«دانشگاه پهلوی به روایت اسناد» کتاب می‌شود

«دانشگاه پهلوی به روایت اسناد» به قلم مشترک مراد سلیمانی زمانه و مجتبی سلطانی احمدی به زودی کتاب می‌شود.

هفت سرزمین/ مجتبی سلطانی‌احمدی یکی از مولفین این کتاب گفت: کتاب «دانشگاه پهلوی به روایت اسناد» به قلم مراد سلیمانی‌زمانه و اینجانب تألیف و جهت طی مراحل علمی و اداری به مرکز اسناد انقلاب اسلامی تحویل شد. در این کتاب ضمن توصیف، تبیین و تحلیل شرایط پیدایش این دانشگاه توسعه عمرانی، برنامه‌های آموزشی و علمی، چگونگی رشد و توسعه مبارزات انقلابی دانشگاهیان آن دانشگاه نیز به روایت اسناد بررسی و ارزیابی شده است.

این پژوهشگر تاریخ و تمدن اسلامی گفت: این کتاب در دو بخش تنظیم شده است؛ بخش نخست مدخل پژوهشی است که مشتمل بر ۵ فصل و نتیجه‌گیری است و بخش دوم شامل اسناد، تصاویر و فهرست منابع است.

به گفته سلطانی، این پژوهش متکی بر ۷۹ سند است و از جمله اسناد جالب ‌توجه آن، گزارش مربوط به اخراج دانشجویان مبارز دانشگاه پهلوی بعد از انتصاب فاطمه پهلوی به ریاست دانشگاه است. گزارش ساواک فارس درخصوص تعیین عده‌ای از دانشجویان بهایی دانشگاه پهلوی جهت راهنمایی میهمانان خارجی جشن‌های دو هزار و پانصدمین سال شاهنشاهی و همچنین اعلام انزجار کادر آموزشی دانشگاه پهلوی از تیراندازی نظامیان به دانشجویان دانشگاه تهران، از دیگر اسناد به کار رفته در این کتاب است.

نویسنده کتاب «پژوهشنامه انقلاب اسلامی ایران» گفت: دانشگاه پهلوی به دلیل موقعیت ویژه‌ای که نزد رژیم پهلوی داشت، همیشه از بودجه ‌بهتری نسبت به سایر دانشگاه‌ها برخوردار بود. ریاست دانشگاه نیز همواره بر عهده مقامات عالی‌رتبه دولتی بود و بنا بود نقش مؤثری در کادرسازی و تربیت نیروهای مد نظر رژیم پهلوی ایفا کند. به این دلیل استادان و کادر آموزشی این دانشگاه از حقوق و مزایای بیشتری برخوردار بودند. با این حال اسناد موجود حکایت از رشد جریان مذهبی و انقلابی و موضع‌گیری دانشجویان آن دانشگاه در قبال سیاست‌های فرهنگی، مذهبی، اجتماعی و سیاسی رژیم پهلوی دارد.

نویسنده کتاب «مبدأ نهضت» گفت: محمدرضا شاه هرگز تصور نمی‌کرد دانشگاهی را که خود بانی آن بود و اسم خاندان پهلوی را به یدک می‌کشد، در مقابل رژیمش بایستد. پهلوی دوم قصد داشت در این دانشگاه نیروهایی تربیت شود که در کادرسازی رژیمش مورد استفاده قرار گیرد اما نتیجه آن تربیت نیروهایی بود که علیه رژیم پهلوی عمل کردند و حتی جزو مدیران ارشد نظام جمهوری اسلامی شدند؛ شخصیت‌هایی مانند: دکتر غلامعلی حدادعادل، دکتر مصطفی معین، دکتر احمد توکلی، علی دانش منفرد و…

«مراد سلیمانی‌زمانه» کارشناس ارشد تاریخ انقلاب اسلامی است و پیش از این کتاب «سلسله‌نشست‌های جنگ جهانی اول و دوم» را منتشر کرده است. «مجتبی سلطانی‌احمدی» دانشجوی دکتری تخصصی تاریخ و تمدن اسلامی دانشگاه تهران و مشاور وزیر ارشاد در امور جوانان است و تاکنون از وی ۵ عنوان کتاب درباره‌ی تاریخ انقلاب اسلامی ایران منتشر شده است.

منبع: مهر

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=640

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *