داستان پیچیدگی‌های تهران را کشف می‌کند

من در کل با  برگزاری جوایز ادبی موافقم، بخصوص اگر متعلق به بخش خصوصی باشند، چون درواقع نشان­دهنده فعالیت نهادهای مردمی­ است.

هفت سرزمین/ نویسنده رمان «نیمه غایب» درباره‌ی رقابت ادبی دومین جایزه «داستان تهران» عنوان  کرد: با برگزاری این قبیل جوایز هم موافقم که جایزه­ هایی به جریانات داستان­ نویسی داده بشود؛ یعنی به طور خاص یک یا چند ویژگی را برای داستان­ ها قائل بشویم و بر اساس همان جایزه بدهیم. حالا این ویژگی می ­تواند یک مکان یا یک موضوع باشد، یا توجه به یک اقلیم خاص، یک موضوع فرهنگی یا یک ژانر.

وی افزود: من فکر می­ کنم باوجود آن که در دولت قبلی بسیار از جوایز محلی و استانی داستان کوتاه تعطیل شد و این لطمه زیادی به جریان داستان‌کوتاه‌نویسی ما زد، اما داستان­ نویسی ما آنقدر رشد کرده است و آن قدر داستان ­نویس داریم که بتوانیم در حوزه­ های مختلف جایزه برگزار کنیم و داستان‌هایی مبتنی بر یک جریان یا ویژگی خاص داشته باشیم.

سناپور در ادامه گفت: تهران هم به طور خاص پیچیدگی‌ها و وضعیت فرهنگی ویژه ­ای دارد و اتفاق خوبی است که  جایزه «داستان تهران» برگزار می‌شود تا بتواند این ویژگی‌ها را از خلال داستان­ ها کشف کند یا بیش تر نمود بدهد و باعث بیش تر دیده شدن مسائل و موضوعات تهران شود.

وی با بیان این که داستان در نگاه ما به شهر می­ تواند اثرگذار باشد، یادآورشد: وقتی بتوانیم شهر را بهتر بشناسیم حتماً می ­توانیم برخورد بهتری با آن داشته باشیم و بهتر برای حل و رفع مصائب آن فکر کنیم.

نویسنده کتاب «جادوهای داستان» در پاسخ به این سؤال که ادبیات معاصر ما تا چه اندازه موفق بوده است تصویر دقیق و درستی از تهران ارائه دهد، گفت: تهران مدام در حال تغییر است و تهران امروز تهران بیست یا سی سال پیش نیست. وضعیت فرهنگی ما هم تغییر کرده است. این تهران طبعاً در داستان­ های دهه‌های گذشته چندان دیده نمی­ شد. شاید حداکثر دو دهه است که به طور خاص به تهران توجه می‌شود و حتی می ­توانم بگویم عمده‌ترین داستان‌های مربوط به تهران ظرف ده سال اخیر نوشته شده است.

سناپور اضافه کرد: نه یک رمان و چند داستان کوتاه، بلکه مجموعه‌ی رمان‌ها و داستان‌هایی که تاکنون نوشته شده و بعد از این نوشته خواهد شد می‌تواند تصویر دقیقی از تهران امروز برای آیندگان ترسیم کند و به نمایش بگذرد.

وی درباره جایگاه و نقش تهران در داستان‌های خود عنوان کرد: من در تهران بزرگ شده­ام. در نتیجه مدام با این شهر در تماس بوده ­ام و به اصطلاح تجربه زیستی من در تهران اتفاق افتاده است. به همین خاطر، طبیعی است که داستان‌هایم در درجه اول به تهران مربوط باشند.

 این مدرس داستان ­نویسی افزود: اگر شما کتاب‌های من را خوانده باشید، به‌خصوص رمان‌های “نیمه‌ غایب”، “ویران می‌آیی”، “لب بر تیغ”، و “دود”، می ­بینید که تهران در داستان‌هایم نمود زیادی دارد. حالا این که چقدر خوب پرداخته شده و چه جنبه‌هایی از آن نشان داده شده و چه جنبه‌هایی نشان داده نشده و آیا توانسته ­ام پیچیدگی‌ها و تناقض‌های موجود در این شهر را نشان بدهم یا نه، داوری‌اش برعهده منتقدان است.

سناپور درباره  اهمیت بیش‌تر تهرانی یا ادبی بودن قصه­ هایی که در جایزه داستان تهران داوری می­ شوند، بیان کرد: در اینکه این دو مقوله حتماً باید با هم تناسب داشته باشد شکی نیست. چون این جایزه به داستان ­هایی داده می‌شود که قرار است راجع به تهران باشد و به همین دلیل حتماً باید تهران در آن ها نمود چشمگیری داشته باشد. اما معنی حرف من این نیست که مثلاً به داستان‌های متوسطی جایزه بدهند که تهران در آنها خیلی چشمگیر است.

وی افزود: در واقع من فکر می‌کنم باید این دو ویژگی را با هم دید. یعنی هم داستان‌ها باید خوب باشند و هم تهران بروز درست و چشمگیری در آنها پیدا کرده باشد. اگر داوران با داستان‌های خوبی برخورد کنند که تهران هم در آن‌ها حضوری چشم‌گیر و به‌خصوص محوری داشته باشد، طبعاً مشکلی نخواهند داشت. مشکل‌شان وقتی است که داستان‌های نسبتاً خوبی داشته باشند با حضور چشم‌گیر تهران، و داستان‌های بهتری بدون حضور چشم‌گیر تهران. در چنین شرایطی باز هم گمان می‌کنم انتخاب نوع اول، که تهران درشان چشم‌گیر است در اولویت است.

نویسنده رمان «دود» به برگزارکنندگان دومین جایزه داستان تهران پیشنهاد داد: من فکر می‌کنم خوب است که دست­ اندرکاران این جایزه سخنرانی­ ها و سمینارهایی با موضوع تهران در رمان‌ها و داستان‌های ایرانی، یا در کل شهر و شهری ­نویسی در داستان‌نویسی ما بگذارند تا جامعه­ شناسان و متخصصان عرصه‌های مختلف بیایند و بگویند از نظر آنها شهر و به‌خصوص کلان‌شهرها چه‌طور بازنمایی شده و به‌خصوص تهران چه ویژگی‌هایی در این داستان‌ها داشته و دارد. ضمن اینکه داستان‌هایی که تاکنون نوشته شده از نگاه آن‌ها نقد شود تا دوستانی که بعد از این داستان می‌نویسند با آگاهی بیشتر و خودآگاهانه ­تر درباره‌ی این موضوع بنویسند.

وی در پایان گفت: ضمناً این رویداد ادبی، علاوه بر جایزه‌ای که به داستان‌های کوتاه می ­دهد، می ­تواند از رمان‌هایی هم  که در سال‌های گذشته به طور خاص درمورد تهران نوشته شده تقدیر کند تا هم این کتاب­ها بیش تر خوانده بشود، هم به تهران توجه بیشتری شود و هم کسانی که می­ خواهند داستان شهری بنویسند، ‌نمونه‌ها و  چشم‌اندازی برای داستان‌های خود داشته باشند.

داستان تهران ۲

منبع: ستاد خبری دومین جایزه «داستان تهران» 

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=11386

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *