سینمای جهان در سال ۲۰۱۴ به روایت گیشه ها

گیشه سینمای جهان در سال ۲۰۱۴ همچون سال گذشته میلادی در تسخیر فیلم‌های ابرقهرمانی و علمی تخیلی بود.

هفت سرزمین/ در فاصله چند روز به پایان سال ۲۰۱۴ میلادی نگاهی خواهیم داشت به فیلم‌هایی که بیشترین فروش را در گیشه جهانی در یک سال اخیر به نام خود ثبت کردند.

۱٫ «ترانسفورمرها: عصر انقراض» (فروش ۱/۰۸ میلیارد دلار)

فیلم اکشن و علمی تخیلی «ترانسفورمرها: عصر انقراض» به کارگردانی «مایکل بی» با ثبت فروش بیش از یک میلیارد دلار، عنوان پرفروش‌ترین فیلم سینمای جهان در سال ۲۰۱۴ را از آن خود کرد.

این فیلم چهارمین فیلم از سری فیلم‌های «ترانسفورمرها» و آخرین فیلم از این مجموعه به کارگردانی «مایکل بی» و بازی «مارک والبرگ» در نقش اصلی است.

«مایکل بی» سه فیلم اول مجموعه شامل «ترانسفورمرها» (۲۰۰۷)، «ترانسفورمرها: انتقام کشته‌شدگان» (۲۰۰۹) و «ترانسفورمرها: تاریکی ماه» را نیز کارگردانی کرده بود.

«ترانسفورمرها: عصر انقراض» با فروش ۱/۰۸ میلیارد دلار در سال جاری میلادی نام خود را به عنوان دهمین فیلم پرفروش تمام ادوار سینما جاودانه کرد؛ قسمت قبلی این فیلم با عنوان «تغییرشکل‌دهندگان: تاریکی ماه» در سال ۲۰۱۱ به فروش ۱۲/۱ میلیارد دلار دست یافته بود.

سال گذشته میلادی فیلم «مرد آهنی ۳» با فروش ۲/۱ میلیارد دلار نه تنها پرفروش‌ترین فیلم سال شد بلکه نام خود را به عنوان پنجمین فیلم تاریخ سینما از جنبه فروش جهانی ثبت کرد.

۲٫ «نگهبانان کهکشان» (فروش ۷۷۰ میلیون دلار)

مکان دوم پرفروش‌ترین‌های سال ۲۰۱۴ را یک فیلم ابرقهرمانی و اکشن به خود اختصاص داده است؛ «نگهبانان کهکشان» برای اولین‌بار در تاریخ ۲۱ ژوئیه ۲۰۱۴ در هالیوود به نمایش درآمد و سپس در ۱ اوت ۲۰۱۴ در آمریکا و به صورت سه‌بعدی و آی‌مکس اکران شد.

این فیلم که یک موفقیت تجاری به شمار می‌رفت و توانست با بودجه ساخت ۱۷۰ میلیون دلار، بیش از ۷۷۰ میلیون دلار در سراسر جهان بفروشد،که این رقم آن را به پرفروش‌ترین فیلم ابرقهرمانی سال ۲۰۱۴ تبدیل کرد. این فیلم به نویسندگی و کارگردانی «جیمز گان»، بر اساس مجموعه کتاب‌های مصوری به همین نام توسط کمپانی مارول کامیکس تهیه شده و استودیوی مارول نیز کار ساخت آن را انجام داده‌ است. در این فیلم بازیگرانی همچون «کریس پرت»، «زویی سالدانا»، «دیوید باتیستا»، «ون دیزل» و «بردلی کوپر» ایفای نقش کرده‌اند.

۲۰۱۴۰۵۱۹۱۴۰۰۵۱_۲۰

۳٫ «شریر» (فروش ۷۵۷ میلیون دلار)

فیلم «شریر» با بازی «آنجلینا جولی» بازسازی سینمایی انیمیشن «زیبای خفته» محصول سال۱۹۵۹ والت دیزنی امسال موفق به ثبت فروش بیش از ۷۵۷ میلیون دلار در گشیه جهانی شد.

داستان این فیلم به کارگردان «رابرت استرومبرگ» حول محور نقش متضاد زیبای خفته یعنی «مالیفیسنت» با بازی «آنجلینا جولی» است. این فیلم تا کنون موفق‌ترین فیلم این ستاره هالیوودی از نظر تجاری بوده است،این فیلم علمی تخیلی با بودجه ۱۸۰ میلیون دلاری اکران خود را از تاریخ ۲۰ می ۲۰۱۴ آغاز کرد.

۴٫ «مردان ایکس: روزهای گذشته آینده» (فروش ۷۴۶ میلیون دلار)

فیلم ابرقهرمانی «مردان ایکس: روزهای گذشته آینده» به کارگردانی «برایان سینگر» که بر اساس مجموعه کتاب‌های مصور «مردان ایکس» کمپانی مارول ساخته شده‌ است، امسال در مجموع موفق به فروشی بالغ بر ۷۴۶ میلیون دلار در سینماهای جهان شد. این فیلم هفتمین قسمت از سری فیلم‌های مردان ایکس است که مستقیماً ادامه نسخه «مردان ایکس: آخرین ایستادگی» در سال ۲۰۰۶ و «مردان ایکس: کلاس اول» در سال ۲۰۱۱ می‌باشد.

در این فیلم ستارگانی همچون «هیو جکمن»، «جیمز مک‌آووی»، «مایکل فاسبندر» و «جنیفر لاورنس» ایفای نقش می‌کنند. مجموع هفت فیلم «مردان مجهول» تاکنون فروشی بیش از سه میلیارد دلار در گیشه جهانی داشته‌اند.

x_men_days_of_future_past_poster3_30view

۵٫ «کاپیتان آمریکا: سرباز زمستانی» (فروش ۷۱۴ میلیون دلار)

فیلم «کاپیتان آمریکا: سرباز زمستانی» نیز یکی دیگر از فیلم‌های ابرقهرمانی است که با فروش ۷۱۴ میلیون دلاری در فهرست موفق‌ترین‌های گیشه سال ۲۰۱۴ قرار گرفته است، این فیلم بر پایهٔ شخصیت کاپیتان آمریکای کتاب‌های مصور مارول و به کارگردانی برادران «روسو» ساخته شده است.

در این فیلم بازیگرانی همچون «کریس ایوانز»، «اسکارلت یوهانسون»، «ساموئل ال. جکسون»، «رابرت ردفورد» و «سباستین استن» ایفای نقش می‌کنند و با بودجه ۱۷۰ میلیون دلاری از چهارم آوریل ۲۰۱۴ اکران خود را آغاز کرد.

۶٫ «مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز ۲» (فروش ۷۰۸ میلیون دلار)

پس از موفقیت فیلم «مرد عنکبوتی شگفت انگیز» در سال ۲۰۱۲، قسمت دوم این فیلم نیز امسال و با بودجه ۲۰۰ میلیون دلاری با همکاری کمپانی سونی و مارول استودیو ساخته شد.

«مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز ۲» به کارگردانی «مارک وب» که از تاریخ دوم می ۲۰۱۴ اکران خود را آغاز کرد نیز در نهایت با فروش جهانی ۷۰۸ میلیون دلار به کار خود پایان داد. در این فیلم بازیگران چون «اندرو گارفیلد»، «جیمی فاکس» و «اما استون»ایفای نقش می‌کنند. در این قسمت «پیتر پارکر» (مرد عنکبوتی) به مبارزه‌اش علیه جرم و جنایت ادامه می‌دهد، دشمنان جدیدی پیدا می‌کند و اطلاعات بیشتری را در مورد گذشته‌اش می‌فهمد.

۷٫ «طلوع سیاره میمون‌ها» (فروش ۷۰۸ میلیون دلار)

فیلم علمی تخیلی «طلوع سیاره میمون‌ها» به کارگردانی «مت ریوس» یکی از ۱۰ فیلم پرفروش سال ۲۰۱۴ است که با اختلاف اندک و کمتر از یک میلیون دلار پس از «مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز ۲» در مکان هفتم جای گرفته است. در این فیلم بازیگرانی همچون «اندی سرکیس»، «جیسون کلارک»، «گری الدمن»، ایفای نقش می‌کنند. این فیلم هشتمین فیلم در مجموعه فیلم‌های سیاره میمون‌ها و دنبالهٔ فیلم «ظهور سیاره میمون‌ها» در سال ۲۰۱۱ است.

۸٫ «بازی‌های بقا: زاغ مقلد(فروش ۶۴۴ میلیون دلار)

در جایگاه هشتم پرفروش‌ترین‌های سینمای جهان در سال۲۰۱۴ دنباله جدید فیلم «بازی‌های بقاء» با فروشی بالغ بر ۶۴۴ میلیون دلار جای گرفته است؛ قسمت اول «بازی‌های بقاء: زاغ مقلد» سومین فیلم از سری فیلم‌های این مجموعه اکشن و علمی تخیلی است که در آن همچون سه قسمت قبل «جنیفر لاورنس» در نقش اصلی ایفای نقش می‌کند. دنباله این فیلم نیز با نام «بازی‌های بقا: زاغ مقلد – بخش ۲» در دست ساخت بوده و قرار است در نوامبر سال ۲۰۱۵ اکران شود.

۹٫ «بین ستاره‌ای» (فروش ۶۳۵ میلیون دلار)

«بین ستاره‌ای» جدیدترین ساخته «کریستوفر نولان» کارگردان خلاق سینمای جهان نیز یکی از موفقیت‌های تجاری سینمای جهان در سال ۲۰۱۴ محسوب می‌شود. این فیلم که هم‌اکنون نیز در اکران است تا به حال ۶۳۵ میلیون دلار فروخته است و کمتر از یک هفته زمان دارد تا از فروش فیلم «بازی‌های بقاء: زاغ مقلد» پیشی بگیرد و جایگاه خود را در میان موفق‌ترین فیلم‌های سینما در سال ۲۰۱۴ ارتقاء دهد. «متیو مک‌کانوی»، «آن هاتوی»، «جسیکا چستین» و «مایکل کین» در این فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند، ماجرای این فیلم نیز دربارهٔ فضانوردانی است که در جستجوی سیاره‌ای قابل سکنی از طریق کرم‌چاله‌ای سفر می‌کنند.

۵۰۲۰۴_۶۳۵۵۰۳۰۲۷۷۵۲۸۰۰۴۳۳_l

۱۰٫ «چگونه اژدهایتان را تربیت کنید ۲» (فروش ۶۱۹ میلیون دلار) 

قسمت دوم «چگونه اژدهایتان را تربیت کنید» تنها انیمیشن حاضر در فهرست دهگانه پرفروش‌ترین‌ فیلم‌های سینمای جهان در سال ۲۰۱۴ است که توانسته ۶۱۹ میلیون دلار در سراسر جهان بفروشد.

این انیمیشن سه بعدی قسمت دوم از «چگونه اژدهایتان را تربیت کنید» محصول کمپانی «دریم ورکس» است که در سال ۲۰۱۱ فروش ۴۹۴ میلیون دلاری را ثبت کرده بود.

«چگونه اژدهایتان را تربیت کنید ۲» هم‌اکنون پس از انیمیشن «راتاتویی» محصول ۲۰۰۷ پیکسار در مکان نوزدهم پرفروش‌ترین انیمیشن‌های تاریخ سینما قرار دارد، در این فهرست انیمیشن «منجمد» با فروش بیش از ۱/۲۷ میلیارد دلاری در رتبه نخست جای گرفته است.

How.to.Train.Your.Dragon.Two.Cover-1

منبع: ایسنا

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=582

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *