رونمایی از تندیس امیرکبیر در برج میلاد

در مراسم رونمایی از تندیس امیرکبیر در برج میلاد، رییس کتابخانه ملی از این شخصیت به عنوان سرمایه نمادین ملت ایران یاد کرد.

هفت سرزمین/ در ابتدای این مراسم فرزاد هوشیار مدیرعامل برج میلاد به عنوان میزبان به حاضران خوش‌آمد گفت و از این برج به عنوان یادمان ملی ایرانیان و محل بروز اتفاقات فاخر فرهنگی و هنری یاد کرد.

او درباره امیرکبیر نیز یادآور شد: امیرکبیر بنیان گذار فکری نوین در ایران بود که خدماتش علاوه بر ایران در افغانستان و تاجیکستان نیز به چشم می خورد و امیدوارم که امروز مدرسه دارالفنون مانند سایر مراکز دارای سابقه تاریخی، با همان قدمت و ویژگی های تاریخی در اختیار فرهیختگان و دانشجویان امروز قرار گیرد.

امیرکبیر سرمایه نمادین ملت ایران است

صالحی امیری رییس کتابخانه ملی سخنران بعدی این مراسم بود که در سخنانش از امیرکبیر به عنوان سرمایه بزرگ نمادین ملی ایرانیان یاد کرد و گفت: ما در جامعه چند نوع سرمایه داریم که شامل سرمایه انسانی، اقتصادی و فرهنگی است. سرمایه انسانی که نیازی به تشریح ندارد، سرمایه اجتماعی مثل رضایت، اعتماد، همدردی و … است که انسانها را به هم متصل می کند و جامعه را به سمت سازگاری و عقلانیت سوق می دهد، سرمایه فرهنگی شامل ارزش های فرهنگی یک جامعه است و فضلیت های اخلاقی را با خود حمل می کند.

رییس کتابخانه ملی با اشاره به سرمایه های انسانی یادآور شد: برخی سرمایه ها نیز در برخی مقاطع تاریخی تبدیل به نماد می شوند و گاه به سرمایه کاریزماتیک تبدیل می شوند که امیرکبیر یکی از این سرمایه های نمادین ملت ایران است. گاه یک شخصیت عامل غرور ملی است و با بردن نام او احساس غرور می کنیم از جمله مدرس، مصدق و امیرکبیر که منهای تأثیرگذاری در زمانه خود، در تداوم تاریخ یک مملکت نیز اثربخش بوده اند.

وی از امام خمینی (ره) نیز به عنوان یک سرمایه نمادین یاد کرد که همیشه با غرور از ایشان یاد می شود و علاوه بر آن به عنوان یک سرمایه کاریزماتیک، از فضیلت الهی و قدسی نیز برخوردار هستند.

وی با بیان این که به خدمات و اصلاحات امیرکبیر کمتر پرداخته شده است، بیان کرد: انتشار وقایع اتفاقیه و حذف القاب و عناوین ازجمله خدمات این بزرگ مرد ایرانی است و در زمانه ای که هنوز هم دنیا درگیر لفاظی ها و القاب است، امیرکبیر در آن شرایط خاص این لفاظی ها را حذف کرد.

امیرکبیر آغازگر نظام آموزش نوین در ایران بود

وی مهمترین ویژگی امیرکبیر را فراتر از زمانه حرکت کردن ذکر کرد و افزود: اگر این انسان بزرگ امروز حیات داشت، همچنان فراتر از زمانه خود حرکت می کرد چرا که او در زمانه ای به امر آموزش و تاسیس دارالفنون اقدام کرد که مسائلی چون آموزش به ویژه برای زنان گناه کبیره محسوب می شد، بنابراین او آغازگر و احیاگر نظام آموزش نوین در ایران می شود.

مدیر کتابخانه ملی تأکید کرد: اگر چه تلاش می شود که دانشگاه تهران را به عنوان آغاز نظام آموزش در ایران تلقی کنند اما این درست نیست چرا که سال‌ها قبل از تاسیس دانشگاه تهران در سال ۱۳۱۳، امیرکبیر دارالفنون را دایر کرد و در دل استبداد توانست دست به اصلاحات بزرگی بزند که این وجه تمایز او با اصلاح طلبان دیگر است.

وی در پایان سخنانش از امیرکبیر به عنوان آغازگر اصلاحات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی برای ملت ایران و به عنوان یک سرمایه نمادین یاد کرد.

امیرکبیر آغازگر حرکت های ضد استعماری بود

سلطانی‌فر رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور سخنران بعدی این مراسم بود که در سخنانش به هویت تاریخی و فرهنگی ایران اشاره کرد.

وی با بیان این که طبق کاوش های جدید و بر اساس نظر باستان شناسان ایران هویت تاریخی ۱۱ هزار ساله دارد، بیان کرد: برخی اکتشافات لرستان، موید سابقه ۴۰ هزار ساله برای ایران است و این عدد هر چقدر که باشد نشان می دهد که ایران قدیمی ترین کشور روی زمین است که تاریخ تشکیل آن به ۳۹۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بازمی گردد.

سلطانی فر با اشاره به بناها و آثاری که به ثبت جهانی رسیده است، یادآور شد: تاکنون ۱۷ اثر تاریخی ایران به ثبت جهانی یونسکو رسیده است که اگر محدودیت ثبت آثاربیشتر در یونسکو برای هر کشور در طول سال وجود نداشت، ما می توانستیم سالانه بین ۱۰ تا ۲۰ اثر را ثبت جهانی کنیم و بنابراین تکلیف ما تا چند سال آینده روشن است.

رییس سازمان میراث فرهنگی اضافه کرد: این ۱۷ اثر از میان ۳۲ هزار اثر ثبت ملی شده، انتخاب شد و به ثبت جهانی رسیده است و بنا به باور باستان شناسان ایران با داشتن بیش از یک میلیون بنا و محوطه تاریخی در واقع یک کشور-موزه است که در طول ۸۴ سال گذشته بنا به قانون حفظ بناهای تاریخی کشور، تنها ۳۲ هزار اثر به ثبت ملی رسیده است که نشان می دهد تنها ۳ درصد از این گنجینه ارزشمند تاریخ ایران از دل خاک بیرون کشیده شده است.

وی با اشاره به ثبت جهانی شهر سوخته زابل در سیستان و بلوچستان به عنوان هفدهمین اثر ثبت شده در میراث جهانی یونسکو یادآور شد: شهر سوخته در محدوده ۱۵۱ هکتاری در عصر مفرغ مربوط به ۴ تا ۵ هزار سال قبل حیات داشته است و تنها ۵ درصد از این شهر اکتشاف شده و به ثبت جهانی رسیده است.

رییس گردشگری ایران ادامه داد: به باور باستان شناسان بین ۹۰ تا ۱۴۰ سال زمان لازم است تا همه بخش های شهر سوخته زابل کاوش شود.

سلطانی فر در بخش دیگری از سخنانش به میراث ناملموس نیز اشاره داشت و اظهار کرد: میراث ناملموس ما شامل آداب و سنن و ارزش های معنوی است که در این حوزه نیز نزدیک به ۲ هزار اثر را به ثبت ملی رسانده ایم و برخی از آنها نیز از جمله نقالی، موسیقی مقامی خراسان و تعزیه به ثبت جهانی رسیده است.

وی با یادآوری هویت تاریخی ایران در ادامه گفت: وظیفه ما نشان دادن و به رخ کشیدن هویت تاریخی و فرهنگی ایران در طول هزاران سال گذشته به جهانیان است تا نشان دهیم ایران نه تنها امروز بلکه در گذشته دور نیز ابرقدرت و تأثیرگذار بر سایر تمدن های جهان بوده است.

رییس سازمان میراث فرهنگی کشور درباره امیرکبیر هم بیان کرد: امیرکبیر مرد آزاداندیش یکی دو قرن اخیر است که از نظر حرکت اصلاح طلبانه اش دارای ارزش و اهمیت است. زمانی که او اصلاحات را در ایران آغاز کرد، میجی هم در ژاپن این اصلاحات را شروع کرد واگر واقعه قتل او رخ نمی داد، ایران در شرایط به مراتب بهتر از امروز قرار داشت.

سلطانی‌فر افزود: اگر چه افرادی دیگری همچون مصدق و مدرس نیز در عرصه سیاست این کشور و رساندن آن به استقلال و آزادی تلاش کردند اما به هر حال این حرکت از دوره امیرکبیر آغاز شده بود که اگر ادامه می یافت شاهد توسعه بیشتری در ایران بودیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: امیرکبیر در زمانه ای دست به اصلاحات زد که در هیچ جای دنیا جنبش های ضد استعماری و ضد استبدادی رخ نداده بود و امیرکبیر آغازگر این حرکت های ضد استبدادی و ضد استعماری بود که پس از آن با حضور مصدق و آیت الله مدرس ادامه یافت تا به دست حضرت امام خمینی (ره) این مبارزه ها به نتیجه رسید و کشور از دست استعمار و استبداد خلاصی یافت، به طوری که مردم ایران امروز در آزاداندیشی و با آزادی زندگی می کنند.

سلطانی فر در پایان سخنانش بیان کرد: امروز جوانان ما در عرصه های مختلف علمی و فرهنگی به دستاوردهای بزرگی رسیده اند و در میان ۵۷ کشور اسلامی جهان عرض اندام می کنند که این باعث غرور ماست.

از بازی در نقش امیرکبیر لذت بردم

در ادامه این مراسم با دعوت از محمد صادقی بازیگر نقش امیر کبیر و اهدای لوح به او، از این بازیگر تقدیر شد.

صادقی در سخنانی درباره ایفای نقش امیرکبیر گفت: امروز آن لحظه ای که در حمام فین کاشان و صحنه شهادت امیرکبیر را فیلمبرداری می کردیم، پای همان دیواری که این حادثه شوم اتفاق افتاد، برایم یادآوری شد.

وی افزود: ما بازیگران بازی در نقش های تاریخی را دوست داریم اما دوخطر پیش رو داریم یکی این که باید شکاف زمانی و مکانی را ببندیم و خود را با شرایط آن روزگار طوری وفق دهیم که برای مخاطب باورپذیر باشد و دوم این که تصورات تثبیت شده ای برای مخاطب درباره شخصیت های تاریخی ایران وجود دارد که باید سعی کنیم توقع مخاطب را در این زمینه برآورده کنیم.

این بازیگر سینما همچنین به لزوم تحقیق وپژوهش در این زمینه اشاره کرد و گفت: من از بازی در این نقش و مطالعاتی که در زمینه زندگی و خدمات ارزنده این بزرگ مرد ایرانی داشتم، بسیار لذت بردم.

منبع: مهر

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=1004

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *