سهم زنان از فضاهای عمومی تهران را در تهران ۳ جستجو کنید

سومین شماره مجله تهران با پرونده ویژه «سهم زنان از فضاهای عمومی تهران» منتشر شده است.

هفت سرزمین/ شماره سوم مجله «تهران» هم آمد.

در این شماره و در بخش «بر خط شهر»، سهم زنان از فضاهای عمومی تهران مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته است؛ تهرانی که به باور آنان، «برای زنان خاطره نمی سازد». در این بخش همچنین تجربه موفق اتریش در ارتقای محیط زندگی شهری برای زنان مورد بازخوانی قرار گرفته است.

در بخش موسیقی و در پرونده ای ویژه، موسیقی فولکلور تهران و جایگاه آن در ادوار مختلف مورد بررسی قرار گرفته است. در این بخش فعالیت های اجتماعی و هنری مرتضی احمدی در گفتگو با نوه اش مرور شده است و هنگامه مفید هم از «فراموشی یک میراث شفاهی» می گوید. «موسیقی مطربی و فرهنگ عامه» و «دیدار با هوشنگ شیرازی مطرب قدیمی تهران که این روزها را در کنج انزوا می گذراند» هم از دیگر سرفصل های پرونده ویژه شماره سوم این شماره است. «قصه تلخ تخت حوض» هم عنوان گفتگویی است که در آن، داوود فتحعلی بیگی از تجربه هایش در این حوزه می گوید.تهران۳

همزمان با سی و چهارمین جشنواره فیلم و تئاتر فجر، در این شماره، صفحاتی ویژه به این دو رخداد اختصاص داده شده است و در گزارش هایی به بازتاب تهران در فیلم های این دوره از جشنواره پرداخته شده است. «داستان سینما صحرا» رکورد دار سینمای اصحاب رسانه هم در این بخش مرور شده است و هوشنگ گلمکانی هم از «سینما کریستال، خوش ترین خاطره از دست رفته» گفته است. گفتگو با احمد طالبی نژاد با عنوان «پاریس پاریس است، تهران تهران نیست» هم به بازخوانی تهران در آثار سینمایی پرداخته است. فرزاد موتمن هم در این بخش از نگاهش به جشنواره و نقش تهران در آن می گوید.

«اگر تئاتر به خیابان بیاید» هم مروری دارد به بخش خیابانی جشنواره تئاتر فجر. محمد حسن معجونی هم در یادداشتی به بازخوانی تجاربش در این حوزه پرداخته است.

دیدار پری صابری با فروغ فرخزاد؛ نیم قرن بعد از آن روز با عنوان «ما در پناه بال که امروز می پریم» هم در بخش تهران قدیم، شرح دیدار پری صابری است با فروغ فرخزاد در گورستان ظهیر الدوله. نگاهی به یکی از پر خاطره ترین خیابان پایتخت با عنوان «خیابانی به وسعت اعتراض» هم به مناسبت روزهای پیروزی انقلاب، نگاهی دارد به خیابان انقلاب و خاطرات ریز و درشت آن.

جستجویی در فضای شعر و انقلاب ۵۷ هم با عنوان «تهران شعر بود و انقلاب» نگاهی دارد به جریان های ادبی و فرهنگی فعالِ پایتخت در روزهای پیروزی انقلاب. مهدی یزدانی خرم هم در این بخش روایتی از تصویر تهران انقلابی در دو رمان رضا براهنی و ناصر ایرانی را تصویر کرده است.

به بهانه ی اکران «این پیکان» در سلسله برنامه های «شبهای تهران» هم مروری شده است به خاطرات دور و نزدیک این خودرو خاطره انگیر برای مردم ایران. در بخش تهران پلاس هم «پیشنهاد برفی ۲۰۱۶؛ اسکی در البرز به جای آلپ» منتشر شده است با مروری بر پیست های اسکی اطراف پایتخت.
«کبوتر های تهران»،«گشتی در خیابان بزرگ تهران از میدان فردوسی تا میدان انقلاب»،«نگاهی به بتهوون، پاتوق اهالی موسیقی پایتخت»،« هیاهوی شهر خاموش»،«تهران یک سال بعد از انقلاب»،«دریا خواهر است»،« صنف ارواح کبابی،چلویی ها و نون داغی ها»،«باغ؛ کتابفروشی محبوب اهالی شمیران»،«چینی اصیل ۵۵ ساله»،« گزارش سفرنامه افجه»،«مانیل، خواهر ساحلی تهران» و «تهران شهر قرمز های تند و خاکستری های تیز» نیز از دیگر عناوین و سرفصل های شماره سوم ماهنامه تهران است.

منبع: رویداد

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=15599

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *