روایت یک عکاس ایرانی از پیاده‌روی اربعین

امسال پیاده‌روی اربعین، همه‌ی برنامه‌ها و پیش‌بینی‌ها برای عکاسی را تغییر داد و مثل یک دریای متلاطم و مواج، ما را با خود برد.

این عکاس که چند سالی است برای ثبت تصاویری از پیاده‌روی زائران در اربعین به مناطق جنوبی کشور می‌رود، در گفت‌وگو با خبرنگار بخش هنرهای تجسمی ایسنا اظهار کرد: سال گذشته، یک گروه ۱۰ نفره بودیم که برای عکاسی از پیاده‌روی اربعین به کربلا رفتیم. امسال هم همراه تعدادی از دوستان برای پوشش تصویری این مراسم عازم این منطقه شدیم. من تا شلمچه رفتم و توانستم مسیر پیاده‌روی زائران امام حسین (ع) را در این منطقه پوشش تصویری دهم. خیلی دوست داشتم که به مهران و چذابه هم بروم، اما ممکن نشد.

او ادامه داد: من از سال ۱۳۶۱ تا کنون تقریبا هر سال از عزاداری‌ محرم در شهرها و مناطق مختلف ایران عکاسی کرده‌ام؛ اما پیاده‌روی اربعین حسینی (ع) یکی از خاص‌ترین اتفاقاتی است که می‌توان از آن، لحظاتی را در قاب دوربین به ثبت رساند. سال گذشته که با تعدادی از دوستان برای عکاسی به کربلا رفتیم، به این نتیجه رسیدیم که مراسم پیاده‌روی اربعین هر سال به‌شکل متفاوتی نسبت به سال گذشته برگزار می‌شود، یعنی آن چیزی که از نظر برنامه‌ریزی، امکانات و نوع عکاسی در نظر گرفته می‌شود، با فرا رسیدن زمان پیاده‌روی اربعین به‌هم می‌خورد، چون اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی در این راهپیمایی در انتظار عکاسان است.

عکس از جاسم غضبان‌پور

غضبان‌پور به خاص بودن این مراسم مذهبی اشاره و اظهار کرد: تعبیری که می‌توانم از پیاده‌روی اربعین داشته باشم، این است که این دریای متلاطم و مواج هربار عکاس را به سمتی که خودش دلش می‌خواهد می‌برد. عکاس تعیین‌کننده نیست. من این را به‌عنوان یک زائر و فرد عادی در پیاده‌روی اربعین نمی‌گویم، بلکه به‌عنوان یک عکاسی که برای عکاسی به منطقه رفته است، فهمیده‌ام و بیان می‌کنم.

او گفت: عکاس هربار که وارد این دریای مواج می‌شود، باید خودش را به‌دست آن بسپارد تا این دریا تصمیم بگیرد که عکاس را در چه نقطه‌ و چه لحظه‌ای قرار دهد و چه تصویری در قاب دوربین او به ثبت برساند.

وی درباره‌ی استقبال مردم از عکس‌های به‌نمایش درآمده از پیاده‌روی اربعین سال گذشته در زیرگذر چهارراه ولیعصر (عج) اظهار کرد: خدا را شکر می‌کنم که مردم عکس‌ها را دوست دارند و دقایقی در برابر آن‌ها تأمل می‌کنند. من و دوستانم در تمام مدتی که به عکاسی از پیاده‌روی اربعین مشغول بودیم، به اباعبدالله (ع) و اهل بیت (ع) توسل کرده و خودمان را به آن‌ها سپرده بودیم تا آن‌طور که باب میل و رضایت‌شان است، ما را پیش ببرند.

غضبان‌پور همچنین بیان کرد: از عکس‌های پیاده‌روی اربعین سال گذشته، یک نمایشگاه هم در شلمچه برپا شد و چون آن منطقه از نظر آب‌وهوایی پر از باد و خاک است، این عکس‌ها را در یک چادر و در مسیر زائران به‌نمایش گذاشتیم. جالب است که در آنجا هم مردم برای دیدن عکس‌ها وارد چادر می‌شدند و با وجود مسیر زیادی که پیاده آمده بودند، در مقابل عکس‌ها توقف و آن‌ها را نگاه می‌کردند.

عکس از جاسم غضبان‌پور

این عکاس درباره‌ی چاپ کتاب یا برپایی نمایشگاهی از عکس‌های اربعین امسال نیز گفت: نخستین وظیفه‌ی ما، گرفتن عکس است و اگر از اینجا به بعد خود اهل بیت (ع) کمک کنند، می‌توانیم کارهای دیگری را مانند برپایی نمایشگاه یا چاپ کتاب انجام دهیم.

به گزارش ایسنا، نمایشگاه عکس‌های جاسم غضبان‌پور و چند عکاس دیگر از پیاده‌روی اربعین سال گذشته، این روزها در موزه‌ی هنرهای دینی امام علی (ع) و زیرگذر چهارراه ولیعصر (عج) به‌نمایش گذاشته شده است.

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=407

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *