«شهرک‎های برنجی» در طراحان آزاد 

نمایشگاهی‎ از عکس‎های مستند مسعود مومن‎ها با عنوان «شهرک‎های برنجی» در گالری طراحان آزاد در حال برگزاری است.

هفت سرزمین/ مسعود مومن‌ها هنرمند عکاسی است که آثار او با عنوان «شهرک‎های برنجی» این روزها در گالری طراحان آزاد به نمایش گذاشته شده است. او درباره این نمایشگاه گفت: در این نمایشگاه ۱۰ عکس به نمایش گذاشته شده که بیشتر آنها اسلاید و چند عکس آن دیجیتال است.

وی درباره ایده نخست این مجموعه نیز اظهار کرد: نخستین چیزی که در مورد این نمایشگاه به ذهن من رسید عنوان «شهرک‎های برنجی» بود که در مواجهه با شالیزارهایی که در حال تبدیل به ویلا هستند در ذهنم نقش بست. البته این مجموعه رویکردی صرفا مستند اجتماعی ندارد و من بیشتر با دیدی معاصر روی آن کار کرده‎ام. اگر قرار بود تنها نگاه مستند اجتماعی باشد فضا از این تیره‎تر می‌شد اما در این عکس‎ها زیبایی محیط کاملا قابل تشخیص است. اما دیوارهایی که در این عکس‎ها دیده می‎شود موجب می‏‌شود که شما علاوه بر زیبایی آسمان و سبزی محیط زشتی را نیز احساس کنید.

این هنرمند همچنین گفت: در همه کشورها برای تفریح مردم نیاز به جای خاصی ندارند مکان‎های عمومی برای این کار وجود دارد در حالی که بسیاری از آنجا که از تمولی برخوردار هستند احساس می‏‌کنند که حتما باید ویلایی از آن خود داشته باشند و کشاورزان هم به دلیل پول زیادی که این افراد پیشنهاد می‏ک‌نند به راحتی زمین کشاورزی خود را می‏‌فروشند، این موضوع باعث شده است که ما چشم‌اندازهای خود را از دست بدهیم و در شهرهای شمالی تنها دیوار ببینیم.

مومن‌ها با اشاره به این نکته که سعی کردم آنچه در این نمایشگاه ارائه می‏‌کنم یکدست باشد افزود: این مجموعه بسیار گسترده است و من عکس‎های بسیاری از کلاردشت دارم که زشتی صرف و نابودی طبیعت را نشان می‎دهد. به علاوه عنوان نمایشگاه نیز برایم مهم بود و می‏‌خواستم عکس‎ها صرفا درباره مزارع برنج باشد.

وی همچنین گفت: نکته‌ای که وجود دارد این است که در این مجموعه نمی‎خواستم از شیوه رایج مستند اجتماعی استفاده کنم. برای من مهم بود که ابتدا با ارائه شکلی از زیبایی مخاطب را آرام کنم تا پس از این آرامش با جنبه دردناک و زشت اصل کارها روبه‎رو شود.

shahrak

این هنرمند عکاس درباره این موضوع که چرا در عکس‎های او انسان حضور ندارد نیز بیان کرد: همانطور که در استیتمنت نمایشگاه آورده‎ام این تصاویر حاصل کار خود ما انسان‌هاست به همین دلیل نیازی نبود که خود انسان در این عکس‎ها حضور داشته باشد و من ترجیح دادم مخاطب تنها با نتیجه کارهای خودش مواجه شود. افراد ابتدا به دلیل زیبایی محیط ویلای خود را در چنین مکان‎هایی ساخته‌اند اما به مرور آدم‌های دیگر به چنین محیطی اضافه شدند و در نهایت یک محیط روستایی با چشم‏‌اندازهای زیبا تبدیل به شهر شد.

مومن‎ها در مورد رویکرد محیط زیستی خود نیز گفت: این عکس‌ها خود می‏‌گویند که داستان از چه قرار است و من هم رویکرد محیط زیستی داشته‎ام اما سعی نکردم این موضوع را به شکل یک پیام مستقیم بیان کنم.

او همچنین در یادداشتی بر نمایشگاه خود نوشته است: «شالیزارهای برنج شمال ایران در حال حاضر با مرزبندی های جدید خود، نمایی عجیب به خود گرفته، نمایی که در طول تاریخ زراعی خود هرگز با آن آشنا نبود است. این عکس‌ها چشم‌انداز امروزی این زمین‌های طبیعی قطعه قطعه شده را به نمایش می‌گذارد. از آنچه برمی‌آید قرار است این قطعه‌ها به ویلایی برای لذت مردم از طبیعت تبدیل شود. طبیعتی که دیگر نیست و این نبود حاصل کاری است که توسط خود مردم صورت گرفته است. و این آغاز پیدایش شهرک‌های برنجی و پایان مزارع سبز برنج است.»

مسعود مومن‎ها متولد ۱۳۵۹ در تهران و فارغ‌التحصیل مهندسی کشاورزی است. او عکاسی را از سال ۸۲۱ و به ۲ورت خودآموخته آغاز کرده است.

نمایشگاه «شهرک‎های برنجی» تا ۱۱ شهریور ماه در گالری طراحان آزاد به نشانی خیابان ولیعصر (عج)، خیابان فتحی شقاقی، میدان سلماس،پلاک۵ ادامه دارد.

منبع: هنرآنلاین

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=13459

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *