« رو به بى سو»؛ روایتی از آشفتگی های فرهنگی

« رو به بى سو» تازه ترین مجموعه نقاشى هاى محمود سبزى است که اختلال و آشفتگى هویت فرهنگى را روایت مى کند و به تازگی در گالری بوم روی دیوار رفته است.

هفت سرزمین/ این نقاش ۶٣ ساله که متولد همدان است، سه دهه نخست زندگى اش را در اهواز گذراند، سال ١٣۶۴ به آلمان و سپس لس آنجلس آمریکا مهاجرت کرد، او در آثارش نشانه های شناخته شده غرب را از مک دونالد و میکى ماوس گرفته تا سوپراستارهاى هالیوودى با کنشى نقاشانه بر پهنه هایى از خزانه هاى هنرى شرق مونتاژ کرده است تا هویت در هم ریخته امروز را هشدار دهد.

محمود سبزى درباره مجموعه آثار تازه اش گفت: این مجموعه شامل ٢۵ اثر پاپ آرت با تکنیک اکریلیک ومیکس مدیاست که از سال ٢٠١١ بر روى آن متمرکز بوده ام، «رو به بى سو» در راستاى دغدغه دیرین من در باب هویت فرهنگى ، سرگشتگى و کوچ شتاب آلود و پر غوغا  از سرزمین سنت به سرزمین مدرنیسم است چرا که این کوچ، جذب فرهنگی و همسان سازی را به دنبال دارد که ریشه فرهنگی ما را نشانه می رود. ضایعاتى که انسان شرقى در اثر گذر شتابان از سنت به مدرنیته متحمل مى شود هویت فرهنگى اش را دچار اختلال و به هم ریختگى مى کند. این اختلال و به هم ریختگی جامعه ای با سلیقه و رفتار فرهنگی مخدوش و مغشوش مى سازد که اگر عمیق تر به این پدیده نگاه کنیم داستان خیلی جدی تر و اسف بارتر از آن است که به ظاهر می نمایاند چرا که جامعه ای خواهیم داشت گرفتار در مثلث هویت مخدوش و بی اصالت، احتیاجات متناسب با آن و نظم اجتماعی بر اساس آن احتیاجات.  اما آن طرف قضیه نیز چندان روشن و ساده نیست چرا که زیستن به دور از تحولات جهانی آسان نیست. سوال اساسی این است که تقابل بین سنت و مدرنیته را چگونه باید حل و فصل کرد؟

او افزود: در رهگذر پریشان حالى هویت، بسیارى از ارزش ها آرام آرام رخت برمى بندند و ممکن است ما در اثر جبر زمان و تاریخ  متوجه این آسیب نشویم؛ اما باید به آن توجه کرد چرا که هویت فرهنگی، ریشه حیات یک ملت است.

سبزی در آثارش با تلفیق نشانه های فرهنگی شرق و غرب ، هویت مونتاژ شده و در هم برهمی که به باور او زخم پنهان و رو به گسترش در پیکر فرهنگی جامعه است  را به تصویر کشیده است.

او در برخی از آثارش پرتره های اندی وارهول را با المان هایی از هنر ایران ترکیب کرده است. او در این باره توضیح داد: این ها پرتره هایی از آیکون هایی هستند که نماد فرهنگی دنیای غرب اند و توسط اندی وارهول به تصویر کشیده شده اند. من در این آثار با اضافه کردن و آمیزش طرح هایی برگرفته از نقوش قالی و تذهیب و یا پوشاندن پرتره با شعر سعی در ادغام این عناصر داشتم.

سبزى با اشاره به  دو اثر که متفاوت تر هستند با نام های «میراث» و «ماموریت انجام شد» در این نمایشگاه بیان کرد: خاورمیانه امروز میراث دار عملکرد ویرانگر استعمار است که چیزی جز جنگ و برادرکشی در این منطقه از جهان نیست.  این دو اثر با تاثیر از فجایعی که در خاورمیانه در حال رخ دادن است به وجود آمد. مثلا در میراث، تصویر وسط برگرفته از عکسی واقعی است که سه کودک را در حال بازی با اسلحه واقعی و تهدید یکدیگر نشان می دهد و این چیزی است که جای بازی کودکانه آنها را گرفته است و نشان از آینده تاریک آنها دارد و این رنج آور است.

سهراب هادی نقاش و پژوهشگر هنر یکی از بازدیدکنندگان نمایشگاه «رو به بی سو» در گالرى بوم بود. او درباره آثار محمود سبزی گفت: با ورود به نمایشگاه نقاشی های محمود سبزی قدرت عجیبی را در آثار او احساس کردم، این قدرت به صورت معنایی در کارها به چشم می خورد. همچنین سبزی در آثارش توجه ویژه ای به تبار شناسی دارد، هنرمند گذشته ها را به شکل دقیق و قوی در منظر نگاه مخاطب امروزی قرار داده است. نگاه در تمامی کارهای سبزی به عنوان یک ارتباط قوی بین اثر، صاحب اثر و مخاطب وجود دارد. توجه به نگاه، تاریخ و اتفاقاتی که در زمان حال رخ می دهد در این آثار حائز اهمیت است.

وی افزود: موضوعی که قدرت برتر تمامی زمینه های ذهنی کارهای آقای سبزی است ایجاز است. ایجاز در واقع قدرتی است که ما بتوانیم گستردگی و بیکرانی را در یک اختصار بیان کنیم و به همین دلیل عموماً از صرف نقاشی خارج می شویم و به گرافیک می رسیم زیرا گرافیک در انتقال معنا قوی تر از نقاشی است. نقاشی به جزییات می پردازد اما خاصیت گرافیک ایجاز و اختصار است.

«رو به بی سو» چهل و پنجمین نمایشگاه انفرادی محمود سبزی است که آثارش در گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران  و موزه هنر لس انجلس نگاهدارى مى شود، نقاشی هاى او  پیش از این در گالرى هاى معتبر کشورهاى مختلفى نظیرآمریکا،آلمان،انگلستان، ژاپن، کویت و … به روى دیوار رفته است.

این نمایشگاه تا ١۵ اسفند همه روزه ( غیر از شنبه ها و یکشنبه ها) ساعت ١۶ تا ٢٠  در گالرى بوم واقع در خیابان ولیعصر، بالاتراز نیایش، کوچه ارمغان غربی پلاک ١١ میزبان علاقه مندان خواهد بود.

منبع: مهر

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=1295

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *