شکیبا «نگارخانه شکیبا» را تاسیس مى‌کند

آثار اساتیدی چون فرشچیان، شیرازى ، شیرچى، رسولى، اویسى و حجت شکیبا در گالرى شکیبا برای اولین بار به نمایش درمی‌آید.

هفت سرزمین/ حجت شکیبا نقاش صاحب سبک که با بازآفرینى نقاشى‌هاى کمال الملک از جمله تالار آینه در فیلم کمال الملک و نیز سریال «هزاردستان» زنده یاد على حاتمى در حافظه هنرى مردم ثبت شده است، با اخذ مجوزهاى لازم، نگارخانه شکیبا را تاسیس مى‌کند.

عصر جمعه هشتم اسفند ١٣٩٣ نگارخانه شکیبا با نمایشى جالب توجه از شش هنرمند صاحب سبک و شناخته شده افتتاح مى‌شود. در آیین گشایش این نگارخانه آثارى از محمود فرشچیان، على شیرازى ، اسرافیل شیرچى، جلیل رسولى،ناصر اویسى و حجت شکیبا به تماشا درمى‌آید که گفته مى‌شود اغلب این آثار براى اولین بار است به تماشا درمى‌آیند.

نگارخانه شکیبا بیش از ٢٠٠ متر فضاى نمایشگاهى دارد و در محیطى که براى نمایش استاندارد آثار هنرى طراحى و نور پردازى شده است امکان نمایش حدود ٧٠ اثر هنرى را دارا است.

حجت شکیبا متولد ۱۳۲۸ شهر گرگان نقاش‌ هایپررئالیست است که در سال‌هاى اخیر با در هم آمیختن نقاشى واقع گرا و سوررئال (فراواقعى) بنیان‌هاى اندیشگى ادبیات کلاسیک ایرانى را بر بوم‌هاى نقاشى اش بازیابى کرده است؛ موضوع اغلب نقاشی‌های شکیبا، تاریخ ایران است.

او در سال ١٣۵۵ در گالرى سیحون با نمایشگاه «اسکناس‌هاى شکیبا» خود را به عنوان یک نقاش‌ هایپررئالیست معرفى کرد؛ او از اسکناس‌ها از جمله یک اسکناس یک تومانی نقاشى عکس گونه‌اى ارائه داده بود که شیوهٔ اجرا، استفاده از رنگ‌های پخته و سایه‌روشن‌هاى بسیار دقیق جایگاهى تثبیت شده به او بخشید. یک سال بعد بال سوئیس، دو سال بعدش لندن و بعدترها در سراسر اروپا، آمریکا و کانادا نمایشگاههاى موفقى از او به نمایش درآمد.

زنده یاد علی حاتمی‌ که براى آثار سینمایى و تلویزیونى‌اش نیاز به نقاشى‌هاى‌ هایپررئال داشت از طریق آیدین آغداشلو با حجت شکیبا آشنا شد؛ شکیبا براى سریال هزاردستان تابلوی شهر قدیم مشهد، در فیلم کمال‌الملک بازسازی تمام تابلوهای کمال‌الملک از جمله تالار آینه و در فیلم دلشدگان پرتره‌ای از لیلا حاتمی‌ را خلق کرد.

عصر جمعه هشتم اسفند، نقاش «هزاردستان» گالرى‌اش را در خیابان جردن خیابان طاهرى، پلاک ۴۴ ، طبقه اول افتتاح مى‌کند.

منبع: مهر

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=3920

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *