فقدان دو «بزرگ» در جامعه فرهنگ و ادبیات ایران

استاد عبد‌الحسین حائری کتاب‌شناس، فهرست‌نگار، مصحح نسخ خطی و دکتر حسین رزمجو چهره پیشکسوت ادبیات دار فانی را وداع گفتند.

هفت سرزمین/ استاد عبد‌الحسین حائری کتاب‌شناس، فهرست‌نگار، مصحح نسخ خطی و دکتر حسین رزمجو چهره پیشکسوت ادبیات دار فانی را وداع گفتند.

استاد عبد‌الحسین حائری کتاب‌شناس، فهرست‌نگار، مصحح نسخ خطی و پژوهشگر نسخ خطی پس از عمری تلاش و کوشش در راه معرفی میراث‌های فرهنگی و مکتوب ایران و اسلام دیشب به دیار باقی شتافت.عبدالحسین حائری

 استاد حائری نوه آیت‌الله حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی در سال ۱۳۰۶ هجری شمسی در شهر مقدس قم در خانواده علم و تقوا به‌دنیا آمد.

وی بیش از ۵۰ سال از عمر شریف خود را در کتابخانه مجلس به امر فهرست‌نویسی، تصحیح و پژوهش نسخ خطی سپری کرد و حتی هنگامی که در منزل به علت کهولت سن و بیماری، خانه‌نشین شده بود، از مطالعه و پاسخگویی به اهل علم و پژوهش دریغ نمی‌کرد.

عبد‌الحسین حائری ریاست کتابخانه مجلس را از سال ۱۳۵۴ تا سال ۱۳۷۴ بر عهده داشت. در سال‌های اخیر هم چندین مراسم نکوداشت و تجلیل از وی در کتابخانه مجلس برگزار و از او به عنوان چهره‌ای ماندگار تقدیر شد.

**

حسین رزمجو، استاد بازنشسته دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد، سال ۱۳۱۱ در خانواده‌ای مذهبی در شهر مشهد چشم به جهان گشود و دوران ابتدایی و متوسطه را در این شهر به اتمام رساند.دکتر حسین رزمجو

وی لیسانس خود را از دانشگاه فردوسی مشهد در رشته زبان و ادبیات فارسی و کارشناسی ارشد و دکترا را از دانشگاه تهران دریافت کرد. رزمجو پس از کسب مدرک لیسانس به استخدام آموزش و پرورش درآمد و پس از کسب مدرک دکترا به مشهد رفت و مدتی مدیریت کل آموزش و پرورش خراسان را عهده‌دار بود، پس از آن از وزارت آموزش و پرورش، به وزارت علوم انتقال یافت و در دانشگاه فردوسی به تدریس پرداخت.

سرپرستی کنگره بین‌المللی هشتصدمین سال تولد سعدی در دانشگاه شیراز، سرپرستی کنگره بین‌المللی نهصدمین سال وفات امام محمد غزالی در دانشگاه تهران و همکاری با بیش از ۴۰ مجله از جمله فعالیت‌های فرهنگی این استاد فقید حوزه زبان و ادبیات فارسی است.

مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد رزمجو ساعت ۹ از بست نواب صفوی حرم رضوی در مشهد برگزار می‌شود. مجالس ترحیم آن مرحوم در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه ۳ و ۴ شهریور از ساعت ۱۶ الی ۱۸:۳۰ در مسجد الزهرا (س) واقع در محله احمدآباد شهر مقدس مشهد برگزار می‌شود.

منابع: کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی/ مهر

 

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=12948

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *