«داستان همشهری» به ایستگاه ۶۰ رسید

شصتمین شماره‌ی داستان همشهری در ۲۶۰ صفحه با آثاری از محمدرضا بایرامی. کامبیز درم‌بخش. سارا سالار. آرش سالاری. امین فقیری. مجید قیصری. محمد کشاورز. آلبرت کوچویی. لیلا نصیری‌ها. دیو بری. ارما بومبک. تیم پارکس. رضوان پترشکو. جونو دیاز. ریچارد فورد. کوین مافت. الکساندر همن  …منتشر شد.

هفت سرزمین/ بخش «درباره زندگی» این شماره شش روایت دارد. در روایت اول با عنوان «داستان یک سفر » امین فقیری از سفر دوباره‌اش به روزهای دور می‌گوید، از نشانه‌هایی ماندگار که هنوز زنده‌اند، نشانه‌هایی که خودش به یادگار گذاشته است. در روایت دوم با عنوان «حضور بی‌حضور» سارا سالار از مهاجرت و چگونگی تاثیر فضای شهر مبدا روی نوشتن یا ننوشتن یک نویسنده می‌گوید. در روایت سوم با عنوان «اوجوری» آلبرت کوچویی گوینده‌ی با سابقه‌ی رادیو از معلمی می‌گوید که فراموشش نکرده؛ محمود مشرف یا همان م.آزاد سر کلاس ادبیات، زندگی را برای بچه‌های کلاس پی می‌افکنده؛ تا بعد از فراز و نشیب‌ها راه خودشان را پیدا کنند. در روایت بعدی با عنوان «دیوانگان در پاییز» آرش سالاری از روضه‌های خانگی می‌گوید.در روایت پنجم با عنوان «زندگی دیگران» الکساندر همن با روایت بخش‌هایی از زندگی‌اش از مهاجرت و تعریف دوباره‌ی مهاجر از خودش در جغرافیای جدید می‌گوید. و در روایت آخر با عنوان «توی صورت» ریچارد فورد از تجربه‌ی شخصی خود هنگام مواجهه‌ی فیزیکی با مشکلات و نتایج چنین رویکردی در زندگی می‌گوید.Cover60

بخش داستان این شماره پنج داستان دارد. سه داستان ایرانی «وقایع‌نگاری یک ماجرا در دهکده‌ای ملال‌انگیز» نوشته‌ی محمد کشاورز، «سنگ اقبال» نوشته‌ی مجید قیصری و «قهرمان در قاب» نوشته‌ی دلبر یزدان‌پناه و دو داستان خارجی «تفسیرهای بیشتر از وقایع زندگی واقعی» نوشته‌ی کوین مافت با ترجمه‌ی لیلا نصیری‌ها و «عکس‌های عروسی» نوشته‌ی رضوان پترشکو با ترجمه‌ی محمدحسین صدیق.

پرونده‌ی بخش روایت‌های داستانی این شماره ویژه ماه محرم است و سه مطلب دارد. روایت اول «از برای ذاکر مصیبت» برش‌هایی از کتاب نورالمنابر در بیان پاره‌ای از وقایع عاشورا است. روایت دوم با عنوان «در اثنای حکایت می‌گریستند» روایت حمله‌ی وهابیان به کربلا به روایت میرزا ابوطالب اصفهانی است و روایت سوم «بسیار مجلس منظم خوب بی‌ریایی است» گزارش‌های نظمیه از محلات تهران در محرم سال ۱۳۰۴ ه.ق را می‌خوانیم.

بخش روایت‌های مستند این شماره سه مطلب دارد. در روایت اول با عنوان «دو قدم تا کانگوروها» روایت یک ایرانی از مهاجرت غیرقانونی به استرالیا را می‌خوانیم. روایت دوم «یادگاران» مجموعه‌عکس‌هایی است از مهم‌ترین چیزی که پناهجویان با خودشان برداشته‌اند و در روایت آخر با عنوان «با این خون‌ها چی کار می‌کنین؟» خاطرات یک کارشناس آزمایشگاه را می‌خوانیم.

بخش درباره‌ی داستان این شماره با سه مطلب پرونده‌ای درباره‌ی ادبیات جهانی است. اینکه ادبیات جهانی چیست؟ چه نتایجی داشته است؟ و نویسنده‌های ایرانی که می‌خواهند به ادبیات جهانی بپیوندند چه چالش‌هایی در پیش رو دارند؟ در مطلبی با عنوان «بی‌زمان و مکان» سردبیران مجله‌ی n+1 از منظر تاریخی به آسیب‌شناسی آن پرداخته‌اند. تیم پارکس در مطلب «این رمان‌های حوصله‌سربر» از نتایج مخرب آن گفته است. و مطلب آخر این پرونده با عنوان «ما کامل نیستیم» جونو دیاز راه شخصی‌اش را برای گریز از این نتایج توضیح داده است. مطلب آخر این بخش با عنوان «به دنبال نور» سرگذشت داستان «آتش به اختیار» نوشته‌ی محمدرضا بایرامی است. ماهنامه داستان در سرصفحه‌ی «داستان یک داستان» تجربیات نویسندگان بزرگ را از نحوه‌ی شکل‌گیری ایده و اقتباس از واقعیت و تبدیل آن به یک اثر داستانی برای نویسندگان جوان به اشتراک می‌گذارد.

پایان خوش این شماره داستان دنباله‌دار «سالاد فصل» نوشته‌ی آرش صادق‌بیگی، «بنفش‌چرک‌تاب» که ادامه‌ی نوشته‌های نویسنده‌ی پرمخاطب این صفحات، ارما بومبک است و صفحه‌ی «پایان باز» که برای اولین بار به تک‌نوشته‌های طنز از نویسندگان مختلف خارجی اختصاص یافته است. «داستان‌های دیدنی» کامبیز درم‌بخش و مسابقه‌ی داستان یک‌خطی به روال همیشه صفحات ثابت این بخش هستند.

شصتمین شماره‌ی ماهنامه داستان همشهری در ۲۶۰ صفحه با قیمت ۷۰۰۰ تومان، سی‌ام مهر ۹۴ منتشر و در دکه‌های روزنامه فروشی و کتاب فروشی های معتبر سراسر کشور توزیع می‌شود.

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=14845

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *