلف خارجی اختصاص یافته است. «داستان‌های دیدنی» کامبیز درم‌بخش و مسابقه‌ی داستان یک‌خطی به روال همیشه صفحات ثابت این بخش هستند.

پنجاه و هشتمین شماره‌ی ماهنامه داستان همشهری در ۲۶۲ صفحه با قیمت ۷۰۰۰ تومان از بیست‌ونهم مرداد منتشر و در دکه‌های روزنامه فروشی و کتاب فروشی های معتبر سراسر کشور توزیع شده است.

داستان همشهری شماره ۵۸

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=12792