«رویا»ی ارکستر بزرگ چین برای اجرا در ایران محقق می شود

ارکستر فیلارمونیک کشور چین در حالی به ایران وارد شد که رهبر این ارکستر اجرا در ایران را «رویا» دانست.

هفت سرزمین/ حدود ۱۰۰ نفر از نوازندگان ارکستر فیلارمونیک چین همراه مدیر هنری این ارکستر – لانگ یو – بعدازظهر ۲۰ مردادماه به تهران وارد شدند.

این در حالی بود که علی رهبری – مدیر هنری ارکستر سمفونیک تهران – همراه بهرام جمالی – مدیر بنیاد رودکی – به استقبال اعضای این ارکستر رفتند.

ورود ارکستر فیلارمونیک چین به ایران

مدیر هنری ارکستر فیلارمونیک چین پس از ورود به ایران گفت: ارکستری که امروز به تهران وارد شده، بزرگترین ارکستر چین است که به همه جای دنیا سفر می‌کند.

لانگ یو ادامه داد: برای ما و همه نوازندگان این ارکستر افتخار است که به ایران آمده‌ایم. حضور در این کشور و اجرا در تهران برای ما رویا بود. همه موزیسین‌های ما خیلی هیجان‌زده هستند.

این هنرمند همچنین گفت: علی رهبری پیش از این، با ارکستر چین کار کرده و او ما را می‌شناسد. وقتی آقای رهبری به پکن آمد، من سفر بودم و نتوانستم اجرای او را با ارکستر ببینم؛ اما وقتی از سفر به چین برگشتم، دیدم که همه شیفته او شده‌اند.

او با بیان این‌که ارکستر کشورش جزو بهترین ارکسترهای دنیا است، اضافه کرد: هیچ‌وقت ندیده بودم که نوازندگان یک ارکستر از حضور یک رهبر مهمان، یعنی علی رهبری اینقدر هیجان‌زده شوند. خوشحالیم که در تهران هستیم و امیدواریم رفت‌وآمد فرهنگی بین ما بیشتر شود.

ورود ارکستر فیلارمونیک چین به ایران

همچنین «پانگ سن» – سفیر چین در ایران – پس از ورود ارکستر کشورش به تهران، اظهار کرد: امروزه رفت‌وآمد بین دو کشور بیشتر شده است. روسای دو کشور یعنی آقای روحانی و رییس‌جمهور چین، بارها با یکدیگر دیدار کرده‌اند.

او ادامه داد: بهتر است این همکاری و رفت‌و‌آمد بین دو کشور در زمینه فرهنگی هم بیشتر شود. اعضای دو ارکستر ایران و چین به‌خوبی یکدیگر را می‌شناسند.

پانگ سن از مسوولان و کارشناسان حوزه‌ی موسیقی در ایران تشکر کرد و گفت: خبرهایی غیرواقعی از کشور شما در دنیا پخش می‌شود که غیرمنصفانه است. امیدوارم با چنین اقداماتی این ابهام‌ها رفع شود.

او ادامه داد: به‌تازگی ایران با گروه ۱+۵ درباره‌ی پرونده‌ی هسته‌ای به توافق رسیده است و این موضوع باعث همکاری بیشتر کشور ما و شما می‌شود.

سفیر کشور چین در ایران همچنین بیان کرد: آرزو می‌کنم این کنسرت دستاوردهای خوبی داشته باشد. وقتی هواپیمای این نوازندگان به ایران وارد شد. آنها فکر کردند که به خانه خودشان آمده‌اند.

ورود ارکستر فیلارمونیک چین به ایران

همچنین علی رهبری – مدیر هنری ارکستر سمفونیک تهران – نیز که برای استقبال از ارکستر فیلارمونیک چین به فرودگاه امام خمینی (ره) آمده بود، گفت: نوازندگان این ارکستر هنوز ارکستر سمفونیک تهران را ندیده‌اند و نمی‌دانند ارکستر ما به چه قدرتی رسیده است.

جهان به سوی یک هارمونی واقعی

«لانگ یو» رهبر ارکستر فیلارمونیک چین اظهار امیدواری کرد که این گروه بتواند از طریق اجرای برنامه در کشورهای گوناگون، جهان را به سوی یک هارمونی واقعی سوق دهد.

 نشریه «نیویورک‌تایمز» با اشاره به نتیجه رسیدن توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای ۵+۱، اجرای ارکستر فیلارمونیک چین در ایران را یک نوع «دیپلماسی فرهنگی» قلمداد کرد.

ارکستر فیلارمونیک چین که مدیر هنری آن «لانگ یو» شهرت بین‌المللی دارد، برای اولین‌بار و در قالب تور «جاده ابریشم» برای اجرای برنامه راهی ایران خواهد شد. این ارکستر در کشورهای تاجیکستان، قزاقستان و قرقیزستان نیز در قالب همین تور اجرا خواهد داشت.

براساس این گزارش، در حالی که یک‌ماه از رسیدن به توافق هسته‌ای میان ایران و آمریکا، آلمان، انگلیس‌، فرانسه‌، روسیه و چین می‌گذرد‌، برگزاری این کنسرت را توسط ارکستر فیلارمونیک چین می‌توان نوعی دیپلماسی فرهنگی قلمداد کرد. در همین حال، بسیاری از کشورهای دیگر نیز به گسترش روابط با ایران علاقه‌مند هستند.

«لانگ یو» رهبر ارکستر فیلارمونیک چین در بیانیه‌ای اعلام کرد: سال‌ها است مشغول برنامه‌ریزی برای تور «جاده ابریشم» بوده‌ایم و امیدواریم ارکستر فیلارمونیک چین با ایجاد یک پل فرهنگی در سراسر جهان بتواند موانع موجود در میان کشورهای جهان را رفع کند و با این کار، مردم چنان به هم نزدیک شوند که بتوانیم جهان را به واقع به یک هارمونی برسانیم.

سمفونی ۹ «دورژاک»، سمفونی شماره ۵ چایکوفسکی و ویولن کنسرتو «چن چانگ» بخشی از قطعاتی است که در کنسرت تهران توسط ارکستر فیلارمونیک چین اجرا خواهد شد.

ارکستر فیلارمونیک چین در ۲۵ می سال ۲۰۰۰ میلادی و بر مبنای ارکستر سمفونی رادیو، فیلم و تلویزیون چین بنا نهاده شد. این ارکستر اولین کنسرت خود را ۱۶ دسامبر همان سال با مدیریت هنری «لانگ یو» اجرا کرد و در سال ۲۰۰۱ میلادی در کشورهای متعددی از جمله ژاپن، کره جنوبی و تایوان کنسرت برگزار کرد.

طولانی‌ترین تور این ارکستر در سال ۲۰۰۵ برگزار شد که شامل اجرای برنامه در ۲۵ شهر در هفت کشورهای اروپایی و همچنین کشورهای آمریکای شمالی بود.

 اعضا و نوازندگان ارکستر فیلارمونیک چین همراه رهبر این ارکستر – لانگ یو – بعدازظهر سه‌شنبه، ۲۰ مردادماه از فرودگاه امام خمینی (ره) به کشور وارد شدند. این ارکستر روزهای ۲۲ و ۲۳ مردادماه دو اجرا در تالار وحدت خواهد داشت و ۲۴ مردادماه ایران را ترک خواهد کرد.

منبع: ایسنا

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=12298

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *